Országos népzavazás menete


BeFri68 # 2017.06.10. 12:51

Kiegészítés:

Annyit tudok, hogy nem közvetlen az Országgyűlés, hanem a Köztársasági Elnök tűzi ki a népszavazás napját. A 7. kérdésem erre vonatkozott.

+3 kérdés:

8. Van-e arra esély, hogy már idén lesz erről népszavazás?

9. Amennyiben igen! És, ha a népszavazás érvényes és eredményes lesz - Akkor jogilag van-e arra mód, hogy már idén úgy módosítsák a kérdéssel érintett jogaszbályokat, hogy ez már idén december 24-én érvényes legyen?

10. Amennyiben nem! És, ha a népszavazás érvényes és eredményes lesz - Akkor jogilag van-e arra mód, hogy már jövőévben életbe léphessenek az ezt a kérdést szabályzó törvénymódosítások?

Idén pl. a nagypéntekkel már volt egy hasonló eset. Bár tudom, hogy azt nem előzte meg népszavazás, de március 7-én megszavazták és március 24-én életbelépett. Ezzel már idén nagypéntek (vagyis ápr. 14) is ünnep volt.

BeFri68 # 2017.06.10. 12:32

A Nemzeti Választási Bizottság 2017. június 6-án a 70/2017 NVB határozatában hitelesítette az „Egyetért-e Ön azzal, hogy december huszonnegyedike munkaszüneti nap legyen?” népszavazási kérdést.

A határozatban szerepel, hogy 15 nap fellebbezni. A Kúriának címzett felülvizsgálati kérelmet (fellebbezés) 2017. június 21-én 16:00 óráig kell eljuttatni a Nemzeti Választási Bizottsághoz.

A kérdéseim a következők:

  1. Ha a Kúria vizsgálja felül, akkor vajon miénrt nem a Kúriának kell címezni a kérelmet? (Tudom, hogy vélhetően a törvényi szabályozás kettőssége miatt.)
  2. Ha pl. érkezik egy fellebbezés 2017. június 21-én 15:59 órakor, akkor mennyi ideje van a Nemzeti Választási Bizottságnak ezt a kérelmet a Kúriának továbbítani illetve hány napja van a Kúriának a felülvizsgálatot megtárgyalni? (30 vagy 90 nap)
  3. A Kúria teljes egészében helyben hagyná az NVB határozatát, akkor a bírósági szervnek hány napja van erről a választási szervet értesíteni? (3 nap; 5 nap; 15 nap vagy 30 nap)
  4. A Választási Bizottságnak hány napja van a Kúria döntése után, hogy hitelesítse az Aláíróíveket illetve a népszavazás /kötelező/ kiírásához szükséges aláírások számát? (5, 15 vagy 30)
  5. Az előző kérdésben szereplő határozat iránti felülvizsgálatra is vonatkoznak pl. a 15 napos fellebbezési valamint a 2. kérdésben a Kúriát érintő elbírálási határidő?

6.

  1. Hány nap van az aláírás gyűjtésre? (30, 90, 120 vagy 180 nap)
  2. Az aláírások ellenőrzésére hány nap van? (30 vagy 60 nap - esetleg több)
  3. Az aláírok ellenőrzésének eredményéről szóló határozatra vonatkoznak-e a Felülvizsgálati kérelem elírásai?
  4. Kell-e ezzel az Országgyűlés foglalkozzon?
  5. Ha igen! Akkor hány napon belül illetve azt meglehet-e támadni? Ha meglehet - Akkor hol és annak a szervnek hány napja van felülvizsgálni?

7. Figyelembe véve a 2. valamint 5-6. kérdést. Mikor lehet legkorábban illetve legkésőbb népszavazást tartani?

NVB határozat:
http://www.valasztas.hu/…17-5945.html

A megtisztelő segítségüket előre is kösznöm!