termőföld elővásárlási jog


Csinoszan # 2009.12.22. 16:15

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő

Szeretném eladni az erdőmet egy helyben lakónak, ami egy 10 hektáros területen van osztatlan közös tulajdonban. Az erdőterületen társult erdőgazdálkodást folytatunk. Az lenne a kérdésem, hogy a tulajdonostársakat elég-e kiértesíteni a polgármesteri hivatalban lévő kifüggesztéssel, vagy külön-külön értesíteni kell őket. Az erdőn nincs erődbirtokossági társulás.
Előre is köszönöm a segítségét.
Csinoszan

monalisa1 # 2009.12.22. 18:32

(Ha esetleg nem lenne érdemi válaszoló, javaslom próbálja felvenni a kapcsolatot dr. Máté Ildikó ügyvédnővel aki elfoglaltság miatt mostanában nem, de volt idő amikor rendszeres hozzászóló- válaszoló volt itt a fórumon., erdőjogi dolgokban kellő ismeretekkel rendelkezik. Tel.: 20/3215-690. ill. e-mail: mateildiko@gmail.com)

"Mona"
laikus hozzászóló

Csinoszan # 2009.12.22. 20:10

Köszönöm szépen a tanácsot Mona.

Csinoszan

monalisa1 # 2009.12.22. 20:35

Nincs mit.
Azonban figyelembe kell venni hogy sokan így az ünnepekre elutaznak stb., lehet hogy az ügyvédnő is csak legkorábban jan. 4-től majd. De ha egy e-mailban leírja ugyanezt remélve előbb-utóbb érkezik majd rá válasz.

Kívánok Kellemes Karácsonyt!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.12.23. 10:05

Ez egy speciális eset. A Ptk. alapján fennálló elővásárlási jogot megelőzi a Tftv.-ben felsorolt elővásárlási jogosultak köre. Azért speciális, mert mindkét esetben elegendő a hirdetőtáblán történő kifüggesztés.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.12.23. 10:06

milyen néven fórumozott?

monalisa1 # 2009.12.23. 12:57

Ildiko33 - ha jól emlékszem. (Úgy másfél évre kell visszakeresgélni, akkor napi szinten volt jelen a fórumon.)

monalisa1 # 2009.12.23. 13:04

Saját honlapja:
http://www.jogidoki.hu
ahol mindmáig online jogi tanácsadást vezet.

Javított e-mail címe:
mateildikodr@gmail.com

MajorDomus # 2009.12.23. 22:04

Ima...
Én ebben nem vagyok- biztos. Ha elövásárlási jog jogosultja megtámadja a szerződést abból gond lehet. Nem lehet olyan sok tulaj hogy egy szabvány-értesitő levelet ne lehetne nekik küldeni abból nem lehet baj.
Nem akarok belepofázni amihez nem értek,de tény hogy nekem is van erdőm és- földem is, 2 hete jött egy levél egy ügyvédtől hogy a szomszéd vételi ajánlatot tett a főldre 80.000 ft/Ak áron. Erre a sógornőm aki ott szintén tulaj bejelentette hogy annyiért ő is megveszi, s elővásárlási jogával élni fog. Az ajánlattevő külsős, tehát- ezért kell a hirdetmény, de ha társtulaj akkor szerintem nem kell hirdetmény, de a társtulajdonost értesiteni kell a későbbi perek miatt.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.12.24. 09:09

Igen, családtag és társtulajdonos adásvétele esetében nem is kell hirdetni, közvetlenül megköthető az adásvétel, de itt helyben lakónak kívánja értékesíteni a kérdező tulajdonát, és ilyenkor elegendő a hirdetmény útján történő közlés. A helyi önkormányzatnál a jegyző függeszti ki a hirdetményt, 15 napos időtartamra.

Az ügyvéd nagyon óvatos volt, ha minden társtulajdonost külön értesített. Tulajdonképpen tisztességesen járt el, de nem szükségszerű.

kreta16 # 2013.12.06. 18:41

Tisztelt Szakértők!

Ha életjáradéki szerződés kötnek a felek (nem közeli hozzátartozók) termőfödre akkor nem kell vételi ajánlat (kifüggesztés)?

Válaszukat előre is köszönöm!!!

lajcsó # 2013.12.06. 20:12

Életjáradéki (tartási) szerződés esetén nincs elővásárlási jog, ezért nem kell az ajánlatot kifüggesztetni. Teljesen mindegy, hogy rokonokról vagy nem rokonokról van szó.

kerek ferkó # 2014.01.10. 09:59

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot szeretnék kérni, hogy a mezei leltárral való trükközés valahogyan kivédhető-e?
Településünkön több termőföld eladásra kerül(t) a vételi ajánlatot aláíró felek (valószínűleg a vevő csekély elővásárlási jogai miatt) irreálisan nagy, hektáronként több, mint 800.000 Ft mezei leltárnak a termőföld szerződéses vételárával együtt történő megfizetését tüntették fel az ajánlaton. Ennek az ajánlatot tevő vevő általi megfizetését erősen kétlem, ugyanis ez esetben szinte megduplázódna az amúgy kis AK értékű föld (hektáronkénti) eladási ára. Elővásárlásra jogosult vevőként elfogadó nyilatkozatot tudnék tenni az adásvételre, viszont a mezei leltár miatt az ár már nem reális.
Kérdésem: a mezei leltár megfizetése (ami 99%, hogy fiktív), kötelező érvényű ez esetben az elfogadó nyilatkozatot tevőre is? Illetve megtámadható-e ez az ajánlat valamilyen formában?

Válaszukat előre is köszönöm!

ides # 2014.02.10. 17:59

Egy nagyon sürgős ügyben kérném hozzáértők tanácsát, mivel már teljesen becsavarodtam, mert ügyvédnél voltam ma az ügyemmel, de az sem tudott egyértelmü választ adni.
Egy 24 hektáros osztatlan közös termőföldben tulajdonos vagyok 8 hektár erejéig. A napokban voltam a helyi önkormányzatnál és a hirdetőtáblán láttam kifüggesztve ebben a hrsz-on egy vételi ajánlatot, a jelenlegi bérlőjétől, aki még csak 1 éve bérli, de nem tulajdonos még ebben a táblában. Az ajánlaton az szerepel, hogy helyben lakóként illeti meg az elővásárlási jog.
A kérdésem az lenne, hogy beadhatom-e az önkormányzatnál az elővásárlási jogomat, mivel Én társtulajdonos vagyok, Ő meg kivülálló, most kerülne be a táblába.
Előre is köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.10. 18:02

Ha az a kérdés, akkor megelőzöd a bérlőt.

ides # 2014.02.10. 19:40

Köszönöm szépen a gyors választ, ez volt a kérdésem!
És ezzel kapcsolatban azt kérdezném, hogy viszont még majdnem 4 évig bérleti szerződés van közöttük, a tulajdonomba való kerülés után felmondhatom-e vagy köteles vagyok elfogadni azt a kevés összeget, amiért bérli, mert biztos hogy ezek után nem akarja felbontani a bérletiszerződést.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.10. 19:45

Nem mondhatod fel.

ides # 2014.02.10. 20:38

Kovács Úr! Legyen szives válaszolni arra a kérdésemre is , hogy amennyiben nem bontható fel a bérleti szerződés ezt a jelenlegi kevés bérleti dijat kell elfogadnom, vagy emelhetek rajta?

ObudaFan # 2014.02.10. 21:14

Ha a bérleti szerződésben nincs szó emelésről, akkor nagy valószínűséggel nem.

laczy # 2014.03.03. 12:16

azt szeretném kérdezni, hogy március 1.én életbe lépő törvény a zárt kertre vonatkozik e? tehát ki kel e függeszteni eladás esetén? kinek van elővásárlási joga? én közvetlen szomszéd vagyok helyben lakom.és meg szeretném venni a mellettem lévő földet 140m2.meg is egyeztünk a tulajdonossal de ez az uj törvény nem világos

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.03. 14:42

Már nem kivétel a zárkert.

laczy # 2014.03.03. 17:26

és akkor egy átlag ember mostantól nem vehet egy kertet magának?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.03. 17:31

De. Csak nehezebben.

laczy # 2014.03.03. 18:37

kicsit bővebben mit jelent ez? nekem van 4 zárt kertem a közvetlen szomszédságban de csak simán hobbi kertész vagyok, meg szeretném venni azt a zárt kertet mely a földjeim között van 140m2.a tulajjel meg is egyeztem már. mi a teendőm?mi a folyamat az uj törvény szerint?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.03. 19:05

Ki kell függesztetni az ajánlatot, mint bármilyen más mező- és erdőgazdasági föld esetén.