joghatóság illetékesség hatáskör


riffy # 2009.09.12. 12:59

Tptv
1996. évi LVII. törvény

a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról

A törvény hatálya

1. § (1) E törvény hatálya kiterjed a természetes és a jogi személynek, valamint a jogi személyiség nélküli gazdasági társaságnak - ideértve a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepét is a VI. fejezetben szabályozott magatartások kivételével - (a továbbiakban az előzőek együtt: vállalkozás) a Magyar Köztársaság területén tanúsított piaci magatartására, kivéve, ha törvény eltérően rendelkezik. E törvény hatálya alá tartozik továbbá - a II-III. fejezetekben szabályozott magatartások kivételével - a vállalkozás külföldön tanúsított piaci magatartása is, ha annak hatása a Magyar Köztársaság területén érvényesülhet.

_Wasp_ # 2009.09.11. 10:58

gondolom, hogy neked tetszik :)

Csak remélem, hogy jó, mert ennél közvetlenebb normát sajna nem találtam. Egy próbát szerintem megér, még akkor is, ha visszadobják, mert nem hinném, hogy pl Spanyolországba akartok járni hosszan elhúzódó tárgyalásokra.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

dr.tuske # 2009.09.11. 10:13

és akkor a tisztességtelen piaci magatartást (jellegbitorlás) jogellenes károkozással egy tekintet alá eső cselekménynek aposztrofáljuk???

nem túl tág ez az értelemzés szted?

bár nekem tetszik, kérdés a bírónak is fog-e?! :))

_Wasp_ # 2009.09.11. 09:57

nem, mégse azt láttam, vagy nem jól emlékeztem, de ez szerintem jó lesz:

Különös joghatóság

5. cikk

Valamely tagállamban lakóhellyel rendelkező személy más tagállamban perelhető:

1. a) ha az eljárás tárgya egy szerződés vagy egy szerződéses igény, akkor a kötelezettség teljesítésének helye szerinti bíróság előtt;

  1. e rendelkezés értelmében, eltérő megállapodás hiányában a kötelezettség teljesítésének helye:
  • ingó dolog értékesítése esetén a tagállam területén az a hely, ahol a szerződés alapján az adott dolgot leszállították, vagy le kellett volna szállítani,
  • szolgáltatás nyújtása esetén a tagállam területén az a hely, ahol a szerződés szerint a szolgáltatást nyújtották, vagy kellett volna nyújtani;
  1. amennyiben a b) pont nem alkalmazható, az a) pontot kell alkalmazni;

. . .

3. jogellenes károkozással, jogellenes károkozással egy tekintet alá eső cselekménnyel vagy ilyen cselekményből fakadó igénnyel kapcsolatos ügyekben annak a helynek a bírósága előtt, ahol a káresemény bekövetkezett vagy bekövetkezhet;


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

dr.tuske # 2009.09.11. 09:48

de jóóóóóóóóóóóóóó! várom köszi!!

_Wasp_ # 2009.09.11. 09:38

igen, az kifejezetten benne is van az említett jogszabályban, mindjárt be is idézem, pill.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

dr.tuske # 2009.09.11. 09:36

Köszi!!!

Sztem versenyjogban a külföldön véghezvitt tevékenység felett is fennáll az adott állam joghatósága, ha a tevékenység hatása az ország területén is érezhető

de nem találom ezt jogszabályban...heeeelp!!! :)

_Wasp_ # 2009.09.11. 09:19

jogszabályhely: 44/2001/EK

Általában a joghatóságot meghatározó tényező az alperes állandó lakóhelye.

Az alperes állandó lakóhelye szerinti szerződő államtól eltérő helyen történő megindításának példái:

  • A szerződéses kötelezettségekkel kapcsolatos ügyekben egy személy az e kötelezettség teljesítésének helye szerinti bíróságoknál perelhető.

A kártérítési keresetek esetében a károkozó esemény bekövetkezésének helye szerinti bíróságok az illetékesek.

  • A felek közötti jelentős egyensúlyhiánnyal jellemzett - szerződéses jogviszonyokban, mint például a fogyasztói szerződésekkel és a biztosításokkal kapcsolatos ügyekben a gyengébb felet tekintik úgy, hogy annak különös védelemre van szüksége. Főszabályként a gyengébb felek a fogyasztó, a biztosított) csak az állandó lakóhelyük szerinti szerződő államban perelhetők, azonban az erősebb felek (a kereskedő, a biztosító) is perelhetők a gyengébb fél állandó lakóhelye szerinti szerződő államban.

16. cikk
(1) A fogyasztó a másik szerződő fél ellen akár annak a tagállamnak a bíróságai előtt, ahol a fél lakóhellyel vagy székhellyel rendelkezik, akár saját lakóhelyének bíróságai előtt indíthat eljárást.
(2) A fogyasztó ellen a másik szerződő fél kizárólag a fogyasztó lakóhelyének bíróságai előtt indíthat eljárást.
(3) E cikk nem érinti a viszontkereset indításához való jogot annál a bíróságnál, amely előtt e szakasznak megfelelően az eredeti kereset nyomán indult peres eljárás folyamatban van.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

dr.tuske # 2009.09.11. 09:06

sziasztok,tisztességtelen piaci magatartás miatt adunk be keresetet németországi székhelyű társaság ellen.

szerintetek melyik állmanak van joghatósága és mi alapján (jogszabályhely)

nagyon várom a válaszokat :)