Fórum adózás, illeték és pénzügyek újabb elöl     új hozzászólás

szja örökölt ingatlan értékesítés után

Xtangó # e-mail 2012.05.16. 19:44

2011-ben édesapám után egyeneságon örököltem egy lakás 1/2-ed részét édesanyám által lakottan. A lakás Önkormányzat által meghatározott forgalmi értéke 8 mFt volt. A hagyatékátadó végzésben az 1/2-ed tulajdoni illetőség értéke 4 m Ft. Az ingatlan lakott értéke: 2 mFt, hagyatéki teher: 527 eFt.
A NAV az örökösödési illeték kiszabásánál (fizetési meghagyás) a tiszta értéket (illetékkiszabás alapja) 1.06 mFt-ban állapította meg. Mivel egyenesági rokonként örököltem, az illetéket "0"Ft-ban állapították meg.
még ezévben elhunyt édesanyám is, így megörököltem az ő tulajdonrészét is. A Hagyatékátadó végzésben az 1/2 illetőségű ingatlanrész értékét 4 mFt-ban állapították meg. Ebben az esetben a NAV illetéket nem szabott ki, fizetési meghagyást sem küldött.

A lakást üresen (nem lakottan) még 2011-ben eladtam 7 mFt-ért.

Kérdésem: a szja megállapításához milyen szerzéskori értéket kell megállapítani? az első 1/2-ed rész öröklésénél az illetékkiszabásnál megállapított tiszta értéket (1.06mFt),vagy a lakott forgalmi értéket (2 mFt), vagy a valós forgalmi értéket(4 mFT-ot)?

Úgy tudom, hogy ha az öröklés illetékmentes, akkor a szja törvény szerint a hagyatéki leltárban szereplő "egyéb" értéket kell figyelembe venni a szerzéskori érték meghatározásánál.
Kérem, amennyiben ez a jelen adatokból lehetséges
mondják meg, hogy a sok érték közül mit kell figyelembe vennem és mi az az "egyéb" érték.
Köszönettel: Xtangó

horex # e-mail 2012.05.17. 18:20

Nem vagyok szakértő ebben/sem/

SzJA azt mondja

"Ingatlanértékesítés:
Az illetékmentesen szerzett ingatlan átruházásából származó jövedelem
meghatározásakor megszerzésre fordított összegként öröklésnél a
hagyatéki leltárban feltüntetett érték, ajándékozásnál az átruházásból
származó bevétel 75 százaléka számolható el.

Ha a hagyatéki leltárban volt egy ágy, asztal két székkel, erre érti az egyéb értéket

Ezt a közjegyző ritkán méri/irja fel a hagyatéki eljárásban
De ha volt 1millióért festmény, azt figyelembe kell venni

horex # e-mail 2012.05.17. 18:21

És nyilván, kétszer örököltél 4-4 millót

J.Anna # e-mail 2012.11.23. 10:56

Tisztelt Fórumozók! Tisztelt Szakértő!

Édesapám halála utáni hagyatéki határozatban az örökölt ingatlan értékét 30m Ft-ban határozták meg, melynek 1/4 részben voltam örököse.
3 évvel később eladtuk az ingatlant ennél nagyobb összegért,így jövedelmem képződött. Tehát szja fizetési kötelezttségem van. Szeretnénk ingatlant vásárolni. Kérdésem az lenne, hogy kell e a megvásárolt ingatlan után vagyonszerzési illetéket fizetnem?

Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2012.11.23. 12:03

Ha egy éven belül adsz-veszel lakásingatlant, akkor a különbözet lesz az illeték alapja.

www.kbs-ugyved.hu

J.Anna # e-mail 2013.02.14. 12:37

És abban az esetben, ha a teljes (eladásból származó) összeget nem ingatlan vásárlásra, hanem a meglévő ingatalanomat terhelő jelzáloghitel kiegyenlítésére fordítom?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.02.14. 12:39

Nincs jelentősége, mire költöd.

www.kbs-ugyved.hu

Vadóc555 # e-mail 2013.02.14. 15:12

Sziasztok,
Segítséget kérnék.
Párom édesanyja 2012 márciusában elhunyt. 2 fia van, akik örökölték az ingatlant. Mivel egyenes ágú rokonok, így illetékmentes.
2013-ban el szeretné adni a lakást. Mi alapján kell fizetni SZJA adót és hogyan? Új lakás vásárlást csak az egyik testvér tervez, a másik nem.
Két kérdésem lenne:

1. Ha az "X" testvér eladja és vesz egy újat, akkor mi alapján adózik hány %-al és az új lakás után fizetnie kell illetéket?
  2. Ha az "Y" testvér eladja a lakást és nem vesz új ingatlant. A kérdés ugyan ez?

Már több mindent hallottam, hogy a hagyatéki végzésben szereplő összeg, mely 6M Ft, és az eladott lakás teljes vételár mondjuk legyen 7M Ft, közötti különbözet alapján kell adót fizetni. Ez így van? És ha igen, hány %-al kell számolni?

Milyen költségekkel kell számolnom?

Zsuzska53 # e-mail 2013.02.16. 14:54

Tisztelt Szakértő!
Mivel ebben a kérdésben teljesen tájékozatlan vagyok a segítségét szeretném kérni.
A férjem édesanyja 2010-ben elhunyt és a háza a férjemre és a húgára szált 50-50% arányban. 2012-ben a házat eladták. Kérdésem, hogy a most esedékes adó bevallásban a vétel ár után hogyan kell adóznia a páromnak. Válaszát előre is köszönöm Zsuzska

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.02.16. 15:43

Vadóc, az adó szempontjából nem oszt, nem szoroz, mire költi az eladó a vételárat. A jövedelem 16%-a. A jövedelem pedig a szerzéskori érték az eladási ár különbözete (ha az utóbbi a nagyobb).

www.kbs-ugyved.hu

Dora_Eicho # e-mail 2013.04.16. 11:23

Tisztelt Tanácsadó!
1997-ben a testvéremmel 25-25% arányban a nevünkre került a családi házunk fele. 2012-ben a másik felét megörököltük, szintén 25-25% arányban.
Érdeklődnék, hogy jól értelmezem e az ingatlanértékesités utáni szja törvényt?
Mivel az 1997-ben nevünkre került részt 5 éven túl értékesitetjük, ezért arra a részre nem keletkezik szja fizetési kötelezettség?
Az örökölt részre mivel alacsonyabb áron értékesitjük, mint ami a hagyatéki végzésben szerepel, szintén nem keletkezik adófizetési kötelezettség?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Dóra

Dora_Eicho # e-mail 2013.04.17. 10:57

Tisztelt Szakértő!
1997-ben a testvéremmel együtt a nevünkre került a családi házunk fele, 25-25% arányban. 2012-ben öröklés útján a másik fele is a nevünkre került, szintén 50-50% arányban.
Érdeklődnék, hogy jól értelmezem e az adózási szabályokat az ingatlan 2013-ban történő értékesitése esetén?
Mivel a fele több mint 5 éve került a nevünkre, ezért arra a részre nem kell szja-t fizetünk?
A második felére, mivel a hagyatéki értékbecslés szerinti érték alatt értékesitjük, szintén nem keletkezik adófizetési kötelezettség?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Dóra

mobilized # e-mail 2013.05.02. 09:52

Tisztelt Szakértő!

2009-ben örököltem édesapám után egynegyed házrészt, a hagyatékátadó végzés szerint 3,5 millió forint értékben. Ezt 2012-ben eladtam a többségi tulajdonosnak 2,5 millió forintért. Igaz az, hogy ez után nem kell szja-t fizetnem, mivel kevesebbért lett eladva, mint amennyiért örököltem?

Edianya # e-mail 2013.09.14. 16:32

Tisztelt Szakértő!
2009-ben, majd 2011-ben örököltem nagyszüleim után 1/20. részben ingatlant. Most a részemet a főörökös megváltaná, adásvételivel. fizetnem kell Szja-t?
Az évek során, közelítve az 5.évhez, mintha csökkene az adó mértéke? Hogyan számolom ezt ki?
Köszönettel: Z. E.

reni1118 # e-mail 2014.11.07. 09:38

Tisztelt Szakértő!

Édesapámék most adták el a házat a nagyszüleimét megszeretném kérdezni ő 2200000 ft örökölt hogy ez után mennyi adót kell neki fizetni!!!!

Tisztelettel

bermuda háromszög # e-mail 2015.06.12. 08:25

Apám 8,5 millióért vett egy házat négy éve.
Halála miatt azt most örököljük, de el szeretnénk adni. Sokat költött rá, tényleg sokkal jobb állapotban van mint vásárláskor (+ közművek), de a helyi önkormányzat csak 8,1 millióra értékeli.
Esélyes akár 10 millióért is eladni, de 8,5-ért biztosan.
Mivel érvelhetek az önkormányzati ügyintézőnél?
A húgomat már elhajtotta, mondván, hogy ő átlagból dolgozik, nem írhat többet.
Nem szeretnénk kisebb árán örökölni mint amennyi be került, mert ha csak annyiért adjuk el akkor még fizethetünk szja-t is.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2015.06.12. 10:32

Mivel érvelhetek az önkormányzati ügyintézőnél?
Pont ezzel: amire 10 millióért van vevő, az nem 8 milliót ér. Egy előszerződés biztosan meggyőzné.

www.kbs-ugyved.hu

bermuda háromszög # e-mail 2015.06.12. 11:32

Köszönöm!
Így teszünk

bermuda háromszög # e-mail 2015.06.12. 12:06

Az imént beszéltem az ügyintézővel, azt mondta hogy az nem hatná meg, nem hajlandó többet írni, mert az értéke és a vételi ára eltérhet, és ha többért is veszi meg valaki ő nem hajlandó többre értékelni.
?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2015.06.12. 12:59

az értéke és a vételi ára eltérhet
Jaj. Próbáld meg a jegyzőt, hátha ő értelmesebb.

www.kbs-ugyved.hu

Immaculata # e-mail 2015.06.12. 17:23

nem hatná meg, nem hajlandó többet írni,

:) Ez így van.

emandel #   2016.01.12. 21:27

Tisztelt fórumozó társak! Én is érintett lettem, édesapánk halála után fele részben örököltem egy ingatlant öcsémmel közösen. A jegyző hajthatatlan volt, mintegy 40%-kal alacsonyabb értéket jelölt meg a hagyatéki leltárban. Milyen jogi lehetőség van ennek megtámadására? A jegyző milyen jogon állapíthat meg ingatlan értéket hatósági személyként, amikor nincs hozzá szakmai végzettsége? A végzést hozó közjegyző a végzésbe beleírta, hogy az örökösök nem értettek egyet az adó- és értékbizonyítványban feltüntetett összeggel és beleírta az általunk reálisnak tartott értéket is. Ennél többet nem tehetett - mondta - hiszen ő nem rendelkezik ingatlan értékbecslői jogosítvánnyal, bár lenne joga a jegyzőt felülbírálni. Ez a jogállapot hogyan engedhető meg egy EU tagállamban?

groszfater@gmail.com # e-mail 2016.01.12. 21:41

5.16. A leltárba felvett ingatlan értékét az ingatlan fekvése szerint illetékes települési
önkormányzat jegyzője által az illetékekről szóló törvény szerint kiállított adó- és
értékbizonyítványban foglaltakkal egyezően kell feltüntetni a leltárban.
5.17. A leltárba felvett ingóság értékének feltüntetése előtt az öröklésben érdekeltek arra -
az érték meghatározását megkönnyítő adatok közlésével, a tárgy általuk becsült értékének
megjelölésével - nyilatkozatot tehetnek. Erre a helyszíni leltározásról és a meghallgatásról
szóló értesítés figyelemfelhívó rendelkezést tartalmaz.

lajcsó # e-mail 2016.01.12. 22:59

"A jegyző milyen jogon állapíthat meg ingatlan értéket hatósági személyként, amikor nincs hozzá szakmai végzettsége?"
Hozzá van telepítve a hatáskör.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

emandel #   2016.01.13. 11:49

Tisztelt Lajcsó és Groszfater! Köszönöm hozzászólásukat, eddig magam is eljutottam laikusként. De hogyan tovább, mit lehet tenni ez ellen a kapitális baromság ellen? Groszfater által idézett Tv. megoldásként kínálkozó 5.17 pontja is csak ingóságokra vonatkozik. Ingatlanra miért nem?