Hamis pletykák terjesztése


drbjozsef # 2020.07.05. 09:43

TRC666,

Btk. 226.§ (1) Aki valakiről más előtt a becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés két évig terjedő szabadságvesztés, ha a rágalmazást

  1. aljas indokból vagy célból,
  2. nagy nyilvánosság előtt, vagy
  3. jelentős érdeksérelmet okozva

követik el.

TRC666 # 2020.07.05. 06:59

Rendben van, köszönöm a válaszokat!
Az érdekelne még, hogy ez mivel jár a másik fél számára? Szabadságvesztés, pénzbírság, mitől függ a büntetés súlyossága?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.05. 06:54

Ezt neked kell tudni. Mint említettem: magánindítványos, magánvádas.

TRC666 # 2020.07.04. 22:21

A kérdés akkor az, hogy az, aki jóhiszeműen tudatta velem, az nem büntethető, csak azok, akik terjesztették ugye. Aki terjesztette, az 150 emberből akkor lehet akár 30 is. Ez bebizonyíthatatlan, így én csak azt büntetném/jelenteném fel, aki kitalálta, illetve aki eredetileg útjára indította. Vagy hogy "korrekt" ennek az eljárása?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.04. 16:00

(A rágalmazást nem csak az követi el, aki elsőnek - mondjuk úgy - kitalálja, hanem mindenki, aki tovább adja. V.ö: "híreszteli".)

TRC666 # 2020.07.04. 15:52

Viszonylag gyorsan, de tegnap óta kiderült, hogy ki a tettes, bevallotta. Úgyhogy a napokban megteszem a kellő lépéseket ellene. Azért köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.04. 10:12

Magánindítványos, magánvádas, az előterjesztésnek jogvesztő határideje vann. Ismeretlen tettessel szemben azért nem túl könnyű.

Van egy kis ellentmondás a leírásodban. Ha ugyanis tudsz a pletykáról, akkor legalább egy konkrét személyt ismersz, aki híreszteli.

TRC666 # 2020.07.03. 19:18

Tisztelt Fórum!

A napokban hallottam egy pletykát, ami a munkahelyemen terjed, miszerint ÁLLÍTÓLAG valaki (vagy valakik) feljelentettek engem szexuális zaklatás vádjával. A feljelentés legjobb tudomásom szerint nem történt meg, mert akkor a rend őrei valószínűleg már kopogtattak volna az ajtómon.

Mivel semmilyen ilyen irányú cselekvést még véletlenül sem hajtottam végre (sem szóban, sem cselekedetben, sem sehogy), így az a kérdésem, hogy rágalmazás/becsületsértés miatt feljelenthető-e az illető, ha kiderül a kiléte? Illetve ha nem derül ki, hogy ki terjeszt ilyen aljas, alaptalan pletykát (amiről az egész munkahelyem tud, közel 150 fő), akkor lehetséges-e ismeretlen tettes ellen feljelentést tenni?

Illetve Önök mit javasolnak, mi lenne a helyes lépés részemről? Még egyszer: A pletyka teljesen alaptalan, valószínűleg a pozíciómról akarnak eltávolítani és ezt a kedves dolgot találták ki ellenem.

A választ előre is köszönöm!