- Természetesen, mivel a jog nem az igazság. És ha valami jogos, az nem biztos, hogy igazságos. Már csak azért is mert a jogi norma objektív körülmény, míg az igazságosság erkölcsi normája szubjektív körülmény. Ez egy megelehetősen mesze vazatő, és nagy szakirodalommal rendelkező téma, és szerintem minden elsőéves joghallgatónak ezt verik először a fejébe. Esetleg nyithatunk ennek egy témát az egyébben. A kérdés nem az igazságosságra hanem ajogosságra irányult.
- Az arányos köteherviselés követelményét az adótörvények azért nagyjából teljesítik. Hiszen a legtöbb adónem az valaminek (az adónem tárgyának többnyire) arányában írja elő az adófizetést. Az ÁFA és a fogyasztási jelegű adók fogysztásarányosak, a jövedelmeadók, jövedelmearányosak, stb...
- Ez már sokkal konkrétabb kérdés, és véleményem szerint nem is kell az Alkotmányig menni, ha ez döntési szempont, akkor simán ütközik a munkajogi diszkrimináció tilalmába. Ugyanis a munkahelyen tilthatja a dohányzást, de semmi köze hozzá, hogy egyébként dohányos-e.
- Véleményem szerint a pozitív diszkriminációnak akkor van helye, ha
- olyan negatív diszkrimináció van mely a társadalom egy csoportját a társadalmi tradíciókból következően érinti
- a társadalom-fejlődés során az ilyen tradíció értékszempontból meghaladottá válik
- a pozitív diszkriminációval elérendő cél össztársadalmi szinten nagyobb hasznot hajt mint a diszkriminatív állapot
- nem teremt maga helyet tartósan új negatív diszkriminációt
- méltányolható jogában nem korlátoz tartósan egy egy más társadalmi csoportot
Ezek jól láthatóan nem jogi, hanem társadalompolitikai, etikai, értékítéleti szempontok, és kifejezetten a saját véleményem. Jogi szempontok a pozitív diszkrimináció bevezetésében szerintem nem játszhatnak szerepet, mivel a jog csak eszköze, és nem inicializálója lehet a társadalompolitikának. Lehet még kritériumokat hozzátenni, vagy finomítani, esetleg értelmezni. Ez is megérne egy külön topikot, mivel ennek Mo-on nagyon nagy szerepe lesz a következő években, a legkülönfélébb társadalmi csoportok egymáshoz mért esélyeinek kiegyenlítése során, és jelenleg egyedi megfontolások alapján, mindenféle 'teszt' nélkül anagyobb lobbierővel bíró csoportok érdekei érvényesülnek tekintet nélkül arra, hogy azok milyen egyéb hatásokkal járnak.
Véleményem szerint az USÁ-ban a szinesbőrűek társadalmi beilleszkedésért és felemelésért indított pozitív diszkriminációnak sok olyan eleme volt, ami nem felel meg az általam jelzett kritériumoknak.