Ezt mint praktizáló jogász írja, plusz én is, mint praktizáló jogász írom. Egyesekkel ellentétben.
Önkényuralmi jelkép?!
„Nem fér bele. Ez csak arra vonatkozik, amikor a sajtó hírt ad egy eseményről, és a fotókon látszik valamely tiltott önkényuralmi jelkép, illetve arra, amikor a történelemkönyvben lévő képen látszik.
A politikai propaganda nem a "jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás".”
Most ezt, mint a "Videoton cégjogásza"* írod, vagy mint most is praktizáló, hiteles jogász....
*= feltételezés :)
De ebbe belefér...
a történelem, illetve a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából követi el.
Nem fér bele. Ez csak arra vonatkozik, amikor a sajtó hírt ad egy eseményről, és a fotókon látszik valamely tiltott önkényuralmi jelkép, illetve arra, amikor a történelemkönyvben lévő képen látszik.
A politikai propaganda nem a "jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás".
Budaházyékat hangsúlyozottan nem erre tekintettel mentették fel.
Ugye az államok jelképeire sem vonatkozik....
http://hu.wikipedia.org/…desadler.svg
De ebbe belefér...
a történelem, illetve a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából követi el.**
Az ítélet szövegét felteszem a data pont hu oldalra és belinkelem ide!
És hol van? Ha már megtaláltad? (Könyvespolc, asztalfiók nem ér!)
A Nemzeti Jogvédő oldalán csak egy hosszabb hír van, és mivel július 2-a előtti, nem kell fent lennie az anonim határozatok között sem.
Én megtaláltam a teljes szöveget...
Ja..a fafejű teljesen találó volt.
2008. van.Gyakorlati jogászokre van szükség, nem szobatudósokra...:)
Nem értettem félre, csak kérdezni akartam, hogy nem tudod-e, hol van fenn az ítélet szövege.
:)
Húha, még te is félreértetted, akkor szólnom kell: csak irónia volt. Természetesen a (2) nem vonatkoztatható a politikai reklámokra, propagandára. Sem az oktatás sem a tájékoztatás nem értelmezhető kiterjesztően.
Az az ítélet a (2)-t szó szerint ki is zárta, csak nem találom a neten a pontos szöveget, pedig annak idején olvasható volt valahol.
Már hogyne lenne. A bölcs és jóságos SZDSZ tanítóbácsi oktató célzattal riogat minket, fafaejű nebulókat.
:)
Speciel az ügynek a 269/B. § (2)-hoz semmi köze, de társadalomra veszélyesség hiánya miatt nem lesz büntethető.
Amint a jelen honlapon is ismertetett LB ítélet hasonló ügyben kimondta: http://www.jogiforum.hu/hirek/15789
Önkényuralmi jelképek használata
269/B. § (1) Aki horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vörös csillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet
- terjeszt;
- nagy nyilvánosság előtt használ;
- közszemlére tesz;
ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétséget követ el, és pénzbüntetéssel büntetendő.
(2) Nem büntethető az (1) bekezdésben meghatározott cselekmény miatt, aki azt ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti célból vagy a történelem, illetve a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából követi el.
(3) Az (1)-(2) bekezdés rendelkezései az államok hatályban lévő hivatalos jelképeire nem vonatkoznak.
Kíváncsi vagyok, hogy lesz-e ebből valami:
Bűncselekmény hiányában elutasította a Központi Nyomozó Főügyészség a Kóka János ellen önkényuralmi jelkép használata miatt tett feljelentést. A beadvány szerint az SZDSZ népszavazási kampányának propagandaanyaga ötágú vörös csillagot ábrázol, és ezzel a párt önkényuralmi jelképet terjesztett e-mailben és több médiumban.
A főügyészség álláspontja szerint azonban a liberális párt propagandaanyagán látható háromágú, részben vörös, részben pedig narancssárga csillagábrázolás eltér a vörös csillag képi jelölésétől. Az elutasítás ellen a feljelentő nyolc napon belül az ügyészség kiemelt ügyek főosztályán élhet panasszal.
(hírTV)
Felülvizsgálom korábbi álláspontomat, és Obuda Fan-nal egyetértve én is úgy gondolom, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a Pécsi Bíróság ítélete téves lenne, hiszen a Sólyom által belinkelt képek bizony nyilaskeresztet ábrázolnak, akár meglehet a bcs. másik két fogalmi eleme is, hiszen nem kaptunk információt az egyéb körülményekről.
Amit a társadalomra való veszélyességről írtam, az a Logopedus korábbi megszólalásában láthatókra vonatkozott.
Viszont a nyilaskereszt, amit az illető úr alkalmazott, kifejezetten szerepel a törvényi tényállásban. A nyilaskereszt nem nyilaskeresztre hasonló jelkép, hanem nyilaskereszt.
dr Zákányi Csaba úr felvetése alapján szerintem nem valósul meg az alább említett fiatalember bűncselekéménye, hiszen nem valósul meg mindhárom feltétel:
„a/társadalomra veszélyesség
b/jogellenesség
c/bűnösség.”
Szerintem megállapítható, persze büntetőjogi értelemben - szvsz.
Tehát, a tényállásban nem szerepel a "tiltott önkényuralmi jelképnek tűnő jelkép", vay ehhez hasonló kitétel fogalma, ezért a téma elején felvetett ügy kapcsán megállapítható a szankcionált fiatalember ártatlansága.
És így szól az idézett szakasz:
II. [Btk. 269/B. §].
(1) Aki horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vöröscsillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet a) terjeszt; b) nagy nyilvánosság előtt használ; c) közszemlére tesz; ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétséget követ el, és pénzbüntetéssel büntetendő.
Nem árt a kommentárt arra vonatkoztatni, amit kommentál, és nem csak úgy bele a világba. Ne feledjük: nullum crimen sine lege. A törvény nem rendeli büntetni az arcképet, így a tényállás egy eleme hiányzik. Nyilván bizonyos körülmények között ewgy arckép is lehet a köznyugalomra veszélyes, de a védet jogi tárgy veszélyeztetése csak egy a bűncselekmény megvalósulásához szükséges körülmények közül, a bűncselekmény meglétének feltétele pedig az összes tényállási elem megvalósulása.
Rengeteg oylan cselekmény van, amely kisebb nagyobb mértékben veszélyes a társadalomra, a Btk. mégsem rendeli büntetni.
„Che Guevara és Adolf Hitler portréját a Magyar Köztársaság Országgyűlése nem minősítette tiltott önkényuralmi jelképnek, míg 5 jelképet annak nyilvánított. Mivel így Che Guevara vagy Adolf Hitler képének viselése önmagában nem bűncselekmény, így nem is büntethető.”
Ezzel szemben áll a Btk. 269/B. §-hoz fűzött COMPLEX-ben megjelenő kommentár:
„E bűncselekmény jogi tárgya a demokratikus politikai közélet fenyegetésmentes létezésében megnyilvánuló köznyugalom.
A jelkép valamely eszmének, személynek, vagy eseménynek jelvénnyel, vagy képpel való megjelölése, melynek az a rendeltetése, hogy a jel, és a megjelölt eszmék, személyek, vagy események közös vonásaik révén egymással kapcsolatba hozhatók legyenek.”
Ha a demokratikus poltikai közéletet jobban fenyegeti egy kereszt, mint egy "ordas eszme diktátorának" arcképe, akkor kutya legyek.
A sörös dologra az ügyészség megszüntető határozata is ezt írta tudomásom szerint, de az eljárás - panasz folytán - folytatódik, így nem elképzelhetetlen, hogy lesz erről bírói állásfoglalás.
Logopedus kérdését idézem:
Megvalósul az ötágú vörös csillag közszemlére tétele ?
Az az ötletem támadt, hogy ez ugyan megvalósul, de a bűncselekmény meg nem valósul meg. Egy cslekmény akkor bcs. ha mindhárom fogalmi eleme megvalósul:
a/társadalomra veszélyesség
b/jogellenesség
c/bűnösség.
Ezesetben b és c is (utóbbi minden bizonnyal a Henkel sör importőrjének gondatlansága formájában) megvalósul, de ez a cselekmény nem veszélyes a társadalomra.
Ue-t gondolom a swastikára is.
Hmm.. tehát az alsó kettő önkényuralmi jelkép...
A bizonyos sör viszont sem ismeretterjesztő, sem oktatási, sem tudományos, sem a történelem vagy a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából használja. Nyilván akkor maradna a művészet? Egy sörön? :O
A swastika esetében is fennálnak ugyanezek, noha ez nem jelképe semmilyen "élelmiszernek".
Egyébként vannak még érdekes dolgok... Pl San Diego-ban van egy épület, mely horogkereszt alakú, ráadásul a haditengerészet egyik barakkja..
Che Guevara és Adolf Hitler portréját a Magyar Köztársaság Országgyűlése nem minősítette tiltott önkényuralmi jelképnek, míg 5 jelképet annak nyilvánított. Mivel így Che Guevara vagy Adolf Hitler képének viselése önmagában nem bűncselekmény, így nem is büntethető.
A két belinkelt jelkép valóban önkényuralmi jelkép, azok használata tiltott, kivéve ismeretterjesztô, oktatási, tudományos, mûvészeti célból vagy a történelem, illetve a jelenkor eseményeirôl szóló tájékoztatás céljából.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02