AFA, illetek


Rocky # 2002.04.03. 13:31

Kedves László!

Köszönöm a választ.
Az illeték ügy így már tiszta, megnéztem a mellékletet, és a 2000. évi módosítás már tényleg tartalmazza, hogy az adatok módosítása 2000 Ft-ba kerül. Ez az, ami régebben hiányzott belőle. Bár így meg szerintem ellentmondás van a tv. egyes szakaszai között.

Az ÁFA-témához:
Kiváltáskor is már egyből ÁFA-körbe léptem.
Arra nem gondoltam, hogy az is számít, hogy akkor mit választottam, ha egyszer most ÁFA-körös vagyok. Ez miért lényeges?

Köszönettel

Rocky


Rocky

puránszky lászló # 2002.03.26. 14:35

Rocky írta - 2002.03.6 15:27
1.
ÁFA-körös egyéni vállalkozó vagyok. Vettem egy notebookot használt cikkek kereskedelmével is foglalkozó cégtol. Mivel a gépet magánszemélytol vették, ezért a kiállított számlán 0% szerepel ÁFA-ként.
Ha én eladom ezt a gépet, fel kell-e számítanom ÁFA-t, v. mivel az nem lett levonva, ezért eladáskor sem kell megfizetni?

Kedves Rocky!

A korrekt válaszhoz le kellett volna azt is irnod, hogy amikor bejelentkeztél egyéni vállalkozónak, akkor mit nyilatkoztál az áfa-val kapcsolatban: alanyi mentességet, vagy adókötelezettséget válsztottál, vagy kizárólag tárgyi adómentes tevékenységet végzel. Ez utóbbi kivételével döntő jelentőséggel birnak az áfa-fizetésedre. Teszem fel alanyi adómentességet választottál - ez az általános - akkor a törvény erejénél fogva nem számithatsz fel áfa-t az eladásról kiállított számládban, kivéve, ha év elejétől összesített értékesítéseid (arányosan) meghaladják a 2 millió forintot. Tehát ez kicsit komplikáltnak tűnik, pedig nem az, de több adat kell a jó válaszhoz.

2.
Néhány évvel ezelott, a vállalkozói igazolványomban szereplo adatok megváltoztatásáért 800 Ft illetéket kellett fizetni.
Ezek után egy tanfolyamon az eloadó (vállalkozói joggal foglalkozó jogász) azt mondta, hogy a váll.ig.-ban történo adatmódosítás ingyenes.

Ezt a következokkel indokolta:

Az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. tv. 6. § 2. bek. szerint: 'A vállalkozói igazolványban feltüntetett adatok megváltozását a változástól számított 30 napon belül a szakigazgatási szervnek be kell jelenteni. A szakigazgatási szerv az adatok változását az igazolványban feltünteti.'

Az illetékekrôl szóló 1990. évi XCIII. tv. 33. § 2. bek. 26. pontja alapján pedig illetékmentes a külön jogszabály elôírása szerint kötelezô bejelentés (lakcímváltozás stb.) és egyéb adatszolgáltatás.

Ezzel szemben most olvastam a Belügyminisztérium honlapján, hogy a váll. ig.-ok cseréje folyamán ha valaki változást is bejelent, akkor már nem ingyenes, hanem 2000 Ft illeték fizetendo.

Akkor tehát kell fizetni illetéket, v. nem?

A jogszabályhelyet ami eligazítást adhat neked az illeték törvény mellékletének XVII. pont 1. és 2. pontjában kell keresni. Eszerint a vállalkozói igazolványban feltüntetett adatok módosításáért 2000 ft-ot kell fizetni, míg csere 2002. június 30-ig illetékmentes. Ha nagyon szőrős szívű az állam - már pedig az - akkor beszedi a 2000-et. Azt mondom, hogy cserénél olvasd el a nyomtatványt és ha azon nincs kifejezett utalás a pénz befizetésére ne fizesd be, ugy is felszólítanak ha kell a pénz.
Sok sikert.


cerberus

Rocky # 2002.03.06. 14:27

1.
ÁFA-körös egyéni vállalkozó vagyok. Vettem egy notebookot használt cikkek kereskedelmével is foglalkozó cégtol. Mivel a gépet magánszemélytol vették, ezért a kiállított számlán 0% szerepel ÁFA-ként.
Ha én eladom ezt a gépet, fel kell-e számítanom ÁFA-t, v. mivel az nem lett levonva, ezért eladáskor sem kell megfizetni?

2.
Néhány évvel ezelott, a vállalkozói igazolványomban szereplo adatok megváltoztatásáért 800 Ft illetéket kellett fizetni.
Ezek után egy tanfolyamon az eloadó (vállalkozói joggal foglalkozó jogász) azt mondta, hogy a váll.ig.-ban történo adatmódosítás ingyenes.

Ezt a következokkel indokolta:

Az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. tv. 6. § 2. bek. szerint: 'A vállalkozói igazolványban feltüntetett adatok megváltozását a változástól számított 30 napon belül a szakigazgatási szervnek be kell jelenteni. A szakigazgatási szerv az adatok változását az igazolványban feltünteti.'

Az illetékekrôl szóló 1990. évi XCIII. tv. 33. § 2. bek. 26. pontja alapján pedig illetékmentes a külön jogszabály elôírása szerint kötelezô bejelentés (lakcímváltozás stb.) és egyéb adatszolgáltatás.

Ezzel szemben most olvastam a Belügyminisztérium honlapján, hogy a váll. ig.-ok cseréje folyamán ha valaki változást is bejelent, akkor már nem ingyenes, hanem 2000 Ft illeték fizetendo.

Akkor tehát kell fizetni illetéket, v. nem?


Rocky