ingatlan eladás után fizetendő adó


bamona # 2006.04.04. 13:52

Anyuék 3-an vannak testvérek, ami értéket írtam az anya része volt, azaz 1993-ban a fele házrésznek az egy harmada, és 2004-ben pedig a nagyanyám fele részének az egy harmada. 1993-ban kb. 2000 Ft öröklési illeték esett erre a részre, 2004-ben pedig 20 ezer körüli.

Bubó # 2006.04.04. 13:21

Meg kellene adnod, hogy mekkora tulajdoni részilletőség tartozott az 1993-as és a 2004-es örökséghez. Valamint azt is, hogy mennyi volt a rá eső hagyatéki teher, valamint mennyi volt az általa fizetett öröklési illeték.

bamona # 2006.04.04. 11:56

Sziasztok!!
Az alábbi kérdésben szeretném a segítségeteket kérni: Édesanyám szülei után örökölt lakástulajdont, nagyapám 1993-ban halt meg, a hagyatékban anyura eső lakás értéke 113 ezer Ft, nagyanyám pedig 2004-ben halt meg, az ő hagyatékában anyu 260 ezer Ft ingatlan után fizetett illetéket. 2005. évben eladtuk ezt a házat, anyura 600 ezer Ft bevétel jutott. Kérdésem, hogy az adóbevallásban mennyi a jövedelem, ami után 25% adót kellene fizetni??? Előre is köszönöm a segítségeteket!!

Bubó # 2006.03.28. 20:11

Valószínűleg semennyi adót nem kell majd fizetni, csak bevallást kell tenni.
Majd ha megtörtént az eladás, illetve a vétel, kicsit részletesebben írd le, akkor konkrétabb választ kaphatsz. H.i.: 2007. május 20.

ihor # 2006.03.28. 08:51

Sziasztok!

Nekem egy olyan kérdésem lenne,hogyha 2,5 éve vettünk egy ingatlant 11 M ft-ért a tulajdonjog 1/3, 1/3, 1/3 és 4 Mft hitelt igényeltünk rá akkor, hogyha ezt az ingatlant most 11,9 M ft-ért eladjuk és kifizetjük a hitelt valamint befizetünk 1,7 M ft-ot(hitelre) egy 8,5 M ft-os lakásra akkor mennyi adót kell fizetnünk az eladott lakás után?
Lehet, hogy nem egészen érthető a kérdés, de teljesen tanácstalan vagyok.

A választ előre is köszönöm!

kilenc # 2006.03.27. 20:12

Kedves Csellina!

De ugye azért 5 éven belül azon a telken lesz egy lakás (ház) lakhatási engedéllyel együtt ?

Ha igen, akkor meg lehet próbálni halasztást kérni. Volt már olyan akinek megadták, de olyan is, akinek nem.

Ez utóbbi esetben bizony be kell fizetni az adót :-(

csellina # 2006.03.27. 12:20

Sziasztok!

Eladtam lakásomat 5.M forintért, melyet 3M .ért vettem, külömbözet ugye 2 M ft, ez után kellene befizetnem a 25% jövedelem adót, ami 500 e Ft. Viszont vettem egy építési telket, ami 4 M ft volt , most kérhetek valami halasztást, hogy ne fizessek idén, vagy be kell fizetnem az 500 ezret? Ki tudja?

Bubó # 2006.03.24. 23:15

Kedves Két Lotti!

Jó a kérdés, csak okafogyott.

A „d: 8,5 M” úgy jött ki, hogy a 2005-ben eladott ingatlanon (15,5 M - 15 M = 0,5 MFt) jövedelem keletkezett (ez a számított jövedelem), és ehhez kellett hozzáadni az előző évben igénybe vett lakásszerzési kedvezmény 8 MFt-os alapját. 0,5+8=8,5 Ez a 8,5 MFt most az adóalap, ezt kell beírni a "d" oszlopba.

Pontosan úgy, ahogy azt előzőleg leírtam.

Egyébként nem a 63. §. (6)-re gondoltál?

Üdv.

Két Lotti # 2006.03.24. 14:05

Bocs, de ilyenkor nem kell a 2004-ben lakásszerzési kedvezményként felhasznált 8m ft-ot hozzászámítani, a 2005-ös adóalaphoz???? Mert ebben az esetben van egy igen lényeges adófizetési kötelezettség.

??? Lásd szja tv. 64 para (6)


Ügyvéd - Társasági szakjogász

Bubó # 2006.03.21. 18:00

2005 (0553-B) bevallás 45. sor, a: 2,125 M b: 15,5 M c: 15 M d: 8,5 M e: 0

Lordi # 2006.03.21. 15:21

sziasztok,
bár jogász volnék, de az adóbevallásom kitöltése és az Szja értelmezése teljesen kikészített... talán tudnátok segíteni....

1999-ben önkormányzati lakásom (A) tulajdonjogát megvettem 1M ft-ért, majd 2004-ben eladtam a lakást 9M-ért és vettem egyet (B) 15M-ért (5M devizahitel). 2004-es adóbevallásban: bevétel: 9M, költség 1M, jövedelem 8M (levont adó ennek 25%-a), adó 0 ft.

Családi körülményeim megváltozása után ezt az újabb (B) lakást 2005-ben eladtam 15,5-ért (vételárból az 5M hitelt visszafizettem, egyéb költség nincsen), és immáron férjemmel közösen vettem egy újat (C) 33M-ért (fele tulajdonom után az én részem: 16,5M) az egész lakásban 8M államilag támogatott hitel, és 2,4M szocpolunk van.

És most jön a 2005-ös adóbevallás... Vélhetőleg 0 ft-ot kell adóznom, de - figyelemmel az A lakás 5 éven belüli eladására - mit írjak a bevétel, költség, jövedelem rovatokba?

köszi.

mindenes # 2006.03.13. 11:11

Speciális problémához kérek segítséget. Az ingatlan fele örökléssel, 1989-ben került az eladó tulajdonába, majd 2000-ben szintén megörökölte a másik felét. Eladás után, a vételár felével rendelkezik, másik fele bírósági végzéssel a volt feleségét illeti. Másik ingatlant, kisebb összegért tud vásárolni, mert szabadfelhasználású jelzálog terheli az ingatlant, aminek kiegyenlítése után a megmaradó pénzt tudja csak újabb ingatlanra fordítani. A hitelt egyedül vette fel, ez a volt feleséget nem érinti.
Ebben a helyzetben, milyen SZJA fizetési kötelezettsége keletkezik?

Cola (törölt felhasználó) # 2006.03.12. 20:19

1989 az "érdekes" évszám, tehát az eladás okán nincs adófizetési kötelezettség...

CsipiOlgi # 2006.03.12. 19:55

Lenne még egy kérdésem egy másik üggyel kapcsolatban.
Hogyan kell kiszámolnom az ingatlan eladásból származó jövedelmet abban az esetben, ha: 1989-ben vásároltunk 1 telket (50-50% tulajdoni hányadban) 240.000 Ft-ért. Erre építettünk egy házat ami kb 10 év alatt lett kész. Most ezt adnánk el 10M Ft-ért.
Melyik dátumot kell figyelembe vennem? A használatba vételi engedély dátumát?
Ebben az esetben érvényesíthető-e az, hogy "a szerzéskori érték nem állapítható meg ezért a jövedelem kiszámításánál bevétel 75%-a vonható le"

CsipiOlgi # 2006.03.12. 19:45

Kedves Kilenc,

köszönöm az információt, kicsit bonyolult ez a jog, nem könnyű eligazodni benne.
Magyarul akkor járnék a legjobban, ha megvásárolnék (legalább papíron) egy olyan ingatlant, amit 90 elött szerzett a tulaj. Így neki nem kellene adót fizetni, én meg ezzel érvényesíteném a lakásszerzési kedvezményemet és visszakapnám a korábban befizetett adót

kilenc # 2006.03.10. 15:57

Igen. Én is pont ezzel indokoltam.
De ha meggondolod, hogy egy hitel attól (is)hitel, hogy azt vissza kell fizetni, akkor valójában mégis a lakás vásárlása miatt volt, és "csupán" a hitel kamatai amire azt lehet mondani, hogy a "halasztott kifizetés" költsége.

Én még abból a szempontból is aggályosnak tartom, hogy miután 2005-től elvileg korlátozták a figyelembe vehetőséget, (kizárták az olyan hiteleket, amelyekre valamiféle állami kedvezmény jár) akkor ezen korábbi időszakra vonatkozó itélet alapján mégis ki lehet terjeszteni a korlátot olyan hitelre (kölcsönre) is, amelyikre nem jár állami kedvezmény.

Például, ha a gazdag szomszédtól kérek kölcsönt, arra ugyebár nem jár állami támogatás. Viszont a jelzett bírósági itélet indokolása alapján közvetlenül nem lakás célú sem maga a kölcsön, sem annak visszafizetése :-((

Ez az előre vásárlásnál - mint Te is írod - nonszensz ... :-((

_Lala_ # 2006.03.10. 14:44

Ez azért szomorú, mert tényleg nem jogos... :-(

Ugyanis a leírt indoklás szerint pl. nem lehetne az eladás előtti vétel céljára fordítottnak tekinteni azt a pénzt, ami a későbbi eladásból folyik csak be, ami pedig nonszensz, és ezt még az adóhivatal sem kifogásolná.

kilenc # 2006.03.10. 12:50

Korábbi véleményemmel ellentétes bírósági ítéletet jelentetett meg az APEH tegnap a honlapján.

Ez van:-(
http://www.apeh.hu/cgi-bin/lap.php?…

eenter # 2006.03.10. 12:13

Kedves LALA
Nagyon, Nagyon köszi a választ. Megnyugodtam. Jó napom lett.

_Lala_ # 2006.03.09. 22:20

eenter, a garázs biztosan nem játszik kedvezmény szempontjából, viszont lehet több vásárlással "letudni" az eladásból keletkezett jövedelmet, hogy ne kelljen adót fizetni.

A ház visszaadása adásvételivel nem lehetséges a (papíron) keletkezett jövedelem utáni adózás nélkül. Azonban lehet visszaajándékozni; ekkor nem lesz adófizetési kötelezettség, viszont a kedves rokon nem adásvétel után fizet majd illetéket, hanem ajándékozás után, ami akár kevesebbet, akár többet is jelenthet, rokonsági foktól és értékhatártól függően.

CsipiOlgi # 2006.03.09. 20:46

Én tényleg elköltöttem a jövedelmet, telket vettem belőle (az egészből) Viszont annyi önerőm nincs, hogy egy házat felépítsek. Nyilván hitelt fogok felvenni, még kérdés hogy mennyit, de ilyenkor mi van?
A telket tudom, hogy csak akkor veszik figyelembe, ha lakóház építésére szóló építési tervem van, és legalább egy szerkezetkész ház van rajta. De lehet hogy valamilyen hitelt kell felvennem, mert nem futja a szerkezetkészig (sem). Mennyivel egyszerűbb volna, ha visszaadnák a pénzemet és akkor lenne miből építenem :)

eenter # 2006.03.09. 15:19

Szép napot
Ha 99-ben vettem 1 házat (adásvételivel) eladhatom-e úgy a rokonomnak, hogy azt mondom Õ vette nekem ajándékba és én az ajándékot visszaadom, tehát 99-ben Õ vette és nem kell adót fizetni.
Jogilag ajándék volt, amiről 7 év után lemondok (2 éve lettem nagykorú, ezért ilyen soká). Köszi

eenter # 2006.03.09. 15:04

Üdv mindenkinek
Kérdésem: Ha 26 mó-ért eladok 1 lakást, vehetek-e 2 12 mó-s lakást plussssz 1db 2 mó-s garázst, hogy ne adózzak? A garázs már nem OK, vagy eleve csak 1 lakásra (ingatlanra) lehet adót jóváírni?
Köszönöm előre is ha válaszol Valaki.

kilenc # 2006.03.07. 21:26

Kedves CsipiOlgi!

Az állam által (valamilyen fomában) támogatott hitel részre nem lehet lakásszerzési kedvezményt igénybe venni. Más hitel (mondjuk szomszédtól kapott) esetére ez nem vonatkozik.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy ha az előző eladásból származó jövedelmet (és nem a bevételt) elköltöd, akkor azt ne lehetne kedvezményként elszámolni. Vagyis, ha a pénzt ténylegesen elköltötted az új lakásra, akkor semmi akadálya a kedvezmény elszámolásának. (Ha még időben lesz...)

CsipiOlgi # 2006.03.07. 19:37

Kedves Hozzáértők!

Lakásszerzési kedvezményt érvényesíthetek abban az esetben, ha a házépítésnél (amire elköltöm a 2002-ben eladott lakásból befolyt bevételt) hitelt vagyok kénytelen felvenni?