Gyed, Gyes


matezsu83 # 2018.11.07. 12:00

Tisztelt szakèrtő!

Kèrdèsem az lenne, hogy angliai munkaviszony után (4 èv) igènybe tudok-e venni a másfèl èves gyermekem rèszère gyedet, illetve gyest.
Ha jogosult lennèk bármire is, melyek azok a formanyomtatványok,igazolások amiket be kell mutatnom itthon.

Először a helyi munkaügyi központban regisztráltattam magam, hogy majd a gyed-gyes után az álláskeresèsi járadèkot is meg tudjam igènyelni,időközben magam után már fizetem a tb járadèkot.
Onnan tanácsoltak az Államkincstárba a gyed-gyessel kapcsolatban, onnan tovább az OEP- ba, majd legvègül a NAV-hoz.
Sajnos nem kaptam èrdemi valaszt egyik helyről sem.

Kèrem segítsen eligazodni ebben az útvesztőben.

Válaszát előre is köszönöm!

Zengőbérci # 2018.11.07. 13:50

matezsu83 2018.11.07. 13:00
Tisztelt szakèrtő!
Kèrdèsem az lenne, hogy angliai munkaviszony után (4 èv) igènybe tudok-e venni a másfèl èves gyermekem rèszère gyedet, illetve gyest.
Ha jogosult lennèk bármire is, melyek azok a formanyomtatványok,igazolások amiket be kell mutatnom itthon.
Először a helyi munkaügyi központban regisztráltattam magam, hogy majd a gyed-gyes után az álláskeresèsi járadèkot is meg tudjam igènyelni,időközben magam után már fizetem a tb járadèkot.
Onnan tanácsoltak az Államkincstárba a gyed-gyessel kapcsolatban, onnan tovább az OEP- ba, majd legvègül a NAV-hoz.
Sajnos nem kaptam èrdemi valaszt egyik helyről sem.
Kèrem segítsen eligazodni ebben az útvesztőben.
Válaszát előre is köszönöm!

T. Kérdező!

Azért az szomorú, ha a hatáskörrel rendelkező (TB ellátásokat elbíráló) közigazgatási szervek egy ilyen viszonylag egyszerű kérdésre nem tudnak válaszolni.

Akkor miért fizetjük Őket?

Milyen szinvonalon működik a magyar közigazgatás?

Ha lehetne a kormánytisztviselői mamut fizetést részünkre átutalni Kedves MÁK Elnök! :)

Nem, GYED ellátásra –magyar jogviszony hiányában - nem jogosult.

GYES ellátást kaphat, feltéve, hogy a család (apa, anya, gyerekek) életvitelszerűen Magyarországon élnek és más EU-s tagállamból ellátásban nem részesülnek.

Az Ön által fizetett EÜ-i szolgáltatási járulék csak eü-i szolgáltatás (orvosi ellátás, műtét stb.) jogosít, pénzbeli ellátásra nem.

A GYES igényt a lakóhelye szerinti járási hivatalnál terjesztheti elő.

Tájékoztatót, nyomtatványokat itt talál:

https://cst.tcs.allamkincstar.gov.hu/ellátások.html

https://cst.tcs.allamkincstar.gov.hu/nyomtatványok.html

Személyes konzultációt így kérhet:
http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Annak a magyar állampolgárnak, aki, vagy akinek a házastársa valamely EGT tagállamban folytat keresőtevékenységet (azaz biztosított) és az igényét –ha nem a keresőtevékenység helye szerinti országban terjesztette elő a családtámogatási ellátásokkal kapcsolatos, hatósági döntést igénylő ügyeiben- Budapest Főváros VIII. Kerületi Hivatala jogosult eljárni.

Ez azt jelenti, hogy ezirányú kérdéseikkel is Budapest Főváros VIII. Kerületi Hivatalához kell fordulni.

Elérhetőségek:
Hivatalvezető: dr. Szabó Orsolya
hivatalvezető-helyettes: dr. Fejes Tamás
Cím 1083 Budapest, Práter utca 22.
E-mail titkarsag@08kh.bfkh.gov.hu
Telefon (1) 795-89-48

http://www.kormanyhivatal.hu/…leti-hivatal

Szükséges EGT nyomtatványok itt:
http://www.kormanyhivatal.hu/…agallamokban

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Zengőbérci # 2018.11.07. 13:51

A GYED-GYES kérdéseket javasolt a munkajog topicban feltenni, mivel egyrészt a társadalombiztosítás a munkajog családjának a része, másrészt pedig a tb szakemberek elsősorban azt figyelik, azaz onnan várható hamarabb válasz.

Bellita # 2018.11.07. 13:51

Tisztelt Szakértő!

Munkaszerződésem év végével megszűnik. Örökbefogadási szándékunk van, a gyermek várható érkezése karácsony.
Ha időben érkezik (még munkaviszony alatt) és a kihelyezés a munkaviszony alatt megvalósult, akkor ha jól tudom, jogosult vagyok CSED,GYED ellátásokra.

Mi van abban az esetben, ha kihelyezés már a munkaviszony megszűnésébe csúszik bele?

Köszönöm, ha valaki tud segíteni.

monoszkop # 2018.11.08. 06:35

Bellita 2018.11.07. 14:51
Tisztelt Szakértő!
Munkaszerződésem év végével megszűnik. Örökbefogadási szándékunk van, a gyermek várható érkezése karácsony.
Ha időben érkezik (még munkaviszony alatt) és a kihelyezés a munkaviszony alatt megvalósult, akkor ha jól tudom, jogosult vagyok CSED,GYED ellátásokra.
Mi van abban az esetben, ha kihelyezés már a munkaviszony megszűnésébe csúszik bele?
Köszönöm, ha valaki tud segíteni.

T. Kérdező!

  • A munkaviszony megszűnését követő naptól igényeljen álláskeresési járadékot, amit –ha van elég jogviszonya- max. 90 napig kap.
  • Ez időszak alatt Tbj. 5. szerinti biztosítottnak minősül, azaz olyan, mintha lenne munkaviszonya, azaz a jogosultsághoz szükséges két feltétel közül az első így teljesül.
  • A csed/gyed ellátás iránti igényét az álláskeresési járadék folyósításának az ideje alatt munkaügyi központnál kell jelezni és azt Ők fogják az Ön részére, az előírt foglalkoztatói igazolás kitöltésével megigényelni a járási hivataltól.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

monoszkop # 2018.11.08. 06:35

A GYED-GYES kérdéseket javasolt a munkajog topicban feltenni, mivel egyrészt a társadalombiztosítás a munkajog családjának a része, másrészt pedig a tb szakemberek elsősorban azt figyelik, azaz onnan várható hamarabb válasz.

Vivifrancia1987 # 2018.12.03. 15:17

Tisztelt válaszadó!

Gyermek születése után járó ellátással kapcsolatos a kérdésem!

Franciaországban dolgoztam (hajón) három és fél évig ott volt társadalombiztosításom, de az S1-es papírral Magyarországon (lakcímem is itt volt,van) is le volt igazolva a társadalombiztosításom. Terhes lettem kaptam Franciaországból a táppénzt meg a szülési szabadságon járó pénzt és utána már semmit mert nincs francia lakcímem. Itthon lakunk Mo.-on, itt töltöttem a tp és a szül.szabit még a cég alkalmazásában vagyok. Mo.-on szültem januárban. Családi pótlékot megkaptam, illetve az egyszeri anyaságit.

Továbbá mire lenne jogosultságom? Tgyás, gyed,gyes?

Első kanyarban áprilisban a kormányhivatalban a “kedves” úr el se indította a papírom nem is értette mit mondok, 2 hete újból megpróbáltam, elindították kötekedéssel, nem tudnak semmit, nulla a tudásuk!
Átirányították az ügyet Budapestre, de a csp. visszavonták, azt ami alanyi jogon jár mégis hogyan?!

Szerintem mivel itthon is volt tb ellátás a kinti fizetés alapján kellene elbírálniuk a járandóságokat!
Párom ugyanitt dolgozott, ő felmondott és itthon minden probléma nélkül a munkanélküli segélyt a kinti fizetés alapján bírálták el, szóval jó pénzt kapott, ezek alapján gondolom hogy nekem is e szerint kellene elbírálniuk!

Ha valóban így lesz fellebezek visszamenőleg az összes pénzért, mert mi az hogy nem tudnak információt adni, ami jár az jár!

Köszönöm előre is a választ

cincinnatus # 2018.12.11. 13:39

Vivifrancia1987 2018.12.03. 16:17
Tisztelt válaszadó!
Gyermek születése után járó ellátással kapcsolatos a kérdésem!
Franciaországban dolgoztam (hajón) három és fél évig ott volt társadalombiztosításom, de az S1-es papírral Magyarországon (lakcímem is itt volt,van) is le volt igazolva a társadalombiztosításom.
Terhes lettem kaptam Franciaországból a táppénzt meg a szülési szabadságon járó pénzt és utána már semmit mert nincs francia lakcímem.
Itthon lakunk Mo.-on, itt töltöttem a tp és a szül.szabit még a cég alkalmazásában vagyok.
Mo.-on szültem januárban. Családi pótlékot megkaptam, illetve az egyszeri anyaságit.
Továbbá mire lenne jogosultságom? Tgyás, gyed,gyes?
Első kanyarban áprilisban a kormányhivatalban a “kedves” úr el se indította a papírom nem is értette mit mondok, 2 hete újból megpróbáltam, elindították kötekedéssel, nem tudnak semmit, nulla a tudásuk!

Átirányították az ügyet Budapestre, de a csp. visszavonták, azt ami alanyi jogon jár mégis hogyan?!
Szerintem mivel itthon is volt tb ellátás a kinti fizetés alapján kellene elbírálniuk a járandóságokat!

Párom ugyanitt dolgozott, ő felmondott és itthon minden probléma nélkül a munkanélküli segélyt a kinti fizetés alapján bírálták el, szóval jó pénzt kapott, ezek alapján gondolom hogy nekem is e szerint kellene elbírálniuk!
Ha valóban így lesz fellebbezek visszamenőleg az összes pénzért, mert mi az hogy nem tudnak információt adni, ami jár az jár!
Köszönöm előre is a választ

T. Kérdező!

Az EU koordinációs rendeletek felülírják a nemzeti jog TB szabályait, azaz ha Franciaországban biztosított, akkor nem jogosult alanyi jogon magyar CSP és GYES ellátásokra.

Javaslom, hogy olvassa el az alábbi linken található összefoglalót. Esetleges kérdéseivel forduljon az ott megjelölt közigazgatási szervhez.

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

cincinnatus # 2018.12.11. 13:40

A GYED-GYES kérdéseket javasolt a munkajog topicban feltenni, mivel egyrészt a társadalombiztosítás a munkajog családjának a része, másrészt pedig a tb szakemberek elsősorban azt figyelik, azaz onnan várható hamarabb válasz.

DC79 # 2018.12.13. 16:18

Köszönöm segítségüket előre is.

A 365 napos biztosított munkaviszonyba beleszámít a Svájcban ledolgozott időszak is(gyerekvárás előtt vagyunk)? Csak ezzel együtt lenne meg a 365 nap, különben nem. Ha nem számít bele akkor milyen megoldást tudnak ajánlani?
Köszönöm válaszukat,

Üdvözlettel,

Dave

safranek... # 2018.12.14. 08:11

DC79 2018.12.13. 17:18

Köszönöm segítségüket előre is.

A 365 napos biztosított munkaviszonyba beleszámít a Svájcban ledolgozott időszak is(gyerekvárás előtt vagyunk)? Csak ezzel együtt lenne meg a 365 nap, különben nem. Ha nem számít bele akkor milyen megoldást tudnak ajánlani?
Köszönöm válaszukat,

Üdvözlettel,

Dave

T. Kérdező!

Röviden:

Igen, beleszámít, de az előírt okmánnyal igazolni kell.

Hosszabban:

Az OEP szakmai munkabizottságának 2. számú tájékoztatója szerint (2007.június) a magyarországi biztosítás alapján megállapítandó CSED-GYED jogosultság elbírálása során ha az igénylőnek nincs meg 2 éven belül a szükséges 365 nap biztosítási idő a 1408/71 EGK. rendelet 18. cikkelye alapján a biztosított bármely EU tagállamban szerzett biztosításban töltött idejét be kell számítani, a biztosítási időt az igénylőnek az E 104-es, vagy az E 301-es nyomtatványon kell igazolni.

Az egyes tagállamokban szerzett biztosítási idők igazolására az E 301-es nyomtatvány szolgál, amelyet annak az államnak az illetékes intézménye (foglalkoztatási hivatalok, munkaügyi központok) ad ki, ahol az igénylő korábban biztosított volt, tehát dolgozott.

Mivel a nyomtatványt a munkavégzés helye szerint illetékes intézmény állítja ki, ezért fontos a munkaviszony megszűntével a nyomtatvány kiállításának kérése, mert a hivatalból történő beszerzés sok időt vehet igénybe.

Lásd még az itt található összefoglalót:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

safranek... # 2018.12.14. 08:12

A GYED-GYES kérdéseket javasolt a munkajog topicban feltenni, mivel egyrészt a társadalombiztosítás a munkajog családjának a része, másrészt pedig a tb szakemberek elsősorban azt figyelik, azaz onnan várható hamarabb válasz.

Bohun # 2019.04.19. 12:53

Tisztelt Válaszadó!

Élettársammal Ausztriában szeretnénk dolgozni kb. 1 évet. Ha kint terhes lesz, és hazaköltözünk, és itthon szüli meg a gyermeket, akkor a kinti bejelentett munkaviszonyból származó (addigi) fizetése hogyan, és milyen mértékben fog beleszámítani az itthoni Gyed-be, ill. egyéb családtámogatási ellátásokba.
Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel:

Kornél

vaczkor... # 2019.04.23. 09:16

Bohun 2019.04.19. 14:53

Tisztelt Válaszadó!

Élettársammal Ausztriában szeretnénk dolgozni kb. 1 évet. Ha kint terhes lesz, és hazaköltözünk, és itthon szüli meg a gyermeket, akkor a kinti bejelentett munkaviszonyból származó (addigi) fizetése hogyan, és milyen mértékben fog beleszámítani az itthoni Gyed-be, ill. egyéb családtámogatási ellátásokba.
Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel:

Kornél

T. Kérdező!

Tekintettel a történeti tényállás hiányosságaira (a szülés napján hol fognak életvitelszerűen tartózkodni, hol lesz biztosítási jogviszonyuk, "csak" átjárnak, vagy kint is élnek stb.) előbb olvassa el ezt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Egyebekben és leegyszerűsítve: Főszabály szerint egy "magyar" (gyermekek alapján járó) ellátásnak (csed/gyed)soha nem alapja a külföldön megszerzett jövedelem.

vaczkor... # 2019.04.23. 09:17

A GYED-GYES kérdéseket javasolt a munkajog topicban feltenni, mivel egyrészt a társadalombiztosítás a munkajog családjának a része, másrészt pedig a tb szakemberek elsősorban azt figyelik, azaz onnan várható hamarabb válasz.

Dödölle1 # 2019.04.25. 08:28

"Családi kisokos" ÖSSZEFOGLALÓ

Családtámogatási lehetőségek A-tól Z-ig 2019-ben itt:

https://miskolcitorvenyszek.birosag.hu/…kos_2019.pdf

Témák:

  • GYÁP (gyermekápolási táppénz)
  • CSED (csecsemőgondozási díj)
  • GYED (gyermekgondozási díj)
  • GYET (gyermeknevelési támogatás)
  • CSOK (családi otthonteremtési kedvezmények)
  • CSP (családi pótlék)
  • Anyasági támogatás
  • Diplomás GYED
  • Gyermekek után járó szabadság
  • Első házasok kedvezménye
  • Családi adókedvezmény
  • Étkezési térítési díjkedvezmény
  • Tankönyvtámogatás
  • Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény
  • Fiatalok életkezdési támogatása
  • Diákhitel esetén gyermekvállalással kapcsolatos kedvezmények

Igénylés módja, helye, időtartama, a jogosultsági feltételek, az ellátás mértéke...

Egyedszimi # 2019.05.10. 09:15

Tisztelt Válaszadó!

Szeretnék érdeklődni ,hogy Ausztriában dolgoztam 2013-tól 2019 áprilisig. Április végén költöztünk haza a férjemmel és akkor ért véget az osztrák munkaviszonyom és biztosításom. Jelenleg 16 hetes terhes vagyok a szükséges vizsgálatokat Magyarországon végzem el és itthon leszek biztosított. Itthon sajnos már a terhesség alatt nem tudok munkába állni és Magyarországon nem volt munkaviszonyom. A kérdésem az lenne ,hogy a szülés után jogosult vagyok e Gyes-re gyed-re?

Előre is köszönöm a választ

safranek... # 2019.05.10. 10:12

Egyedszimi
2019.05.10. 11:15

Tisztelt Válaszadó!

Szeretnék érdeklődni ,hogy Ausztriában dolgoztam 2013-tól 2019 áprilisig. Április végén költöztünk haza a férjemmel és akkor ért véget az osztrák munkaviszonyom és biztosításom. Jelenleg 16 hetes terhes vagyok a szükséges vizsgálatokat Magyarországon végzem el és itthon leszek biztosított. Itthon sajnos már a terhesség alatt nem tudok munkába állni és Magyarországon nem volt munkaviszonyom. A kérdésem az lenne ,hogy a szülés után jogosult vagyok e Gyes-re gyed-re?

T. Kérdező!

Kérdése az alábbi ellentmondást tartalmazza:

  • Itthon leszek biztosított.
  • A terhesség alatt nem tudok munkába állni és Magyarországon nem volt munkaviszonyom.

Az érdemi válaszhoz előbb tisztázandó, hogy milyen jogviszony alapján és mikortól lesz itthon biztosított.

Alexa28 # 2019.05.15. 10:34

Tisztelt Szakértő!Olyan kérdéssel fordulnék önhöz,hogy az első gyermekemre januárban lejárt a gyed, most gyesen vagyok.Azóta kiderült hogy jön a kistesó!A kérdésem az lenne hogy ilyenkor milyen ellátásra vagyok jogosult?Vissza kell mennem egy időre dolgozni hogy el tudjak menni táppénzre??Előre is köszönöm a választ

Jusztasz # 2019.05.16. 10:42

Alexa28 2019.05.15. 12:34
Tisztelt Szakértő!Olyan kérdéssel fordulnék önhöz,hogy az első gyermekemre januárban lejárt a gyed, most gyesen vagyok.
Azóta kiderült hogy jön a kistesó!A kérdésem az lenne hogy ilyenkor milyen ellátásra vagyok jogosult?Vissza kell mennem egy időre dolgozni hogy el tudjak menni táppénzre??Előre is köszönöm a választ

T. Kérdező!

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Továbbra is főszabály, hogy aki GYED-en, vagy GYES-en van az ezzel egyidőben táppénzt nem kaphat, illetve ha GYED-re és táppénzre is (vagy GYES-re és táppénzre is) jogosult az ellátások között választhat és vagy az egyiket, vagy a másikat kaphatja. (Ebtv. 39. § (1) bekezdés)

Aki tehát a GYES/GYED mellett nem dolgozik, de a következő terhessége miatt keresőképtelenné válik és így táppénzre és GYED-re, vagy táppénzre és GYES-re is jogosult az a TB jogszabályok értelmében választhat, hogy melyiket kéri.

(Más kérdés, hogy az, aki nem dolgozik, mert fizetésnélküli szabadságon van a gyermek 3 éves koráig jogilag nyilvánvalóan nem lehet keresőképtelen, ha nem folytat keresőtevékenységet. Leegyszerűsítve az minősül keresőképtelennek, aki a munkáját betegsége, terhessége stb. miatt nem tudja ellátni.)

Más a helyzet akkor, ha a GYED-en (vagy GYES-en) lévő biztosított a gyermek féléves kora után –a fizetésnélküli szabadságát megszakítva-, ismét munkába áll.

Ekkor kaphatja a GYED-et és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYED-et fizetés helyett a táppénzt, GYES esetén GYES-t és a fizetését, ha pedig megbetegszik, vagy egy következő terhesség miatt keresőképtelenné válik a GYES-t és fizetés helyett a táppénzt.

A fizetésnélküli szabadság megszűnése iránti kérelmet viszont 30 nappal korábban jeleznie kell a munkáltatónak. (Mt.133. § (2) bek.)

Fontos még, hogy a keresőképtelenség elbírálása (megállapítása) orvos szakmai kérdés, azaz az orvos dönti el, hogy valaki keresőképtelennek minősül-e, illetve hogy indokolt-e keresőképtelen állományba venni. Ebtv. 45. § (2) bek.(Leegyszerűsítve az vehető keresőképtelen állományba, aki dolgozik, de munkáját betegség miatt ellátni nem tudja, azaz keresőképtelenné válik. Ekkor a TB. a befizetett járulékokért cserébe, mintegy az elmaradt kereset pótlásaként ad táppénz ellátást.)

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.
)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Adél1 # 2019.10.26. 09:38

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem elég összetett. 5 hónapos kismama vagyok, még dolgozom. A cég, ahol bejelentett munkaviszonyom van -13 hónapja- jövő hónap elején cégváltást tervez (jogfolytonos marad a munkaviszony, tehát a TB-m is az). Eredetileg úgy terveztem, hogy november végéig még dolgozom, azonban már ebben nem vagyok teljes mértékben biztos, hogy jó ötlet.
Ha még kitöltöm a jövő hónapot, és átjelentenek az új cégbe, ahol egy hónapot dolgozom le összességében még jogosult leszek GYED-re? Vagy az lenne az ésszerűbb megoldás, hogy ha már e hónap végén abbahagyom a munkát, és úgy részesülök minden támogatásban?

Előre is nagyon szépen köszönöm a választ!

vaczkor... # 2019.10.28. 11:40

Adél1 2019.10.26. 11:38
Tisztelt Szakértő!
A kérdésem elég összetett. 5 hónapos kismama vagyok, még dolgozom. A cég, ahol bejelentett munkaviszonyom van -13 hónapja- jövő hónap elején cégváltást tervez (jogfolytonos marad a munkaviszony, tehát a TB-m is az). Eredetileg úgy terveztem, hogy november végéig még dolgozom, azonban már ebben nem vagyok teljes mértékben biztos, hogy jó ötlet.
Ha még kitöltöm a jövő hónapot, és átjelentenek az új cégbe, ahol egy hónapot dolgozom le összességében még jogosult leszek GYED-re? Vagy az lenne az ésszerűbb megoldás, hogy ha már e hónap végén abbahagyom a munkát, és úgy részesülök minden támogatásban?
Előre is nagyon szépen köszönöm a választ!

T. Kérdező!

Az Ön által hivatkozott cégváltás és a hozzá kapcsolódó jogfolytonos munkaviszony +átjelentés számomra így értelmezhetetlen.

Csed-re és GYED-re az jogosult, aki a szülés napján biztosított (pl. munkaviszonyban áll) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

Kérdésére a konkrétumok ismerete nélkül nem lehet érdemi választ adni.

Arra azonban vigyázzon, hogy milyen munkaszerződést ír alá. Az új cégnél ugyanis ha próbaidőt kötnek ki, úgy az alatt bármikor, indokolás nélkül megszüntethetik a jogviszonyát.

Ezt a „régi” cégnél nem tehetik meg.

A régi cégnél terhesség alatt nem mondhatnak fel Önnek, viszont megszűnik a jogviszonya automatikusan, ha a régi cég teljesen megszűnik felszámolják, végelszámolják. (Törlik a cégnyilvántartásból.)

KatinkaMatheSzabo # 2019.11.06. 16:09

Tisztelt Szakértő!

5 hónapos várandós kismama vagyok. 2013 óta dolgozok svájci székhelyű folyami hajós cégnél. Az ez évi munkaszerződésem október 27én lejárt. Az OEP tájékoztatása szerint a kisbabám születése után nem leszek jogosult sem CSED, sem GYED igénybevételére, csak csak GYES-t fogok kapni, mert a svájci munkaviszonyomat nem fogják figyelembe venni a kérelem elbírálásakor. A meghatározott feltételek szerint, a munkanapjaim száma megfelelő lenne, ha a svájci munkaviszonyt és az azzal járó biztosítási jogviszonyt figyelembe vennék. Arra lennék kíváncsi, hogy ez jogilag lehetséges? Hiába dolgoztam, fizettem az összes járulékot Rám nem érvényesek azok a szabályok, amelyek biztosítanák, hogy a gyermekem nevelését egyfajta biztosabb anyagi környezetben lássam el?

A segítséget köszönöm szépen.

Tisztelettel:
Máthé-Szabó Katinka

monoszkop # 2019.11.07. 11:58

KatinkaMatheSzabo 2019.11.06. 17:09

Tisztelt Szakértő!

5 hónapos várandós kismama vagyok. 2013 óta dolgozok svájci székhelyű folyami hajós cégnél. Az ez évi munkaszerződésem október 27én lejárt. Az OEP tájékoztatása szerint a kisbabám születése után nem leszek jogosult sem CSED, sem GYED igénybevételére, csak csak GYES-t fogok kapni, mert a svájci munkaviszonyomat nem fogják figyelembe venni a kérelem elbírálásakor. A meghatározott feltételek szerint, a munkanapjaim száma megfelelő lenne, ha a svájci munkaviszonyt és az azzal járó biztosítási jogviszonyt figyelembe vennék. Arra lennék kíváncsi, hogy ez jogilag lehetséges? Hiába dolgoztam, fizettem az összes járulékot Rám nem érvényesek azok a szabályok, amelyek biztosítanák, hogy a gyermekem nevelését egyfajta biztosabb anyagi környezetben lássam el?

A segítséget köszönöm szépen.

Tisztelettel:
Máthé-Szabó Katinka

Kedves Katinka!

Valószínűleg valamit félreértett, ugyanis CSED és GYED ellátásra az jogosult, aki a szülés napján biztosított ÉS az azt megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött nappal, amelybe beleszámít az EGT tagállamokban végzett munka is, ha azt az igénylő az előírt nyomtatványon igazolja. (Svájc EGT tagállam, így vonatkoznak rájuk is az EU koordinációs rendeletek.

Javasolt az OEP-hez visszamenni és kérni, hogy a tájékoztatásukat ennek megfelelően vizsgálják felül.

Lásd még:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:

http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Zoli82890 # 2019.11.19. 11:58

Tisztelt szakértő!

Szeretném megkérdezni, hogy mennyi a gyed Összege külföldi (EGT) munka után ha minden feltételnek megfelelek.

Üdvözlettel
Veronika