ingatlan eladás után fizetendő adó


drbjozsef # 2023.03.08. 11:11

(kieg : az öröklésnél az örökhagyó halálának napja számít, nem a hagyatéki eljárás befejezése. Ha az örökhagyó 2022-ben halt meg, akkor 100% az adóalap, ha előtte, akkor sávosan csökken)

drbjozsef # 2023.03.08. 10:00

Massat,

A "másik ingatlanra költöm" kezdetű kedvezmény már sok éve megszűnt.
Ha kell fizetni adót, akkor kell, és a leadózott jövedelmeddel azt csinálsz amit akarsz.

Ha egy éve örökölted, akkor a jövedelem 100% után kell 15% adót fizetned.
De a jövedelmedet úgy kell kiszámolni, hogy a vételárból (amennyiért eladod) elsőnek levonhatod - ha nem fizettél illetéket - az ingatlan hagyatéki végzésben megállapított értékét (mintha ennyiért szerezted, vetted volna), míg ha fizettél illetéket az öröklés után, akkor levonhatod az illetékalapot (ami után számolták az illetéket). Ez a kettő elvileg az örökléskori forgalmi érték, de gyakran ez nem pontosan ugyanannyi.
Ez után még levonhatod a szerzéssel és az értékesítéssel kapcsolatos költségeidet : az ingatlanra eső arányos részt a hagyatéki eljárás közjegyzői díjából, ha fizettél akkor magát az illetéket is, illetve a számlával igazolható költségeidet az eladáskor, ilyen lehet a hirdetés, vagy az ingatlanközvetítő díja, esetleg az ügyvéd díja, ha te fizetted.

Massat # 2023.03.08. 08:55

Tisztelt Szakértők!

Szeretném megkérdezni, hogy egy 1 éve örökölt ingatlan eladása után, akkor is kell szja-t fizetnem, ha a teljes vételárat új ingatlan vásárlására költöm!

Majordomus # 2023.03.04. 21:19

Azért még marad is valami.

csaba740 # 2023.03.04. 18:01

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat.

drbjozsef # 2023.03.04. 08:00

csaba740,

Igen, jól számolod, 1millió (mínusz az utolsó 1/4-re eső közjegyzői díj az öröklésnél és a bejegyzési díj a földhivatalnál), törve 60%, és 15%.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.03.03. 21:35

Le lehet még vonni a hagyatéki eljárás költségét, a hagyatéki terheket, és a maradékot is le kell szállítani egy szorzóval, mert a harmadik évben vagytok.

Majordomus # 2023.03.03. 21:20

Várjatok még 2 évet és nem kell adózni sem.

csaba740 # 2023.03.03. 19:02

Tisztelt Szakértők
Megerősítést szeretnék kérni hogy jól gondolom, az adott esetet. Édesapám 1998 ban meghalt ekkor megörököltük a részét öcsémmel 1/4-1/4 anyué maradt 2/4. Anyu meghalt 2020 ban hagyatéki értékbecslés 6m forint, öcsémmel 1/2-1/2 tulajdon rész. Most 2023 ban megvásárolná az 1/2 részemet 8m forintért: Mennyi után kell adózni? Az rendben hogy a bevétel 60%a után 15% de ez esetben mennyi a bevétel? Én logikám azt diktálja ,hogy 1/2 bevétel 5.m de mivel az aputól örökölt 1/4 nél letelt az 5év igy csak az anyu után örökölt 1/4 után kell fizetni ami ez esetben, az egész fele tehát 4millió-minusz 3millió (hagyatékiérték) igy 1millió bevétel ami adóköteles. Remélem érthetően fogalmaztam. Köszönöm a segítséget.

Majordomus # 2022.12.08. 20:47

És ne feledkezz meg a pénz eltételéről sem!

drbjozsef # 2022.12.08. 19:50

syder,

Ha jól értelek, a telek egyik részét közvetlenül örökölted édesapád halála után, egy másik részéről meg kiderült, hogy nem az ő nevén van, ezért póthagyatéki eljárást kellett lefolytatni, és azt a részt úgy örökölted meg, hogy azt is édesapádtól örökölted, mert ő is ("utólag") örökölte meg.

Ebben az esetben nincs jelentősége a póthagyatéki dátumának, sőt, az eredeti hagyatékinak sem.
Öröklés jogcímmel szerzett ingatlan esetén a szerzés az örökhagyó halálának a napja. Ha mindkettő részt végül jogilag édesapádtól örökölted, akkor a szerzés időpontja 2014-es, ezért már nincs adófizetési kötelezettséged, sőt bevallani sem kell semmit.
Eladás után nincs teendőd, csak eltenni a szerződést, és a hagyatéki végzéseket is.

syder # 2022.12.08. 18:44

Jövőbeni ingatlan értékesítés utáni adófizetéssel kapcsolatban szeretnék érdeklődni. A helyzet elég bonyolult, de igyekszem "érthetően" felvázolni.

Adott egy szőlő és gazdasági épület, amit a jövőben értékesíteni fogunk. A terület egy része már 2015-ben a nevemre került, a másik rész hagyatéki eljárása viszont 2022-ben került rögzítésre. A bonyolultság az abból adódik, hogy ez a 2022-es hagyatéki eljárás egy 1930-as években elhunyt ősünk után történt, ugyanis akkor a régi öregek nem intézkedtek a hagyatékkal kapcsolatban. Az adófizetés kötelezettség ha jól tudom az örökhagyó elhalálozásának dátumától számolódik, tehát itt ebben az esetben az 5 év az már bőven letelt. Az édesapám után örököltem a terület egy részét, és a másik - 2022-es hagyatékban örökölt - részre is az ő halálát követően lettem jogosult. Ő - édesapám - 2014-ben hunyt el, 2015-ben volt a hagyatéki eljárás.

Kell fizetnem SZJA-t a terület eladását követően? Kérem amennyiben jártassak az ilyen eljárásrendekben kérem segítsenek.

Szomorú örökös # 2022.09.18. 09:27

Nmaxim

Én csak laikus fórumozó vagyok, nem jogász, de hozzád hasonlóan én is 2017. decemberében vettem a mostani ingatlanomat és tájékoztattak minderről, hogy akár már januárban eladhattam volna ezért a mostani ingatlanomat büntetlenül, ha akarom. Egyébként is adóköteles jövedelem 5 éven belül is csak akkor keletkezik, ha jövedelmed származik belőle, ergo te 16 milláért vetted, 36 milláért adod el, így 20 millának kell időarányosan csökkentett részét kifizetni akkor is, ha az adómentesnek számító 5. év előtt adnád el. Így viszont szerintem nem kell foglalkozni vele, ha jól tudom, még nagyon bevallást se kell róla beadnod.

Nmaxim # 2022.09.18. 08:41

Köszönöm a hasznos információkat!

Szomorú örökös # 2022.09.18. 07:28

Nmaxim

Lakást vásároltam 2017.dec.20.-án 16mft ért. Amit most szeretnék eladni. 36mft ért
Első kérdés meg kell várni, a pontos dátumot az eladással, hogy adómentes legyek (5év)
vagy mi történik ha 1-2 hónappal hamarabb megvásárolják (adó mértéke,ha van?)

Én úgy tudom, hogy csakis az év számít, a hónap-nap már nem.
Ergo ha 2017-ben vetted, akkor 2022-ben már eladhatod adómentesen.

Ezt követően házat szeretnék vásárolni, ami már ki is van nézve ennek vételára 61mft.
Következő kérdés itt milyen illeték adófizetési kötelezettségem keletkezik?

Az eladott ingatlant be fogják új ingatlan vásárlásakor számítani - nem automatikus, jelezni kell az ügyvédnél - és akkor csakis az illeték kiszabásánál fog számítani, csak a különbözet után fogsz vagyonszerzési illetéket fizetni szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.09.18. 06:58

Nem.
Kivonod, beszorzod. Ez azért nem annyira bonyolult.

Nmaxim # 2022.09.17. 20:28

Tisztelt Szakértők!
Segítséget szeretnék kérni ingatlanhoz köthető adózás, illetékfizetés tárgyában.
Konkrét példa:
Lakást vásároltam 2017.dec.20.-án 16mft ért
Amit most szeretnék eladni. 36mft ért (jelen értéke reálisan a piacon)
Első kérdés meg kell várni, a pontos dátumot az eladással, hogy adómentes legyek (5év) vagy mi történik ha 1-2 hónappal hamarabb megvásárolják (adó mértéke,ha van?)

Ezt követően házat szeretnék vásárolni, ami már ki is van nézve ennek vételára 61mft.

Következő kérdés itt milyen illeték adófizetési kötelezettségem keletkezik?
(A házat lakás eladását követően tudom kifizetni/megvásárolni) itt a keletkezett különbözet után kell fizetni de pontosan nem tudom hogyan kell számolni, ebben kérnék segítséget egy “matekot” ,hogy tudjam mire kell készülni.
Segítségüket előre is köszönöm.

osztap # 2022.07.28. 07:51

Pontosítsunk egy kicsit tovább: Az adó alapja nem a vételár, hanem a jövedelem. Ehhez kell:
Számított összeg = Vételár - Hagyatéki leltárban feltüntetett érték - Értéknövelő beruházások (ha volt) - Átruházással kapcsolatos kiadások (pl. hagyatéki eljárás arányosan megosztott költségei). Részletek az SZJA tv. 62. §-ban. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ennek a számított összegnek a 30%-a lesz a jövedelem. Miért 30%? Mert a szerzés éve 2018 (a kérdező apja halálával lett tulajdonos, nem a hagyatékival). Ezért 2022 a szerzést követő negyedik év. Az adó pedig a jövedelem 15%-a.

Tadegi # 2022.07.28. 07:11

Pontosítok: úgy tűnik nálam már 2023 van... 2022-ben akkor még csak 3 éve vagy tulajdonos, vagyis a számított Szja 60%-át, az egész rád eső vételár 9%-át kell adóként megfizetned.

Tadegi # 2022.07.28. 07:10

A főszabály, hogy a rád eső vételár a 15%-át kell megfizetni, de ez az arány folyamatosan csökken, minél tovább van nálad az ingatlan, 5 év után a fizetendő összeg 0-ra csökken. Azt mondod, hogy 2019-ben lettetek tulajdonosok, akkor a törvény szerint a rád eső vételárrészből számított 15%-os Szja 30%-át kell csak megfizetned adóként, vagyis a rád eső vételár 4,5%-át.

Zozóbácsi # 2022.07.27. 13:52

Tisztelt szakértők!
Édesapánk 2018 novemberben elhalálozott, a 2019 tavaszán lezajlott hagyatéki tárgyalás során került a nevünkre (3 testvér).
Az időközben külföldre költöző bátyám negatív hozzáállása miatt (meghatalmazott hiány) most sikerül eladni az ingatlant.
Ez esetben milyen arányú adófizetési kötelezettségünk van a vételárból?
Köszönöm.

drbjozsef # 2022.07.23. 19:38

Zoli88888,

Szerintem nem.
A "b" oszlop stimmel, de az "a" oszlopba nem a bevételed kell, hanem a jövedelem. Vagyis a b oszlop osztva 0,15-tel. A 3.15M-mek a 25%-a. Az a jövedelmed, ami után adót kell fizetned.
(Egyébként a netes kitöltő program így is csinálja, csak az "a" oszlopba tudsz írni, a "b"-t automatikusan számolja, és beleírja.)

Zoli88888 # 2022.07.23. 17:34

drbjozsef,

Köszönöm széped a válaszod!
Akkor a „b” oszlopba írom be az adó összegét, ami a 131.625 Forint lesz.
Az „a” oszlopba pedig megy az az összeg amennyiért eladtam tehát a 7.800.000 Ft. Jól gondolom ?

drbjozsef # 2022.07.23. 15:20

Zoli88888,

Igen, jól számoltál.

Az adóbevallásban neked kell majd beleírnod, egyetlen sor, "ingatlan eladásból származó jövedelem és adója".
Vagy, ha nem te szoktad csinálni, akkor csak mondd meg az összegeket annak, aki kitölti.

(Tavalyra : „208. sor: A 2021. évi ingatlanértékesítés jövedelme és adója
Ha Ön 2021-ben ingatlant értékesített, és az értékesítés jövedelmét, vagy annak egy részét cél szerint felhasználta, akkor az „a” oszlopba a 2021. évi ingatlanértékesítésből származó jövedelmének teljes összegét, a „b” oszlopba annak az adóját írja be.

Zoli88888 # 2022.07.23. 13:31

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni, hogy jól számoltam-e az alábbi esetben.
Édesanyám és édesapám fele-fele arányban birtokoltak egy házat.
Édesanyámtól 2013-ban ajándékozás révén megkaptam az ő részét, tehát enyém lett a ház 1/2-ed része, majd 2020-ban édesapámtól is megkaptam az ő részét, tehát a ház teljes egésze az enyém lett.
Én ezt a házat 2022-ben eladtam 7.800.000 Forintért.
Ahogy utánanéztem az SZJA kötelezettségnek, arra jutottam, hogy a 2013-ban szerzett rész után már nem kell adóznom, csak a 2020-ban szerzett rész után, ami 3.900.000 Ft.
A 2020-ban szerzett rész után pedig az alábbiak szerint: mivel a megszerezés utáni második évben vagyunk ezért már csak a 3.900.000 Forintnak a 90%-a után kell fizetnem, tehát 3.510.000 Forint lesz az adóalap.
Ajándékozás során szerzett ingatlannál pedig akkor ennek a 3.510.000 Forintnak a 25% -nak a 15%-át kell összesen megfizetnem SZJA-ként, ami pontosan 131.625 Forint.
Az lenne a kérdésem, hogy jól számoltam ki a dolgot? Illetve másik fontos kérdés, hogy ilyenkor ezt az eladást saját magamnak kell az adóhatóságnál bejelenteni és magamnak kell megcsinálnom az adóbevallást és befizetni ezt az összeget? Vagy ők tudni fognak erről és küldenek majd egy csekket?
Köszönöm a válaszokat!