BKV ellenőrök jogai


Rocky # 2003.05.14. 17:05

Az mar mellekes, hogy ott helyben adjak ki az adataidat, vagy azt csak a kapitanysag adja ki a BKV keresere, lenyeg az, hogy ha mar rendor igazoltatott, akkor gaz van. Ha viszont nincs jelen rendor - mint az esetek tobbsegeben -, akkor hivhatnak nyugodtan, azt nem kell megvarnod. Nem tarthatnak vissza, mert az a szemelyi szabadsag megsertesenek buntette lenne. Tavaly hallottam olyat, hogy ez valtozott, es az ellenor visszatarthat a rendor megerkezeseig, de megkerdeztem errol Pelle Andreat (szabadsagjogokkal foglalkozo ugyved), o azt valaszolta, hogy az ellenor kozfeladatot ellato szemely, de nincs joga visszatartani, es nem tud rola, hogy e teren barmifele valtozas lett volna a jogszabalyokban.


Rocky

Kovács Jozsi # 2003.05.14. 14:03

világesze írta - 2003.05.13 23:10
A Rendorség Szolgálati Szabályzatáról szóló 3/1995. BM rendelet 32. § 4. bekezdése:

'Ha közfeladatot ellátó személy jogszeru fellépése körében kéri az igazoltatást, részére az igazoltatott adatai a helyszínen átadhatók, az igazoltatást kéro adatai közül azonban csak a neve és munkahelye közölheto.'

Ezek után csak az a kérdés, hogy a bkv ellenor közfeladatot lát-e el.

Az átalam említett cikket nem találtam meg, de tuti hogy ezt akarják/akarták modósítani.


bausan

the big cat # 2003.05.14. 13:54

A személyes adatok védelméről szóló tv.:
3. § (1) Személyes adat akkor kezelhető, ha

  1. ahhoz az érintett hozzájárul, vagy
  2. azt törvény vagy - törvény felhatalmazása alapján, az abban meghatározott körben - helyi önkormányzat rendelete elrendeli.

Tehát a Rendőrség szolgálati szabályzata nem rendelheti el, hogy a személyes adatokat közfeladatot ellátó személynek átadják. Ha a rendőr mégis megteszi bűncselekményt követ el.

világesze # 2003.05.13. 22:13

Mint az új témához is beírtam:

Btk. 137§:
2. közfeladatot ellátó személy:

  1. a postai szolgáltató végrehajtó vagy biztonsági szolgálatot ellátó alkalmazottja, a közforgalmú tömegközlekedési eszközt muködteto gazdálkodó szervezetnél végrehajtó vagy biztonsági szolgálatot ellátó személy, továbbá a közúti személyszállítási szolgáltatást végzo más személy,

Világesze, akinek problémája akadt a jog útvesztõiben

világesze # 2003.05.13. 21:10

A Rendorség Szolgálati Szabályzatáról szóló 3/1995. BM rendelet 32. § 4. bekezdése:

'Ha közfeladatot ellátó személy jogszeru fellépése körében kéri az igazoltatást, részére az igazoltatott adatai a helyszínen átadhatók, az igazoltatást kéro adatai közül azonban csak a neve és munkahelye közölheto.'

Ezek után csak az a kérdés, hogy a bkv ellenor közfeladatot lát-e el.


Világesze, akinek problémája akadt a jog útvesztõiben

the big cat # 2003.05.13. 17:21

Szerintem adatkezelés csak és kifejezetten törvényi felhatalmazás alapján lehetséges, így a Rendőrség szolgálati szabályzata bekaphatja.

mezgaaladar # 2003.05.13. 16:13

Tudtommal _nem_ adhatja ki, max a kapitanysagtol kerhetik ki. (mas kerdes, hogy mi alapjan akarjak kikerni)

világesze # 2003.05.12. 18:44

Ja, és nem csak a Rendorségi törvényt, hanem a Szolg. Szabályzatot is komolyan kell venni, mert az utóbbi is rendelet, csak nincs benne a nevében...

Ez már a többedik alkalom, hogy hozzá is adok a fórumhoz :).


Világesze, akinek problémája akadt a jog útvesztõiben

világesze # 2003.05.12. 18:42

Vagy a Rendorségrol szóló törvényben, vagy a Rendorség szolgálati szabályzatában le van írva, hogy közforgalmú személyszállítást bonyolító vállalat jármuvein dolgozó alkalmazottak számára a rendor helyben kiadhatja a személyi adatokat...


Világesze, akinek problémája akadt a jog útvesztõiben

Kovács Jozsi # 2003.05.12. 17:47

Én úgy tudom , hogy személyi igazolványodat nem vagy köteles átadni, max. a rendőrnek feltéve ha hív. Szerintem nem tartoztathat fel a bkv. ellenőr.Tehát nem vagy köteles megvárni a rendőrt. Ha kéznél van a zsernyák, akkor sem adhatja át az adataidat, de (új szabály)a Bkv. azt utólag a Rendőrségtől kikérheti.

Nem rég volt az Indexen egy ezzel kapcsolatos cikk.


bausan

Newl # 2003.05.12. 17:15

Üdv mindenkinek!

Ha valaki meg tudná nekem mondani, hogy hol jutok hozzá a BKV ellenőrök és a BKV járművein utazók jogaihoz vagy leírná itt a fórumon ezeket azt nagyon megköszönném.


tp