Közös tulajdon megszüntetése


ObudaFan # 2007.05.08. 18:30

A többlethasználati díj vonatkozásában , ahogy azt a Legfelsőbb Bíróság BH2003. 408
sz. állásfoglalásában írta, nem követelhet többlethasználati díjat az a házastárs, aki a közös tulajdonú ingatlanból minden kényszerítô körülmény nélkül, önként költözött el.
A Ptk. 140. §-ának (1) bekezdése szerint a tulajdonostársak mindegyike jogosult a dolog birtoklására és használatára, e jogot egyik tulajdonostárs sem gyakorolhatja a többiek jogainak és törvényes érdekeinek a sérelmére. A Ptk. 141. §-a értelmében a dolog hasznai a tulajdonostársakat a tulajdoni hányaduk arányában illeti meg. Az idézett rendelkezések alapján a bírói gyakorlat következetes abban, hogy a tulajdonostársnak elsôdlegesen az ingatlan birtoklására és használatára van joga, pénzbeni térítést csak akkor igényelhet, ha a tulajdoni hányadának megfelelô használatra a felek megállapodása vagy a bíróság döntése következtében nincs módja, vagy a tulajdonostársa attól jogellenesen elzárja .
Így tehát abban a kérdésben, hogy van-e többlethasználati díj iránti jogos igény, az a döntő, hogy mi az oka annak, hogy te nem laksz bent.

Arra a kérdésre, hogy hogy válthatod magadhoz a tulajdonrészét: közös tulajdon megosztása iránt lehet pert indítani. Eben az esetben ha te fel tudod mutatni az ő tulajdonrésze magvásárlásához szükséges összeget, ő meg nem tudja a te részed kivásárlásához szükséges összeget, akkor van esélyed.

Kata22 # 2007.05.08. 16:12

Köszönöm a választ.
Szóval akkor, mifelénk kb 40000-50000ft+rezsiért lehet bérelni egy ilyen házat,mi ontosan 40000ft-ért béreltük.Akkor ennyit kérhetek töle,vagy csak a felét?Bocsi,lehet hogy értetlen vagyok,de nem vagyok jártas a témában.

A többi kérdésre még mindig nincs válasz? Fontos lenne,hogy legyen mivel megfognom.
Amugy ő neki egy csepp lelkiismeret furdalása sem lenne,ha sikerülne engem kisemmiznie,akkor nekem miért kéne lennie,hogyha megfenyegetem,hogy biróságra megyek.Mellesleg ha nincs más mód,megteszem,amiért gerinctelen módón viselkedett az elmúlt pár évben.

Hogyha valaki tud segitteni a többi kérdésemben is kérem irjon
Köszönettel

Kenderice # 2007.05.08. 13:58

Még valami.
A többlethasználati díjat 5 évre visszamenőleg lehet követelni, de kamatot erre az időre nem.
Kamatot az első felszólítás napjától lehet kérni ha nem akar fizetni.

Kenderice # 2007.05.08. 13:56

Nekem is volt tavaly egy ilyen perem, amelyben többlethasznlati díjat kértem. A díjat úgy kalkuláltam ki, hogy körülnéztem a környéken, hogy mekkora albérleti díjat kellene fizetni egy hasonló méretű és komfortfokozatú lakásban/házban. Persze ez alku tárgyát is képezheti.

Kata22 # 2007.05.08. 06:52

Köszönöm.
És ez a többlethasználati dijat,mi alaján szabják ki?Mégis mennyit követelhetek a tesómtól?
A többbire senki semmit?

Hollyl # 2007.05.04. 06:09

Mint lejjebb említették először is többlethasználati díjat kell fizettetni velük visszamenőleg, kamatokkal. + addig, amig bent laknak. A több milliós tételt nem fogják neked kifizetni, ezért megindíthatod majd a végrehajtást a tulajdonrészükre. Végrehajtáskor a saját tulajdonrészedet is be kell bocsájtanod az árverésbe, mert ebben az esetben ki kell költözniük. Az árverésnél ti is licitálhattok, és megvehetitek az ingatlant.
Közben,ha számlákkal tudod bizonyítani azt, hogy mennyit költöttél a házra, kérheted a bíróságtól a ráköltésed tulajdonrészre váltását, így nagyobb tulajdoni hányadod lesz, mint eddig volt.
Persze a legegyszerűbb megoldás a közös tulajdon megszüntetését kérni a bíróságtól. De először is kérd a többlethasználati díjat : előbb írásban a testvéredtől és ha nem fizet a bíróságon keresztül, hátha ez jó hatással lesz rá, mert több millával tartozni tetemes kamatokkal nem lesz valami kellemes dolog a számára.

Kata22 # 2007.05.03. 16:47

De mivel jogtalanul lakik bennt,ezért ezzel nemtud érvelni a biróságon,nem?
És ha mi is beköltöznénk a házba?A többi kérdésemre valaki,valamit?

Szeretném tudni,hogy van e esetleg valami jogi mód arra,hogy
> megvásárolhassam a házrészét.?Változott e attól valami,hogy azóta ő
> férjhez ment?Tudok e tenni valamit az miatt,hogy az engedélyem nélkül
> épitett az udvarra?Mivel, épittési engedély tutira nem volt rá,én is
> megüthetem miatta a bokám,ha esetleg kiderül.Dönthet e ugy a biróság,hogy
> ő fizessen ki engem ,ha esetleg mégis ugy döntene/ezt már semmi szin alatt
> nem szeretném/Tehetek e valamit az miatt,hogy bennt lakik a
> házban,használja az egész ingatlant,és nincs a házon lakhatási engedély?

ObudaFan # 2007.05.03. 15:11

Többlethasználati díjat követelhetsz, arra tekintettel, hogy az ingatlanban nagyobb mértékű a használata, mint a tulajdoni aránya.

Viszont igen kétséges lesz, hogy magadhoz tudod-e váltani az ingatlant, ha ő lakik bent.

Kata22 # 2007.05.03. 06:26

Köszönöm a válaszokat.
Hiába lakik ő benn a házban,ha egyszer ez elvileg jogtalan,mert nincs rajta lakhatási engedély.Vagy nemjól gondolom?
Sajnos ebben a házban,nem megoldható két külön lakás kialakittása.Nem szeretnék eljárást indittani,csak érdekel hogy lenne e rá mód,hogy megtudjam vele fenyegetni,hátha akkor belemegy önként,hogy megvegyem a részét.

Hogy is van ez a többlethasználati dij?

Köszönöm

Butyka # 2007.05.03. 05:41

??..))

Zoltán György # 2007.05.02. 19:50

Rúgd ki onnan a büdös kis élősködő kúrvát!
Elsőre kérj többlethasználati díjat 5, azaz öt évre visszamenőleg!!! Havi 50.000.-Ft-ot!

Butyka # 2007.05.02. 18:47

Szerintem a fő problémád a közös tulajdon megszüntetése.

Amennyiben ezt szeretnéd már most hátrányosabb a helyzeted, mivel az ingatlanban a testvéred lakik. Ezek szerint te meg tudod oldani a lakhatásod máshol.
Kérheted elsősorban a testvéredet peren kívül a közös tulajdon megszüntetésére, ha erre nem hajlandó polgári pers eljárásban.

A perben amennyiben a feltételei fennállnak a bíróság a közös tulajdon megszünteti.

Ha két külön lakrészt akartatok kialakítani, akkor én azt javasolnám, hogy osztassátok meg az ingatlant, és külön külön hrsz. alatt jegyeztessétek le amennyiben ez műszakilag és építésügyi hatóságilag lehetséges.
A másik, hogy hozzatok létre egy két lakásos társasházat, vagy ezt kérd a bíróságtól. Így némi pénz ráfordítással a te végleges lakhatásod is megoldódna.

Úgy gondolom, hogy az engedély nélküli szárító, használatbavételi engedély iánya miatt nem kellene eljárást indítanod, nem kellene a rossz kapcsolatot tovább rontani.

Kata22 # 2007.05.02. 16:59

"Jó napot.
> A következő problémámhoz szeretnék segittséget kérni.Testvéremmel 10évvel
> ezelött örököltünk egy lakást Édesanyánktól,amit közösen
> használtunk,mindenfélep robléma nélkül.3-4évvel ezelött tesóm
> felajánlotta,hogy adjuk el a lakást,és vegyünk egy házat,ami szintén közös
> tulajdonban lesz/fele-fele/Én jóhiszemüen belementem,Megvettük a
> házat,lebontottuk szinte teljesen/csak a főfalak maradtak/és elkezdtük
> újraépitteni.
> Közben megromlott a viszonyunk,mára már nem is beszélünk egymással.Igy a
> ház épittése is félbe maradt.Tesóm azt mondta,hogy megveszi a részem,ez
> már 2éve volt,és nem történt semmi.Szóba került az eladás is,de abból sem
> lett semmi.Kifizetni nemtud,eladni nem hajlandó,
> Magáénak szeretné az egész háza,mndenféle anyagi vonzat nélkül.Õ még a
> problémák elött beköltözött a már kész lévő házrészbe,az egész ingatlant
> használva.persze az épittési engedély lejárt már,és lakhatási eng.sincs
> rajta.
> Õ azóta semmit nem csinált a házon,ugyanolyan állaotban van.Viszont az én
> tudtom,és beleegyezésem nélkül,épitetett egy faszáritott az udvarra,amire
> valószinüleg nem volt engedélye mivel én nem irtam alá semmi papirt,és
> tudtommal kellett volna a beleegyezésem.És a vállalkozás sincs
> bejelentve.Õ azóta férjhez is ment,és a férje is ott lakik a házban.
> Mivel nemsokára kisbabánk születik,és nem szeretnénk albérletben
> felnevelni,meg mivel azt a házat saját kezüleg épitettem szeretnénk
> megvásárolni a házrészét.Természetesem ő ebbe sem egyezett bele.
> Szeretném tudni,hogy van e esetleg valami jogi mód arra,hogy
> megvásárolhassam a házrészét.?Változott e attól valami,hogy azóta ő
> férjhez ment?Tudok e tenni valamit az miatt,hogy az engedélyem nélkül
> épitett az udvarra?Mivel, épittési engedély tutira nem volt rá,én is
> megüthetem miatta a bokám,ha esetleg kiderül.Dönthet e ugy a biróság,hogy
> ő fizessen ki engem ,ha esetleg mégis ugy döntene/ezt már semmi szin alatt
> nem szeretném/Tehetek e valamit az miatt,hogy bennt lakik a
> házban,használja az egész ingatlant,és nincs a házon lakhatási engedély?
> az eladásra.
> Mennyit kell fizetnem,ha esetleg megtudám venni a részét?Mivel a lakást12
> millióért adtuk el,a házat megcsak 7,2millióért vettük,és a házra kb2
> millió lett csak kölve/ezt számlákkal tudom igazolni/,a különbözetet ö
> költötte el/adótartozás,stb/.
> A ház piaci értéke viszont most kb.12 millió forint.
> Van e esetleg lehetöség arra,hogy csak a ház vételárának és a ráforditott
> énznek a felét keljen csak kifizetnem?
> Válaszukat nagyon várom
> Előre is köszönöm segittségüket
> Tisztelettel:R.Gábor"