társasház irataiba való betekintés


osztap # 2022.06.15. 07:39

janko60,

Először is, egy levélben egy dolgot kérj: külön levél a birtokvédelem, külön levél a társasház feletti törvényességi felügyelet kérése. Az előbbi a WC/öltöző ügye, az utóbbi a Határozatok Könyve/jkv.

Birtokvédelem: A részletes szabályok itt vannak:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
Ha a Te önkormid honlapján van nyomtatvány erre a célra, használd azt. Ha nincs, akkor használd egy másik önkormiét, például ezt, ami még egy részletes tájékoztatót is írt. A nyomtatvány segít, hogy ne hagyj ki semmit.
https://www.somogyszentpal.hu/…kvedelem.pdf
Fizetés - ezen most éppen vita van, kérdezd meg a Te önkormidat, ők hogyan értelmezik a szabályokat, és hogyan kell fizetni, ha kell.
Benyújtásra javaslom az e-önkormányzati portált. Email nem jó. Ha papíron nyújtanád be, ügyelj arra, hogy mindent az előírt példányszámban nyújts be és oda, ahova a Te önkormid kéri.
Tartalmilag: Pontosan kövesd a fenti tájékoztatóban leírtakat, mindenre válaszolj, röviden és konkrétan. Az általános sopánkodást töröld (pl. "meg kívánom jegyezni.."). Csak akkor kérheted, hogy minden tulajnak biztosítson a kk. hozzáférést, ha a ők erre Téged meghatalmaztak.

Tv. felügyelet: A kk. pár nap késése után szerintem nem valószínű, hogy a jegyző intézkedni fog. Pláne, ha csak emailt küldtél a kk-nak, nem tértis felszólítást.
A jogszabály ez:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
Itt is érdemes a Te önkormidnál nyomtatványt keresni, annak hiányában egy másik önkormiét használni, pl:
https://biatorbagy.hu/…C3%BCgyelete

janko60 # 2022.06.15. 03:23

T. osztap !

Megfogadva javaslatod az alábbi levelet szerkesztettem a jegyzőnek. Eddig ilyesmit még soha sem csináltam, tapasztalatlan vagyok. Ezt a levelet még nem küldtem el, ezért minden hozzászólást, építő és támogató kritikát előre is köszönök.

------------------------------------------------------------------
Tisztelt Dr....................... Jegyző!

Kérem Önt, a 2003. évi CXXXIII. Törvény a társasházakról 27/A. §-a és a Kormány 155/2015. (VI. 25.) korm. rendelete értelmében, mint a társasházak törvényességi felügyeletét ellátót, hogy a
Bp..............................Piac Üzletház Társasház (11.. ....................................... hrsz)
Ügyeiben foglaljon állást, és gondoskodjon a törvényellenes állapot megszüntetéséről, a törvényes működés helyreállításáról.

1.) Kérem, nyújtson az ügyünkben érintettek számára birtokvédelmet.
2.) Kérem, biztosítsa számomra a Közgyűlési Határozatok Könyvének és a ház jegyzőkönyveinek megtekinthetőségét.

Indoklás:

Kétszintes üzletházunkban a közös tulajdonú helyiségek zárja ki lett cserélve. Az intézőbizottság elnöke .................... tájékoztatott, hogy az új kulcsokat átadta üzletemben dolgozó eladónak.
2022. május 30.-án az alábbi levelet küldte nekem.

-----------------
  • Társasház Üzletház
2022. máj. 30. 20:58 címzett: én

Kedves ............... !
Eladód átvette a kulcsokat és használja azokat.
Üdvözlettel : ........... IB. elnök

------------------
  • Eladom elmondta, hogy ez nem így történt. Elmentem a gondnokhoz, hogy megnézzem a nála lévő kulcsátadás jegyzéket. Tájékoztatott, hogy azt az utasítást kapta az intézőbizottság elnökétől, hogy a földszinti üzlettulajdonosok csak a földszinti közös helyiségekhez kaphatnak kulcsot, az emeleti üzlettulajdonosok csak az emeleti közös helyiségekhez. Ez viszont meg is valósult.

El kívánom mondani, hogy a földszinti közös helyiségek: WC, üzletenkénti villanyóra tároló, szeméttároló.
Emeleti közös helyiségek: WC, üzletenkénti villanyóra tároló, külön férfi és külön női zuhanyzó helyiség, továbbá külön férfi és külön női öltözőszekrény tároló. (Alapító okirat 6.oldal XIV-XV pontja részletesen megnevezi ezen helyiségeket)

Az emeleti tulajdonosok kaptak a földszinti szeméttárolóhoz is kulcsot, amivel az összes földszinti helyiséget használni tudják.

Így végül az történt, hogy a földszinti üzlettulajdonosok ki lettek rekesztve az emeleti külön férfi és külön női zuhanyzóból, továbbá külön férfi és külön női öltözőszekrény tárolóból és WC-ből.
(A mellékelt üzletházi megvalósulási tervrajzokon jól láthatók a földszinti és az emeleti közös használatú helyiségek megléte és elhelyezkedése.)
Meg kívánom jegyezni, azoknak az üzlettulajdonosoknak, akik ki lettek rekesztve az emeleti közös helyiségek használatából jelentős, eddig még fel nem mért mértékű érdek és életminőség sérelmük, anyagi káruk keletkezett. Egyértelmű, hogy egy komfortos (külön férfi és külön női zuhanyzó, továbbá külön férfi és külön női öltözőszekrény tároló használatával rendelkező) üzletet értékesebb, mint egy ilyen adottsággal nem rendelkező.

Az alapító okiratunk VIII/9. pontja egyértelműen rendelkezik a közös tulajdonú helyiségek használatáról:
" Egyik tulajdonostárs jogát sem lehet hozzájárulás nélkül elvonni, korlátozni"

2003. évi CXXXIII. törvény a társasházakról is tartalmazza:
23. § (1) Minden tulajdonostárs jogosult a közös tulajdon tárgyainak birtoklására és használatára, ez azonban nem sértheti a többi tulajdonostárs ezzel kapcsolatos jogát és jogos érdekét.

1.) Kérem a fenti rendelkezések alapján állítsa helyre a törvényes rendet. Biztosítsa üzletházunk minden egyes tulajdonosának minden közös tulajdonú helyiség rendeltetésszerű használatát.

Szerettem volna megtudni született-e olyan közgyűlési határozat, amely ilyen korlátozásra feljogosítaná az intézőbizottság elnökét. Ezért kértem az intézőbizottság elnökét 2022 június 10. napján:

  • Öt munkanapon belül jelöljön meg két időpontot, amikor a társasház határozatok könyvét megtekinthetem.

    Erre a levelemre a mai napig válasz nem érkezett.

2.) Kérem biztosítsa számomra a Közgyűlési Határozatok Könyvének és házunk jegyzőkönyveinek megtekinthetőségét a lentebbi jogszabályok alapján.
.A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény.
39. § (3) bekezdése: A jegyzőkönyvbe bármely tulajdonostárs betekinthet, és arról – a másolási költség megfizetésével – másolatot kérhet.
45. § (2) bekezdése: A Közgyűlési Határozatok Könyvébe bármely tulajdonostárs betekinthet és a határozatokról – a másolási költség megfizetésével – másolatot kérhet.

3.) Kérem tájékoztasson az intézőbizottság elnökének legkésőbb meddig kell intézkednie.

Birtokvédelmi ügyünk és irat betekintési ügyem kedvező elbírálását ezúton is köszönöm.

Bp., 2022…………………………………………
...................................
s.k.

Majordomus # 2022.06.12. 19:41

Nem ilyen rgyszerű ez,még téged jelentenének fel.

drbjozsef # 2022.06.12. 15:17

Hogyhogy?
Hát ki vagyok zárva a klotyóból, nem tudtam benni, nagyon kellett...
Aztán megnézhetjük azt a kulcsátvételit, tényleg nem kaptam-e...

Majordomus # 2022.06.11. 19:16

Azért megbüntetnek,a mobil wc miatt nem...

Egyébként tényleg bele kell állni az ügybe...

drbjozsef # 2022.06.11. 10:17

Mobilwc? Minek?

Én megírnám, hogy ha 2 napon belül nincs átadva nekem kulcs, odaszarok az üzletház folyosóján a zárt klotyó ajtaja elé.

És meg is tenném...

Majordomus # 2022.06.10. 22:12

Bérelne 1 m2 közterületet a ház költségére.
.
Rosszul fogja meg a dolgokat.
Én a nyilvánosság elé vinném a dolgokat.
.
Minden oostaládába bedobnám a levelet a tények rövid leírásával.

Azt is hogy a "az önökbköltségén azért állbott egy mobil wc a jövő héttől". Előbb utóbb engedni fognak.

Szomorú örökös # 2022.06.09. 21:09

Majordomus

Addig béreljen egy mobil wc-t a társasház költségére.

És azt hova tetetné le a szolgáltatóval? A társasház területére nem tudja, mert ahhoz a többiek engedélye kellene szerintem.

Majordomus # 2022.06.09. 19:32

Hát a betekintési joggal vitatkoznék,de a birtokvédelemben igazad van. Joga van a tulajdonát használni.
.
Csak ez több hónapi procedúra. Addig béreljen egy mobil wc-t a társasház költségére.

Majd perben érvényesiti.
Ugyanakkor hogy kedveskedjen a kedves tulajtársnak,egyuttal jérhe a társasház működésének törvényességi felülvizsgálatát a Jegyzőtől.
Annak nem fognak örülni.

osztap # 2022.06.08. 21:03

janko60,

Inkább más úton indulnék. Mivel Ti társasház vagytok, Te mint mezei tulajdonos nem nézhetsz bele mindenféle iratba. A számvizsgáló bizottság viszont igen. Társasházi törvény 51. § (1) a).
Ismered a tagjait? Kérd meg, hogy ugyan nézzék már meg a kulcsátadási jegyzőkönyvet.

Ha ez nem megy, akkor a jegyzőtől ne betekintést, hanem birtokvédelmet kérj. Te nem olvasgatni akarsz, hanem használni a WC-t. És egy hónapja még be tudtál menni, de mostanára kizártak.

janko60 # 2022.06.08. 20:33

PTK 5:74. § [A tulajdonostársak joga a birtoklásra és használatra]
A tulajdonostársak mindegyike jogosult a dolog birtoklására és használatára; e jogot azonban egyik tulajdonostárs sem gyakorolhatja a többiek jogainak és a dologhoz fűződő lényeges jogi érdekeinek sérelmére.

A társasház működése során keletkezett iratok a tulajdonosok közös tulajdonába számítanak. (Így a kulcsátadási jegyzőkönyv is gondolom)
A Jegyzőhöz fordulnék első körben a törvényesség (iratbetekintési jog) betartatása okán. Jó ez az irány?
Mikor lesz ebből kulcs?

Majordomus # 2022.06.08. 18:50

Akkor nincs más megoldás! Támadj!

janko60 # 2022.06.08. 18:24

A válasz már meg is jött!
Hogyan tovább?

.........gmail.com>

18:57 (1 órával ezelőtt)

címzett: .............................................................
T. ..........................Intézőbizottság Elnöke!

Eddigi késedelemre tekintettel 5 munkanapon belül tedd lehetővé számomra a kulcsátadási jegyzőkönyv megtekintését, vagy kulcsok átvételét, különben ügyvédhez fordulok, és minden eddigi és a késedelem miatti ezutáni káromat is követelni fogom tőled végső esetben fizetési meghagyással, valamint minden jogi eljárás költségét is rajtad fogom behajtatni.

............

Társasház Üzletház

20:08 (10 perccel ezelőtt)

címzett: én
Tedd meg

..................

janko60 # 2022.06.08. 16:32

Ez egy piac területén lévő kétszintes üzletház 36 ingatlan-nyilvántartásba vett magántulajdonú üzlettel.

drbjozsef # 2022.06.08. 07:10

Jogkövetőként?

Követelheted továbbra is a kulcsok átadását.
Csak egy kicsit erősebben.
Tértis levél, hogy az eddigi késedelemre tekintettel 3 munkanapon belül tegye lehetővé számodra a kulcsok átvételét, különben pert indítasz ellene, és minden eddigi és a késedelme miatti ezutáni károdat is követelni fogod tőle végső esetben fizetési meghagyással, valamint minden jogi eljárás költségét is rajta fogod behajtatni.

Milyen "üzletház" ez? Egy társasház, aminek a földszintjén a társasház közös tulajdonába tartozó üzlethelyiségek vannak bérbeadva?

janko60 # 2022.06.07. 20:09

Sajnos a kulcsmásolás nem működik. Kódoltak a kulcsok, kártya kell hozzá. Mi az amit tehetek jogkövetőként?

Majordomus # 2022.06.05. 19:14

Egyszerübb lenne,meg nem is egy őkör ára.
.
Ettől függetlenül érdemes kideríteni az ügyet. A kulcsok árát meg vonja le a közös költségből.

Szomorú örökös # 2022.06.05. 04:37

janko50

A szomszéd üzletektől kérjük kölcsön a kulcsokat. Mit tudok tenni, hogy a jegyzékeket megnézhessem, és így egyértelművé váljon ki is hibázott? Kihez fordulhatok panasszal?

Nem spirázod te egy kicsit túl ezt a történetet? Kétlem, hogy ebből jogi kérdést kellene csinálni.
Nem lenne egyszerűbb egyszer azt a kulcsot lemásoltatni és máris megoldva a kérdés?

janko60 # 2022.06.04. 21:54

T. Hozzáértők!
Üzletházunkban lecserélték a közös tulajdonú helységek zárjait több mint egy hónapja. Azóta sem kaptam meg üzlettulajdonosként e helységek (üzemi WC, öltöző, zuhanyzó, villanyóra) használatához tartozó kulcsokat. Ezt jeleztem emailben az intézőbizottság elnökének. Válaszában közölte, hogy az üzletben tartózkodó eladónak a kulcsok át lettek adva. Az eladó határozottan állítja, hogy semmilyen kulcsot nem vett át. A szomszéd üzlet eladója átvette az üzletükhöz tartozó kulcsokat átvételi jegyzék aláírása után. Három hete kértem először az intézőbizottság elnökét, hogy had nézzem meg az átvételi jegyzéket, mely egyértelműsíti, hogy az eladom átvette a kulcsokat vagy sem. Azóta többször is írtam az intéző bizottság elnökének adjon időpontot, hogy a kulcsátadási jegyzéket megtekinthessem, esetleg a kulcsokat átvehessem. Egyik levelemre sem válaszolt. A szomszéd üzletektől kérjük kölcsön a kulcsokat. Mit tudok tenni, hogy a jegyzékeket megnézhessem, és így egyértelművé váljon ki is hibázott? Van e valamilyen szabály arra, hogy mennyi időn belül köteles foglalkozni ügyemmel? Kihez fordulhatok panasszal?

Majordomus # 2022.03.26. 10:19

Az új képviselet megválasztásáig jogszerűen járhatnak el a ház ügyeiben.

drbjozsef # 2022.03.26. 06:36

janko60,

Igazad van, ha a közgyűlés a határozatában kifejezetten az szvb-t bízta meg képviselettel, és nem annak egyik tagját mint kk, vagy több tagját, mint intézőbizottság, ÉS ezt/ezeket a tag/tagokat nem mondatták le az szvb tagságról (ami nyilváb összeférhetetlen), akkor a hibázott a közgyűlés, ez a határozat így nem jó.

Én csak arra céloztam, hogy egy szvb tag simán lehet kk, de persze nem egyszerre, vagy-vagy.

Ügyvédre nincs tippem. Már az itteni ügyvédkereső sem működik. Gugli, ha más nincs.

janko60 # 2022.03.26. 01:36

T. drb jozsef!
A közgyűlés szabályosan lett összehívva és megtartva. Viszont 10. /2019.03.04. határozat szembemegy a jogalkotó akaratával, melyet lentebb írtak szerint ismét idézek:

"A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény 27. § (1-2) bekezdése, illetőleg 51. § (1) bekezdése szerint a számvizsgáló bizottság ellenőrző, véleményező, javaslattető szerv, nem járhat el a közgyűlés jogkörében, amely a döntést hozó szerv, illetőleg a közös képviselő jogkörében, amelynek feladata a közösség ügyintézése, képviselete."

Abban viszont egyetértek, hogy e fórum kereteihez mérten túl sok információt zúdítottam rátok, ami ráadásul eléggé szerteágazó.

Igazából szerintem engem abban tudnátok segíteni, ha e témában jártas szakjogász elérhetőségét eljuttatnátok hozzám, amit előre is köszönök.

Majordomus # 2022.03.25. 14:35

Elég zavaros az ügy....

drbjozsef # 2022.03.25. 06:43

Van, ahol intézőbizottságot írsz, máshol számvizsgáló bizottságot.

Azt írod, a rendkívüli közgyűlés 76%-kal felhatalmazta az szvb-t az ügyintézésre. Ha az a rendkívüli közgyűlés szabályosan lett összehívva, akkor nincs ezzel semmi baj. Vagy erre nem kapott meghívott senkit?

Túl sok a sor, és már nem nagyon értem ki kivel van.

janko60 # 2022.03.25. 00:21
Még sosem csináltam ilyet, kicsit félek ebbe belevágni. Arra gondoltam, hogy írok egy levelet a tulajdonosoknak a közös képviselőnk leváltása kapcsán, ami az ügyvédnő irodájában zajlott le, úgy, hogy se a közös képviselő, se az SZB. elnök se én nem lettünk meghívva. Kérlek véleményezd ezt a levelet. -------------------
  • T. Tulajdonos társam!
Szeretnék felállítani egy vizsgálóbizottságot, mely közös képviselőnk leváltásának körülményeit hivatott vizsgálni. A vizsgálat eredményeiről a Bizottság rendkívüli közgyűlésen tájékoztatná a tulajdonostársakat.

Ezen elhatározásomra Forrai Gábor alábbi gondolata ösztönzött:

„ Megközelítésem lényege az, hogy a hamis tényállításokat azért kell
szankcionálni, mert alkalmasak arra, hogy a közlés befogadójának tájékozatlanságát
kihasználva alakítsanak ki benne kedvezőtlen álláspontot valakire nézve.”

Forrai Gábor egyetemi tanár (BME GTK)

Közös képviselőnktől tudom, hogy nem kapott meghívót 2020. június 05 napján megtartott, közös képviselet tárgyában fennálló jogviszonyát érintő ügyében tett megállapítások és döntések tárgykörben.

( Meghívót én sem kaptam, pedig rendelkezésemre áll számos olyan információ, mely ha ezen a megbeszélésen elhangzott volna, a 2020.06.05. napján készült jegyzőkönyv nem a jelenlegi formájában látott volna napvilágot. Meg van az a félelmem, hogy meghívót csak azok a tulajdonostársak kaptak, akik alkalmasak voltak arra, hogy tájékozatlanságukat kihasználva alakítsanak ki bennük kedvezőtlen álláspontot közös képviselőnkre nézve. )

A meghívó biztosította volna, hogy a tárgyaláson jogsértőként megjelölt közös képviselő a vele szemben felhozott vádakkal szemben érdemben védekezhessen, vagy az ellene felhozott vádak meglétét vitassa.

A meghívó hiányában jogvédelem megengedhetőségének garanciái nem voltak biztosítva, ez az eljárás lefolytathatóságát és az ezt követő megállapítások jogszerűségét vonja kétségbe.

A Meghívó által biztosított garanciális jogok ezen a tárgyaláson nem érvényesültek, társasház képviseletére jogosultat ezekről a vádakról előzetesen senki nem értesítette.

2020.06.05. napján készült jegyzőkönyv aláíróitól előzetesen szeretném megtudni, ezen a tárgyaláson volt-e társasházi joghoz értő szakember, ha igen kaptak- e tájékoztatást ezen jegyzőkönyv határozatainak aggályos voltáról, jogszerűségéről?

(Esetleg a 2020.06.05. napján készült jegyzőkönyv aláíróival közös képviselő irodájában személyesen átbeszélhetnénk a kialakult helyzetet és tennivalókat.)

Kérem tulajdonostársam, hogy vizsgálóbizottság felállítási szándékomat támogassa. ---------
  • Ezzel a levéllel próbálnám beláttatni a tulajdonos társakkal, hogy nem azért nem voltunk ott mert féltünk szembenézni a tényekkel, hanem azért, mert a szervezők részéről tudatosan át lett gondolva, hogy ki ne legyen ott.