halapenz.hu


danko44 # 2004.09.17. 00:00

A hálapénz pártállami csökevény, a nyugati demokráciák jogértelmezése és megfogalmazása szerint: (államilag megtûrt) elítélendõ és kiirtandó korrupció.
Részletek: www.fuggetlenek.com oldalon,
Kór-kép témakör alatt.

Law1 # 2004.12.14. 14:56

Az ilyen "smucig" orvosnak azt kívanonm, hogy:

egyik este törjenek be a lakásába. Majd tárcsázni kezdi a rendőrség számát és közli a diszpécserrel, hogy a ház alsó szintjén betörők vannak, akik ha megtalálják lehet, hogy még az életére is törnek. Ekkor röhögnék nagyot ha a rendőr-diszpécser azt mondaná: "dokikám, küldök én magánk járőrt, de ez nem lesz olcsó. Tudja, nem fényes a fizetésünk s így csak boriték ellenébe tudok azonnali rendőri beavatkozást ígérni. Ha nem csenget, akkor legjobb esetben holnap kinézünk, hogy minden rendben van-e még".

derill # 2004.12.25. 11:41

Ennél már csak az a jobb, amikor a biróság olyan itéletet hoz, amelyben az orvos igazolt jövedelmének több mint az 50 százalékát állapitja meg egy gyermek után tartásdijként, és indokolásul leirja, hogy azért, mert az orvosnak "hálapénz szedésére is van lehetősége".

Ezek után ha szedett, ha nem, most már biróság által előirtan kénytelen hálapénzt kérni, hiszen ha nem teszi, egyrészt a megélhetése kerül veszélybe, másrészt eleve ugy állapitották meg a jövedelmét, hogy van hálapénzből is jövedelme.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

dr Zákányi Csaba # 2004.12.26. 09:33

Tényleg csinál ilyet a bíróság?

derill # 2004.12.27. 18:27

Sajnos tényleg. Leirta az itéletben.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

dr Zákányi Csaba # 2004.12.31. 10:21

A dolog érdemét tekintve Danko 44 véleményét osztom, és miközben nem fogadok el hálapénzt, esetleg megsértődnék, ha a pincér, vagy a fodrász visszautasítaná a borravalót.

derill # 2005.01.03. 11:23

Sok hozzád hasonló normális, erkölcsös, a munkáját hivatásnak érző orvost ismerek. Ezért is háboritott fel az itélet. A jóerkölcsü orvosokkal szemben ugyanis egy ilyen itélet teljes mértékben erkölcstelen. Amikor az orvos nyilatkozik a biróság előtt (ahol csakis az igazat mondhatja) arról, hogy nincs hálapénzből jövedelme, és a biróság ezt egy ilyen itélettel megkérdőjelezi, ez azt jelenti, mintha a biróság azt mondaná, hogy az orvos hazudott amikor a jövedelméről nyilatkozott. Igaz, mindezt a biróság bizonyitani nem tudja (mármint azt, hogy elfogadta az orvos a hálapénzt), de azért az itéletében hallgatólagosan mégis ezt mondja ki.

Ezen felül az orvost arra kényszeriti, hogy ezek után fogadjon el hálapénzt (különben nem tud megélni).


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

dr Zákányi Csaba # 2005.01.04. 19:35

Hadd ejtselek gondolkodóba az immorális hálapénzelfogadó doktorokkal kapcsolatban.
A család megfelelő szinten való eltartása - mely sajnos sokak esetében tényleg csak paraszolvenciából lehetséges - lehet ugyanolyan erkölcsi érték, mint az, hogy nem fogadok el hálapénzt, nem? Ez sem rossz erkölcs, csak másfajta értékrend.
Az a megoldás, ha nem etikai, hanem esztétikai kérdésként kezeljük a dolgot.
Szebb cselekedet ui. lemondani partikuláris érdekeinkről, és általános, nemes esetleg önfeladást igénylő játékszabályokhoz alkalmazkodni, mint a csak nekünk és esetleg hozzátartozóinknak kedvezően eljárni.

Maple # 2005.01.05. 09:14

Lehet, hogy félreértettelek, de azért a hálapénzt nem hasonlítanám a borravalóhoz. Ha elmegyek az étteremben, akkor elsősorban az általam fogyasztott ételt/italt fizetem ki az étlapon szereplő árak alapján. Borravalót nyilván azért adok a pincérnek, mert ezzel megköszönöm neki, hogy kiszolgált udvarias módon.

Ellenben egészségügyi ellátás esetében nem igazán látom szükségességét a hálapénznek, hisz dolgozó ember létemre TB-járulékot fizetek pontosan azért, hogy az ilyen esetben felmerülő költségeimet ne keljen saját zsebből fedeznem. Tehát mi alapján kér tőlem egy doki hálapénzt, amikor elvileg a TB fedezi az egészségügyi ellátásomat (pl. gipszelés, műtét, kaja, gyógyszer, stb, stb).

A másik pedig az, hogy azért különbséget teszek aközött, hogy pl egy 6000,- forintos éttermi számla esetében fizetek 600,- forint borravalót és aközött, hogy a doki bezsebelne 50.000,- vagy akár 100.000,- forintot egy olyan szolgáltatásért, melyet gyakorlatilag már kifizettem azáltal, hogy havonta TB-járulékot fizetek.

the big cat # 2005.01.05. 11:06

Tegyük hozzá továbbá, hogy a hálapénzt igen sok esetben nem önkéntesen adom, hanem egyszerűen tarifa van, lásd a szülészeket. Ha nem fizetsz, nem kapsz rendes ellátást. Ez a realitás.

Nekem nincs bajom azzal, ha a TB fölött fizetnem kell a szolgáltatásért, ám legyen, majd kötök pluszbiztosítást, csak akkor azt számlázzák ki, az orvos fizessen a TB-nek az általa használt eszközökért, amivel magának jövedelmet termel, stb.

dr Zákányi Csaba # 2005.01.05. 12:44

Kedves Maple!
Tényleg félreértettél, nem a hálapénz védelmében hoztam alanógiaként elő a pincérnek adott borravalót. Épp ellenkezőleg.
És nem a nagyságrend teszi a különbséget, hanem az, hogy az orvosi munka HIVATÁS, s mint ilyen közbizalom övezi, mely védendő társadalmi érték. Épp az a káros a paraszolvenciában, hogy ezt az értéket kezdi ki, ássa alá. A hivatás jelleggel végzett munka étosza pont az, hogy azt nem pénzkereset céljával végzik.
Ha "egy doki" töled "hálapénzt kér", az már egyáltalán nem hálapénz, hanem esetleg bűncselekmény, de fegyelmi biztosan jár érte.

derill # 2005.01.06. 04:51

Zákány:Én egyetértek veled. A hálapénz is csak plusz szolgáltatásért, jobb ellátásért jár. Hogy a szülészet eseténél maradjunk, ott például azért, hogy a doki nem kapcsolja ki a mobilját, és éjjel is rendelkezésemre áll.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

dr Zákányi Csaba # 2005.01.11. 17:46

Derill!
A hálapénz nem jár! Az egy sajnálatos társadalmi jelenség, nyilván a hiánygazdaság produkálta annakidején.
Azt ne felejtsd el, hogy ez láthatatlan jövedelem, nem adóznak utána! Még az a szülész sem, akinek elvileg megjár, mert nem kapcsolja ki a telefonját.
A magyar egészségügy diszfunkciójának 75%-a nem létezne hálapénz nélkül.
A nevem egyébként Zákányi...

Maple # 2005.01.12. 07:42

A hálapénz az esetek 99%-ban valóban nem jár, ellenben úgy gondolom, hogy ha valaki elvárja, hogy az orvosa a szülés előtt éjjel-nappal elérhető legyen és ha kell megszakítsa az ausztriai síelést, akkor ezért a doki szerintem elvárhat anyagi kompenzációt. Nyugaton ez esetben valószinüleg azért nincs hálapénz, mert a nők 99%-a az éppen ügyeletes orvosnál szüli meg a gyereket és nem csinálnak ekkora ügyet ebből, mint itt Magyarországon.

Az viszont tény, hogy azért gusztustalan hálapénzt kérni, ami a TB alapján amúgy is járna.

dr Zákányi Csaba # 2005.01.13. 13:18

Nyugaton a helyzet változatlan - a tekintetben, hogy a nők ott is ragaszkodnak saját nőgyógyászukhoz... itt is ott is magánpraxis keretében folyik a terhesgondozás, amiért a kismamák a végén fizetnek. Sőt az általam ismert példákban a szükségessé váló műtétet simán elvégzik az állami intézményben bármiféle műtőbérleti díj fizetése nélkül. A finanszírozási rendszer egyébként változatos. A nálunk elterjedt hálapénz persze valóban ismeretlen, talán azért, mert az állami egészségügy keretein belül is rendes ellátást kapnak, szemben a Mo.-i helyzettel.
Kedves Maple! Felejtsd el kérlek azt, hogy a hálapént kérik, akkor az már nem az.

derill # 2005.01.15. 17:45

Zákányi:) Bocsánat. Lemaradt, nem volt szándékos. És igazad van, tényleg nem jár, és tényleg nem kérik. De sokan adják, és sokan elvárják.

Én is adok, de csak akkor, ha tényleg indokát látom.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

illúzio # 2005.02.16. 20:14

Szeretnék Én is hálapénzt, csokiravalót (borravalót), az Én mobilom is mindig be van kapcsolva és szívesen adok tanácsot a legjobb tudásom szerint. Vajon nekem miért nem adnak? Talán az van a köztudatban, hogy nekem a béremből kell megélnem, akkor is ha éjszaka, vagy hajnalban teszem a jót remélem jól.

derill # 2005.02.17. 08:24

Nemrég született egy uj birósági döntés. Szintén hálapénzre alapitva az apa tényleges jövedelmének több mint 50 százalékát állapitották meg egy gyermek után. Szerinted illuzió mit tehet ilyenkor az ilyen apa? Korábban nem kért soha hálapénzt. Ha most nem teszi, nem tud megélni.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

dr Zákányi Csaba # 2005.02.17. 13:31

Kedves illúzio!
Nem szeretnél hálapénzt kapni, hidd el.
Az a legtöb esetben nem jó érzés, mert szinte mindig korrupció szaga van.
Velem nap mint nap próbálkoznak.
Egy olyanra emlékszem lassan 20 éves orvosi működésem során, amikor valóban jól esett. Ez egy kisebb kanna méz volt egy bácsitól, aki hónapokkal a kezelése után hozta, amint újra hódolni tudott a méhészkedésnek. Ez valóban a hála kedves megnyilvánulása volt.
Kollégáim nagy része persze nem ilyen finnyás, de a legtöbben utálják, hogy rá vannak szorulva.

derill # 2005.02.17. 14:46

Sanos többek közt az ilyen itéletek miatt is, de az orvosi fizetések igen alacsony szintje miatt is. Egy orvos évekig tanul, mig az lehet, viszont kezdő orvosként kevesebbet keres, mint egy érettségizett a McDonalds-ban. Röhej.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

illúzio # 2005.02.18. 08:17

Azt gondolom, kedves derill, dr. Zákányi Csaba, hogy a problémát értem. A társadalmi problémákat, ha morálisan, vagy törvényesen akarjuk igazságosan megoldani, akkor egy következő, törvényesen, morálisan elitélhető problémát hozunk létre belőle. Ezért mindössze mostmár azt gondolom, hogy valamit Én csinálok rosszul, mert ha ugye a történet Bábel akkor miért is olyan labilis az Én Maslov piramisom? Szóval szeretném Én azt a csokiravalót?! :)
Na nem úgy, hogy megsúgom hány csoki a micsoda és csak akkor végzem el,vagy kiválóan a feladatom.
De Bountit azért néha elfogadnám!

derill # 2005.02.18. 08:56

Tudod az a baj, hogy most kénytelen elfogadni, pedig igazából jobban örülne az erkölcsi elismerésnek.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

dr Zákányi Csaba # 2005.02.18. 12:51

Van, aki kénytelen elfogadni, mert nem tudna megélni, a legtöbben azért fogadják el, mert az általuk elvárt életszinvonalat csak így tudják biztosítani, és olyanok is vannak akik nagyon jól élnek belőle.
Nekem is több pénzem lenne, ha elfogadnám, de házam akkor se lenne. Ruhánk, ételünk, nyaralásra valónk van így is, sőt nem kell megnéznünk az árat az élelmiszerboltban (erről a feleségemnek más a véleménye).
Szerintem nem is etikai, hanem esztétikai kérdés.
Szebb cselekedet, ha nem fogadjuk el.

illúzio # 2005.02.18. 16:41

dr Zákány Csaba : nyaralásra valónk van így is, sőt nem kell megnéznünk az árat az élelmiszerboltban
Ebben az esetben szerencsés vagy - ezért a kedvemért néha egyél meg egy Bounti csokit, mert nekem még azt is meg kell gondolnom. Ha nyaralsz kis családoddal, akkor gondolj ránk, mert valós az a -Szebb cselekedet, ha nem fogadjuk el. - de mi csak éhbérért robotolunk és tesszük a jót, remélem jól!

dr Zákányi Csaba # 2005.02.21. 19:46

Továbra is azt állítom szebb cselekedet nem elfogadni...
de ha valaki elfogadja, az sem csúnya.
Sőt bizonyos morális értékrend szerint a család üdve mindennél előrébb való, ezért a baksis elfogadandó.
Ja és nem vagyunk ám irigylésre méltó anyagi helyzetben, ha pl. építkeznénk, nyaralásra már nem jutna bizony.