Közös tulajdon


katica # 2003.11.11. 15:17

Közös tulajdonu pincék egy része ki van adva, egy része üres, többit használhatják a lakók.

Egyik üres pincét a közös képviselő odaadott más tulajdonosnak helyette használatomban és még 3 másik tulaj által használt pincerészt akarja kiadni a közös képviselő.

Közös képviselő az üres pincét nem akarja kiadni helyette a lakók által használható területeket csökkentette.

Joga van-e a tulajdonosnak megtériteni a pince kiadásból befolyt összeg - jövedelemadó ráeső részét a pince használat fejében valamint köteles-e beletörödni abba , hogy a közös képviselő üresen hagy pincéket nem engedi, hogy a tulajdonosok használhassák. (kulcsa csak neki van)

Azaz a tulajdonosnak van-e előbérleti joga.

Köszönettel:
Kati

Leiterjakab # 2003.11.12. 05:58

Mi az, hogy a tulajdonosnak előbérleti joga van?!?!? Ne viccelj már csak nem azt gondolod, hogy a közösképviselő majd veled fogja béreltetni a saját tulajdonodat? És ő meg beszedi a maga javára a bérleti díjat! Pfff!

A tulajdonosnak a legszentebb előjoga van a saját tulajdonára vonatkozóan!

A közös képviselő nem egy kiskirály, hogy ő döntse el ki mit használhat, és hogy eldöntse azt, hogyan gazdálkodik a lakóközösség a helyiségeivel. A lakóközösségnek kell erről szavaznia.

Ha jól értem akkor az összes pince valamenyi lakó közös tulajdona, tehát nem magántulajdonról van szó?

Szerintem az, hogy csak neki van kulcsa és mást be se enged, ez akár még a magánlaksértés fogalmába is belefér, de ezt nem lehet így előre megítélni.


Leiterjakab

Leiterjakab # 2003.11.12. 06:06

Társasházi tv. 23. § (1) A közös tulajdonban álló épületrészekkel kapcsolatos rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokról valamennyi tulajdonostárs egyhangúlag határoz.

....

(3) A közgyûlés a közös képviselôt [...] bármikor felmentheti.


Leiterjakab

the big cat # 2003.11.12. 13:39

Hmmm...magántuljadonban van...ugye, khmm...talán egyedi, vagy külön tulajdonrész, de ugye a közös tulajdon is magántuljadon.

magánlaksértés....khmmm....ezt is kissé elhamarkodottnak tartom...talán birtokháborítás...

Viszont abban igazad van, hogy aközös képviselő magatartása jogsértő. A lakók természetesen bérelhetik a közös tulajdon egy részét, de bérleti díjat csak annyit kell fizeniük, amennyivel több az általuk igénybe vett terület a saját eszmei tulajdonrészüknél.

Javaslom hívjatok össze lakógyűlést (közgyűlést) és ott döntsetek arról, hogy hogyan, és miylen módon osztjátok meg a pince használatot. Továbbá zavarjátok el a közös képviselőt a francba.

Leiterjakab # 2003.11.12. 17:20

A magántulajdont úgy értettem, hogy különtulajdon, ez csak elírás. Persze, hogy a társasház tulajdona nem köztulajdon, ...khhmm.... ennyire én se ...


Leiterjakab

katica # 2003.11.13. 13:21

Köszi a válaszokat.

Épp a saját eszmei jog meghatározásában van gond.
Nekem valójában csak erre a területre lenne szükségem.
Korábban volt egy közgyülési határozat melyben
a közösképviselő megszavaztatta, hogy milyen
területű lakás mekkora nm-t használhat a közösből mely kb az eszmei jog fele.

Hiába gondolom azt, hogy az össz pincerész
tulajdonhányadra eső része az eszmei jog ha a gyakorlatban nem igy van.

Leiterjakab # 2003.11.13. 15:04

Ha a közös képviselő megszavaztatta, akkor az nem azt jelenti, hogy az örökké úgy marad:

  • hívjatok össze új lakógyűlést és állapodjatok meg a tulajdoni hányadoknak megfelelő használatban. Ezt persze könnyű mondani, de tudni kellene hozzá, hogy a többi lakó is támogatja-e ezt. Meg azt is, hogy kinek az érdeke volt a pincék bérbeadása.

Egyébként arról, hogy hogyan használjátok a közös tulajdonban lévő pincék használatáról egyszerű többséggel határoz. M?indenkinek a tulajdoni hányada arányában van szavazata.

Ezt még jobb az előtt megejteni, hogy kiadnák a pincéket bérbe.


Leiterjakab

Putcz Olivia # 2004.05.21. 11:08

Sziasztok!
Kérdésem a következő lenne:
Közös tulajdonú lakásban 2 tulajdonostárs van, az egyik fél hitelt szeretne felvenni, de a másik fél nem egyezik bele. Felveheti egyedül az emlitett hitelt? Köszönöm


Putcz Olivia

Leiterjakab # 2004.05.21. 11:59

Felveheti.


Leiterjakab

Putcz Olivia # 2004.05.21. 12:11

Leiterjakab! Köszönöm ! De milyen esetben nem vehetné fel? Hogyan lehet ezt kivédeni? Köszi


Putcz Olivia

Putcz Olivia # 2004.05.21. 12:11

Leiterjakab! Köszönöm ! De milyen esetben nem vehetné fel? Hogyan lehet ezt kivédeni? Köszi


Putcz Olivia

*Marcsi* # 2004.05.25. 19:19

Tanácsot szeretnék kérni!
1 éve elváltam a volt férjemtől.
Vagyoni helyzetünk megoldatlan, hiszen osztott lakáshasználatot állapított meg a bíróság, mert egyikünknek sincs pénze, hogy külön költözhessünk.
Én 1 kiskorú és 1 nagykorú felsőoktatásban tanuló eltartásáról gondoskodom.
A lakás tulajdonjoga 1/2, 1/2.
Szeretném tudni, milyen lehetőségeim vannak arra, hogy normális életet élhessek, azaz, mit tehetnék, hogy a volt férjemet rábírjam a költözésre.
Én felajánlottam, hogy megvásárolom tőle a lakástulajdonát, de sajnos egy keresetből banki hitelt szinte lehetetlen visszafizetni.
Ha bele is egyezne, lehetetlen összeget kér a lakástulajdonért. Egyszerűen lehetetlenné teszi számunkra, hogy valaha is nélküle új életet élhessünk.
Mit tegyek???


Marcsi

Zoltán György # 2004.05.25. 21:12

Próbáld meg a Közös Tulajdont Bírósági Útón, Árveréssel Megszüntetni!

*Marcsi* # 2004.05.26. 19:35

Más megoldás nem is létezik?
Ezt a gyerekek miatt nem tehetem meg.
Ez a megoldás felmerült már, többször körbejártam. De ez egy lehetetlen dolog.
Nincs segítség?


Marcsi

Zoltán György # 2004.05.27. 03:43

Marcsi!
A lakást elárverezik PL.: 8.000.000.-Ft-ért, Akkor 4.000.000.-Ft a tied+2.000.000.-Ft szoc-pol és áfa. Kiegészíted kölcsönnel és működik.

Vagy az árverésen TE magad megveszed a másik részt, ez esetben csak 800.000.-Ft szoc-pol jár, de 3.200.000.-Ft kölcsönt megadják.

Pont a gyerekek érdekében kell lépned!

Zoltán György # 2004.05.27. 03:46

Árverésen nincs "lehetetlen összeg", a becsértéket a Bíróság állapítja meg, nem a férjed!

A vételárat pedig az árverés!

Kago (törölt felhasználó) # 2004.05.27. 08:38

Katinak:
A közös tulajdon szabályait a Ptk rendezi. A Ptk egyebek mellett szól a közös tulajdon használatának, hasznosításának módjáról is. Eszerint a közös tulajdon hasznosításának a kérdésében - jelenleg abban, hogy a közös pincerekeszek közül ki melyiket jogosult kizárólagosan használni, ki melyiket használhatja többed magával, és melyik lesz beérbeadva, kinek mennyiért, és mit kezdenek a tulajdomnostársak a befolyt bérleti díjjal - a tulajdonostársak többségi határozattal döntenek. ( A tulajdonostársaknak tulajdoni hányadaik arányában van szavazati joga. ) A többségi határozat a közös képviselőt is köti. A Ptk lehetőséget taremt azonban arra, hogy a leszavazott kisebbség a többségi döntés felülvizsgálatát kérhesse a bíróságtól - ha a többségi döntéssel a jogos érdekei súlyosan sérülnek.

Kago (törölt felhasználó) # 2004.05.27. 08:49

Marcsinak:
A házasségi pontóperi ítéletében a bíróságnak a közösen használt lakás további használatáról is rendelkeznie kellett. ( Ha ebben a kérdésben egyezség volt közted, és a volt férjed között, úgy az egyezséget kellett végzéssel jóváhagynia, az eredmény ugyanaz. )
A bíróság a Csjt szerint csak akkor dönthetett a további együttlakás mellett, ha egyrészt az ingatlan fizikailag megosztható, másrészt pedig a volt házasfelek egymás közti viszonya ezt megengedi.
A bíróság bontóperi ítélete azonban nem végleges, és megmásíthatatlan.
Ugyanúgy, ahogy a perben megítélt gyermektartásdíj felemelését, vagy leszállítását is lehet kérni a volt házasfelek jövedelmi, vagyoni viszonyaiban utóbb beállott lényeges változásra hivatkozással, lehet kérni a közös lakás használatára vonatkozó rendelkezés felülvizsgálatát is.
Amennyiben tehát a volt férj magatartásában olyan jelentős változás követkeuzett be az elmúlt időszak alatt, ami a további együttlakást lehetetlenné teszi, úgy erre hivatkozással kérni lehet a bíróságot arra, hogy az ítélet közös lakás használattal kapcsolatos rendelkezését vizsgálja felülk, és módosítsa akként, hogy kötelezze a volt férjet a közös ingatlan elhagyására. Ez utóbbi esetben a közös lakást elhagyó volt házastársnak lelépti díj jár, aminek a mértéke a lakás beköltözhető, és lakott forgalmi értéke különbözetének annyiad részer, amennyi az együttlakók száma. ( Esetetekben tehát a lakás forgalmi értéke kb. 40 %-ának negyede. ) A volt férjnek természetesen megmarad a tulajdoni hányada, annak hasznait azonban a továbbiakban nem élvezheti.

Kago (törölt felhasználó) # 2004.05.27. 09:18

Katinak:
A közös tulajdon szabályait a Ptk rendezi. A Ptk egyebek mellett szól a közös tulajdon használatának, hasznosításának módjáról is. Eszerint a közös tulajdon hasznosításának a kérdésében - jelenleg abban, hogy a közös pincerekeszek közül ki melyiket jogosult kizárólagosan használni, ki melyiket használhatja többed magával, és melyik lesz beérbeadva, kinek mennyiért, és mit kezdenek a tulajdomnostársak a befolyt bérleti díjjal - a tulajdonostársak többségi határozattal döntenek. ( A tulajdonostársaknak tulajdoni hányadaik arányában van szavazati joga. ) A többségi határozat a közös képviselőt is köti. A Ptk lehetőséget taremt azonban arra, hogy a leszavazott kisebbség a többségi döntés felülvizsgálatát kérhesse a bíróságtól - ha a többségi döntéssel a jogos érdekei súlyosan sérülnek.

*Marcsi* # 2004.06.13. 19:36

Tanácsotokat szeretném kérni.
Már az előzőekben leírtakhoz hozzáfüzendő:
Ha közös lakásmegosztást ítélt meg a bíróság, de másképp osztottuk meg a lakást és tulajdonképpen egy nagyszobát osztottunk ketté, tehát egy légtérben élünk a volt ex-el, amiből kb. 5m2 az ami az én elkerített részem, lehet-e olyat kijelentenie az ex-emnek, hogy nem fogadhatok senkit sem a lakásban.
Pontosabban.
Van egy barátom, aki vidéken él, lakik és néha felutazik hozzám. Komoly kapcsolat alakult ki köztünk.
Többször nálam maradt már és az 5m2-en, az elkerített saját kis "szobácskámban" vagyunk. Lehet-e a volt ex-nek kijelentenie, hogy nem maradhat itt, hogy nem használhatja a közös lakásunkat, hogy nem fogadhatok senkit sem.
Fontos lenne tudnom, hiszen lépni szeretnék olyan tekintetben, hogy vagy elárvereztetem a közös lakást, vagy kifizettetem a részemet vele és én megyek el a lakásból.
Így nem lehet élni, és nem vagyok hajlandó az állandó cirkuszokat, megjegyezéseket végighallgatni tőle.
Van e jogom arra, hogy így új életet kezdhessek valaki mással, aki talán fontosabb lett az életemben.
Nem összeköltözés a fontos, csak a néhai látogatás. A nagy lépésre ezután szánom majd rá magam.
De érdekelne a vélemény, hogy mit tehetnék ez ügyben.
Előre is köszönöm szépen.


Marcsi

Boni # 2004.09.15. 16:31

Kedves Hozzáértők!
A segítségeteket, tanácsotokat szeretném kérni.
Szakdolgozatom címe: A Közös tulajdon.Én mikor ezt a témát választottam, úgy gondoltam, milyen jó lesz, mert oly sok féle jogterülettel kpcsolatban lehet róla írni...
CSakhogy a konzulensem egész más irányt szánt a témának, mert a 2. világháború elötti és az 59-es PTK-beli szabályozást akarja összevetetni+1960-tól napjainkig analizáltatni a témába vágó BH-kat témakörök szerint, mint pl közös tulaajdon elbirtoklása, alkalmatlan idő stb. Ez így már úgy tűnik nekem mint egy igzi "magyar jogtöri tanszéki" téma. Ezt viszont nem szeretném. Az a gond, hogy én valami olyan irányba szeretnék elmenni, ami a gyakorló jogász számára hasznos, a jelen problematikáit dolgozza fel, tárja fel, ill átfogó képet ad a témáról, hogy elmondhassam, értek a közös tulajdon szabályozásához. de sajnos van még egy gond: a hegyközségek, erdőbirtokossági társulat stb. nagyon nem tartozik a kedvenceim közé.Arra gondoltam, hogy a PJT-ről, gazdasági társaságokról, öröklési jogi esetről, de főként ingatlanról, mint közös tulajdonról írnék (és ingó).csak akkor mégis milyen indokkal hagyhatom ki a hegyközséget stb.Egy gyakorló jogász biztos tudja, tapasztalta, mi az ami szakdolgozatra méltóa közös tulajdon körében!

Kérlek adjatok tippeket, hogy mi legyen a téma!!!!Köszönöm

szajbertattila # 2004.09.15. 16:51

Én inkább azt javaslom, hogy hallgass a konzulensre, és menj utánna a dolognak úgy, ahogy irányít. Szerintem egészen jó koncepciót talált ki, és benne van a gyakorlat feldolgozása is. Amúgy ha a közös tul. speciális esetei érdekelnek, akkor közelebb van ehhez a hegyközség, mint a gazdasági társaság - vagy mond azt, hogy ez téged nem érdekel, és válassz egy teljesen más témát

posthero # 2004.09.28. 10:04

üdv!

a következő problémám adódott. vásároltam egy társasházi ingatlant. az adásvételiben szerepel, hogy a lakáshoz tartozik egy tárolóhelyiség is. lakásba beköltöztem és birtokba vettem a tárolót is. ma megtalált a közös képviselő és felszólított, hogy a tároló a társasház tulajdona és azonnal pakoljak ki onnan, különben kénytelen lesz lecserélni a zárakat.

kérdések:
ki mulasztott? az eladó, aki jogtalanul adta át nekem a tárolót, hiszen az nem a saját tulajdona, hanem a házé.

joga van-e a közös képviselőnek a zárakat lecserélni, miközben én a tárolóban magántulajdonaimat tárolom és ezzel akadályoz abban, hogy hozzáférjek?

joga van-e esetlegesen kipakolni a tárolóban lévő magántulajdonaimat?

bocsássam a lakógyűlésen szavazásra a tároló birtoklásának ügyét?

ha igen mire kell figyeljek?

mekkora a felelőssége az eladónak, aki tudatosan vagy félreértésből lényegében eladta nekem a tárolót is, hiszen a vételárban benne volt.

köszönöm

szebe # 2004.09.28. 12:10

Ha az előző tulajdonos tudta, hogy nem az övé a tároló akkor nagyot vétett. Sürgősen nézz utánna a földhivatalban. Elvileg a tárolóknak külön hrsz-al kell rendelkezniük(nekem külön hrsz.-e van, így külön szerződéssel vettem a tárolót és 10%-os illetéket fizettem). Ha csak használta korábban a tárolót, akkor a lakógyűlés elé kell vinned a bérleti, illetve használati kérelmed. Ha most jogosulatlanul birtokolod a tárolót akkor a lakóközösség utólag is kérhet használati díjat.
A személyes dolgaidhoz nem nyúlhatnak.

honky # 2004.11.09. 08:16

Valamikor a 90-es évek elején vettem egy társasházban /mosókonyha,száritó stb/helységet .A lakógyülés egyhangu döntésével.Hivatalos engedélyel kialakitotunk belöle egy 44m2-es lakást.
A probléma az,hogy ez egy lapos tetejü épület ,és a mi lakásunk ebből emelkedik ki.Ebből van most a mi gondunk.A közös képviselő szerint/mivel a tető felújításra kerül/ezt saját pénzünkből kell felújítani.Létezik e az,hogy a felettúnk levő tető a saját tulajdonunk,mert ha igen akkor a "MI"
tetőnkön lévő összes berendezést /antennák stb/leszedetem vagy bérleti dijat fizettetek.