építményadó


oly1951 # 2013.02.23. 14:08

Van egy praktikus megoldás, kell egy bontási engedélyt kérni és elbontani a műhelyt, ha lehet.
Más megoldást nem nagyon tudnék, de ha valaki tud, tegye közkincsé.

ostyascukor # 2013.03.15. 09:50

Tisztelt Fórum

2 kérdésem lenne

  • 2012 február elsején került birtokomba 2. kerületi ingatlan (lakás)
  • az ingatlan (lakás) osztatlan közös tulajdonú házban van
  • jelenleg még nem vagyok bejelentve az adott ingatlanba lakcímnyilvántartásilag
  • a kérdés: kell-e építményadót fizetnem az ingatlan után

se bérbe nem adtam, se cégem nincs oda bejelentve, egyszerűen csak a birtokomba van és nem lakik benne senki
értesítést, illetve csekket se kaptam hogy bármit is be kéne fizetnem, most is csak egy tájékoztató füzet jött hogy milyen adók vannak a kerületben

másik kérdés, ami nem szorosan az építményadóhoz kapcsolódik de a témához igen.
lakcímbejelentés (magyarul ha beköltözök az adott ingatlanba) határideje mennyi idő? mármint amin belül kell megejteni a lakcím változást...

megtisztelő válaszukat előre is köszönöm

oly1951 # 2013.03.15. 22:00

Igen, idén - 2013-ban - kell már fizetned építményadót, mert Az adó alanya
12. § (1)25 Az adó alanya (3. §) az, aki a naptári év (a továbbiakban: év) első napján az építmény tulajdonosa.

ostyascukor # 2013.03.16. 19:54

köszönöm a gyors választ
még csak annyit hogy a második kérdés hogy lakcím bejelentési kötelezetség határideje mint olyan az mennyi idő?
így rákeresve google-ban csak egy konkrét infót találtam ahol 3 napot írnak. tehát a beköltözés után (a tényleges lakóhely váltotatása után) 3 munkanap alatt kell bejelenti hogy máshol élek (állandó lakcímnek)
ez helyes infó hogy 3 napom van a lakcím változás bejelentésére?

oly1951 # 2013.03.18. 14:19

A kérdéseddel kapcsolatba az 1992.évi LXVI. törvény rendelkezik. Nagyon hosszú lenne ide citálni a részleteket, de a lényegét ide beemelem:

A lakcím és az értesítési cím bejelentése...

26. §174 (1) A Magyarország területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét a járási hivatalnál nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).
(2)175 A lakcímbejelentés a bejelentendő lakóhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes járási hivatalnál teljesíthető. Az értesítési cím bejelentése bármely járási hivatalnál és a központi szervnél teljesíthető.

ostyascukor # 2013.03.23. 23:20

köszönöm újfent a gyors választ!

makkka # 2013.05.15. 13:12

tisztelt jogi fórum!

az önkormányzatom épitményadó és hátraléka miatt zárolta a bankszámlámat, amire a család jelenlegi egyetlen bevétele, a családi potlék és a gyes jön. ez miert lehetseges? 2 gyerekem van és nem az állandó lakhelyemen élek most. ahhoz hogy befizessem a hatralekot oda kell utaznom pl. meg le kellene venni a kartyamrol a penzt. a felszolitasokat nem kaptam meg pedig ugye ott az allando lakcimem ahova nem is kuldtek felszolitast. en ezt nonszensznek erzem, hogy egyszercsak letiltjak a kartyamat erdemi felszolitas nelkul, es utana meg informaciot sem adnak a bankban hogy miert, csak az onkormanyzatnal, utolag. tenyleg igy mukodok ez ma Magyarorszagon?? mit tehetek a banknal, hogy szedhetem le zarolast, egyaltalan miert engedelyezte azt? egy telepules onkormanyzata zarolhatja az barmely bankban vezetetett barmely bankszamlalmat? ez felhaborito
koszonom a segitseget

Rexor # 2013.05.17. 12:29

Kedves Makka,

Magától nem fog ez megoldódni az biztos.

Igen, az önkormányzat megteheti ezt, a banknál semmit nem tudsz tenni. De ezert nem kell odautaznod, elég ha átutalod az összeget az önkormányzatnak. Ha az építményadó megfizetése veszélyezteti a megélhetésedet, akkor méltányossági kérelmet lehet írni (részeltfizetést vagy mérséklést kérve).

wers # 2013.05.17. 12:59

méltányossági kérelmet lehet írni
és nem árt ezt előre kérni

makkka # 2013.06.06. 07:44

nagyon köszönöm a választ, kértem méltányosságot előre, csak nem tudtam fizetni, ugyhogy termesztesen nem a behajtas jogossagat vitatom, hanem a modjat, hogy a helyi onk. egyszeruen nem kuldott felszolitast se az adott telepulesen levo, se az ideiglenes lakcimemre. megsporolhattuk volna a ezt az inkasszos kört, en csak a felszolitasi kotelezettseget firtattam. koszonom megegyszer, azota ugyis lehiggadtam:)

Csibebölcsi # 2013.06.07. 18:43

Tisztelt Jogi Fórum!

2006-ban vásároltam lakást Dunakeszin és bejelentkeztem tartózkodási helyre. 2011-ig senki nem szólt hozzám az Önkormányzattól. 2011-ben kiküldtek egy formanyomtatványt, melyen be kellett vallanom az ingatlan adatait az építményadóhoz. Erre kb. 1 évig nem reagáltak. Majd 2012-ben kiküldtek egy határozatot, melyben megállapították az ingatlanadót 5 évre visszamenőleg. Miután bementem az Önkormányzathoz azt a választ kaptam, hogy 2 ember van erre a munkára nem várható el, hogy mindenkit értesítsenek. Miután nem értesítettek, így elestem az állandó lakcímre vonatkozó kedvezményről.

A kérdésem az, hogy a kedvezményt lehet-e visszamenőlegesen érvényesíteni, miután az Önkormányzat is csak 2012-ben szabta ki határozatban az ingatlanadót.
Válaszát előre is köszönöm!

Feca # 2013.07.01. 17:13

Tisztelt Jogi Fórum!

A IV. kerületi Önkormányzat zárolta a bankszámlámat építményadó címszóval.Én a IV. kerületben 2001-ben béreltem egy üzlethelyiséget viszont akkor nekem a Fövárosi Önkormányzatnál azt mondták,hogy engem ez nem terhel.Ennek ellenére már párszor vontak a fizetésemből is.Most viszont utánanéztem és nem találtam semmi olyat, hogy a bérlőnek építményadót kell fizetni az lenne a kérdésem,h valóban engem terhel ez az összeg illetve,hogy jogosan követelnek rajtam ennyi pénzt és ha nem akkor amit eddig levontak összegeket azokat,hogyan tudom visszaigényelni?
Válaszát elöre is köszönöm!

geriking86 # 2013.07.14. 07:32

Tisztelt Jogi Fórum!

Családomban az a helyzet áll fent, hogy a házunkon nekem 1/10 édesapámnak 9/10 a tulajdonjoga. Az építményadó fizetésénél nekem mégis több fizetési kötelezettségem van mint neki. Ez kb. már 5 éve így megy, mióta a korábbi 1/10 tulajdonosa rám hagyta a tulajdon részét.
Az önkormányzatnál kérvényezni szerettem volna, hogy a tulajdonjog alapján fizessem az építményadót, ahol azt közölték velem, hogy kérvényezhetem meg is tudjuk csinálni, viszont hozzátette az ügyintéző hölgy, hogy: "Ha nem változtatom meg a fizetési kötelezettségemet a tulajdoni hányad szintjére, akkor a ház eladásakor, a tulajdonrész százalékát is kérhetem."

Ez alapján érdeklődnék, hogy a hölgy kijelentése igaz-e? Nekem egy kicsit furcsa, hogy ilyet mondott. Az igaz, hogy az általam fizetett építményadó magasabb mint amit édesapám fizet, de ezt akkor sem tudom elhinni.

Válaszukat előre is köszönöm.

Cs. Ágnes

hejő # 2013.11.25. 09:48

cégünk hosszú évek óta jóhiszeműen történő téves bevallás miatt az indokoltnál magasabb építményadót fizetett.Erre ez évben az önkormányzat illetékeseivel közös helyszíni felmérés alapján derült fény. Ennek következtében az önkormányzat korrigálta már ez évre a fizetendó adót, ami majdnem a fele a korábban fizetettnek. Az építményben az eredeti bevallás óta nem történt változás (bontás, átalakítás, mentesség, stb). Kérdésem, hogy visszaigényelhető-e az önkormányzattól a korábbi évek téves bevallásából eredő többletbefizetés?
Köszönettel!
K.Sándor

matti60 # 2013.11.28. 11:34

Tisztelt Fórum !

Egy vegyes tulajdonú beépítetlen belterületi telekről van szó. A telek 1400 négyzetméter. 500-500 négyzetméter magánszemélyek tulajdonában áll. 400 négyzetméter egy cég tulajdona, bár ott semmilyen tevékenységet nem végez, és a cég nem ingatlanbefektetéssel foglalkozik.

1. Kérdés - üzleti célú-e a cég szempontjából ?

Az ingatlanra a következő helyi rendeletet alkalmazták :

"(4)7 Az ingatlan-nyilvántartásban egy helyrajzi számon feltüntetett telekből 1200 m2, amely magánszemély tulajdonát képezi. Amennyiben a telek nagysága az adómentes területet meghaladja, úgy az 1200 m2 feletti rész után a tulajdonosokat tulajdoni hányaduk arányában terheli az adófizetési kötelezettség."

Ennek eredményeként a magán személyekkel fejenként befizettettek kb. 70 négyzetméternyi adót azaz összesen 140 négyzetméternyit. Ez már jogerős.

Az osztatlan tulajdonközösségre vonatkozó szabályok és az előző határozat logikája alapján azt vártam, hogy a cégnek kiküldik a maradék kb. 60 négyzetméterre vonatkozó adót. De nem ez történt, hanem a cégnek a 400 négyzetméterre vonatkozó adó mértéket állapítottak meg arra való hivatkozással, hogy a cégnek nem adható kedvezmény. Ellentmondást véltem felfedezni ezért megfellebbezem a döntést.

2. Kérdés - Helyes-e a fenti döntés ?

A segítséget az email címemre kérem.

Előre is köszönöm.

Tisztelettel
Matti60

APAGÉ # 2013.12.10. 12:31

Tisztelt Fórum!

A 2008.04.25. keltezésű "Jogi Fórum/ Alkotmánybíróság" című tájékoztatásban az Üröm Község Önkormányzatának 17/2007 (IX. 24.) Kt. számú rendeletének Alkotmánybírósági (április 2
  • i)döntéséről írnak.

A tájékoztatást érdeklődéssel olvastam, mert hasonló ügyben a helyi önkormányzatot nem sikerült észérvekkel jobb belátásra bírni.

Sajnos az írásból kimaradt az Alkotmánybíróság döntését egyértelműen beazonosítható információ, azaz milyen nyilvántartási számon lehet a AB döntését utolérni.

Kérem adják meg az azonosítási adatokat, továbbá a határozat (megállapítás) hol érhető utol (.... évi közlöny,.. szám).

Tisztelettel: APAGÉ

Elektroló # 2014.01.29. 20:10

Külföldön dolgozó magyar állampolgár vagyok külföldi fö lakóhellyel olyan EU országban, mellyel Magyarországnak kettös adóztatást kizáró egyezménye van.
Mentes vagyok ez alapján a magyar ingatlanadó alól ?

Rexor # 2014.01.30. 09:25

Nem vagy mentes. Az építményadóhoz (ha erre gondolsz az ingatlanadónál) semmi köze nincs a kettős adóztatási egyezményeknek.

iroda13 # 2014.04.08. 06:53

Tisztelt Címzett!

Ezúton szeretném megtudni, hogy az építményadó mértéke különbözik-e, amennyiben ugyanazon épület magánszemély vagy cég tulajdonában van.

Köszönettel:

BKJ

luck-666 # 2014.04.08. 07:57

a helyi önkormányzati rendeletben kell megnézni

iroda13 # 2014.04.09. 06:38

Köszönöm a választ.
BKJ

Bonzokam15 # 2014.06.13. 06:28

Tisztelt Címzett,

Szeretném megtudni, ha a Földhivatalban nem jegyezték be (4 évvel később tudtam meg hogy a bejegyzési kérelmemet elutasították) a III. kerületi teremgarázsomat köteles vagyok-e ettől függetlenül a Földhivatali bejegyzést megelőző időre építményadót fizetni.

Válaszukat köszönöm

vroy777 # 2014.06.27. 10:00

Tiszteletem!

Idén májusban vásároltam meg első lakásomat, melyet csak a héten jegyzett be a helyi földhivatal. Tegnap már levelet kaptam az önkormányzattól, építményadó bejelentésének elmulasztása miatt. Nem vagyok otthon ilyen témában, nem tudtam, ezt is kötelességem bejelenteni, számomra ez az építményadó önmagában újdonság (eddig mindig csak albérlő voltam) és ahogy olvasgatok róla, nem tudom, rám most már vonatkozik-e? A legtöbb helyen azt látom, azt kötelezi az éves díj befizetése, aki az adott év első napján a lakás tulajdonosa. Én most vásároltam az ingatlant, így nekem újból meg kell fizetnem az éves díjat? Vagy a korábbi tulajdonos nem fizette? A bevallási nyomtatványt esetleg elbírálják és ha látják, hogy új keltezésű a vásárlás, akkor nem kell fizetnem? Vagy ilyenkor "átszáll" a fizetési kötelezettség és az önkormányzat újra beszedheti a pénzt?
Valaki hozzáértő fel tudna világosítani e témában?
Köszönettel:
Zsolt

Zoli1970 # 2015.02.27. 17:05

Tisztelt Adó szakértő !

Kérdésem,testvéremmel ,egy ingatlan tulajdonosai vagyunk,50-50 % ba. Eddig minden évben fizettük az össz .építményadót 72.000Ft, fele-fele arányba. Testvérem ,bejelentett állandó lakos lett 2015-évtöl ,részére átírták az adót,kommunális adóra,részemről pedig maradt a 36.000Ft építményadó. Kérdésem ,kétféle adót kivethetnek ,egy ingatlanra ? Vagy jogos-e ,hogy az én részemet meghagyták.
Előre is köszönöm válaszát.

Üdvözlettel : Zoli1970

meli27 # 2015.03.09. 21:06

Tisztelt fórumozók,jogi tanácsadók!
Szeretnék segítséget kérni,abban hogy a cégünk (mely már évek óta nem végez tevékenységet)egy rokonhoz volt bejelentve székhely gyanánt a 6.kerületben. Nagyon sok hasonló történetet olvastam itt is, és átböngésztem az önkormányzat erről szóló rendeletét is..Értem is, magamban annyit firtatok hogy miért nem voltak képesek belátható időn belül felszólítani hogy fizessünk. A cég 2008.05.15-től van bejelentve a rokon lakására, és 2009.01.01-től kérik az építményadót..mindezt 2014. 05.16. ai keltezésű határozatban közlik..Kérdésem nem évült még el a követelésük?? Eltelt 5 év, akkor hogy hogy kérhetik?Egyenlőre ott tartunk, hogy apósom (merthogy igaziból övé a cég, én csak névleg vagyok az ügyvezetője) írt egy kérelmet a tartozás elengedésére, de tudtommal "csak" mérsékelték 640ezerről 480ezerre (bár erről határozatot még nem láttam,mert a rokon akinek a lakása a székhely-még nem adta át)
Amennyiben nem évült el és jogos a követelés, szeretném tudni hogy ha február 20.tól már máshol van a székhely akkor erre az évre még kell fizetnünk a 6.kerületnek építményadót?vagy csak az 1. félévre? Erről hogy székhelyet módosítottunk kell őket hivatalosan értesítenem?
Előre is nagyon köszönöm!!!