ingatlanszerzési illeték


Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.09. 22:08

A kérdés az, amit már feltettem neked: kell-e kétszer illetéket fizetned ugyanazon ingatlan után? Ha te erre azt válaszolod, hogy igen, akkor elnézést kérek, mert az előző postomban túlbecsültelek.

(Megint nagyon hosszú lett.)

drbjozsef # 2019.08.10. 05:27

A kérdés az, amit már feltettem neked: kell-e kétszer illetéket fizetned ugyanazon ingatlan után?

Én erre azt mondanám : nem, és nem is fizetett kétszer, csak most, mert elsőre nem illetéket fizetett. Az illetéket a lizingcég fizette, az, amit áthárított, az már/még a kérdezőnek nem illeték.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.10. 07:57

Úgy van. Ha egyszer már megfizette az illetéket, akkor most nem kell. Item: ha a szerződéskötéskor nem fizetett illetéket, akkor most kell. Ha most kell fizetnie, akkor a mértéke a hatályos jogszabály szerinti 4%. (Kedvezmények szóba jöhetnek.)

(Az, hogy az eladó "felszámította az illetéket", nem illetékfizetés, hanem átverés.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.10. 07:59

(Nem vagyok benne biztos, hogy nem a szerződéskötéskor lett volna esedékes az az illeték. Akkor pedig már elévülhetett a kivetéshez való jog.)

drbjozsef # 2019.08.10. 08:34

mindennev,

Az ingatlanlízing tájékoztatása szerint a szerződés megkötésekor 2% vagyonszerzési illetéket ők ránk fognak terhelni, majd néhány hónapon belül újabb 2%-ot kell fizetnünk, ekkor már névre szólóan mi fogjuk az illetékről szóló határozatot megkapni.

Ezzel kapcsolatban meg azt mondanám, hogy írásban kérd a kostrukció pontos leírását és annak törvényi hátterét a lízingcégtől. Mert ez így pont olyan büdösnek tűnik, mint az első illeték "átterhelése" volt. Nincs 2+2% illeték, csak 4% van, egy valakire. Szerintem. De mondják meg jól, hol van ilyen az illetéktörvényben.

employer # 2019.08.28. 10:47

Tisztelt Fórumozók!

Szeretnék tájékoztatást kérni ingatlan ajándékozással kapcsolatban.
Egy lakóingatlan kerülne a tulajdonomba ajándékozás útján. Nem volt még soha ingatlan a nevemen, az ajándékozó a főnököm. Nincs közöttünk rokoni szál.

Ilyen esetben mekkora lenne az ingatlan után megfizetendő illeték? Nem céges tulajdonú a ház, magánszemélyként birtokolja. A nav oldalán van egy utalás illetékmentességre vonatkozóan, amennyiben munkáltató ajándékoz munkavállalónak, de pontosabb információt nem találok erről.

Előre is köszönöm a segítséget!

aprilismajus # 2019.08.28. 11:00

1990. évi XCIII. törvény az illetékekről, 17. § k) pont, tehát Ön jó látta, valóban úgy van, ahogy írja.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.28. 11:48

A "főnök" valószínűleg nem munkáltató. Másrészt az előadott tényállás egyáltalán nem életszerű. Miért adna egy munkáltató a munkavállalójának nagy értékű (milliós) ajándékot? Mit hallgatsz el?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.28. 11:53

Másrészt a munkáltatótól kapott ingatlan az Szja. tv. 4. § (2) b) pontja szerinti jövedelemnek minősül, és mint ilyen, adóköteles - tehát a felhívott jogszabályhely nem alkalmazható az esetre. (Egyébként a 9%-os illetékkel jobban járna a kérdező, mint a 15%-os adóval. A járulékokról nem is beszélve.)

Vyktor # 2019.10.01. 14:47

Kedves Szakértők!

Elvált szüleim örököltek egy ingatlant (15 millió) és nekem akarják ajándékozni.
Ezután még ugyanabban az évben el szeretnénk adni és nekem vennénk belőle egy nagyobb értékű és méretű ingatlant. (25 millió)

Mekkora összeg után kell adót és/vagy illetéket fizetni?
Az ajándékozás helyett van egyszerűbb vagy költségkímélőbb megoldás ebben az esetben?

Köszönöm

drbjozsef # 2019.10.01. 15:22

Vyktor,

Nincs lényegi különbség (ha az öröklés is mostanában volt).

Ha neked ajándékozzák, és te adod el, akkor neked majd 562ezer adót kell fizetned az eladás után. Maga az ajándékozás illetékmentes.
Viszont ha másikat veszel 3 éven belül, akkor csak a különbözet után kell illetéket fizetned a vásárléskor, vagyis 400ezret. (10M, 4%)

Ha szüleid eladják, akkor csak az eladási ár és a hagyatéki érték különbözete után kell adót fizetniük. Ha 15M volt a végzésben, és ennyiért (vagy olcsóbban) adják el, akkor semennyit.
A pénzt neked adhatják illetékmentesen, ha abból 25M-es lakást vásárolsz, akkor annak a 4% illetéke 1 millió lesz.

Vagyis kb. ugyanott vagy mind a kettővel. Az ajándékozós plusz szerződés, plusz ügyvéd, hosszabb idő is.

Szerintem nincs értelme. Adják el, aztán csinálj a pénzzel amit akarsz.

Vyktor # 2019.10.02. 11:59

Köszönöm válaszát!

Az első verzió esetén, ha az új lakást nem az én nevemre vesszük, hanem édesanyámmal felesbe, akkor az illeték fizetés elkerülhető?

A második verzió esetén, ha az új lakás is a szüleim nevére kerülne, akkor gondolom nekik is kell fizetni 4% illetéket.

Vyktor # 2019.10.02. 15:01

Az lemaradt, hogy az a lakás amiben jelenleg lakom értékesítésre fog kerülni, de az édesanyám nevén van.
Tehát ezért gondolom illetékmentes lesz ha ketten vesszük az újat.

drbjozsef # 2019.10.02. 17:58

Vyktor,

Hogy ilyen esetben mi a jó, tudni kellene mikor, milyen jogcímen, mennyiért szerezte a mostani lakásodat édesanyád, és mennyiért adnátok el most.

Az első verzióban adót nem lehet elkerülni.
Az illeték csökkenthető vagy igen, el is kerülhető, az arányoktól és értékektől függően. Aki olcsóbban vesz résztulajdont, mint eladott, annak nem kell illetéket fizetnie. Lehet, nem a feles az optimális elosztás.

A második verziónál is csökkenthető az illeték, de egy vásárlással szemben csak egy eladás állítható. Vagyis nekik is a két eladás közül az egyik különbözetnek beszámítható, értelemszerűen a drágábban eladott, és akkor kevesebb az illetéke.

peggy99 # 2019.10.04. 09:18

Sziasztok!

Árverésen szerzett ingatlannál ki kell tölteni ezt a B400 adatlapot. A földhivatal kéri ennek beküldését. A kitöltési szerint kell az adata az értékesítőnek. Ez egy árverésen szerzett ingatlannál ki?
Már hívtam a NAV-ot ebben nem tudnak segíteni...

Előre is köszi!

wers # 2019.10.04. 09:24

Nagyon meg tudna lepni, ha nem a tulajdoni lap szerinti tulajdonos lenne. Igaz, nem önként válik meg tőle, hanem kényszerítik rá.

peggy99 # 2019.10.04. 09:35

Te töltöttél már így ki ilyen adatlapot? Mivel nem tudok róla magánjellegű információkat így nehéz kitölteni ezért a kérdésem.

wers # 2019.10.04. 09:39

Majd jön nálam okosabb, és válaszol. Én csak mint írtam, meglepne, ha nem a tulajdonos lenne az eladó.

peggy99 # 2019.10.04. 09:44

Na elértem végre egy okosat a NAV-nál. A Vh iroda az bevételt szerző.

wers # 2019.10.04. 09:58

?
c) az értékesítő (bevételt szerző) személy adatait,

erre gondolsz?

ha egy adás-vételnél a vételár ügyvédi letétbe kerül, akkor az ügyvéd szerzi a bevételt?

peggy99 # 2019.10.04. 10:00

A NAv ezt mondta...Majd kiderül ha beadom hogy jó-e.

peggy99 # 2019.10.04. 10:00

Szerintem ez 2 külön jogügylet..Az adás-vétel ez ingatlan árverés. De majd kiderül. Nem vitatkozom.

wers # 2019.10.04. 10:01

Kérlek szépen számolj be róla, ne hagyjál hülyén meghalni. :)

wers # 2019.10.04. 10:02

Velem nem is tudsz vitatkozni ebben, mert én is várom a jó választ.

wers # 2019.10.04. 10:04

Na, hogy tovább csodálkozzam, ugye a VH nem magának szerzi a bevételt, hanem elsősorban VH kérőknek. Akkor végső soron a VH kérő lenne aki a bevételt szerzi?

Na jó, nagyon péntek van.