Ingatlan bérbeadása utáni adó mértéke


laurea # 2008.12.03. 04:09

ha 70.000 a 75%, mennyi a 100%

tehát 70.000 osztva 75-el utána szorozva 100-al,
vagy 70.000 osztva 0,75 = 83.333
ellenőrizd: 93.333 * 0,25 =23.333; majd 93.333 - 23.333 = 70.000

nem mindegy, hogy a bruttóból számoljuk a nettót, vagy nettóból a bruttót, és itt nem áfáról van szó

annanak # 2008.12.03. 00:01

a 700000 nek a 25%-kal novelt bruttoja az nalam 87500, es igy 12 honapra 1050000 lenne. Nem ertem, hogy jott ki az a 93333. Kerlek ird meg, hogyan jott ez ki neked?

nandy # 2008.12.02. 16:27

A 70 ezer a 25% forrásadó levonása utáni összeg?

Mert akkor a bruttója 93.333,-Ft, ez lenne a 14% EHO alapja is.
A forrásadót mindig felülről kell számolni, tehát a bruttó kifizetés (ami egyben a bevétel is) 25%-a adó, 14%-a EHO, a maradék a nettó összeg.

annanak # 2008.12.02. 11:37

Sziasztok

Egy kerdesem lenne:
Tehat, ha van egy lakasom, amit szeretnek kiadni, s most van tortenetesen egy ceg aki kivenne. Ha 70000 Ft nettoert adnam ki, akkor az eves bevetelem 1050000Ft lenne, ami azt jelenti, hogy ezt meg 14%-os EHO fizetesei kotelezettseg is terheli. Ugye?
Ha csak 66000 forint nettoert adnam ki, annak 990000 lenne a bruttoja, ez lenne az ado alapja es igy mentesulnek az EHO fizetese alol. Jol ertelmezem a dolgokat?? Elore is koszonom a segitseget.

Eaglet # 2008.09.15. 17:13

Egy lakóingatlan kerülne bérbeadásra, melynek a fele olyan tulajdonos rendelkezése alatt áll, aki Gyámhatósági felügyelet alatt áll. Tehát a törvényes képviselő a Gyámügy. A másik fél a testvéréé, aki most kiadná ezt az ingatlant. Hogyan lehet ezt szabályszerűen végrehajtani és melyik a kedvezőbb adózás, ha magánszemélyként vált ki adószámot vagy egy kft -én keresztül adja ki ?

nandy # 2008.06.26. 22:32

:)

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.26. 09:43

:)) Köszi Nandy!

A közös képviselő olyan habitussal oktatott ki, hogy nem is kezdtem el gondolkozni. Azt mondja, hogy azért nem lehet szó bérletről, mert az adóköteles, ezért akar használati jogot adni (havi közös költség nm árért) az egyik tulajnak.

Miután feldobtam ide a kérdésemet, akkor kezdtem el gondolkozni, hogy használati jogot egyösszegben lehet megváltani, azt bele kell venni az alapító okiratba és bejegyeztetni ezt a jogot a tulajdoni lapra is.
Felmondani nem lehet, csak visszavásárolhatja a TH.

nandy # 2008.06.25. 11:08

Szerintem nincs.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.06.23. 09:21

Azt szeretném kérdezni, hogyha egy Társasház bérletbe ad egy közös területet, vagy kizárólagos használatba, akkor azózás szempontjából van-e különbség?

Előre is köszönöm!

Rexor # 2008.06.23. 07:05

Kedves szivas. Kimondtad a kulcszót. Nálad ez úgy történik, hogy "Megmondom mennyi volt a bevétel meg a kiadás (épp most csinálom 2007-röl)az adótanácsadó kitölti, a hatóság meg automatikusan besorolja, kiszámítja és kiveti a nekem legkedvezöbb módon." Nálunk ez úgy történik, hogy keresel egy magyar adótanácsadót, az kitölti, bevallja a neked kedvező módon. Hol itt a különbség? :) Az tényleg felháboritó, hogy nem dolgozik senki szombaton.. mordizomadta.

szivas # 2008.06.23. 07:04

Remélem nem illetlenség, ha mégis megkérnék valakit a kérdéseim megválaszolására?
Általánosságban kérdezem, hogy a válaszadók itt jogászok, vagy ugyanolyan userek, mint én, csak az adott témában van egy kicsit több tapasztalatuk.
Rosszul látom, vagy tényleg nem lehet meghatározni, hogy KINEK is akarok válaszolni?

nandy # 2008.06.21. 21:27

Mit tanácsoltaok, hogy mászhatnék ebböl élve ki?

Már leírtam.

szivas # 2008.06.21. 10:31

Még itt vagytok? Vagy szombaton nem dolgoztok?

szivas # 2008.06.20. 22:32

nandy, tiszta megható, hogy fölvilágosítasz a strg+c és strg+v használatáról! Köszönöm!

szivas # 2008.06.20. 22:31

Kedves Forumozók, köszönöm a részletes válaszokat, meg az együttérzést, de az ijesztö tartalmuk meg az elveszett hosszú hozzászólás jóidöre elvette a kedvemet, hogy újra belevágjak, de a probléme ettöl persze még nem oldódott meg.
(Olyan funkció nincsen itt, hogy ki tudjam választani, hogy kinek válaszolok? Kökorszak!)

nandy nagyon szaxerüen és a témában kompetens módon írtál, miáltal én az egészböl nem értek semmit, meg gyanus is ez így nekem. Hogy lehet, hogy egy adóhatóság NEM VET KI adót? Akkor minek vannak? és ezt a sok komplikált döntést nekem magamnak kell kieszelni, hogy miként és mennyit kívánok adózni? Itt nálunk ez olyan egyszerü, (de nekem még ez is túl bonyolult ahhoz, hogy adótanácsadó nélkül bele merjek vágni.)Megmondom mennyi volt a bevétel meg a kiadás (épp most csinálom 2007-röl)az adótanácsadó kitölti, a hatóság meg automatikusan besorolja, kiszámítja és kiveti a nekem legkedvezöbb módon.
És hogyan kérhetnek valamiböl elöleget, amiröl még azt se tudom, az év végéig egyáltalán mennyi fog befolyni belöle. Az adókat nem az éves jövedelem alapján számítják ki? és az nem számít, hogy a két fiammal a családi pótlékot is beleszámítva se éri el a jövedelmünk a havi 70000-t vagy évi 1000000-t, 1,7 miot meg mégúgyse. Miért pont 25, vagy 18, vagy 36%, nem attól függ ez, hogy az éves végeredmény alapján melyik sávba kerülök?
Aztán még itt van a kettös adózás elkerüléséröl rendelkezö törvény. óvatosságból már eddig is mindig beleírtam egy kevés külföldön szerzett jövedelmet (mármint Magyarországon), de most, hogy elolvastam, úgy látom ez ingatlanból szerzett jövedelemre nem is vonatkozik, az mindenképp ott adózik, ahol van.
Sajnos egyébként csakugyan rengeteget költöttem a lakás rendbehozatalára, mert a szóban forgó bérlö is meg az elödje is kapitális disznóólat hagytak maguk után, meszelni meg elfelejtettek, volt helyébe jókora közüzemi tartozás, aminek a sorsa még mindig nem tisztázódott, mert amikor láttam, hogy nem fizet az utolsó pillanatban még sikerült ráiratnom a fogyasztásmérök zömét, így a közüzemek meg most nem akarnak tájékoztatni. Nemcsak pénz, hanem hatalmas mennyiségü munkaóra is fexik benne, de mindezt senki se tudja igazolni. Látható, hogy mindezek alapján jóformán kideríthetetlen a bevétel-kiadás viszonya.-Különösen nem elöre.
Visszatérve a megtalálásra; valamelyikötök azt a zseniális tanácsot adta, hogy önként adjam meg az adóhatóságnak az elérhetöségemet. Ezt meg miért tenném? A másikótok meg azt tanácsolta, mondjak ezt meg azt az ellenörnek. De hogy van ez egyáltalán? Miféle ellenörnek? Hogyan fogok én egyáltalán egy ilyennel találkozni, hogy bármit is mondhassak neki?
Mi van, ha a leveleik nem találnak meg? Milyen módszerrel nyomoznak ki? És mi van, ha IGEN?
És mi van, ha a szerzödésben egyszerüen az itteni számlaszámomat adom meg, hogy arra érkezik a jövedelem? akkor bottal üthetik a nyomát!
Akárhogy is, MINDEN ÁRON el kell kerülnöm, hogy bekerüljek a rendszerükbe, és attól kezdve életem végéig üldözzenek. és még inkább minden áron el kell kerülnöm, hogy édesanyámnak kellemetlenkedjenek. Mégis Mit fognak ezek tenni? kimennek a helyszínre? kifaggatják a mostani bérlöt? A szomszédokat? Mire képesek ezek?
Ezexerint magyarországon csakugyan úgy ajánlatos bérbeadni valamit, hogy nem is köt az ember szerzödést, a közüzemi méröket se itratja át, ellenben havonta odamegy és KÉSZPÉNZBEN bekaszálja a lakbért és ellenörzi, hogy a bérlö befizette-e a még mindig az ö nevére érkezett számlákat. Komolyan hallottam ilyenröl; tiszta életveszély.
Mit tanácsoltaok, hogy mászhatnék ebböl élve ki?

nandy # 2008.06.13. 08:03

Ez nem csak itt "hiba", hanem sok más fórumon is.

nandy # 2008.06.13. 08:03

Megoldás lehet, ha elküldés előtt vágólapra helyezitek a megírt szöveget - ki kell jelölni, aztán CTRL+C billentyűket egyszerre lenyomni. Ha "elszállt" a szöveg, akkor az üres ablakban CTRL+V-t kell nyomni, és megjelenik a szöveg.

matthiasi # 2008.06.12. 20:47

Így már én is többször jártam. Ez valószinű itteni technkai hiba lehet.
Ezért ha fontos , írás közben többször „raktározni” kell !

monalisa1 # 2008.06.12. 15:34

Az hogy "elszáll" az sajnos másokkal is előfordul - bosszantó tud lenni. Ha röviden írunk (...) akkor nagyobb az esély, hogy a "rendben"-el el is lesz küldve a kérdés ill. a hozzászólás.

szivas # 2008.06.12. 12:09

írtam egy irdatlan hosszú részletes hozzászólást, -legalább fél óráig írtam, aztán megnyomtam, hogy "rendben", erre nyoma veszett az egésznek. Olyan nem volt, hogy "elküld". Mit kellett volna megnyomnom?
nagyon szomorú vagyok.
Majd egyszer megírom újra.

nandy # 2008.06.12. 10:39

Előtte : egy lakást kiadható állapotba kell hozni – nem beszélve arról az előbb fel is kell építeni – aztán amikor megszünik a bérlet, ilyen olyan okok miatt a rendbehozatal szintén nagyon költséges.

A felépítés és felújítás (értéknövelés) költségét én nem vonnám le, hiszen az az ingatlan a bérbeadási tevékenység megyszűnése után is ott fog állni, eladható.

A bérbeadás miatt szükséges karbantartási, állagmegőrzési munkákat viszont valóban le lehet vonni, mint ahogy a rezsit is, ha azt a bérleti díj tartalmazza, vagy a bérbeadó részére fizeti meg a bérlő.

matthiasi # 2008.06.12. 09:53

szivas - nak !

Két . dolog kell :
be kell jelentkezni az APEH -nál, hogy bérbeadod a lakást.
Kapsz egy adószámot. Ezzel vásárpolhatsz egy számlatömböt.
Kiadod a lakást, negyedévente 25 % előleget fizetsz a kapott csekken - majd minden év május 20 ig adóbevallással kiegyenlíted a még fennálló tartozást. Ha a bérlő megelőzött - az kellemetlen, a bejelentést elmulasztottad - valami jár ezért.
Akkor az a pénz ment, avagy csak kellett menni ?

Az ilyen átutalásos ügyekben nem vagyok képben.

nandy -nak !
Ha már ilyen részletesen kifejtetted - nics ellent mondás abban , hogy a költségek elszámolhatók ??
Egy lakásnál nem a tényleges bérlésnél merülnek fel a költségek - hanem előtte - meg utánna.
Előtte : egy lakást kiadható állapotba kell hozni - nem beszélve arról az előbb fel is kell építeni - aztán amikor megszünik a bérlet, ilyen olyan okok miatt a rendbehozatal szintén nagyon költséges.
Na ezért is, meg sok egyébb más ok miatt nem virágzó üzletág MO. -on a bérlakás !!

nandy # 2008.06.12. 08:52

Tehát kb. erre számíthattok:

  • a kifizetett bérleti díjról számlát kellett volna kiállítani. Mivel ez nem történt meg, büntethetnek.
  • az adóelőleg meg nem fizetése miatt késedelmi pótlék várható.

Én mindenesetre az ellenőrzés során a revizornak elmondanám, hogy az albérlőm bosszúból jelentett fel, továbbá hogy van szerződés és adószám is, tehát nem akartátok feketén bérbeadni a lakást, csak kissé tudatlanok vagytok. Hátha bejön...

nandy # 2008.06.12. 08:48

Feltételezem, hogy magánszemélynek adtátok bérbe a lakást.

Mivel 2008-ban kötöttétek a szerződést, így a jövedelem is 2008. évi, melyet valóban 2009. május 20-ig kell majd bevallani. Itt nincs adókivetés, tehát a bevallásban neked kell megállapítanod a fizetendő adó összegét.
Nálunk adóelőleget kellett volna fizetned negyedévente, ha januártól van kiadva a lakás, akkor áprilisban kellett volna befizetni az első negyedév utáni adóelőleget.

A jövedelmet viszont akkor kell megszerzettnek tekinteni (és előleget fizetni utána), amikor azt ténylegesen kifizették. Tehát ha az albérlő nem fizetett, akkor abban az időszakban nem keletkezett olyan jövedelmetek, mely után adózni kellene. Így csak az első negyedév lehet "gázos".

A bérbeadás adóköteles tevékenység, kétféle módon lehet adózni.

  1. forrásadó (külön adózó jövedelem): a bevétel 25%-a lesz az adó
  2. összevont jövedelemként: az adó mértéke 18% ill. 36% attól függően, hogy a bérbeadónak volt-e más összevonás alá eső jövedelme (pl. munkabér, nyugdíj, gyed stb.). Itt lehetőség van költségelszámolásra, így jövedelem = bevétel - költség
  1. költséghányad alkalmazásával: a bevétel 90%-a lesz az adóköteles jövedelem
  2. tételes költségelszámolással: az elismert költségek levonhatóak.

Fontos, hogy ebben az esetben nem a bevétel lesz az adó alapja, hanem a költségekkel csökkentett rész!

Ha éves szinten az összes jövedelem - bérbeadással együtt - nem haladja meg az 1.700.000,- forintot, akkor érdemes ezt az adózási formát választani, mivel az adó mértéke eddig a határig 18%.

Nem tudom, mennyi a havi bérleti díj, de ha a jövedelem éves szinten meghaladja az 1 millió forintot, akkor a teljes összeg után 14% EHO-t is kell fizetni. Az EHO alapja

  1. ha forrásadót fizettek, akkor a bevétel 14%-a,
  2. ha költségelszámolást alkalmaztok (tételes, vagy a 10%-os), akkor a jövedelem 14%-a.

Kinek kellene adóznia? A bérbeadónak, aki általában a lakás tulajdonosa is. De mivel édesanyádról van szó, akár úgy is vehetjük, hogy ő szívességi használó (ingyenesen), és a te hozzájárulásoddal adja bérbe a lakást. Vagy ha haszonélvezeti joga van, akkor még a hozzájárulásod sem kell. Ezt alátámasztja, hogy az albérlő is neki fizetett. Viszont akkor a szerződésben is ő lenne a bérbeadó - nem pedig te, tehát itt van ellentmondás.
A bérbeadónak adószámot kell kiváltania, ezt édesanyád megtette.

Az adóhatóság állítólag már küldött is ki egy ajánlott levelet az ingatlan címére, amit azonban, minthogy nem vagyok ott, senki nem vett át. Mi lesz ennek a következménye? Hogyan találnak meg? Mi lehetett abban a levélben? Ki tudják-e nyomozni, ha már régebben is volt bérbeadva az ingatlan?

Az APEH-nek írásban kellene jelezned azt a címet, ahol elérhetnek (lehet akár édesanyád címe is). Visszamenőleg nehezen tudják kinyomozni a korábbi bérbeadást, bár ha olyan ellenőrt fogsz ki, lehet, hogy nyomozni kezd. De akkor is bizonyítani kellene, hogy ott már korábban is lakott albérlő. Ha mindenki édesanyád számlájára utalt, abból már következhet az, hogy előzőleg is volt bevételetek... Tehát bukta van. Kérdés az, hogy mennyire lesz alapos a revizor - csak azt az időszakot vizsgálja, amelyet bejelentett a "jóakarótok", vagy visszamenőleg is kutatni fog.

szivas # 2008.06.12. 06:03

Jó napot; egy kissé bonyolult ügyben kérek tanácsot. Elnézést, teljesen új vagyok itt, és még nem ismerem a forum iratlan szabályait (olykor még az írottat se.)
Több, mint 15 éve külföldön dolgozom óraadó tanárként éhbérért, de Magyarországon ilyet se tudtam szerezni.
Két fiamat egyedül nevelem, ill. ök Magyarországon édesanyámmal laknak. (késöbb kiderül, hogy ez miért releváns)
Van egy alagsori garzonom, melyet -minthogy most nem használom- bérbe adtam.Erröl részletes szerzödést kötöttem a bérlövel, akinek azonban nem fizetés miatt a múlt hónapban fölmondtam. Bosszúból emiatt följelentett az adóhatóságnál.
Mi "magánzók" (nem tudom hogy hívják azt az "életformát", amikor az ember nem áll valakivel alkalmazotti jogviszonyban és maga is adózik)itt úgy adózunk, hogy a tárgyévet követö májusig elkészítjük az adóbevallást, aztán kivetik az adót. Ezért úgy gondoltam, hogy a bérbeadást is csak a 2009-es adóbevallásban kell megemlítenem, minthogy 2008 januárjában kelt a szerzödés. Nem tudom, ez Magyarországon is így van-e.
Kérdéseim tehát:

  1. Adóköteles-e ez a bérbeadás egyáltalán?
  2. A lakbér közvetlenül édesanyám számlájára ment, és a fiaim eltartására a rendelkezésére bocsátott összeg szerves részét képezte, amely máskülönben nem is lenne lehetséges. Ki, mikor és milyen módon köteles ezt az adót befizetni (amennyiben az elsö kérdésre a válasz igen volt)? Édesanyám váltott is ki adószámot, nekem nincs ilyenem.
  3. Az adóhatóság állítólag már küldött is ki egy ajánlott levelet az ingatlan címére, amit azonban, minthogy nem vagyok ott, senki nem vett át. Mi lesz ennek a következménye? Hogyan találnak meg? Mi lehetett abban a levélben? Ki tudják-e nyomozni, ha már régebben is volt bérbeadva az ingatlan?
  4. milyen módon lehet a postával végre hatékonyan tudatni, hogy 15 éve nem lakom ott, ne kézbesítsenek oda leveleket?

Bocs a terjengösségért, nem sikerült rövidebbre fogni.