Használatbavételi engedély


nanemaaa # 2021.05.31. 08:44
  1. Az engedélyezett, vagy az építési naplóban fellelhető megvalósulási terveknek megfelelően elkészült, rendeltetésszerűen biztonságosan használható épületre lehet kiadni az engedélyt, vagy tudomásul venni a használatbavételt.
  2. Az előzőekből adódóan a jelenlegi szabályok mellett egyértelműen NEM.
infodomi # 2021.05.25. 10:11

Tisztelt Tagok, Szakértők!

Használatbavételi engedéllyel kapcsolatban lenne 2 kérdésem:

Újépítésű, több lakásos társasház használatbavételi engedélyezési eljárása során milyen állapotban (készültségi fokon) kell lennie a lakásoknak a hatósági szemle pillanatában; milyen munkafázisoknak kell addigra megvalósulnia a lakásokban (a kivitelezés és a beépítés tekintetében)?

Kaphat e használatbavételi engedélyt az újépítésű társasház, ha nincs minden lakás az előírásoknak megfelelő állapotban a hatósági eljárás (szemle) alkalmára?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2020.04.01. 15:13

Egy borjut még megérne,ökröt már nem...

nanemaaa # 2020.04.01. 06:48

Nem egy ló ára...

Eddig. De mivel most már csak bíróságra mehet(ne), így azért már más a leányzó fekvése, perköltség, ügyvéd.... és ha ló nem is, de egy ökör ára kijöhet belőle. :D ;)

MajorDomus # 2020.03.31. 14:14

Nem egy ló ára...

nanemaaa # 2020.03.31. 06:06

drbjozsef

VAN, akinek megéri (mondjuk a polghiv, jól jön az illeték). :D

Mert az önkormányzat mit csinál az illeték bevétellel? Semmit. Ugyanis az kizárólagosan állami bevétel.

MajorDomus # 2020.03.30. 16:57

Abba nem megy tönkre..
Viszont próba szerencse...

drbjozsef # 2020.03.30. 10:42

VAN, akinek megéri (mondjuk a polghiv, jól jön az illeték). :D

nanemaaa # 2020.03.30. 09:09

Nem éri meg. ;) :D

MajorDomus # 2020.03.26. 21:29

Támadd meg. Egy próbát megér!

rumona # 2020.03.26. 12:58

De ha megszüntették ezt a lehetőséget, akkor ez már nem is életszerű, mármint a használatbavételit megtámadni, akkor már csak a bíróság jöhet szóba?

MajorDomus # 2020.03.25. 16:59

Inkább a bírósághoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.25. 08:07

:)

nanemaaa # 2020.03.25. 08:03

tehát nem támadhatom meg a használatba vételi engedélyt annak reményében, hogy kártérítést kapok?

Nos, pont az ilyen jellegű szomszéd zsarolások miatt szüntették meg a fellebbezés lehetőségét. A kártérítési igénynek korábban se volt köze a közigazgatási eljáráshoz, így a kettő eddig sem volt összemosható.
Ha tényleg jogos kártérítési igényed van, szerintem ne ahhoz az ügyvédhez fordulj, aki korábban azt javasolta neked, hogy fellebbezz! :D

MajorDomus # 2020.03.24. 18:13

Há ha még ügyfélként vagy nyilvántartva indits egy fellebbezést . Mit veszithetsz?
Pofon nem vágnak. Legfeljebb az új szomszédok.

rumona # 2020.03.24. 13:15

Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat.

Beléptem az ETDR (azt hiszem így hívják a felületet) és ott még nem adták ki a használatbavételi engedélyt, sőt még ügyfélként vagyok bejegyezve.

Igen, én is olvastam, hogy márc.1-től megszűnik ez a lehetőség, ezek szerint csak a per maraad, tehát nem támadhatom meg a használatba vételi engedélyt annak reményében, hogy kártérítést kapok?

még anno egy ügyvéd javasolta nekem, hogy a használatba vételkor támadjam meg (de ez pár éve volt, azóta megépült, sőt laknak is benne, de használatbavételijük még nincs).

MajorDomus # 2020.03.23. 15:58

Ezért irtam hogy későn ébredt fel....

nanemaaa # 2020.03.23. 07:44

rumona
Ha még csak ezután nyújtják be a kérelmet, akkor eleve nem számíthatsz fellebbezésre, mert március 1-ével megszűnt az azt követően induló ügyekben.
A hatóság döntése ellen kizárólag a bírósághoz lehet fordulni. Az általad felvetett kérdések egyébként sem a használatbavétel témakörébe tartoznak, értékcsökkenésre alapból perre mehetsz, arra ugyanis nincs kihatása egy építéshatósági eljárásnak.
Ha valóban magasabbra építették az épületet, akkor arra viszont elvileg nem adható használatbavételi engedély, csak fennmaradási, de ha ezt a hatóság "nem veszi észre", akkor bizony elcsúszhat.
Egyebekben nem hinném, hogy a használatbavételi eljárásban ügyfél leszel, így nem igazán lesz rálátásod a dologra.

MajorDomus # 2020.03.21. 10:08

Az épület nagyságától függően -pld.társasház- több százmillió ft lehet az épitményben,amit az épitő/beruházó szeretne megkapni,a tulajok meg az albérletekből már szeretnének beköltözni a lakásaikba. ...
.
Kissé későn ébredtél fel,az engedélyezési fázisban kellett volna megtámadni az épitkezést.

drbjozsef # 2020.03.20. 10:07

rumona,

Olvasd el ezt. Ha van időd, pénzed, és idegeid, talán valamiféle kártérítésre számíthatsz, de azért ne ringasd magad hiú ábrándokba.

https://index.hu/…dik_kerulet/

rumona # 2020.03.20. 09:32

Kedves Forumozók!
Segítséget illetve tanácsot szeretnék a következőben kérni.
A lakásommal szemben épült egy ingatlan (anno bejelentkeztem ügyfélként az építésügynél). Várhatóan most fogják megkérni a használatbavételi engedélyt, amelyet szeretnék megtámadni (lakásom értéke jelentősen csökkent :kilátás megszűnt, fényviszonyok romlottak, túl közel épült minden beszédet hallani a szomszédből, magasabbra épült mint az eredeti terv).
Mire számíthatok, tudom hogy a fellebbezésre pár nappom van, de utána mire számítsak, elviheti bíróságra az épittető a fellebezést ?
köszönöm a válaszokat!

nanemaaa # 2020.03.13. 12:55

Nem egészen. Azt mondom, hogy a bejelentés alapján épülő épületre se építési engedély, se használatbavételi engedély nincs. A hatósági bizonyítványnak semmi köze az építmény használatbavételéhez, vagy használatra alkalmasságához. Teljesen felesleges lenne egy hatósági bizonyítvány kérelemhez bármi olyat csatolni, amihez a hatóságnak nincs köze.

drbjozsef # 2020.03.12. 11:39

Azt monndod, nem egyeztették a jogszabályokat, hogy ahol a használatbavételire hivatkozás van, oda csatoljunk valamit a bejelentés kötelezettekre is, hogy ne legyen illogika?

Hm.

nanemaaa # 2020.03.12. 08:24

drbjozsef
Lényegében igazad van,. de a kormány az egyszerű bejelentés alapján építhető építési munkákkal kapcsolatban bedobta a gyeplőt a lovak közé.

Ezzel lényegében minden felelősséget a felelős műszaki vezetőre testált, hiszen az építési munkaterület veszélyes üzemnek minősül, így az építésben résztvevőkön és ellenőrzőkön kívül ott más nem tartózkodhatna. Ugyanakkor mivel már maga a bejelentés sem valós hatósági aktus, így a befejezés és a rendeltetésszerű használatra alkalmasság vizsgálatára sem lett ilyen eljárás kinevezve.

drbjozsef # 2020.03.12. 07:45

Ez érdekes.

Lenne egy olyan kényelmetlen érzésem, hogy ez nem kellene hogy így legyen. Csak azért, mert csak bejelentésköteles az építketés, attól még nem költözhetsz be lakni amikor félkész, és kilógnak a vezetékek a vakolatlan falból...