ObudaFan!
A jogszavatossági igény érvényesítése esetén: mi a véleményed a végrehajtási eljárás felfüggesztésének kérelmezéséről?
Végrehajtási igényper?
- 1
- 2
Ja, és a jogszavatossági igény nyilván megalapozott, csak
- lehet, hogy az eladónak nincs erre pénze,
- mire az érvényesíthető, addigra az ingatlan árverése akár meg is történhet.
A Legfelsőbb Bíróság BH-ban is közzétette azt a nylvánvaló álláspontját, hogy nem tulajdonos ilyenkor az igénylő felperes, és el is utasította a keresetet. Ugyanakkor nyertem jogerősen rosszabb tényállásból is igénypert arra hivatkozva, hogy a Pp. nem csak tulajdonosnak, hanem egyéb jogosultaknak is lehetővé teszi a perindítást, a Pp. kommentár szerint pl. bérlőnek is, aki azonban nyilván nincs abban a helyzetben, hogy szerepeljen az ingatlan-nyilvántartásban. Az én tényállásomban semmilyen bejegyzés nem volt, tjog-fenntartás sem, csak egy ezeréves szerződés, ami nem lett benyújtva a Földhivatalba.
"Tulajdonjog visszamenőleges megállapítása" nem létezik, átruházással tulajdonjogot szerezni az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéssel lehet.
Üdvözlet mindenkinek!
Várom azok hozzászólásait, akik segíteni tudnak megbírkózni az alábbi tényállással:
Vevő 2005. I. 3. napján az Eladóval az eladó tulajdonjogának a vételár teljes kiegyenlítéséig való fenntartása mellett adásvételi szerződést kötött a Baja, belterület ..... hrsz.- alatti ingatlanra. Az ingatlan tulajdoni lapján 2005. II. 1. napjával bejegyzést nyert a fenntartásos adásvétel ténye. (Értelemszerűen a vevő a tulajdonjogot a vételár kiegyenlítéséig nem szerezhette meg) A vevő a vételárat 2005 V. 15. napján kiegyenlítette. Az eladó 2005. X. 23. napján kibocsátotta a nyilatkozatot, mely szerint a vételár megfizetése megtörtént és hozzájárul a tulajdonjog bejegyzéséhez. A Vevő tulajdonszerzését, a tulajdonszerzés ingatlan-nyilvántartási bejegyzését azonban az alábbi körülmények megakadályozták:
Eladónak 1.000.000,- Ft. összegben jogerős bírósági ítélettel megítélt tartozása állt fenn Harmadik Személy fele, aki végrehajtási eljárást indított Eladó ellen. A végrehajtó 2005. X. 24. napjával - tehát a fenntartásos adásvétel tényének bejegyzése után - bejegyeztette a végrehajtási jogot az ingatlanra, tekintettel arra, hogy az ingatlan-nyilvántartás adatai szerint az ingatlan tulajdonosa az Eladó...
A vevő tehát abban a helyzetben van, hogy van egy érvényes adás-vételi szerződése, amely alapján bejegyeztethetné a tulajdonjogot, de annak megszerzését akadályozza a végrehajtási jog...
Milyen jogot érvényesíthet a Vevő - természetesen abban az irányban, hogy az ingatlan tulajdonjogát megszerezze? Miképp oldhatja fel az ingatlant a Vh. jog alól? Igényper? A Vevő nem tulajdonos. Tehermentesítésre való kötelezés a Ptk. 370. §-a alapján? A terhelés az adásvétel után történt + az ingatlant nem az eladó terhelte meg. Tulajdonjog visszamenőleges megállapítása??
Várom ötleteiteket és észrevételeiteket!
- 1
- 2
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02