ingatlanszerzési illeték


zoli1234 # 2006.03.07. 10:39

Sziasztok! Lenne egy kérdésem.

A héten jön az illetékhivatal felértékelni a lakásunkat. Mivel ez régen anyósomé volt és tavaly óta üresen állt elkezdtük a felújítást sőt már a végefelé járunk. Nem tudtuk, hogy elég lesz-e a pénz a felujításra (komplet villany, víz, fűtési rendszer csere volt.) a lakás átírását csak két hete tettük meg. Az átírási, illeték összeget kb félmilió forint.
Felújítás előtt készítettem fényképeket a lakás akkori állapotáról, ill. mivel a feleségemnek a testvérét is ki kell fizetni a lakásból kb. másfél éve egy értékbecslőt is felfogadtunk aki készített a lakás akkori állapotáról egy írásos dokumentumot.
Van egy csomó számlánk az anyagokról, persze a munkadíjakról nem, hiszen akkor többszörösét kérték volna a mesterek.
Ezek után a kérdésem az lenne, hogy a ezek a dolgok elegek-e arra, hogy a hivatal ne a mostani állapot alapján szabja ki az illetéket? A válaszokat előre is köszi!

ildikó31 # 2006.03.06. 12:35

Létezik ilyen!

A haszonélvezeti jog után illetéket kell fizetni, mégpedig a haszonélvező köteles erre.

Az illteéktörvény következő jogszabályhelyei szólnak erről:
15. § (1) Ha más személy örökli a vagyon tulajdonjogát és más annak haszonélvezetét vagy használatát, a tulajdonjog örököse a haszonélvezetnek, használatnak a 72. § szerint számított értékével csökkentett forgalmi érték után, a haszonélvező, használó pedig az ugyanígy számított haszonélvezeti, használati érték után fizeti az öröklési illetéket.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni akkor is, ha az ajándékozó más személynek ajándékozza a vagyon tulajdonjogát, és más személy részére biztosítja ennek haszonélvezetét vagy használatát.
(3) A tulajdonszerzőt terhelő illeték alapját az (1)-(2) bekezdésben meghatározott módon kell számítani akkor is, ha a haszonélvezet, illetőleg használat öröklése vagy ingyenes alapítása mentes az illeték alól, vagy nem tárgya az öröklési, ajándékozási illetéknek.
(4) A haszonélvezet, illetőleg használat jogával terhelten átruházott (átszállt) vagy ilyen teher egyidejű alapításával megszerzett vagyon esetében a tulajdonszerzőt terhelő illeték alapja a haszonélvezet, használat figyelembevétele nélkül megállapított forgalmi érték és a haszonélvezetnek, használatnak a 72. § szerint számított értéke közötti különbözet. Ezt a szabályt kell alkalmazni akkor is, ha a vagyon tulajdonjogát annak haszonélvezője, használója szerzi meg.
72. § (1) A vagyoni értékű jogok egy évi értékéül az ezzel terhelt dolog - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének egyhuszad részét kell tekinteni.
(2) A meghatározott időre szóló vagyoni értékű jog értéke az egyévi érték és a kikötött évek szorzata. A jog így számított értéke azonban nem haladhatja meg az egyévi érték 20-szorosát, illetve természetes személy javára kikötött haszonélvezet, használat joga esetén az egyévi értéknek a (4) bekezdés a) pontjában meghatározott életkor szerinti többszörösét.
(3) A bizonytalan időre terjedő vagyoni értékű jog esetében a jog értéke - a (4) bekezdésben foglaltak kivételével - az egy évi érték ötszöröse.
(4) Ha a vagyoni értékű jog valamely személy életének, házasságának vagy özvegységének idejére terjed, annak értékét az illető személy életkorához képest a következő módon kell megállapítani:

  1. ha a vagyoni értékű jog jogosultja:

    25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,

    25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,

    51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,

    65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese;


ildiko31

CsipiOlgi # 2006.03.06. 12:08

Sziasztok!

Létezik olyan, hogy haszonélvezeti jog megszerzése? Ezután melyik felet milyen illeték és adó terheli?

zoli1234 # 2006.03.02. 08:52

Köszi az észrevételt én fogalmaztam pontatlanul. Persze feltüntettem az adóbevallásomban.

Bubó # 2006.02.23. 21:57

Csak a félreértések elkerülése céljából tájékoztatlak, előbb idézek tőled: „Jövedelmem nem keletkezett, mert az teljes összeget az új lakás megvá-sárlására fordítottam
Ez a logika, a következtetés így hibás, úgy lenne igaz, ha azt mondanád: Adófizetési kötelezettségem nem keletkezett, mert a teljes jövedel-met az új lakás megvásárlására fordítottam.
Sokan hiszik azt, hogy ha az eladott ingatlanból származó bevételt (a teljes vételárat) másik lakás vásárlására költik, akkor nem lesz dolguk az adóhi-vatallal. Remélem, te nem erre gondoltál, mert ez súlyos tévedés.
Kizárólag csak akkor nem kell adóbevallást benyújtani, ha 15 évnél régeb-ben vetted az eladott ingatlant, vagy ha a bevétel és a költség különbözete nem pozitív.
Más esetekben, pl. ha keletkezett jövedelem, de azt azonnal másik lakás megvásárlására fordítottad, erről bevallást kell tenni az Apeh felé.
Üdv.

zoli1234 # 2006.02.22. 14:26

Köszi a gyors választ.
Jövedelmem nem keletkezett, mert az teljes összeget az új lakás megvásárlására fordítottam (gyerekeknek adtam). Úgyhogy adoznom nem kell. A lakás meg több mint 8 MFt. úgyhogy szomorúan veszem tudomásul, hogy megint az állam jár jól.

Bubó # 2006.02.21. 19:02

Kedves Zoli!
A nejed esetében az illeték alapja az eladott és a vásárolt ingatlan forgalmi értéke közötti különbözet.
A gyerekek esetében ilyen kedvezményre nincs lehetőség. Más jogcímen kaphatnának egy csekély kedvezményt, ha a vásárolt lakás vételára a 8 mFt-ot nem haladná meg. De gondolom, az ennél többe került.
Az, hogy a te pénzedből vásárolták a lakást (talán a saját jövedelmükből nem is tudtak volna venni) az illeték szempontjából lényegtelen. Még szerencse, hogy nem ingatlan ajándékozásról van szó, mert annak jóval magasabb az illetéke.

Keletkezett-e jövedelem abból. hogy eladtad az ingatlanodat? Mert ha igen, akkor itt van jelentősége annak, hogy a gyermekeidnek lakást vásároltál. A kiszámított jövedelemadóval szemben ugyanis lakásszerzési kedvezményt érvényesíthetsz, a hozzátartozód lakásszerzésére tekintettel.

Bubó # 2006.02.21. 18:48

Kedves Csimpok!
Úgy gondolod, hogy az Illetékhivatal is benne van a lakásmaffiában?
Nem az lehet, hogy a részletfizetés engedélyezésének az a feltétele, hogy a jelzálogjog - hozzájárulásoddal - az illeték teljes összge kifizetésének a tartamára az ingatlanodat terhelje? Mert az a biztos, nem az ígéret.
Ha nem kapod meg a részlet-kedvezményt, és nem fizetsz, a végrehajtási jogot azonnal ráteszik az ingatlanra, ahhoz nem kérik a hozzájárulásod.

zoli1234 # 2006.02.21. 14:57

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy a nejemmel volt egy közös tulajdonú lakásunk amit eladtunk, Vettünk egy új lakást ami a nejem nevére és a két kiskorú gyermekünk nevére került. Az adásvételibe beírta az ügyvéd, hogy az előző lakásért kapott pénzem teljes egészében a gyerekeknek adom így került a nevükre a lakás. Ilyenkor a kiskorú gyerekeket vagyonszerzési illeték terheli? Vagy van valamilyen kedvezmény.
Válaszotokat előre is köszönöm

csimpok # 2006.02.06. 17:39

Sry, egy kicsit összecsúszott, szóval újra :)

Méltányossági kérelmet nyújtottunk be (az összeg csökkentésére és részletfizetésre), és most jöttek meg a kérdőívek. A 15. pontban az szerepel, hogy hozzájárulok-e, hogy jelzáloggal terheljék meg az ingatlant. A kérdésem az lenne, hogy ezt minden további nélkül elfogadhatom-e, vagyis hogy ez nem jelent semmilyen veszélyt? (csak mert a lakásmaffia esetén is ilyen jelzáloggal való csalásokról lehet hallani :).

csimpok # 2006.02.06. 17:37

Sziasztok!

Méltányossági kérelmet nyújtottunk be (az összeg csökkentésére és részletfizetésre), és most jöttek meg a kérdőívek. A 15. pontban az szerepel, hogy hozzájárulok-e, hogy jelzáloggal terheljék meg az ingatlant. A kérdésem az lenne, hogy ezt minden további nélkül elfogadhatom-e, vagyis hogy ez nem másik pedig az, hogy olyan ajelent semmilyen veszélyt? (csak mert a lakásmaffia esetén is ilyen jelzáloggal való csalásokról lehet hallani :).

Előre is köszönöm a választ.

_Lala_ # 2006.01.30. 22:31

Amint azt Bubó is írta, ha biztosra akarsz menni, akkor csak akkor adjátok be a földhivatalba a végleges szerződést, amikor már az szerepel a tulajdoni lapon, hogy "Belterület", valamint "művelési ág/kivett megnevezés/: Kivett beépítetlen terület". Ebben az esetben lehet kérni a 4 éven belüli építkezésre vonatkozó kedvezményt.

Bubó # 2006.01.30. 21:55

Az illetéket az ingatlannak a szerződés benyújtásakori telekkönyvi állapota szerint számítják ki. Tehát előre legfeljebb előszerződést szabad készíteni, a földhivatalba még nem szabad benyújtani. Ha megtörtént a belterületbe vo-nás, jogerőssé vált a bontási engedély, és az be is van nyújtva a földhiva-talba, csak azután szabad benyújtania végleges szerződést az adás-vételről.
Ha nem így teszel, valószínűleg nem kapod meg az építési telkek vásárlása-kor kérhető illeték-felfüggesztést.
Üdv.

elve # 2006.01.30. 08:13

Bocs, hogy ide írok, de ha már itt van illétékben járatos személy, akkor hátha:
Vennénk egy telket, amin jelenleg egy kis házikó is van. A telek jelenleg külterületi, de néhány napon belül belterületbe vonják. Mi építkezni szeretnénk rá (az önkorm. szerint az előbb említett néhány nap leteltével ki tudják rá adni a bontási és az építési engedélyt), vagyis tulajdonképpen építési telekként vesszük.
Szerintetek az illetékmentesség (építési telek, 4 éven belül használatbavételi engedély) vonatkozik erre a telekre?

_Lala_ # 2006.01.25. 14:29

Na, kicsit alaposabban: szóval a fél lakás az fél ház szintén, a 4MFt * 2% + 10MFt * 6% = 760kFt, az 1/3 ingatlan 12MFt volt, de ez végülis nem befolyásolja a számítást, a végösszeg ugyanúgy 350kFt. :)

_Lala_ # 2006.01.25. 14:25

Sharina, az biztos, hogy ebben a felállásban csak az egyik vehető figyelembe, de még csak nem is lehet választani, mert a közvetlenül előtte levő az (a 2006. januári), amit figyelembe lehet venni.
Tehát a férj eladott egy fél lakás 5.5MFt-ért, a feleség eladott egy fél lakás 5.5MFt-ért. A férj vesz egy fél házat 12.5MFt-ért, a feleség vesz egy fél házat 12.5MFt-ért. Mindkét fél esetén 12.5-5.5 = 7MFt után fizet illetéket (összen tehát 14MFt után). Ez lesz ~ 4MFt * 2% + 10MFt * 6% = 750kFt.

Viszont az időpont figyelembevételnél a földhivatali beadás számít! Ha el tudjátok intézni, hogy a vétel a két eladás közé essen, akkor a férj választhat, hogy melyik eladását vegyék figyelembe. Ekkor a férj eladott egy 1/3 ingatlant 13MFt értékben, vesz egy fél házat 12.5MFt értékben, fizet illetéket 0.5MFt után. A feleségnél marad 7MFt az illeték alapja, tehát összesen 7.5MFt után kell illetéket fizetni, ez ~ 2.5MFt * 2% + 5MFt * 6% = 350kFt.

Tehát 400ezer forintot lehet spórolni ezzel a művelettel.

Sharina # 2006.01.25. 14:08

Köszönöm.

Kála # 2006.01.25. 14:05

Tehát helyesen tájékoztattak, csak az egyik vehető figyelembe és ha jól nézem, nektek 13 MFt után kell illetéket fizetni.

Kála # 2006.01.25. 14:03

Ha erre voltál kíváncsi:
Illetéktörvény 21.§ (5)
(5) Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete. Ha a magánszemély vevő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, illetve értékesít, akkor az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakásvásárlással szemben a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő - a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező - egyetlen értékesítést lehet figyelembe venni. Amennyiben a magánszemély vevő a további lakásvásárlásaival szemben az előbbi feltételeknek megfelelő, további lakásértékesítést nem tud igazolni, e lakásszerzések illetékkötelezettsége az általános szabályok [21. § (1)-(2) bek.] szerint alakul. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga.

Sharina # 2006.01.25. 14:02

Férjemmel 1/2-1/2 tulajdoni hányad mindkét ingatlanra vonatkozóan. Férjem öröksége értékesítésre került 2005. május hóban, a családi ház eladására 2006. január hóban került sor, az új ingatlan vásárlása 2006. február hóban történik.

_Lala_ # 2006.01.25. 13:26

Ki hanyad részben lett tulajdonosa az új családi háznak, és ki hanyad részben volt tulajdonosa az előző 11 milliós lakóingatlannak, és mi volt az idősorrend a három tranzakcióban (a két eladás meg a vétel)?

Sharina # 2006.01.25. 13:05

Kedves Mindenki!
Vásároltunk egy családi házat 25 M ft-ért. A jelenlegi lakóingatlanunkat 11 millió forintért értékesítettük, férjem a szülei által nevére átírt ingatlan 1/3 tulajdoni hányadát 12 millió forintéert adta el (társasházi öröklakás).
Kérdésem mennyi illetéket fizetek a most megvásárolt lakóingatlan után, mi a számítás alapja.
Köszönöm a válaszokat. (jogi tájékoztatás szerint csak az egyik eladott beszámítható, amit nem akarok elhinni.)