Célszerű - e haszonélvezeti jog bejegyzése?


ObudaFan # 2007.05.25. 18:20

Értelme annak lenne, ha rá lehetne venni őket egy élettársi szerződés megkötésére. Persze ez mindig nehéz menet, de abban pontosan rögzíteni lehet a vagyoni arányokat, aztán később legalább ezen nem lesz vita.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.24. 20:18

Annyi értelme azért van, hogy a haszonélvezettel terhelt ingatlant sokkal nehezebb eladni. De mivel ugyanez áll a tulajdoni hányadra is, nem valószínű, hogy megéri a költségeket.
Kölönösen, hogy - nekem úgy tűnik - egyelőre csak némi előítélet által táplált puszta aggodalomról van szó. De ez már nem jogi kérdés.

daih # 2007.05.24. 20:09

Köszönöm a gyors, szakszerű tanácsaitokat.

daih # 2007.05.24. 20:03

Úgy értsem, hogy nincs értelme a haszonélvezeti jog bejegyzésének? (Akkor sem, ha a fiam is hozzájárulását adná hozzá?)

Dr.Attika # 2007.05.24. 20:01

Nincs sok értelme, de nem is lehet a fia belegyezése nélkül. Komoly illeték fizetési kötrelezettség is keletkezik. Az Ön 20%-a arra ad védelmet, hogy az Ön tudta nélkül nem adhatja el a fia a részét. Ha el akarná adni, akkor Önnek elővételi joga van.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.24. 19:56

Ez tévedés. A haszonélvező hozzájárulása nem kell az elidegenítéshez. A tulajdonostársnak viszont elővásárlási joga van.
Ráadásul a fiad hozzájárulása nélkül csak a saját 1/5 részedre tudnátok azt a haszonélvezetet bejegyezteni. A bejegyzés illetéke 5000, a szerzés illetéke az értéktől és a szerző életkorától függ.

daih # 2007.05.24. 19:42

A fiammal vásároltunk egy lakást, melybe a tulajdoni megoszlás 20% (én) 80%(fiam) része.
A közelmúltban megismerkedett egy nála 10 évvel idősebb nővel, aki nemsokkal a lakás felújítása után odaköltözött hozzá. Szinte magához láncolja, a saját lerobbant értéktelen lakásából a holmijait már odaszállította. A feleségemmel attól tartunk, hogy megprobálja rávenni a fiúnkat, hogy adják el a két lakást és közösen vegyenek egyet. Mi ezt nem szeretnénk, mert - az életkori különbségból és a nő viselkedéséből egyértelműen látszik, hogy a fiunkat kényszerpályára akarja állítani, és vélhetőúen a kapcsolatuk sem lesz "örökéletű".
Arra gondoltunk, hogy a feleségem nevére haszonélvezeti jogot jegyeztetünk be, így elérve, hogy csak az ő hozzájárulásával lehessen a lakást eladni, megakadályozva a nem kis anyagi áldozatokkal vásárolt lakásnak a nő által történő "lenyúlását".

Kérdéseim:

  1. Van értelme a tulajdonostársi jogviszony mellett, a haszonélvezeti jog bejegyeztetésének is?
  2. Mi szükséges a haszonélvezeti jog bejegyeztetéséhez?
  3. Milyen anyaqi terhekkel jár?