ingatlan eladás után fizetendő adó


Gyongy # 2006.07.20. 00:57

Kedves Obudaafan es Lala!Nagyon nagyon koszonom a segitsegeteket!

ObudaFan # 2006.07.19. 20:43

Abban az adóévben kell megfizetni, amelyikben a földhivatalhoz az adásvételi szerződés be lett adva.

_Lala_ # 2006.07.19. 16:16

Nem, ez azt jelenti, hogy a haszon 40%-át elismeri a törvény adómentesnek, a maradék 60% után 25% adót kell fizetni, ha azt a 60%-ot nem költöd el magadnak vagy közeli hozzátartozódnak lakásvásárlásra.

Gyongy # 2006.07.19. 04:50

Mikor kell befizetni ezt az osszeget ?

Gyongy # 2006.07.19. 04:49

Szia Obudafan!ez azt jelenti ,hogy a 1997 ben vasaroltingatlanomat most 2006 ban eladom es szamlaim nincsennek a raforditott osszegrol,akkor most a haszonnak a negyven szazaleket kell megfizetnem az allamnak ,abban az esetben ha nemveszek masik ingatlant?

cveti # 2006.07.18. 12:13

Sziasztok fórumosok!
7 éve vásároltam egy kis parasztházat.Csináltattam terveket az átépítésre kértem építési engedélyt.Van költségvetés.Az építkezés lezajlott jó magyar szokás szerint számla nélkül,önerőből.Sajnos számlákat arról sem kértem amiről lehetett volna.5 év alatt a ház elkészült,de tényleg minden pénz belement.Van rajta szabad felhasználású hitel is.Most eladnánk,de mi lesz az adóval?Az értéknövekedés kb.7millió.

ObudaFan # 2006.07.17. 21:16

Az ingatlan átruházásából származó jövedelem, ha az átruházás a megszerzés évében vagy az azt követô öt évben történik, a számított összeg. Ezt követôen a jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a számított összeget csökkenteni kell, ha az átruházás - a megszerzés évét követô évet elsô évnek tekintve -,

  1. a hatodik évben történik, a számított összeg 10 százalékával,
  2. a hetedik évben történik, a számított összeg 20 százalékával,
  3. a nyolcadik évben történik, a számított összeg 30 százalékával,
  4. a kilencedik évben történik, a számított összeg 40 százalékával,
  5. a tizedik évben történik, a számított összeg 50 százalékával,
  6. a tizenegyedik évben történik, a számított összeg 60 százalékával,
  7. a tizenkettedik évben történik, a számított összeg 70 százalékával,
  8. a tizenharmadik évben történik, a számított összeg 80 százalékával,
  9. a tizennegyedik évben történik, a számított összeg 90 százalékával,
  10. a tizenötödik évben vagy késôbb történik, a számított összeg 100 százalékával.
Gyongy # 2006.07.17. 15:04

Sziasztok!Kerdesem,lenne lakaseladassal kapcsolatosan.1997 ben 1,5 millioert vasarolt kulteruleti ingatlanomat szeretnem ertekesiteni mellyen lakhatasi engedely van .A vetel ota mellekepulettel bovult az ingatlan..Ha eladom az ingatlant tobb mint 1,5 millioert akkor a lakaseladasbol keletkezo haszon utan adozok!?Ha nem tudok szamlakat prezentalni a bovitesrol illetve a felujjitasrol akkor az ingatlanra raforditott osszeget nem veszik figyelembe ?Milyen lehetosegeim vannak ebben az esetben?

barogabi # 2006.07.17. 14:39

Sziasztok!

Az érdekelne, hogy ha eladom pár éve vett telkem drágábban,és megvenném belöle édasanyám vidéki telkét és a budapesti közös lakásunk rá eső részét. Akkor ezzel tudom csökkenteni az adóalapomat?

A választ elöre is köszönöm!

kilenc # 2006.05.30. 21:52

Sőt, ha esetleg az eladás miatt adófizetési kötelezettsége lenne, az csökkenthető a lánya részére vásárolt ingatlanra fordított összeggel.

Cola # 2006.05.30. 17:26

az eladás után egy dolgot biztos nem kell fizetnie anyósodnak: illetéket. Esetleg adót, de annak kiszámításához néhány további körülményt (szerzés éve, jogcíme, szerzéskori érték, szerzés és elidegenítés költségei, igazolható ráfordítások ) kellene ismerni az ingatlan megszerzésével kapcsolatban, azaz ezt egyelőre nem lehet megválaszolni.

Lorec # 2006.05.30. 16:52

Sziasztok!

A problémánk a következő: anyósomnak van egy ingatlanja. Kb 18-19MFt-os. Van két lánya. Az egyik egy saját házban lakik akik éppen felujjítják, rendbehozzák azt. A másik lány most szeretne ingatlant venni. Az anyosom el szeretné adni ezt az ingatlant hogy mindkét lánynak segítsen a továblépésben. Az ingatlan csak az anyósom nevén van. Mi lehet a legoptimálisabb arra hogy a két lány pénzhez jusson és kb 2-3Mft az anyósomnak is megmaradjon. Ha eladja és az összeget szétosztja az nem jó mert akkor nagy illetéket kel fizetnie az anyósomnak, mert nem ingatlant vásárol belőle. Tud vki valami megoldást a problémánkra?
Előre is köszönöm a hozzászólóknak!
Mindenkinek sok sikert!

kilenc # 2006.05.16. 22:01

Kedves esoxxx!

Valóban egyszerű a kérdés, de a válasz kicsit összetett :-(

Röviden az adott évről szóló bevallás beadásáig van időd másik LAKÁST venni. (Nem elég az "ingatlan".)

Ha nem kell febr.15-ig bevallanod (pl. egyéni vállalkozó), akkor legkésőbb május 20-ig.

Viszont, ha az eladás után lagalább 60 hónapon belül veszel lakást (házat), akkor visszajár a befizetett adó. (Már amennyi visszajár.)

esoxxx # 2006.05.13. 19:04

Üdvözlet!

Egy egyszerű kérdésem lenne,ha eladok egy ingatlant akkor meddig van időm másik ingatlanba befektetni ,hogy elkerüljem az adózást?
Előlre is köszönöm a választ!

bamona # 2006.05.03. 06:23

Sziasztok!!
Még mindig ingatlan eladással kapcsolatban kérném a segítségeteket. Öröklésnél az illetékhiv.által meghatározott értéket kell jövedelemnek tekinteni, de melyik értéket? A lakástulajdon forgalmi értékét,a tiszta értéket, vagy a lakásra jutó illeték számításánál figyelembe vett alapot (3 különböző érték). Költségként csak a lakásra jutó illeték vagy az egész öröklési illeték levonható?? Az illeték számításánál figyelembe vették hagyatéki teherként a temetési stb.költségeket, ha nem rendelkezünk számlával ezt az értéket le lehet vonni, vagy csak ha számlával tudjuk igazolni??Köszönöm előre is a válaszokat!!

_Lala_ # 2006.04.13. 18:47

Zozzant, jól látod, ha az egész ingatlanra volt ennyi az illeték, akkor annak Te nyilván csak a felét fizetted be, ergó csak ezt a felét érvényesítheted (ugyanez a gondolatmenet igaz az értékre is).

Mirapanni # 2006.04.13. 06:59

Kedves Hozzáértők!
Építkezünk, lassan a végéhez érünk. Sajnos nem találok információt sehol arról, hogy az építési költség (költségvetésben szereplő összeg) hány %-a lehet az építésvezető által igazolt használt anyag. Tudomásom szerint az építési költség 70 %-áról kell áfá-s számla, aminek a 20 %-a lehet használt anyag. A bankunk mégis azt mondja, neki az egész 70 %-ról kell áfá-s számla. (Még kapunk adó-visszatérítési támogatást.) Szóval mi az igazság?

Zozzant # 2006.04.13. 06:17

Köszönöm a választ
Sajnos nem, az illeték alapjára és az illetékre a teljes összeget írtam :(

Ezért ennyi lenne az adóm?
((3500000-650000-18400)0.3)0.25 = 212370 FT

_Lala_ # 2006.04.12. 22:51

Volt egy ingatlanrészed, 1/2 tulajdoni hányaddal.
Ezt sikerült eladni 3.500.000 Ft-ért, ezzel szemben ennek az 1/2 résznek az értéke szerzéskor 1.300.000 Ft volt, ezen felül jelentkezett még 36.800 Ft illeték kiadásként.

Már ha jól értem, hogy az illeték alapja és az illeték az 1/2 részre vonatkozott.

Tehát az eladáson sikerült 3.500.000-1.300.000-36.800 = 2.163.200 Ft nyereségre szert tenni, amelynek az eltelt évek miatt csak a 30%-a számít jövedelemnek (=648.960 Ft).
Ennek a jövedelemnek lenne az adója 162.240 Ft (25%), ha az adóbevallási határidőig nem sikerül egy közeli hozzátartozó lakásvásárlásánál felhasználni a jövedelmet (648.960 Ft).

Zozzant # 2006.04.12. 09:26

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.

1993-ban ajándékozás útján tulajdonosa lettem 50%-ban egy lakásnak. Az ajándékozási illeték megállapított alapja 1.300.000 FT volt. Az ajándékozási illeték pedig 36.800 FT.

A lakást 2005-ben eladtuk, eladási ára 7.000.000 FT volt. Ennek rám eső 50%-a 3.500.000 FT.

Az lenne a kérdésem, hogy az illeték 1993-as megállapított alapjának is az 50%-t kell e venni, vagy a teljes összeget kell figyelembe vennem a jövedelem kiszámításakor? Nem mindegy ugyanis, hogy minek veszem a 70%-át az 1993-as év miatti csökkentési lehetőségnél.

Köszönettel veszem a válaszokat.

Cola # 2006.04.11. 18:56

pluszban nézd meg az ingatlanjog.hu oldalon az adózásról szóló részt...

Balek79 # 2006.04.11. 15:23

Kedves Bubó!

Tegnap este magam is megkerestem az Szja-ról szóló törvényt. Mivel nagyon húsbavágó a kérdés,de nem vagyok jogvégzett ember, órákig próbáltam értelmezni és én is a 63.par.-nál kötöttem ki. Én is hasonlóra jutottam, de nem mertem hinni magamnak, mert az APEH úgyis erősebb...
De ha van legalább még egy hasonló vélemény, akkor már bevállalom.
Köszönöm a segítséget (nem is értem ezt az önzetlenséget, de köszönöm)!!!!
Majd meghálálom valahogy!

Balek79

Bubó # 2006.04.10. 22:47

Ne légy Balek, ne higgy a könyvelőnek!
Az adóbevallásodban bevételként („b” oszlop) a 7,4 milliót kell feltüntetned.
A költség rovatba („c” oszlop) a 7,2 milliót kell beírnod, illetve hozzáadva azokat a költségeket, aminek a számlájával rendelkezel (pl. ügyvédi költség, vagyonszerzési illeték)
A jövedelem rovatba („d” oszlop) a fentiek szerint kiszámított jövedelmet a 4 millió Ft-tal növelt összegben kell beírnod.
Ezt követően a bevallás 45. sorában az „a” oszlopban levő fehér négyzetbe nyugodtan beírhatod a jövedelem 25 %-ának megfelelő összeget (min. 1 millió Ft), az adó rovatba („e” oszlop) pedig a 0-t.
A könyvelőnek pedig ajánlom figyelmébe az szja törvény 63. § (6) rendelke-zéseit!
Üdv.

Balek79 # 2006.04.10. 17:05

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni. 1998-ban vásároltunk egy ingatlant 1,4 M Ft-ért. 2003-ban eladtuk 5,4 M Ft-ért és ugyanebben az évben vettünk egy másik lakást 7,2 M Ft-ért (1,8 M Ft hitellel). Mivel az életünk úgy alakult, két év után el kellett adnunk (2005-ben 7,4 M Ft-ért, hitelt viszafizetve) és vettünk egy másik településen egy másik lakást 6,8 M Ft-ért. A könyvelő szerint most adót kellene fizetnünk, az első lakásból származó 4 M Ft "jövedelem" után, mert a második lakást csak két évig tartottuk meg.

Kérdéseim:

  • Valóban kell adót fizetnem? (Az állam nem foglalkozik azzal, hogy nekem el kellett költöznöm?)
  • Ha kell, mennyit kell fizetnem (mennyi növeli a 2005 évi adóalapot)?
  • Ha kell fizetnem, van-e valamilyen lehetőség a befizetendő adó csökkentésére, vagy részletfizetésre (méltányosság, stb.)?

Előre is köszönöm!

Bubó # 2006.04.04. 20:44

Az általad megadott adatokkal számolva az adóbevallásban a következő összegeket kell feltüntetni:

bevétel: 600 000 Ft
költség: 395 000 Ft
jövedelem: 75 500 Ft
adó: 18 875 Ft

A korábban öröklött ingatlanhányadnál az adóköteles jövedelem a számított jövedelem 70 %-ával csökkentendő, ezért ilyen kevés az adóalap.
Természetesen a költségként számításba vett kiadások bizonylataival rendelkezni kell. A közjegyzőnek fizetet díj is levonható.