Mit tehetek a reklámfaxok ellen?


Al/s # 2005.10.19. 12:27

Nemrég hallottam egy frappáns módszert a nem kívánt faxok megbosszulására. Hangsúlyozottan nem jogi megoldás...
Egy fickó, megelégelve, hogy többszöri felszólításra sem vették le a listájukról, úgy szívatta meg a céget, hogy fabrikált fekete lapból egy hengert és ezt tette be az ő fax gépébe papír helyett, majd felhívta éjszaka, kedvező tafirával a céget és 'faxot küldött'. A fekete hengert forgatva olvasta be vég nélkül a gép, ezáltal a másik oldalon egy végtelen, tiszta fekete lapsor jelent meg. Mondanom sem kell, hogy az extrém festékfogyasztás a cég oldalán így már elég kritikus szintet ütött meg, a célzásból értettek és levették emberünket a címlistáról.

Ezénvagyok # 2005.10.14. 13:47

Igazatok van. Dobjam ki a jó kis faxomat, használjak számítógépet faxolásra, és közben ugráljak örömömben, hogy mennyi szélhámos van, aki megszegi a törvényt.

Élljen a bűnözés.

(Baromira csalódtam a fórumban. Azt hittem ez jogi fórum, és nem műszaki ötletbörze. De hát szükség van a jogot megszegőkre, mert különben miböl élnének meg az ügyvédek?)

Asus # 2005.10.12. 08:18

Szia!

Szerintem vedd le a hangot!:-)

Igen, a fax memória jó ötlet!
Nálunk is ilyen van,megnézem a géppen és csak akkor nyomtatom ki,ha érdekel.

Ne mástól várd,hogy megoldják a problémáid,neked kell tenned érte.
Mindig lesznek,akik így fognak hirdetni......

Visszatartó lehet egy precedens büntetés,de mindannyian tudjuk,hogy hiába van szankció,attól még van szabálysértés és büncselekmény is.

Konklúzió:
Nézz utánna az ingyen letölthető faxproginak,mert hidd el sokkal olcsóbb megoldás,mint levelezgetni a hatékonyan működő szerveinkkel és a probléma,nem oldódik meg!

Ezénvagyok # 2005.10.12. 07:39

Megérkezett a válasz a Fogyasztóvédelemtől, ahol elmarasztalták a faxot küldő felet a 2003. évi XCVII. tv. 14.§-ának megsértése miatt. 100.000 Ft. bírság kiszabását helyezték kilátásba, ha nem hagy fel a panaszolt tevékenységgel, amely összeg többszörös jogsértés esetén halmozottan is kiszabható.

A baj azonban az, hogy másoktól továbbra is kapom a faxokat, és nem értem, hogy miért nem lehet betartani a törvényt, vagy például legalább a fax küldése előtt megkérdezni, hogy ilyen és ilyen témában szeretne tájékoztatni, küldhet-e faxot. De nem, ezek éjszaka, hétvégén, munkaidőn kívül sumák módon elküldik. Volt már ügyvéd által küldött is. Vagy ennyire nem ismerik a jogászok a jogot?

Mostantól minden küldőnek visszaküldök egy faxot, hogy térítse meg a káromat és küldjön egy tekercs faxpapírt, hivatkozva a fogyasztóvédelmi felügyelőség határozatára.

Az előző ötletet pedig nem tartom kivitelezhetőnek, mert a fax fütyüléséből nem tudom megállapítani, hogy reklám vagy rendelés.

Csaba-X # 2005.08.28. 15:15

Nem érdemes a problémába ennyi időt és energiát pazarolni!

Megoldás egyszerű,memóriás-fax gép!

Mielőtt bárki azzal jönne,hogy iszonyatos beruházás,annak már most mondom,hogy 10.000FT-ért már lehet kapni egy gyenge minőségű faxot!

A lényege ered a nevéből,amikor megjön a fax a memóriában tárolja és csak akkor nyomtatom ki,ha az érdekel.Már nagyon sok ingyenes fax program letölthető a netről.

Félreértés ne essék én is ellene vagyok az ilyesminek,de nem bosszantóbb,mint egy cold calling és van rá megoldás!
Nevetséges,hogy pert emlegettek itt,hiszen a ráfordított telefon (!!!!)nem térülne meg!

Trab Antal # 2005.08.28. 13:22

Én azért biztatnék másokat, hogy hozzuk ezeket nyilvánosságra.

Egy újabb: Gerilla média léggömb árusítás
Fax: (30) 9801-542 477-0053,

A Master Pro kft. nekem már a harmadik faxot küldi, s az english success nyelviskolától is jött.

derill # 2005.07.15. 23:18

Irtam már:)) Álljatok össze, és kérjetek tőlük kártérítést, ha nem hajlandóak tárgyalni, adjatok be ellenük egy-egy fizetési meghagyást. Aztán meglátjuk mi lesz:) Érdemes lenne egy próbapert csinálni.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Trab Antal # 2005.07.05. 11:38

És még egy szélhámos:
Master Pro Kft.: 221-56-17

Trab Antal # 2005.07.01. 13:38

Íme egy újabb sumák, aki éjjel küldözget:
German Factor Hungaria Kft.
faxszámuk 3293383, de a fax a 402-13-68-ról jött.
Viszont őket nem biztos, hogy érdemes feljeneteni, mert ki tudja mire képesek (ugyanis pénzbehajtók).

Ja, és nem tudom, hogy észrevettétek-e, de ezek általában nem írják be a fax fejlécébe a számukat. (Én is csak a hívószámkijelzésből tudtam meg.)

Bogie # 2005.06.30. 11:54

Ezénvagyok, egyáltalán nem vagy hülye, más is kiakad ezektől. Nálunk az első ilyen fax 20 percre rá érkezett meg, ahogy egy teljesen új vonalra az éppen kicsomagolt faxot rátettük. Legalább ki lett próbálva:(

Engem a postaládámba dobált, illetve a kocsimra tett színes szemetek még jobban zavarnak... Ezekre ráadásul még kevésbé hatásos egy válasz, mint egy dm faxra, merthogy lótifutikkal hordatják szét és címlista nincs, amiről le lehetne venni.

Sasfioka # 2005.06.29. 22:07

Sétálj be a nyelviskolába, és kérdezd meg, hogy milyen hozzájárulásuk van tőled, hogy részedre küldhetnek ilyen faxot, illetve írj egy levelet számukra, melyben kéred adataid törlését.

Mert azért fogyasztóvédelemhez nem mehet, hogy a vonal céges. Sőt a céges vonalakat titkosítani sem lehet, minden cégnek, aki szerződik telefonra, egy számot publikusan kell tartani. (Legalábbis matáv és invitel is így tájékoztatott bennünket, és így is járt el)

SF

Ezénvagyok # 2005.06.28. 11:50

Én csak annyit szerettem volna kérni a matávtól, hogy egy adott számról ne legyek elérhető. Ezt nem voltak hajlandóak biztosítani.
Egyébként köszönöm a tanácsot, a fogyasztóvédelemnél megkértem a reklámfelügyeleti eljárást.

derill # 2005.06.28. 10:27

Big: szerinted hogyan tudja a matáv kiszürni, hogy egy fax tényleges, vagy spam? Mert szerintem sehogy. Honnan tudhatja a matáv, hogy aki küldi a faxot, az nem-e egy neki cimzett levelemre válaszol? Honnan tudhatja a matáv, hogy az egyik fax az számomra fontos lesz, a másik azonban részemről nem várt fax? Hiszen a tartalmát nem ismeri előre.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Ezénvagyok # 2005.06.23. 17:17

Kértem a matávot, hogy tiltsa ki az adott számot, hogy ne tudjanak arról többet felhívni, erre közölték, hogy arra nincs lehetőségük.

Azt, hiszem lassan zaklatásért fogok feljelentést tenni a rendőrségen, mivel az a bizonyos nyelviskola a 213-57-22 számról már naponta három faxot is küld.

the big cat # 2005.06.13. 13:54

Az mindegy, hogy a matáv mivel védekezik, a jogszabályi rendelkezés alapja az, hogy a szolgáltatónak jelentős haszna származik a spam-ból, ezért felelős is érte.

Az e-mail spam is nagyon káros egyébként, a világ e-mail forgalmának 30-50%-át teszi ki, ezzel fölösleges adatforgalmat generálva, ami könnyű belátni dupla sávszélességet, és ennek megfelelő költségnövekedést jelent általában mindenkinek, aki adathálózatokat használ.

derill # 2005.06.13. 13:42

Na igen. Spammokkal teleszemetelik nap mint nap az email-cimemet, de azzal legalább nem okoznak kárt, mert free, hacsak az nem kár, hogy van, hogy napi 160 levelet törlök. Viszont vehetek pénzért tárhelyet, ahol már szürnék. Kérdezz rá a matávra, hogy le lehet-e tiltani bizonyos számokat.

A matáv mellesleg a big által irottakra azzal fog védekezni, hogy ő nem tudhatja, hogy ki milyen faxot fog küldeni, és ez tényleg jogos. Csak fix számot tud letiltani.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

the big cat # 2005.06.13. 12:21

Van itt mégegy lehetőség, ezek a spammelő cégek állíndóan eltűnnek, mire az eljárás lefolyna, már nincs is meg, de a jogalakotó sem volt hülye, tudja ezt, ezért felelőssé teszi a távközlési szolgáltatót is, és a matáv már nem tud elmenekülni a büntetés elől.

Én a fogyasztóvédelem felé tennék feljelentést első körben.

Ezénvagyok # 2005.06.13. 12:10

Az álmatlan éjszaka árát nem tudom kiszámolni, lehet ezer és tízezer forint is. Én elsőre rongálásra gondoltam, mert megrongálták az üres faxpapíromat. De mint írtam nem erről van szól, ennél azért jobban élek, hogy ebből legyen meg a betevőm.

Ha beperelnék valakit harminc forintra, akkor biztosan szívbajt kapna a bíró, és lehetne egy kis sajtóanyagot is csinálni belőle, ami talán elrémisztheti az ilyen sumákokat a továbbiaktól, és inkább ez kellene.

Mert eleinte még visszahívogattam őket, hogy ne küldjenek újakat, de mindíg akat új cég, aki megteszi. Tudom, csak én vagyok az a hülye, aki kiakad ezen, hiszem más is kap rengeteg ilyet, még se csinál ügyet belőle, de valahogy nehezen tudom elviselni, hogy egyesek ennyire pofátlanok legyenek.

the big cat # 2005.06.13. 11:53

A birtokháborítást kissé elrugaszkodott ötletnek tartom, a zaklatást meg nem tudom igazán hová tenni, szerintem ilyen tényállás nincs. (Bár nem ártana)

the big cat # 2005.06.13. 11:50

Van olyan, hogy reklámfelügyeleti eljárás, azt hiszem a fogyasztóvédelem folytatja le, és bírságolhat. Emellett persze mehet a derill által említett polgári per, amit jól alá fog támasztani egy felügyeleti elmarasztalás.

derill # 2005.06.13. 11:41

Nem tudom neked mennyit ér egy álmatlan éjszaka. Nekem mondjuk ennyit tuti, egyébiránt hivatkozhatsz arra is (főleg, ha mondjuk pl. gépkocsivezetőként dolgozol), hogy emiatt kialvatlan vagy, veszélyezteti a munkahelyedet is a dolog stb.

Egyetértek Veled, azon felül, hogy ráadásul ez a zaklatásnak, hiszen rendszeresen visszatérő módon történik és talán a birtokháborításnak is egy formája, hiszen képtelen vagy a saját faxodat arra használni, amire vetted.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Ezénvagyok # 2005.06.13. 11:35

Köszönöm a válaszokat, az összeg már szimpatikusnak hangzik, bár kétségtelenül nem ez fog anyagilag földhöz vágni. Én még 20-30 forintra saccoltam volna az összeget faxonként, ami még annyit sem ér, meg, hogy egy levelet írjon az ember, de az utóbbi időben igencsak megszaporodtak az ilyen dolgok. Ha még idejében nem történik valami, előbb-utóbb már nagyságrendekkel nagyobb számról lesz szó. Engem igazából a módszer zavar, a sumákolás.
Ha jól tudom, a reklámküldemények küldése előtt kell kikérni a fogadó fél hozzájárulását, de ez ugyebár annyiban más, hogy a címzettnek költséget is okoz, míg egy postaládába bedobott szórólap nem.
Az elkörcsi kár jó ötlet, mert az ismerőseim csak baj esetén szoktak hívni éjszaka.
Csak attól félek, hogy bármilyen fórumra mennék, kiröhögnének. Nem is a pénzért csinálnám, de annyira idegesít, hogy úgy érzem, még a szokás elszaporodása előtt kellene lépni.

Esetleg nem lehetne az adatvédelmi biztosnak, vagy valami más intézménynek nyitni egy honlapot, ahová az ilyen cégek adatait be lehetne küldeni? Vagy ha egy ügyvéd vállalja brahiból, felajánlanám neki a teljes megnyert összeget. A lényeg, csak az, hogy legyen visszhangja.

the big cat # 2005.06.13. 11:02

2001 évi CVIII. tv. 14. §.

the big cat # 2005.06.13. 10:54

Szerintem van rá jogszabály, kéretlen reklám tilos. E-mail, fax, stb. De nem tudom pontosan mi, de az eljárás az, hogy előbb a fogadó félnek hozzá kell járulni a reklámok küldéséhez.

derill # 2005.06.13. 10:51

Szerintem nincs rá jogszabály. Esetleg bizonyos számokat letiltathatsz a telefontársaságnál, próbáld meg. Ezen felül kis értékü követelés esetén fizetési meghagyást bocsájtathatsz ki - lehet, hogy érdemes lenne. Ez eleinte macerás, de a későbbiek során - főleg, ha sokan csinálják - egyrészt gyorsan születne jogszabály, másrészt meggondolnák a faxküldő cégek, hogy küldjenek-e vagy sem kéretlen faxot.

A kártérítési összeg megállapításánál egyrészt a papir és festékpatron értékét, másrészt a gép használati amortizációjának értékét számíthatod fel, esetleg nem vagyoni hátrány címén az álmatlan éjszakáid miatti kártérítés összegét. Összességében gondolom ugy 2-3 ezer forint faxonként.

Próbáld meg. Volt már egy hasonló kérdés valamelyik topicban, szerintem álljatok össze és kezdjetek próbaeljárásokat.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu