Közös tulajdon


ildikó31 # 2004.12.16. 07:46

kedves balazs01 megpróbálok válaszolni szajbertattila helyett:
ha nem volt külön vagyona egyik félnek sem, akkor a vagyonmegosztás fele-fele, de ezt a házasság felbontása iránti perben külön kérni kell (sokkal több illetékbe kerül) a gyermekelhelyezés a vagyonmegosztást nem befolyásolje, a gyermektartás fizetése szempontjából van jelentősége. Ha nálad egy gyermek lesz, a másik félnél kettő, akkor neked kell maj fizetni!


ildiko31

balazs01 # 2004.12.16. 07:36

Még mindig kérem, hogy valaki válaszoljon!
Köszönöm!

balazs01 # 2004.11.25. 12:00

Kérlek valaki válaszoljon nekem, ha szajbertattila nem ér rá!
Köszi!

balazs01 # 2004.11.15. 10:17

Tisztelt szajbertattila!

Kérdésem lenne, amire szeretném, ha válaszolnál!
Válunk, 18 évi házasság után. Van egy házunk, ami kb. 20 milliót ér. A tulajdon közös, fele-fele arányban.
Az eltelt évek alatt voltak ingatlanvásárlásaink, építkeztünk is. Mindig, minden közös tulajdon volt.
Szülői segítség mindkét oldalról érkezett rendesen, a férjem részéről egy kicsivel több. Most pereskedni akar a vagyonon is.
Nem volt a házasság előtt egyikünknek sem külön vagyona.
Lehetséges, hogy nem fele-fele részben ítélik meg??
Mondjuk az ügy bonyolódik azzal is, hogy nála 2 gyerek, nálam 1 gyerek marad.
Kérlek, hamar válaszolj, mert nemsokára tárgyalás lesz!
Előre is köszönöm!!

szajbertattila # 2004.11.09. 09:28

az alapító okiratban benne van, hogy mi tartozik társasházi közös tulajdonba, és a tető az tipikusan ilyen szokott lenni - minden valószínűség szerint közös költségből megy a felújítása is.

honky # 2004.11.09. 08:19

Valamikor a 90-es évek elején vettem egy társasházban /mosókonyha,száritó stb/helységet .A lakógyülés egyhangu döntésével.Hivatalos engedélyel kialakitotunk belöle egy 44m2-es lakást.
A probléma az,hogy ez egy lapos tetejü épület ,és a mi lakásunk ebből emelkedik ki.Ebből van most a mi gondunk.A közös képviselő szerint/mivel a tető felújításra kerül/ezt saját pénzünkből kell felújítani.Létezik e az,hogy a felettúnk levő tető a saját tulajdonunk,mert ha igen akkor a "MI"
tetőnkön lévő összes berendezést /antennák stb/leszedetem vagy bérleti dijat fizettetek.

honky # 2004.11.09. 08:18

Valamikor a 90-es évek elején vettem egy társasházban /mosókonyha,száritó stb/helységet .A lakógyülés egyhangu döntésével.Hivatalos engedélyel kialakitotunk belöle egy 44m2-es lakást.
A probléma az,hogy ez egy lapos tetejü épület ,és a mi lakásunk ebből emelkedik ki.Ebből van most a mi gondunk.A közös képviselő szerint/mivel a tető felújításra kerül/ezt saját pénzünkből kell felújítani.Létezik e az,hogy a felettúnk levő tető a saját tulajdonunk,mert ha igen akkor a "MI"
tetőnkön lévő összes berendezést /antennák stb/leszedetem vagy bérleti dijat fizettetek.

honky # 2004.11.09. 08:16

Valamikor a 90-es évek elején vettem egy társasházban /mosókonyha,száritó stb/helységet .A lakógyülés egyhangu döntésével.Hivatalos engedélyel kialakitotunk belöle egy 44m2-es lakást.
A probléma az,hogy ez egy lapos tetejü épület ,és a mi lakásunk ebből emelkedik ki.Ebből van most a mi gondunk.A közös képviselő szerint/mivel a tető felújításra kerül/ezt saját pénzünkből kell felújítani.Létezik e az,hogy a felettúnk levő tető a saját tulajdonunk,mert ha igen akkor a "MI"
tetőnkön lévő összes berendezést /antennák stb/leszedetem vagy bérleti dijat fizettetek.

szebe # 2004.09.28. 12:10

Ha az előző tulajdonos tudta, hogy nem az övé a tároló akkor nagyot vétett. Sürgősen nézz utánna a földhivatalban. Elvileg a tárolóknak külön hrsz-al kell rendelkezniük(nekem külön hrsz.-e van, így külön szerződéssel vettem a tárolót és 10%-os illetéket fizettem). Ha csak használta korábban a tárolót, akkor a lakógyűlés elé kell vinned a bérleti, illetve használati kérelmed. Ha most jogosulatlanul birtokolod a tárolót akkor a lakóközösség utólag is kérhet használati díjat.
A személyes dolgaidhoz nem nyúlhatnak.

posthero # 2004.09.28. 10:04

üdv!

a következő problémám adódott. vásároltam egy társasházi ingatlant. az adásvételiben szerepel, hogy a lakáshoz tartozik egy tárolóhelyiség is. lakásba beköltöztem és birtokba vettem a tárolót is. ma megtalált a közös képviselő és felszólított, hogy a tároló a társasház tulajdona és azonnal pakoljak ki onnan, különben kénytelen lesz lecserélni a zárakat.

kérdések:
ki mulasztott? az eladó, aki jogtalanul adta át nekem a tárolót, hiszen az nem a saját tulajdona, hanem a házé.

joga van-e a közös képviselőnek a zárakat lecserélni, miközben én a tárolóban magántulajdonaimat tárolom és ezzel akadályoz abban, hogy hozzáférjek?

joga van-e esetlegesen kipakolni a tárolóban lévő magántulajdonaimat?

bocsássam a lakógyűlésen szavazásra a tároló birtoklásának ügyét?

ha igen mire kell figyeljek?

mekkora a felelőssége az eladónak, aki tudatosan vagy félreértésből lényegében eladta nekem a tárolót is, hiszen a vételárban benne volt.

köszönöm

szajbertattila # 2004.09.15. 16:51

Én inkább azt javaslom, hogy hallgass a konzulensre, és menj utánna a dolognak úgy, ahogy irányít. Szerintem egészen jó koncepciót talált ki, és benne van a gyakorlat feldolgozása is. Amúgy ha a közös tul. speciális esetei érdekelnek, akkor közelebb van ehhez a hegyközség, mint a gazdasági társaság - vagy mond azt, hogy ez téged nem érdekel, és válassz egy teljesen más témát

Boni # 2004.09.15. 16:31

Kedves Hozzáértők!
A segítségeteket, tanácsotokat szeretném kérni.
Szakdolgozatom címe: A Közös tulajdon.Én mikor ezt a témát választottam, úgy gondoltam, milyen jó lesz, mert oly sok féle jogterülettel kpcsolatban lehet róla írni...
CSakhogy a konzulensem egész más irányt szánt a témának, mert a 2. világháború elötti és az 59-es PTK-beli szabályozást akarja összevetetni+1960-tól napjainkig analizáltatni a témába vágó BH-kat témakörök szerint, mint pl közös tulaajdon elbirtoklása, alkalmatlan idő stb. Ez így már úgy tűnik nekem mint egy igzi "magyar jogtöri tanszéki" téma. Ezt viszont nem szeretném. Az a gond, hogy én valami olyan irányba szeretnék elmenni, ami a gyakorló jogász számára hasznos, a jelen problematikáit dolgozza fel, tárja fel, ill átfogó képet ad a témáról, hogy elmondhassam, értek a közös tulajdon szabályozásához. de sajnos van még egy gond: a hegyközségek, erdőbirtokossági társulat stb. nagyon nem tartozik a kedvenceim közé.Arra gondoltam, hogy a PJT-ről, gazdasági társaságokról, öröklési jogi esetről, de főként ingatlanról, mint közös tulajdonról írnék (és ingó).csak akkor mégis milyen indokkal hagyhatom ki a hegyközséget stb.Egy gyakorló jogász biztos tudja, tapasztalta, mi az ami szakdolgozatra méltóa közös tulajdon körében!

Kérlek adjatok tippeket, hogy mi legyen a téma!!!!Köszönöm

*Marcsi* # 2004.06.13. 19:36

Tanácsotokat szeretném kérni.
Már az előzőekben leírtakhoz hozzáfüzendő:
Ha közös lakásmegosztást ítélt meg a bíróság, de másképp osztottuk meg a lakást és tulajdonképpen egy nagyszobát osztottunk ketté, tehát egy légtérben élünk a volt ex-el, amiből kb. 5m2 az ami az én elkerített részem, lehet-e olyat kijelentenie az ex-emnek, hogy nem fogadhatok senkit sem a lakásban.
Pontosabban.
Van egy barátom, aki vidéken él, lakik és néha felutazik hozzám. Komoly kapcsolat alakult ki köztünk.
Többször nálam maradt már és az 5m2-en, az elkerített saját kis "szobácskámban" vagyunk. Lehet-e a volt ex-nek kijelentenie, hogy nem maradhat itt, hogy nem használhatja a közös lakásunkat, hogy nem fogadhatok senkit sem.
Fontos lenne tudnom, hiszen lépni szeretnék olyan tekintetben, hogy vagy elárvereztetem a közös lakást, vagy kifizettetem a részemet vele és én megyek el a lakásból.
Így nem lehet élni, és nem vagyok hajlandó az állandó cirkuszokat, megjegyezéseket végighallgatni tőle.
Van e jogom arra, hogy így új életet kezdhessek valaki mással, aki talán fontosabb lett az életemben.
Nem összeköltözés a fontos, csak a néhai látogatás. A nagy lépésre ezután szánom majd rá magam.
De érdekelne a vélemény, hogy mit tehetnék ez ügyben.
Előre is köszönöm szépen.


Marcsi

Kago (törölt felhasználó) # 2004.05.27. 09:18

Katinak:
A közös tulajdon szabályait a Ptk rendezi. A Ptk egyebek mellett szól a közös tulajdon használatának, hasznosításának módjáról is. Eszerint a közös tulajdon hasznosításának a kérdésében - jelenleg abban, hogy a közös pincerekeszek közül ki melyiket jogosult kizárólagosan használni, ki melyiket használhatja többed magával, és melyik lesz beérbeadva, kinek mennyiért, és mit kezdenek a tulajdomnostársak a befolyt bérleti díjjal - a tulajdonostársak többségi határozattal döntenek. ( A tulajdonostársaknak tulajdoni hányadaik arányában van szavazati joga. ) A többségi határozat a közös képviselőt is köti. A Ptk lehetőséget taremt azonban arra, hogy a leszavazott kisebbség a többségi döntés felülvizsgálatát kérhesse a bíróságtól - ha a többségi döntéssel a jogos érdekei súlyosan sérülnek.

Kago (törölt felhasználó) # 2004.05.27. 08:49

Marcsinak:
A házasségi pontóperi ítéletében a bíróságnak a közösen használt lakás további használatáról is rendelkeznie kellett. ( Ha ebben a kérdésben egyezség volt közted, és a volt férjed között, úgy az egyezséget kellett végzéssel jóváhagynia, az eredmény ugyanaz. )
A bíróság a Csjt szerint csak akkor dönthetett a további együttlakás mellett, ha egyrészt az ingatlan fizikailag megosztható, másrészt pedig a volt házasfelek egymás közti viszonya ezt megengedi.
A bíróság bontóperi ítélete azonban nem végleges, és megmásíthatatlan.
Ugyanúgy, ahogy a perben megítélt gyermektartásdíj felemelését, vagy leszállítását is lehet kérni a volt házasfelek jövedelmi, vagyoni viszonyaiban utóbb beállott lényeges változásra hivatkozással, lehet kérni a közös lakás használatára vonatkozó rendelkezés felülvizsgálatát is.
Amennyiben tehát a volt férj magatartásában olyan jelentős változás követkeuzett be az elmúlt időszak alatt, ami a további együttlakást lehetetlenné teszi, úgy erre hivatkozással kérni lehet a bíróságot arra, hogy az ítélet közös lakás használattal kapcsolatos rendelkezését vizsgálja felülk, és módosítsa akként, hogy kötelezze a volt férjet a közös ingatlan elhagyására. Ez utóbbi esetben a közös lakást elhagyó volt házastársnak lelépti díj jár, aminek a mértéke a lakás beköltözhető, és lakott forgalmi értéke különbözetének annyiad részer, amennyi az együttlakók száma. ( Esetetekben tehát a lakás forgalmi értéke kb. 40 %-ának negyede. ) A volt férjnek természetesen megmarad a tulajdoni hányada, annak hasznait azonban a továbbiakban nem élvezheti.

Kago (törölt felhasználó) # 2004.05.27. 08:38

Katinak:
A közös tulajdon szabályait a Ptk rendezi. A Ptk egyebek mellett szól a közös tulajdon használatának, hasznosításának módjáról is. Eszerint a közös tulajdon hasznosításának a kérdésében - jelenleg abban, hogy a közös pincerekeszek közül ki melyiket jogosult kizárólagosan használni, ki melyiket használhatja többed magával, és melyik lesz beérbeadva, kinek mennyiért, és mit kezdenek a tulajdomnostársak a befolyt bérleti díjjal - a tulajdonostársak többségi határozattal döntenek. ( A tulajdonostársaknak tulajdoni hányadaik arányában van szavazati joga. ) A többségi határozat a közös képviselőt is köti. A Ptk lehetőséget taremt azonban arra, hogy a leszavazott kisebbség a többségi döntés felülvizsgálatát kérhesse a bíróságtól - ha a többségi döntéssel a jogos érdekei súlyosan sérülnek.

Zoltán György # 2004.05.27. 03:46

Árverésen nincs "lehetetlen összeg", a becsértéket a Bíróság állapítja meg, nem a férjed!

A vételárat pedig az árverés!

Zoltán György # 2004.05.27. 03:43

Marcsi!
A lakást elárverezik PL.: 8.000.000.-Ft-ért, Akkor 4.000.000.-Ft a tied+2.000.000.-Ft szoc-pol és áfa. Kiegészíted kölcsönnel és működik.

Vagy az árverésen TE magad megveszed a másik részt, ez esetben csak 800.000.-Ft szoc-pol jár, de 3.200.000.-Ft kölcsönt megadják.

Pont a gyerekek érdekében kell lépned!

*Marcsi* # 2004.05.26. 19:35

Más megoldás nem is létezik?
Ezt a gyerekek miatt nem tehetem meg.
Ez a megoldás felmerült már, többször körbejártam. De ez egy lehetetlen dolog.
Nincs segítség?


Marcsi

Zoltán György # 2004.05.25. 21:12

Próbáld meg a Közös Tulajdont Bírósági Útón, Árveréssel Megszüntetni!

*Marcsi* # 2004.05.25. 19:19

Tanácsot szeretnék kérni!
1 éve elváltam a volt férjemtől.
Vagyoni helyzetünk megoldatlan, hiszen osztott lakáshasználatot állapított meg a bíróság, mert egyikünknek sincs pénze, hogy külön költözhessünk.
Én 1 kiskorú és 1 nagykorú felsőoktatásban tanuló eltartásáról gondoskodom.
A lakás tulajdonjoga 1/2, 1/2.
Szeretném tudni, milyen lehetőségeim vannak arra, hogy normális életet élhessek, azaz, mit tehetnék, hogy a volt férjemet rábírjam a költözésre.
Én felajánlottam, hogy megvásárolom tőle a lakástulajdonát, de sajnos egy keresetből banki hitelt szinte lehetetlen visszafizetni.
Ha bele is egyezne, lehetetlen összeget kér a lakástulajdonért. Egyszerűen lehetetlenné teszi számunkra, hogy valaha is nélküle új életet élhessünk.
Mit tegyek???


Marcsi

Putcz Olivia # 2004.05.21. 12:11

Leiterjakab! Köszönöm ! De milyen esetben nem vehetné fel? Hogyan lehet ezt kivédeni? Köszi


Putcz Olivia

Putcz Olivia # 2004.05.21. 12:11

Leiterjakab! Köszönöm ! De milyen esetben nem vehetné fel? Hogyan lehet ezt kivédeni? Köszi


Putcz Olivia

Leiterjakab # 2004.05.21. 11:59

Felveheti.


Leiterjakab

Putcz Olivia # 2004.05.21. 11:08

Sziasztok!
Kérdésem a következő lenne:
Közös tulajdonú lakásban 2 tulajdonostárs van, az egyik fél hitelt szeretne felvenni, de a másik fél nem egyezik bele. Felveheti egyedül az emlitett hitelt? Köszönöm


Putcz Olivia