szja örökölt ingatlan értékesítés után


Xtangó # 2012.05.16. 17:44

2011-ben édesapám után egyeneságon örököltem egy lakás 1/2-ed részét édesanyám által lakottan. A lakás Önkormányzat által meghatározott forgalmi értéke 8 mFt volt. A hagyatékátadó végzésben az 1/2-ed tulajdoni illetőség értéke 4 m Ft. Az ingatlan lakott értéke: 2 mFt, hagyatéki teher: 527 eFt.
A NAV az örökösödési illeték kiszabásánál (fizetési meghagyás) a tiszta értéket (illetékkiszabás alapja) 1.06 mFt-ban állapította meg. Mivel egyenesági rokonként örököltem, az illetéket "0"Ft-ban állapították meg.
még ezévben elhunyt édesanyám is, így megörököltem az ő tulajdonrészét is. A Hagyatékátadó végzésben az 1/2 illetőségű ingatlanrész értékét 4 mFt-ban állapították meg. Ebben az esetben a NAV illetéket nem szabott ki, fizetési meghagyást sem küldött.

A lakást üresen (nem lakottan) még 2011-ben eladtam 7 mFt-ért.

Kérdésem: a szja megállapításához milyen szerzéskori értéket kell megállapítani? az első 1/2-ed rész öröklésénél az illetékkiszabásnál megállapított tiszta értéket (1.06mFt),vagy a lakott forgalmi értéket (2 mFt), vagy a valós forgalmi értéket(4 mFT-ot)?

Úgy tudom, hogy ha az öröklés illetékmentes, akkor a szja törvény szerint a hagyatéki leltárban szereplő "egyéb" értéket kell figyelembe venni a szerzéskori érték meghatározásánál.
Kérem, amennyiben ez a jelen adatokból lehetséges
mondják meg, hogy a sok érték közül mit kell figyelembe vennem és mi az az "egyéb" érték.
Köszönettel: Xtangó

horex # 2012.05.17. 16:20

Nem vagyok szakértő ebben/sem/

SzJA azt mondja

"Ingatlanértékesítés:
Az illetékmentesen szerzett ingatlan átruházásából származó jövedelem
meghatározásakor megszerzésre fordított összegként öröklésnél a
hagyatéki leltárban feltüntetett érték, ajándékozásnál az átruházásból
származó bevétel 75 százaléka számolható el.

Ha a hagyatéki leltárban volt egy ágy, asztal két székkel, erre érti az egyéb értéket

Ezt a közjegyző ritkán méri/irja fel a hagyatéki eljárásban
De ha volt 1millióért festmény, azt figyelembe kell venni

horex # 2012.05.17. 16:21

És nyilván, kétszer örököltél 4-4 millót

J.Anna # 2012.11.23. 09:56

Tisztelt Fórumozók! Tisztelt Szakértő!

Édesapám halála utáni hagyatéki határozatban az örökölt ingatlan értékét 30m Ft-ban határozták meg, melynek 1/4 részben voltam örököse.
3 évvel később eladtuk az ingatlant ennél nagyobb összegért,így jövedelmem képződött. Tehát szja fizetési kötelezttségem van. Szeretnénk ingatlant vásárolni. Kérdésem az lenne, hogy kell e a megvásárolt ingatlan után vagyonszerzési illetéket fizetnem?

Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.23. 11:03

Ha egy éven belül adsz-veszel lakásingatlant, akkor a különbözet lesz az illeték alapja.

J.Anna # 2013.02.14. 11:37

És abban az esetben, ha a teljes (eladásból származó) összeget nem ingatlan vásárlásra, hanem a meglévő ingatalanomat terhelő jelzáloghitel kiegyenlítésére fordítom?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.14. 11:39

Nincs jelentősége, mire költöd.

Vadóc555 # 2013.02.14. 14:12

Sziasztok,
Segítséget kérnék.
Párom édesanyja 2012 márciusában elhunyt. 2 fia van, akik örökölték az ingatlant. Mivel egyenes ágú rokonok, így illetékmentes.
2013-ban el szeretné adni a lakást. Mi alapján kell fizetni SZJA adót és hogyan? Új lakás vásárlást csak az egyik testvér tervez, a másik nem.
Két kérdésem lenne:

  1. Ha az "X" testvér eladja és vesz egy újat, akkor mi alapján adózik hány %-al és az új lakás után fizetnie kell illetéket?
  2. Ha az "Y" testvér eladja a lakást és nem vesz új ingatlant. A kérdés ugyan ez?

Már több mindent hallottam, hogy a hagyatéki végzésben szereplő összeg, mely 6M Ft, és az eladott lakás teljes vételár mondjuk legyen 7M Ft, közötti különbözet alapján kell adót fizetni. Ez így van? És ha igen, hány %-al kell számolni?

Milyen költségekkel kell számolnom?

Zsuzska53 # 2013.02.16. 13:54

Tisztelt Szakértő!
Mivel ebben a kérdésben teljesen tájékozatlan vagyok a segítségét szeretném kérni.
A férjem édesanyja 2010-ben elhunyt és a háza a férjemre és a húgára szált 50-50% arányban. 2012-ben a házat eladták. Kérdésem, hogy a most esedékes adó bevallásban a vétel ár után hogyan kell adóznia a páromnak. Válaszát előre is köszönöm Zsuzska

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.16. 14:43

Vadóc, az adó szempontjából nem oszt, nem szoroz, mire költi az eladó a vételárat. A jövedelem 16%-a. A jövedelem pedig a szerzéskori érték az eladási ár különbözete (ha az utóbbi a nagyobb).

Dora_Eicho # 2013.04.16. 09:23

Tisztelt Tanácsadó!
1997-ben a testvéremmel 25-25% arányban a nevünkre került a családi házunk fele. 2012-ben a másik felét megörököltük, szintén 25-25% arányban.
Érdeklődnék, hogy jól értelmezem e az ingatlanértékesités utáni szja törvényt?
Mivel az 1997-ben nevünkre került részt 5 éven túl értékesitetjük, ezért arra a részre nem keletkezik szja fizetési kötelezettség?
Az örökölt részre mivel alacsonyabb áron értékesitjük, mint ami a hagyatéki végzésben szerepel, szintén nem keletkezik adófizetési kötelezettség?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Dóra

Dora_Eicho # 2013.04.17. 08:57

Tisztelt Szakértő!
1997-ben a testvéremmel együtt a nevünkre került a családi házunk fele, 25-25% arányban. 2012-ben öröklés útján a másik fele is a nevünkre került, szintén 50-50% arányban.
Érdeklődnék, hogy jól értelmezem e az adózási szabályokat az ingatlan 2013-ban történő értékesitése esetén?
Mivel a fele több mint 5 éve került a nevünkre, ezért arra a részre nem kell szja-t fizetünk?
A második felére, mivel a hagyatéki értékbecslés szerinti érték alatt értékesitjük, szintén nem keletkezik adófizetési kötelezettség?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Dóra

mobilized # 2013.05.02. 07:52

Tisztelt Szakértő!

2009-ben örököltem édesapám után egynegyed házrészt, a hagyatékátadó végzés szerint 3,5 millió forint értékben. Ezt 2012-ben eladtam a többségi tulajdonosnak 2,5 millió forintért. Igaz az, hogy ez után nem kell szja-t fizetnem, mivel kevesebbért lett eladva, mint amennyiért örököltem?

Edianya # 2013.09.14. 14:32

Tisztelt Szakértő!
2009-ben, majd 2011-ben örököltem nagyszüleim után 1/20. részben ingatlant. Most a részemet a főörökös megváltaná, adásvételivel. fizetnem kell Szja-t?
Az évek során, közelítve az 5.évhez, mintha csökkene az adó mértéke? Hogyan számolom ezt ki?
Köszönettel: Z. E.

reni1118 # 2014.11.07. 08:38

Tisztelt Szakértő!

Édesapámék most adták el a házat a nagyszüleimét megszeretném kérdezni ő 2200000 ft örökölt hogy ez után mennyi adót kell neki fizetni!!!!

Tisztelettel

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.12. 08:32

Mivel érvelhetek az önkormányzati ügyintézőnél?
Pont ezzel: amire 10 millióért van vevő, az nem 8 milliót ér. Egy előszerződés biztosan meggyőzné.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.12. 10:59

az értéke és a vételi ára eltérhet
Jaj. Próbáld meg a jegyzőt, hátha ő értelmesebb.

Immaculata # 2015.06.12. 15:23

nem hatná meg, nem hajlandó többet írni,

:) Ez így van.

emandel # 2016.01.12. 20:27

Tisztelt fórumozó társak! Én is érintett lettem, édesapánk halála után fele részben örököltem egy ingatlant öcsémmel közösen. A jegyző hajthatatlan volt, mintegy 40%-kal alacsonyabb értéket jelölt meg a hagyatéki leltárban. Milyen jogi lehetőség van ennek megtámadására? A jegyző milyen jogon állapíthat meg ingatlan értéket hatósági személyként, amikor nincs hozzá szakmai végzettsége? A végzést hozó közjegyző a végzésbe beleírta, hogy az örökösök nem értettek egyet az adó- és értékbizonyítványban feltüntetett összeggel és beleírta az általunk reálisnak tartott értéket is. Ennél többet nem tehetett - mondta - hiszen ő nem rendelkezik ingatlan értékbecslői jogosítvánnyal, bár lenne joga a jegyzőt felülbírálni. Ez a jogállapot hogyan engedhető meg egy EU tagállamban?

groszfater@gmail.com # 2016.01.12. 20:41

5.16. A leltárba felvett ingatlan értékét az ingatlan fekvése szerint illetékes települési
önkormányzat jegyzője által az illetékekről szóló törvény szerint kiállított adó- és
értékbizonyítványban foglaltakkal egyezően kell feltüntetni a leltárban.
5.17. A leltárba felvett ingóság értékének feltüntetése előtt az öröklésben érdekeltek arra -
az érték meghatározását megkönnyítő adatok közlésével, a tárgy általuk becsült értékének
megjelölésével - nyilatkozatot tehetnek. Erre a helyszíni leltározásról és a meghallgatásról
szóló értesítés figyelemfelhívó rendelkezést tartalmaz.

lajcsó # 2016.01.12. 21:59

"A jegyző milyen jogon állapíthat meg ingatlan értéket hatósági személyként, amikor nincs hozzá szakmai végzettsége?"
Hozzá van telepítve a hatáskör.

emandel # 2016.01.13. 10:49

Tisztelt Lajcsó és Groszfater! Köszönöm hozzászólásukat, eddig magam is eljutottam laikusként. De hogyan tovább, mit lehet tenni ez ellen a kapitális baromság ellen? Groszfater által idézett Tv. megoldásként kínálkozó 5.17 pontja is csak ingóságokra vonatkozik. Ingatlanra miért nem?

lajcsó # 2016.01.13. 12:46

Talán ha igénybe vennél egy ingatlan értékbecslőt. De erről meg kellene kérdezni a közjegyzőt.

emandel # 2016.01.14. 13:46

Köszönöm a tippet, a hagyatéki tárgyaláson ülve nekünk is, a közjegyzőnek is eszébe jutott ingatlan értékbecslő igénybevétele. DE, milyen paragrafus engedi meg, hogy a "hatósági bizonyítványt" a közjegyző felülbírálja, akár szakértő véleménye alapján is?
Sajnos, egy hónappal édesapánk halála után elhunyt nagynénénk is. Mivel utána egyenes ági örökösök nem maradtak, végrendeletet is hagyott, tehát az örökség illeték köteles lesz. Vajon milyen értékbizonyítványt fog kiállítani a jegyző, tekintettel arra, hogy a nagynéni a szomszéd házban lakott, egy ugyanolyan lakásban, mint édesapánk? Ha magasabb értékre állítaná ki, akkor az felhasználható lenne az előző megvétózására? Persze, előtte kiszámítjuk, mikor bukunk nagyobbat. De nem lenne egyszerűbb, ha minden a valóság és a jog szerint működne? Üdvözöllek.

ObudaFan # 2016.01.14. 15:37

Szerintem még a NAV előtt, az illeték kiszabására irányuló eljárásban is kifogásolható az érték.