Társasházi tetőtér beépítés, lakásbővítés


Tailorka # 2021.04.19. 23:42

Kedves Fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni.

Lakásvásárlás előtt állok. Egy hatlakásos társasház legfelső emeletén lévő lakását szeretném megvenni, amelyhez tartozik egy padlástér is, amely a társasház osztatlan közös tulajdona, de a mostani tulajnak kizárólagos használati joga van rá (ez benne van az alapító okiratban).

A tulaj beépítette a padlásteret és ott kialakított egy fürdőszobát a lakók tudta és engedélye nélkül. A tulaj a padlásteret is beleszámolja a vételárba, mondván, ő arra úgy tekint, hogy az övé (hiába mondtam neki, hogy az nem az ő tulajdona).

A tulaj azt mondta, hogy nekem semmi bajom nem származhat abból, ha úgy veszem meg a lakást, hogy a tulajdoni lapon csak a tényleges lakás mérete szerepel, padlástér nélkül, mert úgysincs másik bejárat a padlástérre, csak az ő lakásán keresztül lehet megközelíteni. Ez igaz? Nem vehetik el tőlem valahogy a padlásteret? Ő azt mondta, max akkor, ha módosítanak az alapító okiraton, de úgyse fognak. Számomra ez nem túl megnyugtató.

Én inkább meg szeretném venni a lakóktól a padlásteret is, hogy semmi bajom ne legyen belőle és legálisan csinálhassak vele azt, amit csak akarok. Szerintetek érdemes lenne? Illetve, ugye jogosan gondolom azt, hogy a padlásteret nem kéne beleszámolnia a vételárba?

Köszönöm a segítséget!

Zoltanuss # 2021.04.09. 07:15

MighoT !
Tehát ha jó helyen van , jó az ár, akkor a megszerzés némi praktikával megoldható.
Az Alapító Okirat módosítás nehézkes, költséges, de egy hosszú bérlettel talán előrébb jutsz.

Mindenesetre a közösséget és a hatóságot informálni kell, majd ők döntenek.
Az eladót pedig nyomás alá helyezni.

Hogy megéri - nem éri meg... itt mi nem tudhatjuk.

Zoltanuss # 2021.04.09. 07:08

Két állítás :
kiszemelt társasházi tetőtéri lakásban a jelenlegi tulaj kb 17 éve kibontott egy átjárót a tetőtér végébe, tehát egy közös tulajdonú, mások számára elérhetetlen helyiségbe, majd ott kialakított két szobát (kb 15 m2 nettó terület) és két ablakot helyezett tetőre. Ezt mind a lakóközösség tudta és beleegyezése nélkül csinálta, továbbá engedélyt sem kért az építésügyi hatóságoktól. A közös képviselő mai napig nem tud erről.

és
eladni ráadásul az árból sem óhajt engedni.

Ha nem tud a lakóközösség , akkor itt a jó alkalom, hogy tudjon. Egy vétel előtt a leendő vevő csak felkeresi a közös képviselőt és informálja a helyzetről.

Az ár letörés módja . direktbe az érdeklődő vagy megbízottja, felveti hogy nagyon, de nagyon nagy hiba az engedélynélküliség. Sőt kilátásba helyezi, hogy a hatóságokat informálni fogja. szerinte. tűzveszélyes, városkép rontó, állag veszélyeztető... lényeg nyomás az eladóra, hogy váljon eg az ingatlanától.
Az eladó, ha van esze gyorsan megválik a tulajdonától... még némi árengedmény ellenében is.

Az alapelv : az állampolgár joga a bejelentés a szabálytalanság vélelmezése, a hatóság feladata pedig a kivizsgálás.

Zoltanuss # 2021.04.09. 06:52

Ahogy József is írta :

Én nem venném meg így,

kibogozhatalan nehezen a végére jutható ügy. Azért büntetés már meredek.
De az eladó megkárosította a társasházi közösséget, megsértett bizonyos építési szabályokat.

Ha tényleg jó helyen van és az ár is jó, akkor azért érdemes azon gondolkodni, hogy megkeresve a közösséget-
  • a közösképviselőn keresztül, felajánlani, hogy egy örök /hosszú bérlet... pl. 20 évre konstrukcióval, majd az építési hatóságot, hogy megy e az engedély.... ami gyakorlatilag csak a 2 ablakra vonatkozik. Ha igen, akkor megvehető !!
nanemaaa # 2021.04.09. 06:46

MighoT

Ha bizonyítható, hogy az elvégzett építési munka 10 évnél régebbi, arra bírságot nem szab ki a hatóság. Nagyobb gáz, hogy valószínűleg fennmaradási engedélyt se fog adni, tekintettel arra, hogy ez ma már nem engedély köteles építési tevékenység.

A problémát inkább az alapító okirat módosításában látom. Mi lesz, ha a társasház nem járul hozzá a módosításhoz, esetleg köteleznek arra, hogy állítsd vissza az eredeti állapotot?

Egyébként a Nyugati pályaudvart is eladták már párszor a történelem során, mégse lett belőle sose magántulajdon. Az eladó olyan dologért kér pénzt, ami nem az övé. Ajánld fel neki a tetőtéri szobákért cserébe az Állatkert oroszlán kifutóját. ;)

drbjozsef # 2021.04.08. 18:20

MighoT,

Igen, téged büntetnek meg, veled bontatják el.

Mivelhogy mint visszterhes vevő, az eladó jogutódja leszel.

Én nem venném meg így, csak akkor, ha a vételár megfelel a két szoba nélkül (+büntetések +költségek) is.

Egyébként felejtsd el.

MighoT # 2021.04.08. 17:16

Üdv!
Lakásvásárlás előtt vagyok. A kiszemelt társasházi tetőtéri lakásban a jelenlegi tulaj kb 17 éve kibontott egy átjárót a tetőtér végébe, tehát egy közös tulajdonú, mások számára elérhetetlen helyiségbe, majd ott kialakított két szobát (kb 15 m2 nettó terület) és két ablakot helyezett tetőre. Ezt mind a lakóközösség tudta és beleegyezése nélkül csinálta, továbbá engedélyt sem kért az építésügyi hatóságoktól. A közös képviselő mai napig nem tud erről.
Jelenleg a két helyiség állapotügyileg rendben van, de a padlózatát újítani kéne.
A tulaj fennmaradási engedélyt nem hajlandó kérni. Az ingatlant a jelen formában, helyzetben kívánja eladni ráadásul az árból sem óhajt engedni.
Kérdésem, hogy ha így megveszem a lakást és fennmaradási engedélyt kérnék, én kapnám a büntetést?
Egyáltalán nekem kéne kérnem az engedélyt vagy a közös képviselőnek? Hiszen az engedély után is még közös tulajdonba maradna, elidegenítésről gondolom még nem lehet szó.
Előre is köszönöm a válaszokat, meglátásokat!

nanemaaa # 2021.02.12. 07:33

Zoltanuss
Mennyi az a m2 pontosan, amihez még nem kell? Létezik olyan, hogy sok, vagy kevés?
Egy esetleges későbbi értékesítés során nyilván megérné, ha később derülne ki, hogy az eladott 60 m2-es lakás valójában csak 50.

Zoltanuss # 2021.02.10. 13:19

Qkker !
Figyelmembe véve a korábbi javaslatokat is azért + 12 nm -nél nem biztos ,hogy pont az AO modósítás az elsődleges.
Mivel használjátok és más is elsődlegesen a jelenlegi használok belegyezése kell, majd a közgyűlés,. nyilván előtte a kk. véleménye is..
Ennyi nm -nél lehet hosszútávú bérlet is.

Vagy a tetőtér megvétele.

drbjozsef # 2021.02.08. 13:19

Qkker,

... 100% tulajdonosi egyetértéssel. Menni fog, mindenki bele fog egyezni?

nanemaaa # 2021.02.08. 10:27

Qkker
Közös képviselőt, hogy hívjon össze lakógyűlést. Utána alapító okirat módosítás.

Qkker # 2021.02.04. 16:49

Szép estét!
A következő problémába kérnék segítséget.
Társasházban lakunk 4. emeleten a tetőtérben.A lakás jelenleg 50m2. Közvetlen a lakás mellett (a konyhával közös fallal) található egy kb. 10-12 m2 nagyságú közös tároló, amit az egy emelettel alattunk lakókkal használunk. Szeretnénk bővíteni a lakást, a tárolóból kialakítanánk egy szobát. A tároló fűtött,egy tetőtéri ablak kerülne beépítésre egy ajtóval kötnék össze a lakással illetve szigetelés és laminált padlót raknánk le. Ezzel 62m2-re nőne a lakás.
Milyen hatóságokat kell felkeresni, milyen papírokat kell beszerezni, és a társasház lakói felé milyen kötelezettségek vannak a munkák megkezdésével kapcsolatban. Merre induljak kiket keressek egyáltalán? Ha valaki végigjárta már ezt a procedúrát kérem adjon tanácsot.
Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.11.03. 18:03

Ezért új Alapitó Okirat kell,ami csak 100 %-os beleegyezéssel lehetséges.

De nem. Mondhatod akárhányszor, ez nem igaz.

Felhívom a figyelmed a Tht. 10.§(1) bekezdésben a "ha e törvény másként nem rendelkezik" beszúrásra. Bár tudom, tudom, az értelmezés nem nagyon megy.

Majdnem 1 évem ment rá.
Ezt el is hiszem esetedben. Sőt, a te képességeiddel még jó eredmény is.

MajorDomus # 2020.11.03. 17:19

Nem viccelek. Te arról beszélsz,amiről olvastál,én meg 2 tetőtér eladás földhivatali maceráiról.
.
A tetőtér(padlás) kivétele a közös tulajdonból azt eredményezi,hogy minden tulajdonosnak megváltozik a tulajdoni hányada-kevesebb lesz,a vevőé meg több és megnő a magántulajdon aránya.-
.
Ezért új Alapitó Okirat kell,ami csak 100 %-os beleegyezéssel lehetséges.
Majdnem 1 évem ment rá.

drbjozsef # 2020.11.02. 17:20

Mondd, hogy csak viccelsz, amikor azt mondod, közös képviselő vagy...

Van, amikor gazdálkodik a társasház, és kiadása van. Kifizeti a pénzt. Kiadja. Kevesebb lesz neki.

És van, amikor értékesít valamit, mondjuk egy beépítetlen tetőteret. Ilyenkor ő kapja a pénzt. Több lesz neki.

MajorDomus # 2020.11.02. 16:36

Azért olvasd kicsit tovább a törvényt.
Szerintem ez a közös tulajdon átalakítása,oly módon,hogy minden tulajdonosnak megváltozik a tulajdoni hányada.
.
Ez esetben....
.
3. * Rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások: az állagvédelmet meghaladó, a fenntartás (az üzemeltetés, a karbantartás és a felújítás) körébe nem tartozó olyan munkálattal összefüggő kiadások, amelyek az alapító okirat szerint közös tulajdonban lévő épület, épületrész bővítésével, átalakításával vagy közös tulajdonba kerülő új épület, épületrész, illetőleg épületberendezés létesítésével járnak.

drbjozsef # 2020.11.01. 19:31

De elég.

Pont ezért van a Tht. 10.§(2) és (3) bekezdése.

Bár azt tudjuk, hogy esetedben felesleges értelmezni a jogszabályokat.

MajorDomus # 2020.11.01. 18:10

Nem elég a 4/5-öd sajnos,mert mindenkinek változik a tulajdoni hányada.

drbjozsef # 2020.10.31. 21:34

Mekkora többség kell az elfogadáshoz? A lakásszám számít vagy a m2 arány? Bár az is meglenne 4/5 felett, nem olyan nagy az ő lakásuk.
Tulajdoni hányad szerinti 4/5, kivéve ha az alapító okiratban rendelkeztetek arról, hogy 2/3 is elég.

Telefonban kérdeztem a közös képviselőt, mondta, alapító okiratot is kellene módosítani. Azt is mondta, meg kéne venni a felettem levő részt amit felmér egy értékbecslő. Mit mondhatok, erre, adják minimál áron, hisz az a tető most is beázik és egy sz*r tetőért akarnak pénzt kérni amit amúgy is cserélni fogok?
Igen, AO módosítás kell. Igen, meg kell venned a felső részt.
Nem a tetőért kérnek pénzt. A padlástérért. Érted, mint egy üres telek, ott sem a felette lévő levegőt veszed meg.

Ha valaki kiköti, hogy vegyem meg, akkor mondhatom neki azt, hogy oké, de akkor a közös részben is marad tulajdonom és akkor pakolhatok fölé?
Most csak a sajátod felettit vennéd meg? De hogy jön ez ide? Közös rész használatát a közösség szabályozza.

Korábbi hozzászólásokban olvastam, esetleg kérjek kizárólagos használati jogot? Na de akkor hozzáadható a hasznos lakótárhez?!?
Nem, esetedben ez hülyeség, ha fizikailag is hozzácsatolnád a lakásodhoz.

Milyen jogi dolgokat kell intézni? Az önkormányzatnak már jeleztem (nem emelünk rajta), persze ő kicseréltetné velem a teljes tetőt, mondtam erre más mód kell, nem fizetem ki másik 6 lakóét.
Pedig úgy szokták, hogy egy befektető megveszi az egész padlásteret, kialakít ott 1-2-3 lakást, amit ő eladhat, cserébe felújítja a tetőt. Illetve, ha az érték ennél is nagyobb, akkor akár az egész épületet.
Ha úgy érted, hogy csak a sajátod felett építenéd be, de csak ott akarsz tetőszerkezetet cserélni, azt felejtsd el. Kizárt hogy hozzájárulnának, értelme sincs, és talán műszakiag is kivitelezhetetlen.

Hogy érdemes (most nem a műszaki kivitelezési részre értem) nekiindulni?
Kitalálni mit akarsz, és körbejárni a tulajdonostársakat.

MajorDomus # 2020.10.31. 20:28

Nem lesz könnyű!
Várd meg mig beázik a tető,svha össze kell dobni fejenként 1 milliót,mindjárt lelkesen támogatni fogják a padlás eladását.

Zoltanuss # 2020.10.31. 13:55

Ilyen szemlélettel amit leírt a kérdező ,nem érdemes. Az 1 akadékoskodó helyett lesz több is.
Az első a megvétel és nem jelképes, hanem piaci áron !

Danesz6 # 2020.10.31. 11:31

Üdv,

remélem aktív még ez a topic.
8 lakásos (mind) földszinti társasházban lakunk, kert, pince (mondjuk ez külön van kerítve), padlás osztatlan közös tulajdon.
Kinőttük a lakásgyerekszületés miatt, a szomszéd jelezte nem akarjuk-e beépíteni a padlást, ő is beépítené csak körbe kell járni.
A tető elég tré, ha beépítenénk, a fölöttünk levő részt -ahéjazatot- cserélnénk.
6 szomszéd (nyilván aki szintén megcsinálná ő is) már szóban beleegyezett, közgyűlést még emiatt nem hívtunk össze, de a 7. lakás lehet a macerás (javasolták, h fizessünk nekik).

  • Mekkora többség kell az elfogadáshoz? A lakásszám számít vagy a m2 arány? Bár az is meglenne 4/5 felett, nem olyan nagy az ő lakásuk.
  • Telefonban kérdeztem a közös képviselőt, mondta, alapító okiratot is kellene módosítani. Azt is mondta, meg kéne venni a felettem levő részt amit felmér egy értékbecslő. Mit mondhatok, erre, adják minimál áron, hisz az a tető most is beázik és egy sz*r tetőért akarnak pénzt kérni amit amúgy is cserélni fogok?
  • Ha valaki kiköti, hogy vegyem meg, akkor mondhatom neki azt, hogy oké, de akkor a közös részben is marad tulajdonom és akkor pakolhatok fölé?
  • Korábbi hozzászólásokban olvastam, esetleg kérjek kizárólagos használati jogot? Na de akkor hozzáadható a hasznos lakótárhez?!?
  • Milyen jogi dolgokat kell intézni? Az önkormányzatnak már jeleztem (nem emelünk rajta), persze ő kicseréltetné velem a teljes tetőt, mondtam erre más mód kell, nem fizetem ki másik 6 lakóét.
  • Hogy érdemes (most nem a műszaki kivitelezési részre értem) nekiindulni?

Csinált már valaki ilyet innen aki megosztaná a tapasztalatát?

Köszönöm!

nanemaaa # 2020.04.27. 07:22

Lola14
A jogi oldal csak az egyik. Fontosabb kérdés lesz az építésügyi és a tűzvédelmi előírások teljesíthetőségének kérdése.

Lola14 # 2020.04.27. 06:57

Kedves fórumozók.

Lakás vásárlást tervezek, ami a társasház legfelső szintjén található, amit eredetileg is lakásként terveztek. Ez a tetőtérnek egyébként egy kisebb hányada. Körülötte a maradék részt elvileg a társasháztól meg lehetne venni, és hozzácsatolni az eredeti lakáshoz. Milyen jogi problémái vannak ennek, ha vannak. És honnan lehet ezt kideríteni?

Előre is köszönöm,
Üdv,

Kash025 # 2019.10.28. 18:20

*Kimaradt a "nem":

"az pedig NEM opció, hogy a meglévő lakáshoz hozzárendelik a tetőteret"