Előkészítő ülés


kerdezo30 # 2019.02.06. 05:18

Kedves fórumozók!

Az előkészítő ülés az ügyészségi egyezség lenne?
Vagy keverem a szezont...?

Egy nyomozás lezárta után, kb mennyi idővel lehet számítani az ügyészi egyezségre? Vagy erre nincs semmi bevett szokás?
Gondolok arra, hogy lezárják márciusban a nyomozást, továbbítják az ügyészség felé az anyagot, mi pedig egyezségi kérelmet adunk be. Innen kezdve mennyi idő telik el, míg történik valami? Történhet 2 hét múlva is, de akár fél év múlva is?

Köszönöm

rigoz # 2019.02.06. 07:00

Tisztelt kerdezo30!

Az "ügyészségi egyezség" a vádemelés előtt bármikor megköthető, az előkészítő ülésen az esetleges egyezségnek már csak a jóváhagyására kerülhet sor, annak hiányában a terhelt beismerő vallomással rövidítheti meg az eljárást.

Ha az ügyészség akar egyezkedni, akkor arról értesülni fog, ha nem, akkor nem...

Jogszabályi határidő erre nézve nincs, ráadásul erősen fakultatív cselekmény pro és kontra is.

kerdezo30 # 2019.03.27. 15:33

Kedves Rigoz!

Rám 1 év x hónap börtönbüntetést felfüggesztve, pénzbüntetést kért az ügyészség az esetben, ha az előkészítő ülésen lemondok a tárgyalásról.

Több kérdés felmerül.

Az előkészítő ülésen lehet a vádiratban leirtakon faragni? Pl 1 évre és alacsonyabb összegű büntetésre, vagy csak azt lehet elfogadni, ami a vádiratban szerepel?
Illetve, ha elfogadom, előzetes mentesítést (erkolcsibe ne szerepeljen) lehet indítványozni, vagy sem?

Ha megyek első fokra... Ott születhet ennél sokkal súlyosabb büntetés is, vagy általában ez a max?

Csak picit át szeretném látni, mert hónapok vannak hátra, valószínűleg...

Köszönöm szépen.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.27. 15:41

Szerintem nincs egyszerre szabadságvesztés és pénzbüntetés.

kerdezo30 # 2019.03.27. 17:51

Pedig azt indítványozta...

rigoz # 2019.03.27. 18:50

Tisztelt kerdezo30!

Indítványozni azt lehet, kb. ugyanannyit ér el vele, mint ha Ön kéri, hogy mentsék fel...

Mindkettő egy-egy javaslat a bíró, a bíróság számára, amihez nincs kötve.

Inkább abban a vonatkozásban lenne célszerű elsőkörben mérlegelni, hogy a vádirat mennyire alátámasztott bizonyítékokkal, mennyire bizonyítható rá Önre, amivel vádolják.

kerdezo30 # 2019.03.28. 10:12

Tisztelt Rigoz!

Köszönöm.
És előkészítő ülésen vajon lehet kérni az előzetes mentesítést?
Hogy pl egy felfüggesztett ne kerüljön be az erkölcsibe?
Ez eléggé fontos lenne...

Olvastam már sok mindent... Szinte ahány ember, annyi vélemény...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.28. 11:37

Kérni mindent lehet. Bár az előkészítő ülésnek ez nem kifejezetten tárgya.

kerdezo30 # 2019.03.30. 18:22

Tisztelt Mindenki!

Felmerült az a kérdés, hogy épp nyaralást tervezek.
Egyelőre nincs tudomásunk semmiről, mikor lesz az előkészítő ülés, stb..
Egyelőre júniusi kiruccanásban gondolkodom, persze, külföldre, repjegy és szálloda foglalással.
Tudom, ne menjek, de ez az ügy már 2 éve húzódik, ez a 3. év..

Mi van akkor, ha mondjuk most foglalok és majd tegyük fel, májusban küldik az iratokat, miszerint pont akkor van előkészítő ülés, amikor én nem leszek itthon.

Akkor valamilyen indokkal el lehetne halasztani? Itt nem arról van szó, hogy szeretném elhalasztani, mert jó lenne a végén lenni már, csupán arról, ha épp arra az 1 hétre esne, amikor én nem leszek itt...

Van valami módja a halasztásnak ilyenkor?

Üdv,

rigoz # 2019.03.30. 18:36

Tisztelt kerdezo30!

Amíg nem kapja meg a vádiratot, addig nem lesz előkészítő ülés sem kitűzve.

Vádiratra hagyni fognak egy kis időt, legalább 15 napot, hogy 'eméssze' a benne foglaltakat, megtehesse előzetesen írásban az elsődleges észrevételeit, azt követően tűznek ki határnapot az előkészítő ülésre.

Mivel július 15-augusztus 20 közt ítélkezési szünet van, így szerintem nyugodtan elmehet nyaralni, csak jelezze a bíróság felé, szeptembernél előbb ebből nem lesz semmi szerintem.

kerdezo30 # 2019.03.30. 18:52

Tisztelt Rigoz!

Köszönöm szépen.

Nyilván nem volt ilyen ügyem és az előkészítő ülés sem régi dolog, azt hittem, a vádirattal együtt küldik az ülés napját is. :)

rigoz # 2019.03.30. 19:02

@kerdezo30: Lehet, hogy úgy lesz, de akkor sem hiszem, hogy szeptember vagy augusztus vége előtt lesz belőle bármi is.

kerdezo30 # 2019.03.31. 13:29

Tisztelt Rigoz!

Köszönöm.

Az előkészítő üléssel kapcsolatban azt olvastam, amit az ügyészség indítványoz (pl 1 év börtön 2 évre felfüggesztve), abból indul ki a bíró, ha elfogadjuk a vádiratban leírtakat..
És általában az, de van, hogy kisebb mértékű büntetést szabnak ki.

Nekem lényeges lenne, hogy az erkölcsibe ne szerepeljen, ezt ott lehet kérvényezni? És van ilyenre esély?

Illetve mi van akkor, ha mondjuk enyhébb büntetést ad a bíró, mint amit az ügyészség indítványozott, az ügyészség viszont súlyosbításért fellebbez?
Akkor első fokú tárgylás lesz?
Ott viszont miből indulnak ki, honnan? Büntetés súlyát tekintve?

rigoz # 2019.03.31. 20:34

Tisztelt kerdezo30!

Az ügyész feladata a vádemelés körében, hogy arra az esetre nézve, hogyha a vádlott a bűnösségét az előkészítő ülésen beismeri, indítványt tegyen a kiszabandó büntetésre nézve.

A bíróság azonban attól eltérhet, kisebb fokú, enyébb büntetést is kiszabhat.

Beismerő vallomás megtétele esetén kizárólag a büntetés, illetve intézkedés ellen lehet.

Fellebbezést mindenképpen a felettes törvényszék, mint másodfokú bíróság három hivatásos szakáig bíróból álló tanácsa bírálja el, az elsőfokú bíróság büntetőügyekben kötve van a saját döntéséhez, azt akkor sem változtathatja meg utóbb, ha az azzal szembeni fellebbezésben foglaltakkal egyetért.

Súlyosbításért való fellebbezés esetén a másodfokú bíróság mérlegeli, hogy arábyos-e a kiszabott büntetés, ha nem, akkor súlyosbítja, egyébként az elsőfokú bíróság döntését helybenhagyja vagy az eljárási szabályok súlyos megsértése esetén azt hivatalból hatályon kívül helyezi és a megismételt eljárásra irányadó kötelező iránymutatás adásával új eljárás lefolytatását rendeli el.

pindy # 2019.04.23. 06:47

Üdvözlöm a kedves Tagokat!
Március végén átvette édesapám az elökészítö ülésre való idézést. (Ugyanaz a nevünk) tegnap jöttem haza , igy most került a kezembe. Szeretném megkérdezni,higy ügyvédet kérhetek-e? Majus 13-án lesz az ülés. Szakértöt szeretnék bevonni az eljárásba, és állitolag ha magam kérem, figyelembe se veszik. Lehetséges egyáltalán védöt kérni? Ha igen, a bírót nem fogom nagyon felidegesiteni. Köszönöm

rigoz # 2019.04.23. 10:58

Tisztelt pindy!

Igen, de a bíróságnál kell.

pindy # 2019.04.23. 12:58

Tisztelt Rigoz, Köszönöm! Ezt úgy érti,hogy még az elökészítö ülés elött,akár holnap, feladhatom a kérelmet a biroságra, a bírohoz cimezve?

rigoz # 2019.04.23. 13:01

Tisztelt pindy!

Igen, bár a határnap közelségére és a május 1. körüli munkaszünetre is tekintettel Én inkább bevinném személyesen a bíróságra.

Ha postázás mellett dönt, akkor javaslom rakjon rá mindenképpen s tértivevény mellett elsőbbségit is.

Azt azonban már külön, a lakóhelye szerinti kerületi/járási kormányhivatal Gyámügyi és Igazságügyi Osztálytól kell kérnie, hogy ennek költségeit ne Önnek kelljen viselnie (költségkedvezmény), erre rendszeresített nyomtatványon.

pindy # 2019.04.23. 13:04

300 km tölem a bíróság ahova mennem kell

szakvizsga2015 # 2021.02.22. 09:11

Tisztelt Hozzáértők!

Adott egy ügyészi "mértékes" indítvány, miszerint kapna a vádlott beismerés esetén X év szabadságvesztést Y időre felfüggesztve.

Ezt a vádlott el is fogadja, egy kitétellel, előzetes mentesítést is kérne, hogy tiszta legyen az erkölcsi bizonyítvány a munkáltatók felé.

Ez kérhető a előkészítő ülésen?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.22. 10:49

A vádlottnak nincs olyan lehetősége, hogy "elfogadja" az ügyész mértékes indítványát. Ez ugyanis - minden ellenkező híresztelés dacára - nem alku.
A vádlott abban dönthet, hogy a bűnösségét beismeri-e, és lemond-e a tárgyalás jogáról. Ha igen, és ezt a bíróság elfogadja, akkor már az előkészítő ülésen ítéletet hoznak.
Ha az a kérdés, hogy a vádlott tehet-e indítványt az előzetes mentesítésre, akkor a válasz igen. Ha az a kérdés, hogy a bíróság az előkészítő ülésen, a beismerés és tárgyalásról lemondás esetén előzetesen mentesítheti-e a vádlottat az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól, a válasz arra is igen. Miért ne?

Esetleg van a dologban valami trükk? Mert ez így elsőre triviálisnak tűnik.

szakvizsga2015 # 2021.02.22. 15:12

Köszönöm szépen a hozzáértő válaszadást! Nem, nincsen semmi trükk, egyszerűen nem tudtam, illetve nem voltam benne biztos.

Tehát mértékes indítvány esetén a Bíró eltérhet a vádlott javára, csak terhére nem? Ha jól értem.

alfateam # 2021.02.22. 15:25
szakvizsga2015 # 2021.02.22. 15:37

Köszönöm szépen!!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.22. 17:38

mértékes indítvány esetén a Bíró eltérhet a vádlott javára, csak terhére nem?
Igen. Értelemszerűen felmentő ítéletet nem hozhat. (Pontosabban hozhat, de csak úgy, hogy nem fogadja el a beismerést, és tárgyalást tart.)
Érdemes tudni, hogy az ügyész nem köteles mértékes indítványt előterjeszteni.