Épitési engedély


berry38 # 2010.05.18. 09:18

Kedves Fórumozók!

Azzal a problémával fordulok hozzátok,hogy a párom 2008.-ban ajándékozás révén kapott egy telket,amire a TIGÁZ vezetékjog bejegyzése iránti kérelme volt széljegyezve.Úgyanebben az évben,jogerős építési engedélyt kapott rá.Építkezés elkezdődött.Most 2010.-ben jött egy papír,hogy a telken 29m2-re bejegyezték a TIGÁZ-nak a vezetékjogot.Mit lehet ilyenkor tenni?
Köszönettel a válaszokért és ötletekért!

nanemaaa # 2010.05.18. 09:38

Tudomásul venni.
A jogelőd vélhetőleg megadta a szükséges hozzájárulást az építéshez, ami együtt járt a vezetékjogi bejegyzéssel is. Ha nem tetszik, akkor az elődön lehetne számon kérni a dolgot, de ajándék lónak az ember nem nézi a vezetékjogát. :D

berry38 # 2010.05.18. 09:57

Szerintem ez annyira sajnos nem vicces.Mert akkoriban az elödök,engedélyt arra adtak,hogy a kerítés mellett menjen el ez a vezeték.A papír arról szól,hogy a telken belül 29m2-ről beszélnek és egy nagyközépnyomású gázvezetékről van szó.És ha a házam alatt van?

berry38 # 2010.05.18. 10:06

A levélben szerepel egy olyan rész miszerint a szolgalmi jog utólagos bejegyzése az ingatlannal kapcsolatban többlet jogokat és kötelezettségeket nem keletkeztethet,így nem teremt jogalapot kártalanítási igény érvényesítésére sem.
Azért valaki valahol hibázott nem?lakóház építési engedély kiadható így?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.05.18. 10:49

Hát igen, ott hibáztak, hogy engedték ezt a rohadt törvényt életbe lépni.

Most a szolgáltatók rendbe rávezettetik a tulajdonosok lapjára a szolgalmi jogot, anélkül, hogy bárkit kártalanítanának.

berry38 # 2010.05.18. 13:16

Nem lehet semmit tenni ellene?Ezt hagynom kell annak ellenére hogy lehet épp egy nagyközépnyomású gázvezetéken ülök?

berry38 # 2010.05.18. 13:18

Vajon mit fog mondani a Tigáz ha valami baj lesz?Felbonthatják a ház aljzatát,mert szerelni kell a csövet?Bejöhetnek bármikor,mert szolgalmi joguk van?

MajorDomus # 2010.05.18. 21:01

Igen ! Helyreállitják a sérült gázcsövet, a házad romjai alatt !

I
Mielőtt kétségbeesnél, nézd meg a vezeték nyomvonal tervét a tigáznál. Nem valószinü hogy a házad alatt van, valószinübb hogy mellette, a vezetékjog arra kell, hogy köteles vagy türni a telkeden a vezeték javitását.

nanemaaa # 2010.05.18. 21:06

Ez így van. ;)
Egyébként is jelentős plusz költség lett volna utólag a ház alá behúzni azt a nagynyomású csövet. :D

edde # 2011.02.09. 13:44

sziasztok.
olvasgatok ezt azt az ingatlanügyekben. ha jol értem( de javitsatok ki ha tévedek), akkor egyszerűbb külterületen engedéllyel gazdasági épületet felhúzni, mint egy lakást. de hát hol a határ? egy gazdasági épületet tökéletesen lakható minőségűre lehet építeni,nem? aztán az átadás után akár be is költözhetünk. mi erről a véleményetek? szegény ember vízzel főz:)

nanemaaa # 2011.02.09. 14:32

Nem mindegy, hogy vízzel főz, vagy vizet főz. ;-)ű
A halászlé egyik eleme is víz, de az eredmény mégis egy meglehetősen élvezetes étel a forró vízzel szemben.
Egyébként egy emberi tartózkodásra is alkalmas gazdasági épületet semmivel sem egyszerűbb építeni, mint lakóépületet. Az alapkérdés, hogy szabad-e? Ha nem szabad, akkor a gazdasági épületet sem fogod tudni átminősíttetni lakássá. (mellesleg egy gazdasági épület alapból nem elégíti ki egy lakás követelményeit)

edde # 2011.02.09. 20:24

hát igen. kb ugyanannyiba kerulne mint egy lakás. de csak a végső fázisában.egyelőre az idén szeretnék legalisan épiteni egy gazdasági épületet .8x8-at.amugy is szükségem lesz rá. csak elgondolkodtam hogy lehetne-e vmikor,ha ugyhozza a szükség lakássá minősiteni. a lényeg hogy minden hivatalos legyen.

nanemaaa # 2011.02.10. 08:07

Kérdezd az építési hatóságot. Az általad említett terv megvalósíthatóságához legalább 3000 m2 gyümölcsös, vagy 6000 m2 egyéb mezőgazdasági terület kell(ene).

coxy # 2011.02.15. 09:37

Üdvözlöm.
Azt szeretném megtudni,hogy a gazdasági épület használatbavételi engedélyének mik a feltételei.Minek kell késznek lennie(ami feltétlenül szükséges).6400nm-es a területem,az épület 120nm,70%ban kész,viszont a befejezéséhez nehezen kapok hitelt.Át tudnám-e minősíteni,mert a bank úgy könnyebben eltudná fogadni fedezetként?
Tisztelettel:coxy

Mary70 # 2011.02.15. 11:37

Üdv Mindenkinek!

Olvasgattam a jogi fórumot építési engedélyek és gazdasági épületek tekintetében.
Sok-sok hasznos dologra leltem. Mégis egy kis útba igazítás jól jönne, ehhez szeretnék segítséget kérni.

A következő a történetem:
3 éve vettem egy zártkertet, édesapám zártkerte mellett. Abban bíztam, hogy a település majd az évek során terjeszkedni fog és lakóépületre kaphatok majd építési engedélyt. Még mindig két zártkert van a család birtokában, az egyik az én nevemen, míg a másik édesapámén.
A telkemen volt már egy hétvégi házikó jellegű valami, kb. 15-20 m2 ami ügyebár a beépíthetés 3 %-t mondjuk úgy ki is merítette. Persze erre engedély fogalmam sincs volt-e …. Az illetékes önkormányzattal beszéltem, gazdasági épületre adnának engedélyt.
Célom itt építkezni, lakni, élni egy kb. 70-80 m2 –s házban/gazdasági épületben, stb.
És akkor a hogyan tovább?
Először át kell íratnom a nevemre az édesapám telkét, majd egyesítenem és így engedélyt kérni a hozzá építésre, hogy a megfelelő m2-t megépíthessem vagy inkább kis hozzá és ráépítés? Milyen engedélyek kellenek? Hol kell kezdenem? Tervező, építésügyi hatóság, önkormányzat, tűzoltóság?

Abszolút járatlan vagyok az ügyben, még soha sem volt ilyesmivel dolgom ezért kérdek ennyi mindent…

Köszönöm előre is a szíves válaszokat!! :)
Bízom benne, hogy értelmesen megtudtam fogalmazni a gondolataim.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.02.15. 19:55

Azt mondták, hogy gazdasági épületre adnának építési engedélyt. Ez annyit jelent, hogy gazdasági épületre fognak építési engedélyt adni. Nem lehet lakóépületet építeni rajta, mert nem építési telek. Ha lakóháznak használod, attól az még nem lesz lakóházzá minősítve.

Jeno2011 # 2011.02.17. 23:39

Üdvözletem mindenkinek! Szüleim 1970 ben építési engedéllyel építtettek egy 50 nm2-es lakóházat Dunaharasztiban.Belterületen./ Dokumentáció teljeskörűen a rendelkezésemre áll/ Ezt 1999-ben okl.építész tervekkel, de engedély nélkül bővítették, új koszorú, új tető, lakótér + 25 nm2. Tetőtér beépíthető, de jelenleg üres. Teljesen megfelel a mai követelményeknek is. Anno szüleim halálakor /2003/ kifizettem az önkormányzat értékbecslése alapján a vonatkozó illetéket. Azóta is minden adót,közművet fizetek. Összközműves. A közjegyzőnél sem foglalkoztam vele, de sajnos a tulajdoni lapon SEMMI SEM SZEREPEL! Üres telek!!! Mit tegyek, jövőre szeretném felújítani, beépíteni a tetőteret és beköltözni. Eddig csak nyaranta használtuk, külszolgálatos mérnök vagyok. Hogyan kezdjem, várjak-e esetleg még 2 évet, vagy öntsem hivatalos formába jelenlegi állapotát földmérővel, vagy kössem egybe a tetőtér beépítéssel? Milyen szankciókra és illetékekre számíthatok?
Köszönettel: Jenő

sió # 2011.02.18. 08:04

Az elévülési határidő minden esetben kizárja a további szankció /büntetés, bontás, stb/ foganatosítását. Úgy gondolkodott a jogalkotó, hogy x évig ha nem zavarta a helyileg illetékes önkormányzatot, az x időnkénti légifelvételeken látszó, engedély nélküli építésed, bővítésed, stb, akkor utóbb nem teheti azt szóvá.
Elméletben.
Azonban gyakorlatban ez nem feltétlenül néz így ki. A legalizálás egy ön feljelentéssel/ bejelentéssel történik, ahol közlöd az egészet, és kéred a fennmaradáshoz szükséges jogi procedúra lefolytatását, engedélyek kiadását.
Azonban mielőtt ezt megteszed, mindenképpen szerezz ismerőst, aki ott dolgozik, és pontos képe van az ott szokásos eljárásokról, eljárási rendről. Az is jó, ha szakügyvédet bízol meg, aki lezongorázza mindezt helyetted. Talán ez a legjobb megoldás. Pénzbe kerül, de sikerrel kecsegtet.

Még egy dolog. Nem értem azt, ha engedéllyel építették, és ez rendelkezésre áll, akkor mi baj? Az önkormányzatoknak időről időre ellenőrizniük kell, hogy területükön az építkezések a hatósági előírásoknak megfelelően valósulnak e meg. Ha csak tetőcsere, /a koszorú nem számít/ volt, és alapterületben nem történt módosulás, akkor miért nem ballagsz be a tervekkel, és teszed szóvá az egészet?
Ezek szerint 1970 től kezdődően látszik a ház az adott területen. A légifelvételek negatívjaiból papír-nagyítást készítenek, majd a képeket egyszerűen digitalizálják. A felvételek kb. 7- 11 cm-es eltéréssel méretarányosak.
Tehát ha volt terv, volt engedély akkor nyert ügy, csak utánajárást igényel. Az 1999 es bővítés, tetőcsere pedig csendben maradhat.

Jeno2011 # 2011.02.18. 11:51

Köszönöm a válaszod.

A tetőcsere alkalmával az alapterületet is megnövelték 25 nm2-el /2 helységgel/, így kapott új koszorút. A tető nagyobb a réginél. A tulajdoni lapra egészen egyszerűen rávezeti majd a későbbiekben a földhivatal a jelenlegi tényállást, amint kiadta a fennmaradási engedélyt az önkormányzat? Azon kívül szeretném a tetőteret beépíteni és egy 14 nm2 télikertet is hozzáépíteni. Mindenképp jogászhoz fordulok, mielőtt bármibe is kezdenék.

Üdv: Jenő

Jeno2011 # 2011.02.18. 11:56

Még valami: Meséltem a szomszédomnak erről a fórumról.
Neki egy 8 éves háza van, szeretné a tető bontása és átalakítása nélkül a mázas cserepet zsindelyre cserélni. Belülről szigetelnék a tetőt, így egyszerűbb lenne. A cserepet eladná és miután az importőrnél dolgozik, kedvezménnyel kapja a zsindelyt és a hozzá szükséges segédanyagokat. A cserépről zsindelyre alakításhoz is kell engedély?

Köszönjük. Jenő

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.02.18. 20:45

Igen, mindenképpen, van ahol nem is engednek zsindelyfedést csak cserepet.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.02.18. 20:51

A tiedet meg úgy lehetne szabályossá tenni, hogy a tetőre és bővítményre fennmaradási engedélyt kérsz, ami azzal jár, hogy büntetést kell fizetned. A további bővítésre meg építési engedélyt kell kérned és a használatbavételi után az egészet megrajzoltatni egy földmérővel és azt benyújtani a földhivatalba.

yuhvan # 2011.02.20. 17:18

Üdvözlet Mindenkinek!
Remélem tud valaki segíteni nekem. Szeretnénk bővíteni a házunkat. Kb amit hozzá építenénk az 32 m2. Ebbe lenne egy szoba és egy kazán ház. Milyen engedélyek kellenek és hova kell fordulni az engedélyezések ért.
A segítséget előre is köszönöm. Anita

nanemaaa # 2011.02.20. 21:15

Jenő
A tetőhéjalás cseréje önmagában nem építési engedély köteles, ha az épület, vagy a telek nem áll országos, vagy helyi védettség alatt.
Ugyanakkor a helyi építési szabályzat valóban megszabályozhatja, hogy az adott településen milyen héjalás az elvárt. Tájékozódj az építési hatóságnál.

nanemaaa # 2011.02.20. 21:17

Yuhvan
Építési engedély köteles és a területileg illetékes építésügyi hatósághoz kell a kérelmet benyújtani. De először meg is kell terveztetni. ;)