Átküldtem.
Közös tulajdon rendezésének kötelezettsége
Én azt szoktam javasolni, hogy termőföld esetében egyszerűbb ha az örökhagyó még életében rendezi a dolgot. Ez történhet úgy is, hogy elajándékozza a gyerekeinek a földet, és haszonélvezeti jogot tesz rá, így ha használatba van adva, akkor a bérleti díjat ő kapja.
Ha kapok egy tulajdoni lapot - lehetőleg frisset - akkor többet tudok mondani a lehetőségekről, illetve a költségekről is.
Az email címem, ahová el lehet küldeni: csabaosztatlan@gmail.com.
Akkor már egyszerűbb lenne a gyerekekét is 1/1-be tenni, ne kelljen a tőlem való örökléskor elölről kezdeniük ezt a mizériát, nem?
"Ehhez látnom kellene egy tulajdoni lapot."
Hát itt nyilvánosan adatokat nem adhatok meg.
A megosztás mennyire költséges dolog, ha teszemfel 6,5 ha-t kell háromfelé osztani?
Ebben az esetben a legegyszerűbb eljárási mód a Foktftv. alapján felszámolni a közös tulajdont, miután mindenki ebben érdekelt.
Ezen eljárás keretében a külsős megveheti a testvéred tulajdoni hányadát, és kialakítható számára egy 1/1-es földrészlet. Te a gyerekeiddel ha akarsz maradhatsz egy másik földrészletben közös tulajdonban, de valószínűleg megoldható az is, hogy mindenkinek önálló, 1/1-es tulajdona legyen. Ehhez látnom kellene egy tulajdoni lapot. A megosztás költségét meg lehet közösen is viselni.
Az járható út akkor, ha én eladom/elajándékozom a részem a gyerekeimnek, ezt végigvisszük a Földhivatalon, a testvérem eladja a részét a bérlő/tulajdonostársnak, (igen, több, mint három éve tulajdonostárs) és aztán ők hárman, mint végleges tulajdonosok felszámolják az osztatlant külön helyrajzi számra íratással? Egyébként mitől függ, hogy lehet-e külön helyrajzi számra íratni?
Az Foktftv. szerinti eljárás esetében csak a teljes tulajdonon lehet felszámolni az osztatlant. Vagyis nincs arra lehetőség, hogy a kérdező, meg a testvére egymás között megoldja. Ez a cumi. Ha valakik tulajdoni hánydot örökölnek egy osztatlanban, és nem tudnak megállapodni, akkor a Foktftv. szerint csak így oldható meg. Ebben az esetben szerintem megoldható. Főleg, ha a "külsős", aki bevásárolta magát már 3 éve tulajdonostárs.....
Quercus,
Lehet, nem jó a szövegértésem, de a harmadik mondatod üti az elsőt. A teljesen? Arról szól a 18/A. De a 18/B csak a MOST örökölt részletre vonatkozik.
A teljes földrészleten fel kell számolni a közös tulajdont, akkor is, ha az örökség csak tulajdoni hányadot érint. Ez alől kivétel, ha a kötelezettséggel érintett tulajdoni hányadokat egyben értékesítik, egyikük tulajdonába adják, állam javára felajánlják.
Ha ez a megadott határidőig nem rendeződik, az érintett tulajdoni hányadot kényszerértékesítik.
Hagyatéki már megvolt, a Földhivatali átírásból értesültem erről az egészről.
Na most... csak egy gondolatkísérlet. Kikacagni ér.
Tehát. A gyermekeim jelen örökségben nem résztvevők, az ő részük 2022 előtt keletkezett, ergo nem vonatkozik rá/rájuk ez a törvény. Az én anyai 1/6. részem szintén 2022 előtti, szóval arra sem.
Mivel nekem már van részem adott földterületen, velem nem nő tovább a tulajdonosok száma, csak a terület nagysága változik.
Egyedül a testvérem része az, ami "új" töredéket képez. De mivel a szülőktől örökölt részét eladta annak, aki bérli tőlünk pillanatnyilag az egész szántót, ha ezt az újonnan szerzett részt is eladja neki, akkor nem keletkezik új tulajdonos.
Ostobaság?
Örökös67,
Ha a hagyatéki eljárásban nem tudtok megegyezni, akkor öt éven belül vagy egyben értékesítitek ezt a most örökölt részt, vagy egyikőtök tulajdonába kerül, vagy ingyenesen az államnak felajánljátok, vagy - ha az lehetséges - külön helyrajzi számra osztjátok a földet. Ez a négy lehetőség van.
A fenti biztosítására az öröklés bejegyzésével egyidejűleg bejegyezteti a hatóság a tulajdoni lapra a földrészlet tekintetében az öt éves rendezési kötelezettséget. Ha a testvéred eladja a részét, akkor a vevő ennek tudatában veszi meg (szóval nem lesz rá nagy kereslet szerintem), ha ez egyáltalán lehetséges (szerintem igen, ez nem elidegenítési tilalom). De ha nem történik meg a rendezés, hogy egy tulajdonoshoz kerüljön a földrészlet öt éven belül, akkor az állam kényszerértékesíti, vagyis elárverezik. A tieteket is. Ott egyikőtök megveheti, ha meg akarjátok tartani.
(az egyik nevére íratásnak azért vannak kockázatai, ha történik valami azzal a tulajdonossal, a többi bukja a részét, persze családon belül ez elrendezhető, amíg maximális a bizalom és az egyetértés. De ha nem...)
Hiábá rendeznétek el a tulajdonjogot hármatok között, a kötelezettség négyetekre vonatkozik együtt.
Még egy kérdés. A társörökös testvérem egészen biztosan el akarja adni a maga részét, én és a gyermekeim pedig meg szeretnénk tartani a magunkét, akár úgy is, hogy a mi hármunk részét egyikünk nevére íratjuk, viszont a testvérem részét kivásárolni nem tudjuk, hogyan oldható ez meg?
Jesszus. Akkor én ehhez kevés leszek. Keressek egy ügyvédet, gondolom.
Örökös67,
Hát ha a földhivatal írta, akkor csak van relevanciája.
És sajnos van is, megint bocsánatot kell kérjek, nem olvastam tovább.
A 18/B.§ pont ezt taglalja :
„Ha a 2022. december 31. napját követően megnyílt hagyaték tárgya osztatlan közös tulajdonban álló ingatlanban fennálló tulajdoni hányad és a törvényes öröklés szabályai szerint több örököstárs közösen örökli, – ideértve a csupán kötelesrészre jogosult, de a kötelesrészét az ingatlanból természetben megkapó törvényes örököst is –, annak érdekében, hogy az ingatlan tulajdonostársainak száma ne növekedjen,
...”
és itt jön a rendezés.
Vagyis mégiscsak vonatkozik rátok is.
Olvasd el milyen lehetőségeitek vannak. Legfeljebb öt éven belül meg kell oldanotok.
Ó, értem! Akkor ezt a Földhivatal automatikusan odaírja mindenhová és akinek nem inge, az járjon utána.
drbjozsef, köszönöm szépen a választ!
Örökös67,
Bocsánat, felületesen olvastam.
De a válasz változatlan : a 2020. évi LXXI. törvény 18/A.§ szerint a közös tulajdon megszüntetési kötelezettsége akkor van az örökösöknek, ha a föld az örökhagyó 1/1 tulajdonában állt, és MOST keletkezne egy új közös tulajdon.
Most emelkedett jogerőre az elhunyt testvérünk hagyatékátadó végzése, amiről a Földhivatal is értesült. A nevünkre írták az örökséget, és ott szerepel a közös tulajdon rendezésének kötelezettsége. Nem indított senki eljárást.
Föld közös tulajdonának a rendezése egy nem peres eljárás. Úgy lehet, azt indította meg a tulajdonostárs.
A testvérem részét most örököltük meg 2024-ben és a Földhivataltól kapott összefoglaló határozaton már szerepel a "közös tulajdon rendezésének kötelezettsége".
Örökös67,
„Az új szabályok 2023. január 1-én léptek hatályba, tehát az új rendelkezéseket az ezt követően történt haláleseteknél kell alkalmazni.”
Rátok tehát nem vonatkozik, nincs teendőtök.
Kötelezettség tehát nincs a közös tulajdon megszüntetésére, de ha bármelyik tulajdonostárs szeretné, az továbbra is - megegyezés hiányában - jogosult elindítani a megszüntetése iránti pert.
Üdvözletem!
Édesanyám és édesapám halála után mi, három testvér megörököltünk egy hat hektáros szántót. Előbb édesanyám hunyt el, akkor örököltük meg a felét, aztán édesapám is, akkor a másik felét. Az édesanyám 1/6 része az én nevemen maradt, viszont az édesapám örökségéről lemondtam a két gyermekem javára. (Mindkét öröklés 2022 előtt történt.)
Az egyik testvérem a maga örökrészét eladta. A másik testvéremet nemrég elveszítettük, leszármazottja nem lévén mi, a testvérei örököltünk utána, ketten, fele-fele arányban. Az örököstárs testvérem minden bizonnyal eladja a maga részét, ha eladhatja. (Ugyanannak, akinek a szülőktől örökölt részt eladta.)
A kérdésem az lenne, hogy esetünkre hogyan vonatkozik a közös tulajdon rendezésének kötelezettsége? Hiszen tulajdonképpen már mindannyian tulajdonosok voltunk 2022 előtt is, most csak a föld területi eloszlása változott meg és eggyel kevesebb lett a tulajdonos.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02