Betegség utáni adókedvezmény utólagos érvényesítése


drbjozsef # 2021.04.03. 18:18

Igazad van, erről a módosításról lemaradtam. Köszi.

(A visszamenőlegest, ha odajutna a kérdező, persze a régi szerint kell érvényesíteni)

Rexor # 2021.04.03. 17:46
Rexor # 2021.04.03. 17:45

Drbjozsef: nem tévedek, a családi kedvezmény utolsó a sorban. Ráadásul idén már a személyi kedvezmény is adóalap kedvezmény.

"Ha valakinek több, személyi jövedelemadót, illetve adóalapot csökkentő kedvezmény is jár, meghatározott sorrendben kell azokat érvényesíteni:

a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
személyi kedvezmény
első házasok kedvezménye
családi kedvezmény."

drbjozsef # 2021.04.03. 15:29

kneksz,

A 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendeletben van a táblázat. Abban E74 8 darab van, de négyjegyű nincs. Nem tudom, mit jelent a 0 a végén.

De ha jár, akkor szerintem hülyeség, hogy vele született kell legyen. Ami vele született, az benne van a táblázatban, külön írva is. De miért ne járna bármilyen betegségre, ami nem született, hanem kialakult, most fennálló állapot? Szerintem jár, ha jár a te kódodra, ezt nem tudom.

Rexor,
szerintem tévedsz : nem előzheti meg a családi kedvezményt, mert az adóalap kedvezmény, ez pedig adókedvezmény. Ha marad adóalap és adó a családi érvényesítése után, akkor lehet ezt igényelni.

Elvileg 5 évig visszamenőleg javíthatod az adóbevallásodat, ha már akkor is járt volna, akkor igényelheted visszamenőlegesen is. Férjednek átadsz a családi kedvezményből annyit, hogy maradjon annyi adód, hogy igénybe tud venni a betegség után járó adókedvezményt. Akár utólag is. De most is ez a teendő.

Rexor # 2021.04.03. 12:47

Az 1. kérdésre a választ az orvosod tudja megadni, ez egy jogi fórum. Mindenesetre ha nincs igazolás nincs kedvezmény sem. Ha jár a kedvezmény, akkor ez megelőzi a családi adókedvezményt, tehát először ezt kell figyelembe venni, és ha marad akkor érvényesítheted a családi kedvezményt.

kneksz # 2021.04.01. 10:02

Tisztelt Fórumozók!
Ambuláns lapomon E7490-es Szénhidrát anyagcsere rendellenesség szerepel.
Két kérdésem van ezzel kapcsolatban.

  1. doktornőm, mikor kértem igazolást, azt mondta, ezzel a kóddal csak akkor lehetne igénybe venni a személyi kedvezményt, amennyiben ez veleszületett lenne. Miért, nem az?
  2. Családi kedvezményt is én veszem igénybe évek óta. Amennyiben igénybe vehető a személyi kedvezmény visszamenőlegesen is, úgy ennek van-e lehetősége? Vagy át kell állítani a férjem nevére a családi adókedvezményt, és utána lehet adott naptól csak érvényesíteni a személyi kedvezményt?

Kormányrendeleteket már végigolvastam, de sajnos ezekre a kérdéseimre nem találtam egyértelmű választ.

Köszönöm szépen előre is a segítséget!

drbjozsef # 2021.01.05. 16:25

robi80,

Esetedre a kormányrendelet így fogalmaz :

(4) A Melléklet 4. pontjában meghatározott fogyatékosság annál állapítható meg, aki önerőből tömegközlekedési eszközt igénybe venni nem képes, mert a tömegközlekedési eszközök megállóhelyének megközelítése, a járműre történő fel- és leszállás, a szokásos méretű kézipoggyász vitele, a lépcsőn szokásos módon történő fel- és lelépkedés számára rendkívüli nehézséget vagy megoldhatatlan feladatot jelent, és/vagy

  1. tartós állásra, fogódzkodásra, kapaszkodásra nem képes, illetve
  2. testközeli és testtávoli segédeszközök (például kerekesszék, lépcsőlift, lépcsőmászó szerkezet, személyemelő, kádbeemelő, művégtag, járógép, két mankó vagy bot, gördülő járóka vagy járókeret) állandó, szükségszerű használatára rászorul.

335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

robi80 # 2021.01.05. 16:18

Tisztelt Fórumozók!

Bechterew kórban szenvedek szeretném érvényesíttetni az adókedvezményt. De hallottam olyat hogy önmagában kevés ez a betegség így és hogy egy bizonyos szinten mozgásképtelennek is kell lenni. Ez tényleg így van?
Előre is köszönöm a segítséget!

Traffic # 2020.03.08. 08:51

T. brucelandia!

A frozen által írtakohoz annyit tennék hozzá, hogy szakorvosi igazolás kell a súlyos fogyatékosságról. Az orvosnak azt kell mondani, hogy adókedvezményhez kell, tudni fogja, milyet adjon ki. Ezt az igazolást nem kell benyújtani sehova, de nagyon meg kell őrizni, mert bármikor bekérheti a NAV.
Ha végleges a fogyatékosság, akkor a szakorvosi papírok alapján háziorvos is kiadhat igazolást, de én ragaszkodnék a szakrendeléshez. Az igazolást - ha nem végleges az állapot - 1 évre adják meg, a kezdőnap a betegség diagnosztizálásának napja. Ha ez legalább 6 évvel ezelőtti dátum, 5 évre visszamenőleg lehet kérni az adóvisszatérítést, önellenőrzéssel.

frozen # 2020.03.07. 17:05
brucelandia # 2020.03.07. 16:25

TISZTELT MINDENKI!

EGY OLYAN KÉRDÉSEM VAN.

HOGYAN TUDOM VISSZA IGÉNYELNI AZ ELMULT 5 ÉV LEVON 5% ADÓELŐLEGET UGYANIS MINT KIDERŰLT EGY BETEGSÉG MIATT EZ MÁR 15 ÉVE JÁRNA.

VAN A KÓRHÁZÁBÓL PAPÍROM A BETEGSÉGEM KÓDJÁVAL ÉS AZ UTÓLSÓ 5 ÉV ADÓBEVALÁSA IS MEGVAN.
TUD VALAKI VALAMI ŐTLETTEL SEGITENI?

drbjozsef # 2019.05.06. 17:33

CsillaBella,

Egyedül nem tudod megoldani.
Elsőnek a családi kedvezmény SZJA levonása megy, ha marad még családi kedvezmény, akkor mehet csak a járulékokból. Viszont ez az első az SZJA alap csökkentésekor, ha abból nem marad, más kedvezményt nem tudsz érvényesíteni.

Ha nem egyedülálló vagy, akkor a családi kedvezmény megosztható, csökkentheted a saját levonásodat (pl. csak egy, vagy egyik gyerek után sem te veszed igénybe a kedvezményt), és akkor érvényesíthetsz mást.

CsillaBella # 2019.05.06. 13:22

Tisztelt Fórumozók!

Utólagosan szeretnék súlyos fogyatékosság miatt adókedvezményt érvényesíteni.
A jövedelmem sajnos alacsony, és a 2 gyerek után járó családi kedvezmény igénybevétele miatt (egyedül nevelem őket)a személyi jövedelemadó megállapításánál figyelembe veendő összevont adóalapom 0.
Akkor nem tudom a betegség miatt járó adókedvezményt érvényesíteni sehogy sem?
Járulékból még lenne amit tudnék érvényesíteni, de ugye azt csak a családi kedvezményre lehet, és csakis akkor ha kimaxoltam szja kedvezményt? Van valami ötlet hogyan lehetne megoldani a problémám?

Köszönettel: CsillaBella

drbjozsef # 2019.04.12. 15:53

Alex,

Szerintem sehogy.

Ahogy a rendelet neve is mutatja :

az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről

A KATA-snak ilyenje nincsen. Nem fizet SZJA-t. A KATA-s tételes adót fizet, ebből nem tudsz ilyet visszaigényelni. Ahogyan családi adókedvezményt sem, vagy önkéntes nyugdíj vagy önsegélyző pénztárak után járó adókedvezményeket sem.

Alex52 # 2019.04.12. 12:05

Üdvözlöm!

KATA-s vállalkozó,hogy tudja érvényesíteni a 2018.decemberben elfogogadott rendelet szerinti kedvezményt a
a betegség után./Endimetriózis/
335/2009 Korm.rendelet

köszönettel: Alex52

zsokka # 2017.08.29. 11:44

Tisztelt Fórumozók!

Abban kérném segítségüket, hogy amennyiben a betegséget most állapították meg és veleszületett rendellenességről van szó, ebben az esetben érvényesíthető az adókedvezmény visszamenőlegesen?
Értelmezésem szerint nem, de megköszönöm a megerősítést.

neut # 2017.04.01. 19:32

Kedves Fórumozók!

A törvényben / tájékoztatókban szerepel, hogy aki az adókedvezményt igénybe veszi, nagyobb eséllyel számíthat adóellenőrzésre. Tud valaki segíteni, hogy ilyen esetben csak az adókedvezmény igénybevételét vizsgálják és elég az orvosi igazolást bemutatni, vagy teljeskörű ellenőrzést tartanak?

Köszönöm a válaszokat!

Varoska # 2016.02.11. 15:22

Üdvözlöm!
A következő problémámban kérném a segítségüket, illetve válaszukat:
2015.évben a Munkáltatómnak nyilatkoztam,hogy az adóelőleg megállapításnál kérem a fogyatékos kedvezmény érvényesítését.

2015.január 01.- július 3l-ig rehabilitációs ellátásban részesültem. 2015.augusztus 01-től rokkantsági ellátásba részesülök.
Érvényesíthetem-e a 2015.évi SZJA bevallásomba a fogyatékos kedvezményt?

Köszönettel:
a kérdező

Rexor # 2015.09.14. 07:09

Akár 5 évre visszamenőleg - esetedben 2010-ig- érvényesítheted önellenőrzéssel (persze csak a megfizetett adó erejéig).

Rexor # 2015.01.07. 15:40

Nem kell semmilyen nyomtatvány, az SZJA bevallásban kell feltüntetni mint csökkentő tételt.

napsugar1972 # 2015.01.07. 12:15

köszönöm a választ. Azért kérdeztem, mert a könyvelő szerint EVA-s nem igényelheti vissza.Bár nem értem, h miért nem, hiszen nem cégem volt, hanem egyéni vállalkozó voltam. Milyen nyomtatványt kell kitölteni a NAV felé?

Rexor # 2015.01.07. 07:45

Igen.

napsugar1972 # 2015.01.05. 09:24

Aki EVA-s egyéni vállalkozó volt, az is visszaigényelheti a betegség után járó adókedvezményt?

luck-666 # 2014.10.02. 22:18

2009,2010,2011,2012,2013,
de ha beadod a munkahelyedre is az igazolást,akkor kapod havonta,csak arra figyelj,hogy az adóbevallásnál az egész évet vegyék figyelembe

vinnie # 2014.10.01. 14:10

Mostantól számítva melyik a legkorábbi év, amelyikre az önellenőrzést még végrehajtható? A tájékoztatás szerint 5 évre visszamenőleg lehet kérni, viszont 2008. is benne van a honlapon található aktuális listában, ami már a 6. év lenne.