Földhasználati jog


mirr-murr # 2013.03.26. 20:12

Testvéreimmel termőföldet örököltünk. Használni nem használjuk.(Nem szántunk, vetünk, aratunk.)Bérbe sem adjuk, tehát a föld parlagon hever. A földhivatali ügyintéző szerint mégis be kell jelentkeznünk, mint földhasználók, mert állítása szerint termőföld műveletlenül nem lehet. Kérdezném, hogy a Termőföldről szóló törvény (1994 LV) melyik paragrafusa mondja ki, hogy termőföld parlagon nem lehet?

bigdady # 2013.03.25. 21:52

Mi hátrány származhat abból ha nagyapám jelentjük be, mivel papír nincs?

lajcsó # 2013.03.25. 20:18

Álláspontom szerint a tényleges használót kell bejelenteni. A földhasználat többféle módon is megvalósulhat. Úgy is hogy a tulajdonos szánt, vet, arat stb. Meg úgy is, hogy ezeket a munkákat mással végezteti el.

bigdady # 2013.03.25. 18:14

Kedves Lajcsó!

Nekem is vlaszolnál mit tegyek ha nagyapám papír nélkül kiadta ingyen művelésre a földjét, így most nem tudom kit is kéne bejelenteni a földhivatalban hogy ne kapjunk se birságot és rosszul se járjunk. Köszi

oroszne55 # 2013.03.25. 18:01

Szivességi földhasználat esetén a földhasználati bejelentési lapon kell csak nyilatkozni, vagy külön irásba is kell foglalni és csatolni mellé ?

Akik haszonkölcsön szerződést kötöttek,kell-e csatolni a földhasználati bejelentő adatlaphoz, vagy elég ha a 3-ik oldalon aláirja a kölcsönadó ?

lajcsó # 2013.03.25. 15:43

Többségi döntés szükséges. A hatóság levelében benne van, hogy melyik jogszabályt alkalmazták. A jogtárban utána lehet nézni és lehet ellenőrizni a döntés jogszerűségét.

Pirka13 # 2013.03.25. 15:11

Lajcsó, ha megkérnélek nekem is válaszolnál? Köszi!

lajcsó # 2013.03.25. 14:11

Javaslom olvasd el a Ptk. haszonbérleti szerződésre vonatkozó rendelkezéseit! Abban választ kapsz a kérdésedre.

soma66 # 2013.03.25. 13:34

Köszönöm, Lajcsó, sokat segítettél és úgy gondolom, hogy fel is fogtam az általad írtakat. Nos, valami ilyesmi segítségre gondoltam.
A Ftv. 24/A § (2) bek.-t hogyan kell értelmezni?
"Ftv.24/A. § ..(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés a termőföld vagy tanya használatának nem a hozzátartozó javára történő ingyenes átengedésére irányuló szerződések érvényességét nem érinti."
Értelmezhető ez úgy is, hogy írnak egy szerződést, amiben kifejtik, hogy ingyenesen adja használatba a nem közeli hozzátartozónak (ez miért nem szívességi használat?), vagy legfeljebb a termőképesség fenntartása és a vele járó közterhek lehetnek-e a visszteher?

lajcsó # 2013.03.25. 12:25
  1. A Földtörvény alapján szívességi földhasználat csak közeli hozzátartozó részére engélyezhető.
  2. Amennyiben a földhasználat nem 1/1 tulajdoni arányra vonatkozik hanem tulajdoni hányadra, abban az esetben kérni (vásárolni) kell a földhivataltól egy hiteles térképmásolatot az érintett ingatlanról. A térképmásolaton be kell jelölni a tényleges használat helyét (terjedelmét) és azt csatolni kell a földhasználati bejelentő laphoz. Ehhez nem szükséges külső közreműködő (földmérő).
Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.25. 11:48

OFF
Soma, Drága! Nem a kérdés volt bonyolult. Neked elmagyarázni lett voolna bonyolult.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.25. 11:45

Ez nem igaz. Nem általános az "ügyvédkényszer". Haszonbérleti szerződést lehet érvényesen kötni ügyvéd nélkül is, a földhasználatot is be lehet jelenteni ügyvéd nélkül- (Voltál mostanában földhivatalban? Nem ügyvédek állnak húszas sorokban azt ezt intéző ablaknál.)

Dr.Attika # 2013.03.25. 10:16

Ingatlanról van szó. Az ingatlanra vonatkozó minden bejegyzési eljárás "ügyvéd kényszeres". Ebből következően semmi nem oldható meg ügyvéd nélkül.

soma66 # 2013.03.24. 19:21

Bár - ha a 3/ kérdés túl bonyolult is - legalább az 1/, 2/-höz jól jött volna valami segítő hozzászólás.

oroszne55 # 2013.03.24. 19:14

Saját tulajdonu földemet már 6 éve müvelem. A földhasználati bejelentőt még ezután fogom beadni.
Szabhatnak-e ki birságot, hogy nem évekkel ezelőtt jelentettem be.

Pirka13 # 2013.03.24. 18:50

Tavaly örököltem egy kiadatlan földterületet, amit sorsolás után meg is kaptam.
Osztatlan közös tulajdonban van a földterület, kb. 20 tulajdonos van.
Erdészeti Igazgatásról jött egy levél, hogy a területre X.Y.-t nyilvántartásba veszik, mint erdőgazdálkodót, mivel ehhez a tulajdonostársak 56%-a hozzájárult.
Én a mai napig erről nem tudtam, csak most a levélből értesültem róla.
X.Y.-on nincs a tulajdonosok között.
Elég volt a tulajdonosok 56%-át megkérdezni, vagy erről mindenkit meg kellett volna kérdezni?
Köszönöm!

soma66 # 2013.03.24. 18:40

Köszönöm azért ezt a választ is.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.24. 14:05

Mindegyiket meg lehetne - de ezzel a sekélyes és zavaros ismerettel, amiről itt számot adtál, szerintem nem lesztek képesek egyikre sem.

oroszne55 # 2013.03.24. 13:47

Az alábbiakat szeretném megkérdezni, mivel nem igazán tudom a törvényt megfelelően értelmezni.

2006 évtől müvelem a saját tulajdonu földemet, a holnapi nap fogom a földhasználati bejelentési adatlapot bevinni a földhivatalba. Eddig én nem töltöttem ki ilyet.
A használat kezdő időpontjánál 2006-ot, vagy 2013 évet irjak. Megbirságolnak-e ? Hiszen ez nem bérelt föld ez saját tulajdon.
Köszönöm a válaszukat.

soma66 # 2013.03.24. 11:52

Mi az amit ügyvéd nélkül meg lehet oldani?
1/ A haszonbérbe adást (amit ma írtam)? Ha igen, akkor a hszonbérlet idejét (amit az előbb már részleteztem) hogyan írják? Mivel már a talajelőkészítési munkákat is megkezdte a használó, ill. a (reménybeli)haszonbérlő..
2/ A zártkertet? (Gondolom - amint azt már előbb írtam - Tft. 11/I. § értelmében - itt nem kell vázrajz, vagy vázlat a megosztásról, ha mégis,ezt ki készíti el?)
3/A szántókban lévő tulajdoni illetőségét használati megosztási vázrajz nélkül - illetve úgy, hogy azt nem tudja aláíratni a tulajdonostársakkal - hogyan adhatná szívességi használatba?
A vázrajzot földmérőnek kell/lene elkészíteni?
Ügyvéd segítségével - a tulajdonostársak nélkül - hogyan lehetne megoldani a bejelentést?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.24. 10:44

Ajaj. Nektek feltétlen ügyvédre van szükségetek.

soma66 # 2013.03.24. 08:53

Szép napot!

Mostanra kiderült - mert elmondta a Mama - az is, hogy egyik szántót (1/1 tulajdona) bérbe venné a szomszéd, aki eddig is használta, csak nem volt bejelentve. Most megkötnék a szerződést. Gondolom, hogy mivel korábban már bérelte (de az a szerződés már vagy 5 éve lejárt), nem kell közzétenni, hisz első helyen jogosult a szomszéd az előhaszonbérletre, igaz?
Ha (az adómentesség miatt) 5 évre akarják megkötni a szerződést, lehet-e a szerződés kezdő időpontját, 2013. január elsejétől a lejárat napjára pedig 2017. december 31-et írni? Vagy elég azt írni, hogy 5 évre, a 2013. gazdasági év kezdetétől a 2017. gazdasági év végéig szól? (szóval amiatt, hogy most március vége van..)

(az előző kérdéseimre is kérem a hozzáértők segítő válaszát)

soma

bigdady # 2013.03.24. 07:21

de nem kap semmit érte ez a baj. Most kérjen? Mennyit?
Mivel papir nélkül megy nem kaphatja nagyapám a támogatást?

Dr.Attika # 2013.03.23. 19:28

Az őstermelő fog pénzt kapni, mert ő a földhasználó. A nagypapa azt kapja, amit a földhasználótól kap. Mint írta zsebbe valamennyit.

bigdady # 2013.03.23. 19:06

igen neki kéne fizetnie bocs ha felreertheto voltam.
De igy allapodtak meg es papir nelkul megy a dolog.
Akkor jelentsuk be nagyapam es meg penzt is fog kapni netan?