Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Birtokbaadás

MajorDomus # e-mail 2020.04.02. 17:41

15-ig jogosan van ott.

wers #   2020.04.02. 11:28

Vagy csak az számít, mi van leírva és éppen, ki hogyan értelmezi?

Nehéz másképpen értelmezni, mint ami konkrétan le van írva. A "legkésőbb április 15" az konkrétan április 15.

Yeti86 # e-mail 2020.04.02. 11:24

Kedves gerbera317,

Köszi, akkor ez itt a gond.

Nem mi fogalmaztuk, hanem az ügyvéd. S pont azért kértünk ügyvédi segítséget, mert nem értünk a jogi dolgokhoz.

És jól látod az eladó 15.-ével értelmezi a határidőt.

Mi vevők, pedig az a vételár megfizetésével értelmezzük.

Csak nem tudom, hogy a tényleges jog mit mond. Vagy csak az számít, mi van leírva és éppen, ki hogyan értelmezi?

Plusz infó,két részletből tevődött össze az utolsó részlet:

• Fundamenta, aminek az utalási határideje legkésőbb március 31.-e volt.
  • CSOK amire vonatkozott 3.1-es rész amit korábban írtam.

Februári személyes találkozón az eladót kérdeztük, hogy hogyan számoljunk a költözéssel, akkor mondta, hogy ő is a 31.-ével számol.Csak hát az szóban történt és a helyzet is változott a karanténos időszakkal.

S az ügyvéd ügyvédi letétből elutalta mindkettőt 30.-án. Hogy teljesüljön a részünkről minden feltétel.

gerbera317 # e-mail 2020.04.02. 10:36

a birtokátruházás a teljes vételár megfizetésével egyidejűleg, legkésőbb 2020. április 15. napján esedékes.
Ez egy nagyon helyes kis gumimondat, amit az eladó így értelmez: "a birtokátruházás legkésőbb 2020. április 15. napján esedékes." És ehhez tartja magát. Ez elkerülhető lett volna azzal, ha a szerződésben így fogalmaztok: "a birtokátruházás a teljes vételár megfizetésével egyidejűleg esedékes, a vételár megfizetésének végső határideje 2020. április 15. napja."
Mielőtt visszaszólnál, tudd, hogy tudok magyarul, és igenis értem az eredeti mondat szándékát. És attól tartok, hogy az eladó is érti, de most éppen olyanja volt, és elhatározta, leckét ad nektek magyar nyelvből.

Yeti86 # e-mail 2020.04.02. 10:21

Ez az április 15.-e a mi határidőnk nálunk volt feltüntetve, hogy addig kell legkésőbb megfizetnünk a az utolsó vételárat.

A mondat elejében "az ingatlan birtokba adása, a birtokátruházás a teljes vételár megfizetésével egyidejűleg".

Ezt mondta, az ügyvédünk, hogy emiatt kellett volna már megtörténnie a birtokba adásnak.

Szomorú örökös #   2020.04.02. 06:51

Yeti86

Ha jól értelmezem, akkor 30.-án már birtokba kellett volna adnia az eladónak számunkra a házunkat.

Ezt vajon az alábbi mondatból hogy következtetted ki? :-O

A szerződésünkben ez szerepel:
3.1 A szerződő felek megállapodnak abban, hogy az ingatlan birtokbaadása, a birtokátruházás a teljes vételár megfizetésével egyidejűleg, legkésőbb 2020. április 15. napján esedékes.

Engedelmeddel a lényeget kiemeltem! Tehát határidő van rá, azt meg még nem lépte túl. Egyébként teljesen normális, hogy időt kap az eladó az ingatlan elhagyására, nem egyből adja azt át, amikor kifizetik azt neki. Az már más kérdés, hogy nem szokás a teljes összeget egyből átadni neki, a birtokbaadásra szoktak egy keveset visszatartani.

Hogyan tudom mihamarabb kikényszeríteni a birtokbaadást? Ha bejegyzésre kerülünk mint tulajdonos, milyen jogaim vannak az eladóval szemben, birtokbaadás nélkül?

A türelmes várakozásnál egyelőre többet nem tehetsz, mert nem múlt el még április 15-e. Az utcára végrehajtóval nem rakhatod csak úgy ki, még ha túllépi is a határidőt kicsivel. Javaslom, hogy maradj vele jó viszonyban, mert ha később bármi szavatossági probléma felmerül az ingatlannal kapcsolatban, akkor rossz viszony esetén nehéz lesz vele szemben bármit is érvényesíteni.

Yeti86 # e-mail 2020.04.02. 00:12

Szép estét!

Az alábbi esetben szeretnék tanácsot kérni.

Most vettünk egy családi házat. 30.-án történt meg a teljes vételár megfizetése.

A szerződésünkben ez szerepel:
3.1 A szerződő felek megállapodnak abban, hogy az ingatlan birtokbaadása, a birtokátruházás a teljes vételár megfizetésével egyidejűleg, legkésőbb 2020. április 15. napján esedékes.

Ha jól értelmezem, akkor 30.-án már birtokba kellett volna adnia az eladónak számunkra a házunkat. De nem hajlandó ezt megtenni. Nem készült el az új háza ahova költözni fog.

A tulajdoni bejegyzés holnap/holnap utánra meglesz.

Eddig az utalás után az ügyvédünk jelezte számára, hogy birtokba kell adnia az ingatlant, de többszöri megkeresésünkre sem reagál, hogy mikor adja át számunkra azt.

Mit tehetek mint vevő?

Jelenlegi albérletünket felmondtuk, s el kell hagynunk ebben a hónapban. Az eladó pedig vígan él a házunkban.

Hogyan tudom mihamarabb kikényszeríteni a birtokbaadást?

Ha bejegyzésre kerülünk mint tulajdonos, milyen jogaim vannak az eladóval szemben, birtokbaadás nélkül?

Előre is köszönöm a segítséget!

Tímea111 # e-mail 2020.03.28. 20:52

Köszönöm a válaszokat

MajorDomus # e-mail 2020.03.28. 20:33

Nem történt birtokbaadás. Sem a vételár maradéktalan kifizetése.
.
Addig az eladó dirigál.

drbjozsef #   2020.03.28. 19:46

Tímea111,

Ismerjük mi a Ti szerződéseteket, amit kötöttetek? Nem.

Tulajdonjoga már be van jegyezve? Ha nem, és külön nem rendelkeztetek róla, akkor nincs joga a birtokbaadás előtt semmire.

Ha tulajdonos, akkor a Ptk. alapján joga van az ingatlanát ellenőrizni (bár nem konkrétan erre az esetre van ez kitalálva, inkább a haszonélvező ellenőrzésére), úgyhogy akár be is kellhet engedned esetleg. De a leendő albérlőjét akkor sem.

(Megjegyzem, a kölcsönös együttműködés célszerűbb, például ha nem akarod, hogy a következő 5 évben folyamatosan a lakás szavatossági problémáival zaklasson. Ha nem esik nehezedre, akár be is engedheted őket, de te tudod.)

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Tímea111 # e-mail 2020.03.28. 18:17

Eladtam ingatlanomat novemberben és úgy egyeztünk meg, hogy a birtokbaadás napja ápr.30. 1 millió forint híján a vevő kifizette a vételi összeget.Rendszeresen hívogat és nagyon ki volt akadva mert megtudta, hogy egy kutya is lakik velem./amúgy 4éve ott él/.Utoljára avval hívott, hogy hozna albérlőt megnézni az ingatlant.Mivel üvöltözött velem a talefonba,mondtam neki, majd a birtokbaadás után hozhat.Mire kijelentette, neki joga van bemenni a lakásba.Kérdésem: valóban így van?

MajorDomus # e-mail 2020.03.22. 21:42

És ami a társasház beinditásához szükséges. Tervrajzok Alapitó Okiat stb.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.03.22. 20:03

Mindent át kell adnia, ami ahhoz szükséges, hogy a kivitelezővel szemben az esetleges szavatossági, jótállási igényeket érvényesíteni tudjátok.

www.kbs-ugyved.hu

realcore #   2020.03.22. 18:58

Kovács Úr által hivatkozott építtető kontra kivitelező jogi hátteret megtaláltam az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 32. §-ában.

De akkor öntsünk tiszta vizet a pohárba!

Ha ez az átvétel megtörtént, az építtető átvette a kész házat. A lakásokat átadta a tulajdonosoknak. Utána a már megválasztott közös képviselőnek / társasházkezelőnek szintén át kell adja az épület közös részeit, át kell írassa a társasház nevére a fogyasztásmérőket, stb.

Én erre a folyamatra lennék kíváncsi, meg hogy milyen dokumentomokat lehet kérni az építtetőtől. Logikusan a fenti hivatkozott kormányrendeletben szereplő valamennyi irat átadása praktikus lenne, ám de az nem feltétlen érdeke az építtetőnek. Szóval erre keresek, hogy jogszabályt, rendeletet, hogy mi az amit KÖTELEZŐEN lehet kérni tőle...

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.03.22. 18:35

Azt gondolod, a társasház bármilyen jogviszonyban is van az építtetővel? Ha igen, akkor szerintem tévedsz.

www.kbs-ugyved.hu

realcore #   2020.03.22. 17:25

Kérdésemmel arra gondolok, hogy van-e olyan jogszabály vagy rendelet, ami a birtokbaadás kapcsán előír mondjuk birtokbaadási jegyzőkönyv felvételét, annak deklarálja-e tartalmi elemeit? Célszerű, ugyanakkor szükségszerű-e rögzíteni péládul az 1. éves garanciális bejárási szándékot, annak időpontját?

Az alakuló közgyűlés alapján született felhatalmazás képviseleti jogot biztosít, de annak ilyen irányú gyakorlati megvalósítására van-e valahol jogszabályi, rendeleti mankó?

MajorDomus # e-mail 2020.03.22. 16:55

Az alakuló közgyűlés felhatalnazása alapján.

realcore #   2020.03.22. 15:56

Speciel a kettő lehet egy és ugyanaz. De melyik jogszabály(ok) írják le ennek a menetét? Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.03.22. 15:56

Az építtetőtől? Ő veszi át a kivitelezőtől.

www.kbs-ugyved.hu

realcore #   2020.03.22. 15:46

Üdv!

Esetleg valaki meg tudná írni, hogy újépítésű lakópark vagy társasház közös tulajdonú részeit milyen módon lehetséges és kell átvenni az építtetőtől közös képviselőként? Mely jogszabály rendelkezik ezekről?

Köszönöm.

drbjozsef #   2020.03.21. 21:04

De.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

gerbera317 # e-mail 2020.03.21. 19:10

A helyzetem az lenne, hogy árverésen licitáltam egy ingatlanra, az árverés sikeresen lezárult, én nyertem. A mai nap folyamán voltam a bírósági végrehajtónál aláírni az árverezési jegyzőkönyvet.
= árverésen vettem egy ingatlant, az árverési jegyzőkönyv aláírása megtörtént. OFF Istenem... ON
Nem lett ez már valahol máshol megválaszolva?

MajorDomus # e-mail 2020.03.21. 11:11

Küldjél a végrehajtónak birtokbaadási kérelmet,mert azzal lépsz be jogszerűen az ingatlanba.

pityu193 # e-mail 2020.03.19. 18:57

Tisztelt Fórumozók!

Egy kis segítséget szeretnék kérni.

A helyzetem az lenne, hogy árverésen licitáltam egy ingatlanra, az árverés sikeresen lezárult, én nyertem.

A mai nap folyamán voltam a bírósági végrehajtónál aláírni az árverezési jegyzőkönyvet.

Egy pár dolog tisztázatlan maradt számomra, mert olyan gyorsan “lezavarták” az aláírást/ tájékoztatást, a korona vírusra hivatkozva hogy a felét sem tudtam megjegyezni a dolgoknak. ( Első árverésem az életben)

A kezemben van az árverési jegyzőkönyv. Ezen kívül semmi más.
A vételár fennmaradó 90 százalékát holnap tervezem elutalni.

Ezek után mi a teendőm? Leírná valaki sorrendben hogy mit tegyek vagy mi következik, mi után?

A végrehajtó arra a kérdésre, hogy a Birtokbaadást miképpen intézzük mikor kapok birtokbaadási jegyzőkönyvet majd és mikor azt felelte, hogy a mostani helyzetre való tekintettel küldhetek birtokbaadási kérelmet, de szükségtelen, mert a leggyorsabb útja az ha az adós ide adja a kulcsot és én birtokba veszem majd a házat, szóljak ha birtokba vettem egy e-mailem keresztül.

A lakásról annyit kell tudni hogy ( 10 éve lakatlan, sem kapuzár, sem ajtózár, semilyen mérőóra nincs a közművekhez mert mindegyiket leszerelte a szolgáltató) így nincs mit elkérnem az adóstól.

Ha letelik a szükséges 30 nap, csak mennyek oda és “vegyem birtokba”?
Nem fogják hiányolni sehol a birtokbaadásit az ügyintézések során?

Előre is nagyon,nagyon köszönöm ha valaki szán rám időt és segít egy laikusnak :)

wers #   2020.02.27. 13:20

nagy bajban van az önkényeskedő árverési vevő.

Semmi esetre sem gondoltam önkényeskedésre. Az nem fér bele a fejembe, hogy:

A bíróság a kérelmet és a bizonyítékokat megvizsgálva

Miért nem vizsgálhatja a végrehajtó?