Ügyvédi letét


türelmes voltam # 2010.12.30. 10:04

Egy olyan kérdésem volna,ha pénzt helyezek el ügyvédi letétben,az mennyire biztonságos dolog?

pazs # 2010.12.30. 10:13

Az az ügyvédi letéti szerződéstől (és az ügyvéd megbízhatóságától) függ. Alapvetően és általában eléggé.

türelmes voltam # 2010.12.30. 10:15

És ha nem tudja a meghatározott időben vissza adni a nála hagyott pénzt? Van-e a nála hagyott pénzre valami biztosítás szerű dolog?

pazs # 2010.12.30. 10:39

Az ügyvédnek van kötelező felelősségbiztosítása, az fedezi az ilyen károkat. Sajnos a legtöbbüknek 5 millió forintig állja a biztosító, ami kevés lehet.
Ha nem adja vissza a letéti szerződés feltételei szerint, akkor jogi úton kell fellépni ellene (fizetési felszólítás, fizetési meghagyás, per, végrehajtás). De az ügyvéd amúgy nem használhatja a letétben nála lévő pénzt, külön letéti számlán is kell tartani, így nem értem, hogyhogy nem adja vissza időben.
Mi történt?

türelmes voltam # 2010.12.30. 10:59

Küldök egy linket abból kiderül minden így a tiszta,és tanácsot kérnék hogyan tovább.

http://www.bama.hu/…gyved-351813

Még esetleg a szerződést tudnám begépelni amit vele kötöttünk. Mire számíthatok,lesz-e ebből pénz, hová tüntethette el? Tudom remény hal meg utoljára,de nem kis pénzről van szó. Mit tegyek,mi az amit tehetek?

pazs # 2010.12.30. 11:05

Ajjjaj.
Hogy lesz-e pénz, azt nem tudhatjuk. Te mindenesetre jelentkezz a rendőrségen mint károsult, valamint keress ügyvédet (másikat, persze...), mutass meg minden papírodat és indítsatok peres eljárást.

türelmes voltam # 2010.12.30. 11:09
türelmes voltam # 2010.12.30. 11:11

Ajjaj én is ezt mondom...hívott és adott egy másik ügyvéd telefon számát és oda kellett elküldeni a szerződés fénymásolatát és egy kérelmet,hogy igényt tartunk a nála hagyott összegre...Sokan vagyunk,nagyon sokan és 5 millió feletti összegekkel.

türelmes voltam # 2010.12.30. 11:40
Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.02. 09:42

Az ügyvédnek van kötelező felelősségbiz­tosítása, az fedezi az ilyen károkat.

Az ilyeneket épen nem. Merthogy bűncselekménnyel okozott károkra nem terjed ki, a sikkasztás pedig bűncselekmény.

Dr.Attika # 2011.01.02. 10:12

A letétként átvett pénzeszköz elszámolásának hiányával okozott kárra egyébként sem terjed ki az ügyvédi felelősségbiztosítás.kivéve a tévedés, figyelmetlenség, megtévesztés eseteit.

monalisa1 # 2012.06.02. 19:21
balek123 # 2012.06.02. 20:34

Nekem 3 milliót nyúlt le az ügyvédem, ami nála volt letétbe helyezve.
Kapott másfél év felfüggesztettet, a kamara nem fizet mert erre nem retjed ki a biztosítás, 5 évre kizárták ami az idén telik le neki és megint kezdheti előlről.
A végrehajtó semmit nem tudott foglalni tőle, de nekem egy kisebb vagyonba került a végrehajtó sikerdíja amit előre kellett megfizetnem. Miután jelzálog hitelt kellett felvennem az ügyvédi letét miatt, ma már több mint 8 millió a törlesztendő részletem, pedig 5 éve fizetek, és a havi jövedelmem 80%-a a törlesztés.
Ez a jog Magyarországon.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.02. 21:19

Elítélték, nem? Le is kellett volna lőni? Vagy mit szeretnél még a jogtól?

balek123 # 2012.06.02. 23:26

a pénzemet, amit soha nem fogok látni és jó eséllyel még a jelzáloggal terhelt ingatlant is elveszítem, hiába fizettem évekig. Ígérete ellenére fizetési hajlandóságot nem tanusított. Nekem kellett kinyomoznom azt is hogy hol dolgozik jelenleg jogászként, de hiába adtam meg a címet a végrehajtónak nem tudott semmit rendezni ezidáig.

balek123 # 2012.06.02. 23:28

Röhög a markába és utazik évente a pénzemből, míg én beledöglök lassan:(

balek123 # 2012.06.02. 23:34

volt rendőr, dolgozott az ügyészségen stb. A bátyja katonai ügyész. Soroljam még? Kéz kezet mos alapon megúszta egy ejnye-bejnyével. Végső reményemet a COSTELLA Követeléskezelõ-ben láttam, akik 2 hónap után azt nyilatkozták, hogy 70% esélyt látnak az eddigi tárgyalás alapján. Erre 6 hónap után egyszercsak kiszálltak a buliból minden indok nélkül. Hát nem érdekes? A pénzemet bebuktam velük is. És nincs tovább, mosolyogva beledöglök.

Egyjogász # 2012.06.03. 05:10

Az ügyvédi letéttel kapcsolatos problémákkal az ügyvédi szervezetek is tökéletesen tisztában vannak, idézet egy MÜBSE anyagból:
"Továbbra is aggasztóan sok az ügyvédi letéttel összefüggő károkozás, ennek nagy része bűncselekménynek minősülő magatartás."

A gond az, hogy az aggódáson kívül nem nagyon keresik a pénzüket ügyvédi letétbe helyezőket megnyugtató megoldást, pedig a társadalmi bizalom a számos hasonló történet miatt egyre csökken az ügyvédi letét iránt. Pl. mi a közelmúltben adtunk el egy ingatlant, ahol felmerült, hogy a vevő a vételár egy részét bizonyos okok miatt ügyvédi letétbe helyezi. Végül is erre nem került sor, mert a vevő közölte, hogy "inkább nem, nehogy valami tolvaj ügyvéd lenyúlja" (sic.)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.03. 05:40

:O)
Aranyos, de az a vevőt csak kevéssé érinti. Az már az eladó pénze.

Egyjogász # 2012.06.03. 06:58

Esetünkben érintette, ugyanis a vevő hozta az ügyvédet (aki egy olyan sumákképű fiatal gyerek volt, hogy én 5 forintot nem bíztam volna rá) és a vevő találta ki, hogy bizonyos feltételek teljesítéséig nem adja oda a vételár 10 %-át, hanem ügyvédi letétbe teljesíti, amire viszont én mondtam, hogy tőlem OK, viszont akkor beleírjuk a szerződésbe azt is, hogy az ügyvédi letétbe teljesítés minden kockázatát az ezt igénylő vevő viseli, és ha az eladó bármilyen okból is nem tudná felvenni a pénzt a letétből, akkor azt az eladó köteles részére 3 napon belül kifizetni.

Ebbe érdekes módon az vevő valamiért nem ment bele, lényegében letolvajozta a saját ügyvédjét (elmondása szerint ő sem ismerte, csak valaki ajánlotta), és inkább odaadta a teljes vételárat, ezek szerint bennünk jobban megbízott, mint az ügyvédben....

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.03. 08:34

:)

monalisa1 # 2012.06.03. 12:39

Az egyik nagyvárosban praktizáló negyvenes ügyvéd - mivel anyagi gondjai adódtak...-, majd' száz millió forint letétet nyúlt le, amiért is 6 év 10 hónap börtönt kapott, valamint letelte után 10 évre kizárás a kamarából. (A póruljárt ügyfelek külön polgári perekkel próbálkoznak és várják a csodát...)

Bocsi.

Egyjogász # 2012.06.03. 16:15

Én amiatt az eset miatt lettem kissé bizalmatlan, amiről az újságokban is lehetett olvasni.
Egy ügyvédnő valami irdatlan összeget kezelt az ügyvédi letéti számlán, aztán egyszer váratlanul elhunyt. A kamara által kirendelt ügygondnok (ha nemjól írom bocs), talált kemény kétezer forintot a számlán.
A károsultak előbb mentek az örököshöz, aki közölte, hogy az anyja ügyeiről semmit nem tud, és nem örökölt tőle egy kanyit sem, sajnálja.
A rendőrség közölte, hogy az elhunyt ellen nem indíthatnak eljárást, sajnálják.
A kamara és a MÜBSE is elhajtotta a károsultakat, úgy hogy annyi.
Arra azért kíváncsi lennék, hogy a pénz hová tűnt, mert annyit azért felélni nem lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.04. 09:23

No, azért ez sem gyakoribb - 1000 főre vetítve - mint az autóbaleset. Mégis beülsz a kocsiba.

kgyori # 2013.02.25. 15:42

Ügyvéd az ügyvédi letéti szerződést a Ptk. 466. § (1) bekezdésére hivatkozással (15 napi felmondással) megszüntetheti? Köszönöm a válasz(oka)t!