Ingatlanszerzési illeték - beszámítás


Zöldövezeti11 # 2022.07.14. 09:50

Köszönöm !
Z.

drbjozsef # 2022.07.14. 09:15

Zöldövezeti11,

Egyenesági rokonok között minden ügylet illetékmentes. Adásvétel is, ajándékozás is.

Zöldövezeti11 # 2022.07.14. 08:22

Üdvözletem !

Ingatlan szerzésnél, ha ajándékozás a menet mi az illeték ?
Családban, szülő ajándékozna felnőtt gyermeket.
Érték határ, hely számít ezenkívül még más ?

Kössz Z.

dnsgabor # 2022.01.26. 10:53

köszönöm szépen a válaszukat,
üdv,
Gabor

W. Muller Judit # 2022.01.26. 10:02

Köszönöm szépen a választ!
W. M. Judit

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.26. 09:33

Itv. 26. § (1) m)

Másik ügyvéddel csináltassátok a szerződést.

Rexor # 2022.01.26. 08:52

Igen, ez illetékmentes:

  1. * a helyi önkormányzat vagy az állam tulajdonában álló lakás tulajdonjogának, haszonélvezeti jogának a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: lakástörvény) 49. §-ának (1)-(2) bekezdése alapján elővásárlási joggal rendelkező személy által történő megszerzése;
drbjozsef # 2022.01.26. 08:40

dnsgabor,

Ha Te vagy most a bérlő, és a saját nevedre vásárolod meg a lakást, tehát a Ltv. 49.§(1) szerint elővételi jogod van, akkor az Itv.26.§(1) bekezdés "m" pontja alapján az mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól.

Lásd a fenti törvényeken kívül a B400 kitöltési útmutató 20-21. oldalát.

https://nav.gov.hu/pfile/file?…

dnsgabor # 2022.01.26. 08:29

Tisztelt drbjozsef!

Segítségét szeretném kérni... Önkormányzati lakásomat szeretném megvásárolni ,de az ehez kapcsolódó vagyonszerzési illeték szabálya nem teljesen világos számomra. Ilyen esetben is kell fizetnem a vásárlás során illetéket vagy ez illeték mentes? A NAV szerint illeték mentesség jár a törvény alapján, de az adás-vételi szerződést előkészítő ügyvéd szerint nem mentes az illeték alól.

Válaszát köszönöm,
Gabor

drbjozsef # 2022.01.26. 05:27

Kedves Judit,

Nem vagyok ügyvéd, úgyhogy nem vagyok ezer százalékig biztos benne, de szerintem sajnos a külföldi ingatlannal illetékfizetésnél nem számolhattok. Ha jól értelmezem az Itv.2.§.(2) bekezdését, akkor a törvény területi hatályát a "belföldi ingatlan ... tekintetében kell alkalmazni", és ez nem csak a vásárolt lakásra vonatkozik, hanem az illetékkedvezménybe számítóra is.

A B400 nyomtatvány az ingatlanról helyrajzi számot és címet kér, sehol nincs lehetőség pl. "ország" megjelölésére, fel se merül, hogy külföldi ingatlan beírható lenne.

De ha felhívsz egy ingatlannal is foglalkozó ügyvédi irodát, szerintem kapásból megmondják.

W. Muller Judit # 2022.01.25. 22:01

Tisztelt Dr. B. József Úr!
Horvátországban eladtam 2021. novemberében egy lakást, melynek 1/2 részben voltam testvéremmel tulajdonosa.
2021. decemberében vettünk férjemmel - ezt azt összeget felhasználva - egy lakást itthon, ennek is 1/2 részében vagyok tulajdonosa.
A személyi jövedelemadót Horvátországban kellett volna fizetnem, de a vonatkozó horvát törvény értelmében nem terheli már szja az eladott lakást. Kérdésem az, hogy a cserét pótló vétel alapján ezesetben is a horvát ingatlan eladási és a hazai vételi összeg különbsége után kell-e az illetéket megfizetnem az itthon vásárolt lakás után?
Köszönettel: wmj

drbjozsef # 2021.11.26. 10:59

Ancsa01,

Igen. "Adómentes a szerzést követő ötödik évtől."

Hónap nem számít. Vagyis a jövedelem 30%-a után kell fizetni 15% adót.
(2018,2019=100%, 2020=90%, 2021=60%, 2022=30%, 2023 és továbbiak=0%)

Megjegyzem, nem az ingatlan "öröklése" számít, vagyis igen, de pontosabban az elhunyt halálának éve. A hagyatéki eljárások akár évekkel későbbre húzódhatnak, de a nem számít.

Szomorú örökös # 2021.11.26. 05:13

Ancsa01

Adózás szempontjából NAV-nál ez 4 évnek számít?
Mert naptár szerint 3, 5 év se...

Csak az év számít, a hónap-nap már nem. Én is pont így vagyok, 2017 decemberben vettem a házat, de januárban már büntetlenül eladhatom. Minden kalkulátor ezt mutatja.

Ancsa01 # 2021.11.25. 21:39

Én is szeretnék kérdezni :)
Ingatlan öröklése 2018. október, eladás - ha minden jól megy - 2022. február
Adózás szempontjából NAV-nál ez 4 évnek számít?
Mert naptár szerint 3, 5 év se...
Köszi

Levendula # 2021.10.19. 18:58

drbjozsef! Köszönöm a szakszerű segítségét!

drbjozsef # 2021.10.19. 12:38

A 90M ingatlan 50-50% volt, 2014 vették, átépítették, 2020 Dec. eladták,
Eltelt 5+ év, adó nincs, bevallani nem kell semmit.

2021.Jan. vették a vidéki 45M ingatlant szintén 50-50%,
Ha beszámíttatták az eladottat, akkor nem kellett illetéket fizetniük, hiszen olcsóbbat vettek.

2021.szept.eladták ugyanúgy 45 M -ért
Bár az idő nem telt el, mivel jövedelem nem volt az eladásból, nincs adó, nincs bevallás.

2021 szept. vették a 40 M ingatlant a feleség 100 % nevére.
A feleség előző lakásból részesedett 22,5M-val, azt levonhatja a 40-ből (meg még a számlával igazolt kiadásait, ingatlanközvetítő, ügyvéd, ilyesmik), a többire fizet 4% illetéket. Vagyis olyan 700ezer körül.

Jelenleg folyamatban van a férj 100 % tulajdona 70 M ingatlan, /40M+ hitel/.
Szitu ugyanaz, 70-22,5 különbözetére fizet 4% illetéket, kb 1,9 millát.

Illetéknél nem számít a hitel vagy a jövedelem. A CSOK levonható lenne.

Azért van így, mert az illetéktörvény szerint :

(4) * Ha a magánszemély több lakástulajdont cserél, illetve a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, értékesít, az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakáscserével, lakásvásárlással szemben - a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő, azonos jogcímű - a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező egyetlen cserét, értékesítést lehet figyelembe venni.

Levendula # 2021.10.19. 11:04

A 90M ingatlan 50-50% volt, 2014 vették, átépítették, 2020 Dec. eladták,
2021.Jan. vették a vidéki 45M ingatlant szintén 50-50%, majd
2021.szept.eladták ugyanúgy 45 M -ért,
2021 szept. vették a 40 M ingatlant a feleség 100 % nevére.
Jelenleg folyamatban van a férj 100 % tulajdona 70 M ingatlan, /40M+ hitel/.
Jövedelemmel csak a férj rendelkezik, adót is ő fizet, és a nejnek Tb-t, a feleség jövedelemmel nem rendelkezik. Van két gyermek, de sem szocpolt, sem CSOk-ot sem hitelt eddig nem vettek igénybe.
Sem első lakás, sem 35 alatti kedvezményre nem jogosultak már.
Köszönöm ha tud segíteni, a kalkulátorokkal nem sikerült megoldani.

drbjozsef # 2021.10.19. 06:55

Levendula,

Ennél kissé pontosabban kellene.

A 90M ingatlan 50-50% volt? Mikor szerezték, mikor adták el? Mennyiért vették eredetileg?

A 45M ingatlan esetén ugyanezek.

A 40M és 70M ingatlant melyik évben vették?

Már csak azért is, mert ez nem 3, hanem 4 ingatlan.

Levendula # 2021.10.19. 05:35

Üdv! Segítséget szeretnék kérni ingatlan adásvétel illetéke Illetve adója ügyben. Gyermekem és felesége eladták a közös otthonukat 90M ft-ért. Ezután 45 M vidéken vettek közös ingatlant, amit 6 hónap után ugyanennyiért eladtak. Mivel válni szeretnének majd / melynek egyik oka éppen ez az állandó költözés, a másik pedig hogy a feleség dolgozni egyáltalán nem akar/ a férj nagyvonalúan maga próbálja a vagyonmegosztást végrehajtani, még a válás indítása elött. Ezért a feleségnek vettek ezután 40 M egy házat,ami csak a feleség nevére került, a férjnek pedig 70 M ami /40 tőke+ 30 hitelt kellett felvenni / ami a férj nevére,, és a hitelt is csak egyedül fizeti. Mindez a 3 ingatlan adásvétel egy éven belül történt. Külön-külön mennyi az illeték vagy szja.?
Köszönöm!

drbjozsef # 2021.10.07. 14:18

allegro,

Érdekes kérdés, én nem vagyok szakértő, de szerintem az Itv. alapján jár a kedvezmény, akkor is, ha a kiszabott illeték megfizetését az 1 éven belüli eladásra tekintettel függesztette fel a NAV. Ha van 3 éven belül a vétel előtt eladott lakásod, akkor aszerint JÁR a különbözeti kedvezmény (feltéve, hogy a 21.§(4)-nek is megfelelsz, a vétel előtt közvetlen vagy vétel után közvetlen eladott lakás számít, ha esetleg ezeken kívül is volt vételed/eladásod)

Én a helyedben vagy egy ingatlanos adószakértőt keresnék, vagy magát a NAV-ot hívnám fel tájékoztatásért.

(Megjegyzem, ha jól értelek, túl vagy a B400 benyújtásán, tehát a kérdésed érdekes, de megváltoztatni már nem tudod : ha a nav szerint jár, akkor jár, ha nem, akkor nem. Ezt talán a vásárlás előtt kellett volna tisztázni, most már eléggé későnek tűnik)

allegro # 2021.10.07. 11:50

Kedves Szakértők!
Nagy értékű lakóingatlant vásároltam, az adás-vételi szerződésben szerepel, hogy az illeték megállapításánál lesz egy 1 éven belül eladott lakásom.
Amennyiben majd megkapom az illeték kiszabás összegét, de addig kifutok az 1 évből és mégsem sikerül ezt az ingatlant eladnom, van-e arra lehetőség (pl. méltányosságból), hogy mégis egy korábbi (3 éven belül eladott) másik lakásom értékesítésének összegét vegyék figyelembe az értékkülönbözet kiszámításánál.
Nagy összegű illeték különbözetről van szó, tehát súlyosan érintene, ha azt is elbukom.