Nem írnád le konkrétan hogy mi a szitu?
Ingatlan tulajdonos / bérlő / haszonélvező felelőssége
Jozsef01,
Igen, létezik. De ez a kérdésed szempontjából irreleváns.
De ritka a határozott idejű haszonélvezet. Ilyen esetben célszerűbb szerintem használati jogot biztosítani, az szűkebb jogosítványokat jelent a használónak egy haszonélvezővel szemben. De persze a kérdés, hogy mi a pontos cél.
Tudtommal nem csak holtig tartó haszonélvezeti jog létezik, hanem adható meghatározott időre is.
Jav: hétvégi iparűzés ..
Családi ház esetében a szomszédokkal való küzdelem a kockázat hítvéhibiparűzés zajongás tárgykörben.
Haszonélvezet esetén csak kihalásos alapon jutsz hozzá az ingatlanodhoz!
Köszönöm a válaszokat! Nem társasházról van szó.
"Ha bérlő, akkor társasház esetén zaklathatnak téged, ha nem tartja be a házirendet, szmszt, együttélési szabályokat, de akkor sem téged büntetnek meg"
De igen.
Társasházban a tulajdonos felelős a bérlője magatartásáért és az általa okozott károkért köteles helytállni.
Jozsef01,
A konkrét tevékenységéért ő felel büntetőjogi értelemben.
Így nincsen "mögöttes" felelősséged.
Ha bérlő, akkor társasház esetén zaklathatnak téged, ha nem tartja be a házirendet, szmszt, együttélési szabályokat, de akkor sem téged büntetnek meg.
Ha haszonélvező, akkor jogod sincs beleszólni az ingatlan hasznosításába, kivéve, ha az a tulajdonod rongálásával, állékonyságának romlásával járna.
Bérlő esetén én beleírnám a bérleti szerződésbe, hogy nem végezhet ilyen vagy olyan tevékenységet. Aztán ha mégis, magára vessen.
Persze az azért nem ártana, ha nem lenne könnyen bizonyítható, hogy te már elve tudtál a tevékenységéről, és hallgatólagosan, a bérlet kiadásával úgymond ráutaló magatartással azt tudomásul vetted...
Tisztelt szakértők!
A következő lenne a kérdésem:
Milyen felelősség terheli az ingatlan tulajdonosát a következő esetekben?
a. Bérbe adja az ingatlanát és a bérlő ott olyan tevékenységet folytat, amire nincs vállalkozói engedélye (maszekol, mondjuk így). Ehhez nem szerzi be a szükséges hatósági engedélyeket (munkavédelem, tűzvédelem, környezetvédelem stb.)
b. Haszonélvezeti jog van az ingatlanon és az ingatlanban a haszonélvező olyan tevékenységet folytat, amire nincs vállalkozói engedélye (maszekol, mondjuk így). Ehhez nem szerzi be a szükséges hatósági engedélyeket (munkavédelem, tűzvédelem, környezetvédelem stb.)
A kérdés azért merült fel, mert lehetőségem lenne megvásárolni kedvező áron egy ingatlant, amit a jelenlegi tulajdonosa a fent leírt a, vagy b módon tovább használná határozott ideig (2 évig), erre az időre szüksége van ahhoz, hogy a tevékenységéhez megfelelő ingatlant találjon magának és ott elkezdje ennek a tevékenységnek a legális úton való üzemeltetését.
Milyen kockázatot jelenthet ez a szituáció ingatlan tulajdonosként ebben a 2 évben?
Remélem, érthetően fogalmaztam. Köszönöm előre is a válaszokat.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02