Fórum segítségkérés régebbi elöl     új hozzászólás

Özvegyi nyugdíj

Józsi54 # e-mail 2015.01.07. 07:32

Tisztelt Cím!

1954.09.26-n születtem, feleségem 2006. 02.12-n hunyt el, egy évig 2007. februárig kaptam az özvegyi nyugdíjat.

Kérdésem:
Hivatásos jogviszonyom alapján(jelenleg még dolgozom) 2018. március 26-val leszek jogosult a jelenleg hatályos jogszabályok alapján öregségi nyugdíjra.

2006-ban feleségem halálakor, illetve az ideiglenes özvegyi nyugdíj folyósításakor 57-évesen jogosult voltam a korkedvezményes nyugellátásra.
Az eltelt időszakban nem voltam házasságban, sem élettársi kapcsolatban.
Mikor kérvényezhetem - ha jár- részemre az özvegyi nyugdíj folyósítását ?

Válaszukat előre is köszönöm
Tisztelettel: Józsi 54

szafika # e-mail 2015.01.07. 01:41

Menőmanó ! ennyire haragszol anyádra ? h erre is képes lennél ?

Kelvin (törölt felhasználó) #   2015.01.06. 20:45

Menőmanó80: és ha mondjuk jogosulatlanul is vette volna fel, mitől lesz Neked jobb, ha pattogsz ebben az ügyben?

Menőmanó80 # e-mail 2015.01.06. 19:24

Tisztelt Fórumozók, szakértők!

Édesapám elhalálozása után anyám özvegyi nyugellátásra adta be a kérelmét az illetékes szervezethez. Egy évre ideiglenes özvegyi nyugdíjat kapott is, ez tavaly októberben lejárt. A kérdésem az, hogy amennyiben bizonyítani tudom, hogy anyám és apám a halál bekövetkeztét megelőzően nem éltek már 2 és fél éve egy háztartásban. Anyám nem is foglalkozott apámmal. Mivel nem éltek együtt, így lehet, hogy nem is volt jogosult beadni az özvegyi nyugdíjra a kérvényt. Úgy tudom, hogy ez bűncselekménynek minősül. Kérem szíves tájékoztatásukat.
Tisztelettel és köszönettel.

alugyula # e-mail 2014.12.10. 12:02

Tisztelt Jogiforum!

Özvegyi nyugdíjam feléledésére az első és másodfokú döntés alapján az eü.állapotom megvizsgálása szerint, csak 46%-os az eü. romlásom. Ezek alapján nem lehetséges a feléledése, csak 2016-ban mikorra a 63. életévemet betöltöm. A bírósághoz keresetet lehet beadni a döntés ellen. Az eü.állapotom folyamatosan romlik főleg a mozgásom tekintetében. Több betegségem is van. Sérelmezem, hogy nem tudták az eü. állapotomat 50%-ra értékelni, mivel az én véleményem szerint ez lenne a reális. Segítséget kérek a kereset beadásával kapcsolatban ez ügyben. Mivel le vagyok százalékolva, az anyagi helyzetem katasztrófális.
Válaszukra várok.

Üdvözlettel alugyula

Írtam a fórumra, és nem tudom megnézni!

samy # e-mail 2014.12.06. 12:39

Üdv mindenkinek! Most kaptuk meg a határozatot. Megkapta, ideiglenesen. Apu rokkant nyugdíját arányosították és annak a 60%-át kapja egy évig.

ahamima #   2014.12.03. 17:00

Bibger

Az édesanyja az édesapja jogán 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíjra lehet jogosult, az igényt elő kell terjeszteni a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál és ott majd közigazgatási eljárás keretében vizsgálják a jogosultságot, illetve azt, hogy az egy év lejártát követően megváltozott munkaképesség jogcímen jogosult lesz-e özvegyi nyugdíjra.

anita53

A jelenleg hatályos szabályozás szerint - amennyiben egy évig részesült ideiglenes özvegyi nyugdíjban - az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. (hatvankettedik) életéve betöltésekor feléledhet, ha addig nem köt újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

Bibger # e-mail 2014.12.02. 23:27

Üdvözletem!
Érdekelne,hogy anyukám(szül.1953.12.14.) rokkant nyugdíjas 29000ft járadékot kap.
4 órában dolgozik.ott keres49000ft-ot.
Apukám 12 éve bányától nyugdíjas volt, de a múlt héten meghalt. Anyukám mit igényelhet? Mivel 2 éve van az öregségi nyugdíjig.a 40 év szolgálati idő még távolabb van.mert a bátyámmár és velem sokáig volt itthon anyu háztartásbeli.
Mit igényelhet?
1 évig az özvegyi nyugdíjat? Az apu nyugdíjának 60%-a???
Vagy kérhetazt a bizonyos 10 évig járót??? Vagy mit tegyen???
Előre is köszönöm válaszát.
További szép estét!
Bibger

anita53 # e-mail 2014.12.02. 22:25

Tisztelettel ! 1953 márc. 6-án születtem,jelenleg korhatár előtti ellátásban részesülök, ellátásom folyósításának kezdete 2012 04. 01.Kérdésem a következő : férjem 2008 jan 17-én halt meg, ő nyugdíjas volt, mikor részesülhetek leghamarabb özvegyi nyugdíjban ? Köszönettel Anita.

Bibger # e-mail 2014.12.02. 22:06

Üdvözletem!
Érdekelne,hogy anyukám(szül.1953.12.14.) rokkant nyugdíjas 29000ft járadékot kap.
4 órában dolgozik.ott keres49000ft-ot.
Apukám 12 éve bányától nyugdíjas volt, de a múlt héten meghalt. Anyukám mit igényelhet? Mivel 2 éve van az öregségi nyugdíjig.a 40 év szolgálati idő még távolabb van.mert a bátyámmár és velem sokáig volt itthon anyu háztartásbeli.
Mit igényelhet?
1 évig az özvegyi nyugdíjat? Az apu nyugdíjának 60%-a???
Vagy kérhetazt a bizonyos 10 évig járót??? Vagy mit tegyen???
Előre is köszönöm válaszát.
További szép estét!
Bibger

ahamima #   2014.11.25. 17:28

pincike

Az édesapja az édesanyja jogán abban az esetben lehet jogosult özvegyi nyugdíjra, ha a válást követően megszakítás nélkül érzelmi-gazdasági életközösségben, mint élettársak együtt éltek az édesanyja elhalálozásáig és ez az időtartam legalább 1 év volt.
Tekintettel arra, hogy még egyéb jogosító feltételeket is vizsgálni kell, elő kell terjeszteni az igényt özvegyi nyugdíj megállapítására, és majd az elbíráló szerv közigazgatási eljárás keretében vizsgálja az ellátásra való jogosultságot.

pincike # e-mail 2014.11.23. 16:16

Üdvözletem! Érdeklődni szeretnék!
A szüleim,65 évet éltek együtt, sajnos 33 év után elváltak hivatalosan, de pár hónap után kibékültek! Azóta igazoltan ,együtt éltek,(egy bejelentett lakhelyen) míg sajnos Anyukám 2014.11.07-én végleg elaludt.
Kérdésem, hogy Apukám így nem jogosult az özvegyi nyugdíjra, mivel elváltak?
Kérem segítő válaszukat! Tisztelettel köszönöm!

drkotász # e-mail 2014.11.19. 13:31

#besszerrita

az özvegyi nyugdíj nem attól függ, hogy ki hány éves, hanem hogy özvegy e vagy sem. ha ismételten férjhez megy, akkor pl megszüntetik a folyósítást

08Aniko # e-mail 2014.11.13. 08:04

szafika 58 éves vagyok és 40%-os rehabos jelenleg!

szafika # e-mail 2014.11.11. 16:56

Anikó betöltötted a rád érvényes nyd-korhatárt ? hány éves vagy ?

08Aniko # e-mail 2014.11.11. 15:15

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék segítséget kérni az alábbi problémámra!
30% özvegyi nyugdíj mellett, rehab ellátást kapok. Ez a közeljövőben meg fog szűnni. Az lenne a kérdésem, hogy utána hány %-os özvegyi nyugdíjra leszek jogosult?

Előre is köszönöm válaszukat.

Tisztelettel:Anikó

Dávid5 # e-mail 2014.11.06. 10:24

Tisztelt Szakértő!

Segítségüket szeretném kérni.

Édesanyám 1958.szeptemberében született.Jelenleg 37év szolgálati idővel rendelkezik.(mert szakmunkást nem számolják be).Tehát 56 éves.

Édesapám idén júniusban lebetegedett, júliustól édesanyám kiemelt ápolási segélyre volt jogosult.
Sajnos apukám október 3-án elhunyt.
Jelenleg anyukám még 2 hónapig kapja az ápolási segélyt, ami decemberben megszűnik és a Tb-nél azt mondták hogy 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíjat fog kapni. Utána semmi.

A kérdésem igazából az lenne hogy Édesanyám nem-e lenne jogosult az állandó özvegyi nyugdíja?-mert 10 éven belül eléri a 65. évet.

Ha igen akkor hogyan tudnánk rendezni?mi kellene hozzá?
(Az ideiglenes özvegyi nyugdíjra már be van adva a papír.)Változtathatnánk rajta?az állandó miatt?

Ha nem akkor 62.-életévében újraindulhat az özvegyi nyugdíj?
Előre is köszönöm válaszukat.
Tisztelettel:Dávid

Annamariska # e-mail 2014.11.05. 14:05

Az lenne a kérdésem, hogy öregségi nyugdíjas házastárs elhunytával a szintén öregségi nyugdíjas özvegy is jogosult e az ideiglenes özvegyi nyugdíjra?
Számíthat-e 1 évig az elhunyt házastárs nyugdíjának 60 %-ára, majd az 1 év elteltével a 30 %-ára ?
Nem találok a neten erre a kérdésre egyértelmű választ.

ahamima #   2014.11.03. 21:21

Kati23

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. (hatvankettedik) életéve betöltésekor feléledhet (feltéve, hogy részesült ideiglenes özvegyi nyugdíjban), ha addig nem köt újabb házasságot.

Kati23 # e-mail 2014.11.03. 16:34

Tisztelt Szakértő!

Édesanyám idén 60 éves, 2011-ben jött el nyugdíjba a 40éves munkaviszony után. Édesapám 2006-ban halt meg, 50 évesen. Kérdésem, hogy édesanyám jogosult-e az özvegyi nyugdíjra és ha igen mikortól?
Válaszát előre is köszönöm!

ahamima #   2014.10.30. 20:48

happycat

Tekintettel arra, hogy a nyugdíjas jogviszonya megszűnik, az ehhez kapcsolódó kedvezmények sem illetik meg (így a kedvezményes bérlet sem).

magdika72

Természetesen igényelhet, ez az ún. elkésett igény. A jogosultságot közigazgatási eljárás keretében vizsgálja az erre jogosult szerv.

magdika72 # e-mail 2014.10.29. 10:39

Üdvözlet.Édesanyám 15 évig élt éllettársi kapcsolatban,papirok nélkül.Az élettársa 2006-ban meghalt,ígényelheti-e a özvegyi nyugdíjat ennyi ídő után.Ő mst öregségi nyugdíjban van.A választ köszönöm.

happycat # e-mail 2014.10.26. 15:41

Szep napot! Janaurban lesz egy eve hogy meghalt a parom,addig kapom az özvegyit, 1 gyermekem van aki közös, ö kapja az árvaellátást amig tanul,20 eves.

Kerdesem az lenne,lesz valami jogosultsagom a tovabbiakban,legalabb berletet tudok venni kedvezményest /nyugdijast/ a tovabbiakban,mert gondolom az özvegyi nem jar tovabbiakban csökkentve sem.. en 40 eves vagyok es meg messze a nyugdijtol.

Köwzönettel. Kellemes napot.

ahamima #   2014.10.24. 19:16

Agipka

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. életéve betöltésekor éledhet fel, ha addig nem köt újabb házasságot.
Öregségi nyugdíjra pedig akkor lehet jogosult, ha a 65. életévét betölti. Ehhez legalább 15 év szolgálati idő szükséges.
Az özvegyi nyugdíjra az igényt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságon, az öregségi nyugdíjra a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítási igazgatóságon lehet előterjeszteni.

samy

Az édesanyja az igényét a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítási igazgatóságon terjesztheti elő, ennek több feltétele van, melyeket közigazgatási eljárás keretében vizsgálnak majd. Valószínűleg, amennyiben együtt éltek házasságban, jogosult lesz özvegyi nyugdíjra.

samy # e-mail 2014.10.20. 14:31

Üdvözlök mindenkit. Édesapám meghalt, 60 éves volt, rokkantsági ellátást kapott. Anyukám 58 éves, a nők 40 éves munkaviszony után járó nyugdíját kapja, közben fél állásban dolgozik is. Jogosult az özvegyi nyugdíjra?