Özvegyi nyugdíj


mamuci55 # 2015.02.05. 07:47

Tisztelt Jogi Fórum! Az lenne a kérdésem,hogy saját jogú öregségi nyugdíj helyett választható e az elhunyt házastárs nyugdíja, mivel az sokkal magasabb. Pl. saját jogú nyugdíj 65.000 Ft, az elhunyt házastárs nyugdíja 150.000 Ft volt. Mi a kedvezőbb választás ha van ilyen.Köszönöm a választ.

ahamima # 2015.01.31. 20:59

kosildi

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 83. § (1) bekezdése szerint a nyugellátásról lemondani nem lehet.
Sajnos ebben az esetben méltányosság sem gyakorolható.

Üdvözlettel: ahamima

kosildi # 2015.01.30. 16:03

A segítségüket szeretném kérni. Egy nyugdíjas ismerősöm régóta részesül elhunyt férje után özvegyi nyugdíjban, amely mértéke csekély összegű. Hosszú évek óta élettársi kapcsolatban élt. Az élettársa most elhunyt, özvegyi nyugdíj iránti kérelmét elutasították (jogosan). Azt szeretné megtudni, hogy van-e arra lehetőség, hogy a régi özvegyi nyugdíjáról lemondva, élettársa után igényeljen özvegyi nyugdíjat, ami természetesen egy magasabb összeg lenne, mint amit elhunyt férje után a mai napig is kap. Esetlegesen méltányosságból történő megállapításra van-e lehetősége.
Válaszukat előre is köszönöm.

Cila54 # 2015.01.27. 20:43

Kedves ahamima! Köszönöm szépen a kérdésemre adott gyors válaszát!Megerősített abban,hogy (egyébként itt a fórumon olvasott hozzászólásokból jutott tudomásomra) esetemben melyik korhatárt kell figyelembe venni.Gondolom,hogy ennek kérelmezését nekem kell majd elindítani!?
Tisztelettel:cila54

ahamima # 2015.01.27. 17:37

Cila54

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. (hatvankettedik) életéve betöltésekor éledhet fel, ha addig nem köt újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

Cila54 # 2015.01.27. 11:35

Tisztelt ahamima!
Az özvegyi nyugdíj feléledésével kapcsolatban szeretném kérni az Ön megerősítését.Férjem 1998.szeptember.03.-án halt meg.Két kiskorú gyermek után kaptam özvegyi nyugdíjat,tanulmányaik befejezéséig.2008.02.29.ig.Én 1954 augusztus 17.-én születtem.2012.szeptember 17.-től igénybe vettem a 40 éves szolgálati idővel lehetséges nyugdíjat. Kérdésem: A rám irányadó öregségi nyugdíj betöltésekkor,ami úgy tudom 63,év185 nap éledhet-e fel az özvegyi nyugdíj,vagy férjem halálának idejében hatályos törvényben előírt 62év betöltésekkor
Válaszát várva: tisztelettel: Cila54

ahamima # 2015.01.13. 16:01

zsóka59

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén sajnos nem éledhet fel semmikor, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül nem tölti be a 65. életévét.

Üdvözlettel: ahamima

zsóka59 # 2015.01.13. 10:46

Férjem 2010. novemberében meghalt, egy évig kaptam az ideiglenes özvegyi nyugdíjat. Én 1959-ben születtem. A kérdésem az, hogy jogosult leszek-e özvegyi nyugdíjra.

szafika # 2015.01.11. 00:06

Menőmanó ! ne haragudj ! az ember a jót feltételezné egy anyáról , de nem mindig van úgy ! nem irigyellek !

ahamima # 2015.01.10. 18:10

Józsi54

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. (hatvankettedik) életéve betöltésekor éledhet fel, ha addig nem köt újabb házasságot.

Menőmanó80

Elég egy - akár névtelen - bejelentés a Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz és a bejelentése valóságtartalmát és az özvegyi nyugdíjra való jogosultságot a folyósító szerv kivizsgálja, kivizsgáltatja.

Üdvözlettel: ahamima

Menőmanó80 # 2015.01.07. 07:43

Tisztelt szafika és Kelvin!

Ennek az ügynek van másik része is! Anyám egy csomó tartozást felhalmozott a lakásra, amikről korábban nem is tudtam. Sőt olyan tartozásról is tudok, amit még nem jegyeztek be a tulajdoni lapra, de előbb-utóbb be fogják, mivel anyám nem fizetett semmit! A hiteleket nem tudom mire-kinek vette fel, mert én egy fillért nem láttam belőle. Konkrétan egy másik pasiért hagyta el a súlyosan beteg apámat, úgyhogy közbe hitegette, hogy még meggondolja a dolgot, hogy visszamegy hozzá. Anyám továbbra sem hajlandó fizetni semmit, amit korábban ő vett fel hiteleket. El van az új életével. A lakás költségeit sem ő fizeti, hanem én. Amikor szükségem lett volna rá betegség miatt, nem tudtam rá hagyatkozni, mert nem nagyon érdekelte, hogy mi van velem! Ezek után nem hiszem, hogy ezek után bármilyen jóindulatot is várhat tőlem az anyám.

Józsi54 # 2015.01.07. 06:32

Tisztelt Cím!

1954.09.26-n születtem, feleségem 2006. 02.12-n hunyt el, egy évig 2007. februárig kaptam az özvegyi nyugdíjat.

Kérdésem:
Hivatásos jogviszonyom alapján(jelenleg még dolgozom) 2018. március 26-val leszek jogosult a jelenleg hatályos jogszabályok alapján öregségi nyugdíjra.

2006-ban feleségem halálakor, illetve az ideiglenes özvegyi nyugdíj folyósításakor 57-évesen jogosult voltam a korkedvezményes nyugellátásra.
Az eltelt időszakban nem voltam házasságban, sem élettársi kapcsolatban.
Mikor kérvényezhetem - ha jár- részemre az özvegyi nyugdíj folyósítását ?

Válaszukat előre is köszönöm
Tisztelettel: Józsi 54

szafika # 2015.01.07. 00:41

Menőmanó ! ennyire haragszol anyádra ? h erre is képes lennél ?

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.01.06. 19:45

Menőmanó80: és ha mondjuk jogosulatlanul is vette volna fel, mitől lesz Neked jobb, ha pattogsz ebben az ügyben?

Menőmanó80 # 2015.01.06. 18:24

Tisztelt Fórumozók, szakértők!

Édesapám elhalálozása után anyám özvegyi nyugellátásra adta be a kérelmét az illetékes szervezethez. Egy évre ideiglenes özvegyi nyugdíjat kapott is, ez tavaly októberben lejárt. A kérdésem az, hogy amennyiben bizonyítani tudom, hogy anyám és apám a halál bekövetkeztét megelőzően nem éltek már 2 és fél éve egy háztartásban. Anyám nem is foglalkozott apámmal. Mivel nem éltek együtt, így lehet, hogy nem is volt jogosult beadni az özvegyi nyugdíjra a kérvényt. Úgy tudom, hogy ez bűncselekménynek minősül. Kérem szíves tájékoztatásukat.
Tisztelettel és köszönettel.

alugyula # 2014.12.10. 11:02

Tisztelt Jogiforum!

Özvegyi nyugdíjam feléledésére az első és másodfokú döntés alapján az eü.állapotom megvizsgálása szerint, csak 46%-os az eü. romlásom. Ezek alapján nem lehetséges a feléledése, csak 2016-ban mikorra a 63. életévemet betöltöm. A bírósághoz keresetet lehet beadni a döntés ellen. Az eü.állapotom folyamatosan romlik főleg a mozgásom tekintetében. Több betegségem is van. Sérelmezem, hogy nem tudták az eü. állapotomat 50%-ra értékelni, mivel az én véleményem szerint ez lenne a reális. Segítséget kérek a kereset beadásával kapcsolatban ez ügyben. Mivel le vagyok százalékolva, az anyagi helyzetem katasztrófális.
Válaszukra várok.

Üdvözlettel alugyula


Írtam a fórumra, és nem tudom megnézni!

samy # 2014.12.06. 11:39

Üdv mindenkinek! Most kaptuk meg a határozatot. Megkapta, ideiglenesen. Apu rokkant nyugdíját arányosították és annak a 60%-át kapja egy évig.

ahamima # 2014.12.03. 16:00

Bibger

Az édesanyja az édesapja jogán 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíjra lehet jogosult, az igényt elő kell terjeszteni a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál és ott majd közigazgatási eljárás keretében vizsgálják a jogosultságot, illetve azt, hogy az egy év lejártát követően megváltozott munkaképesség jogcímen jogosult lesz-e özvegyi nyugdíjra.

anita53

A jelenleg hatályos szabályozás szerint - amennyiben egy évig részesült ideiglenes özvegyi nyugdíjban - az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. (hatvankettedik) életéve betöltésekor feléledhet, ha addig nem köt újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

Bibger # 2014.12.02. 22:27

Üdvözletem!
Érdekelne,hogy anyukám(szül.1953.12.14.) rokkant nyugdíjas 29000ft járadékot kap.
4 órában dolgozik.ott keres49000ft-ot.
Apukám 12 éve bányától nyugdíjas volt, de a múlt héten meghalt. Anyukám mit igényelhet? Mivel 2 éve van az öregségi nyugdíjig.a 40 év szolgálati idő még távolabb van.mert a bátyámmár és velem sokáig volt itthon anyu háztartásbeli.
Mit igényelhet?
1 évig az özvegyi nyugdíjat? Az apu nyugdíjának 60%-a???
Vagy kérhetazt a bizonyos 10 évig járót??? Vagy mit tegyen???
Előre is köszönöm válaszát.
További szép estét!
Bibger

anita53 # 2014.12.02. 21:25

Tisztelettel ! 1953 márc. 6-án születtem,jelenleg korhatár előtti ellátásban részesülök, ellátásom folyósításának kezdete 2012 04. 01.Kérdésem a következő : férjem 2008 jan 17-én halt meg, ő nyugdíjas volt, mikor részesülhetek leghamarabb özvegyi nyugdíjban ? Köszönettel Anita.

Bibger # 2014.12.02. 21:06

Üdvözletem!
Érdekelne,hogy anyukám(szül.1953.12.14.) rokkant nyugdíjas 29000ft járadékot kap.
4 órában dolgozik.ott keres49000ft-ot.
Apukám 12 éve bányától nyugdíjas volt, de a múlt héten meghalt. Anyukám mit igényelhet? Mivel 2 éve van az öregségi nyugdíjig.a 40 év szolgálati idő még távolabb van.mert a bátyámmár és velem sokáig volt itthon anyu háztartásbeli.
Mit igényelhet?
1 évig az özvegyi nyugdíjat? Az apu nyugdíjának 60%-a???
Vagy kérhetazt a bizonyos 10 évig járót??? Vagy mit tegyen???
Előre is köszönöm válaszát.
További szép estét!
Bibger

ahamima # 2014.11.25. 16:28

pincike

Az édesapja az édesanyja jogán abban az esetben lehet jogosult özvegyi nyugdíjra, ha a válást követően megszakítás nélkül érzelmi-gazdasági életközösségben, mint élettársak együtt éltek az édesanyja elhalálozásáig és ez az időtartam legalább 1 év volt.
Tekintettel arra, hogy még egyéb jogosító feltételeket is vizsgálni kell, elő kell terjeszteni az igényt özvegyi nyugdíj megállapítására, és majd az elbíráló szerv közigazgatási eljárás keretében vizsgálja az ellátásra való jogosultságot.

Üdvözlettel: ahamima

pincike # 2014.11.23. 15:16

Üdvözletem! Érdeklődni szeretnék!
A szüleim,65 évet éltek együtt, sajnos 33 év után elváltak hivatalosan, de pár hónap után kibékültek! Azóta igazoltan ,együtt éltek,(egy bejelentett lakhelyen) míg sajnos Anyukám 2014.11.07-én végleg elaludt.
Kérdésem, hogy Apukám így nem jogosult az özvegyi nyugdíjra, mivel elváltak?
Kérem segítő válaszukat! Tisztelettel köszönöm!

drkotász # 2014.11.19. 12:31

#besszerrita

az özvegyi nyugdíj nem attól függ, hogy ki hány éves, hanem hogy özvegy e vagy sem. ha ismételten férjhez megy, akkor pl megszüntetik a folyósítást

08Aniko # 2014.11.13. 07:04

szafika 58 éves vagyok és 40%-os rehabos jelenleg!