Földhasználati jog


ObudaFan # 2016.11.06. 15:44

A telektuljdonos hozzájárulása nélkül nem. A 2005. évi CXXII. tv. említett rendelkezése a tartós földhasználatról ír, ami teljesen más jogintézmény.

zsolt101019 # 2016.11.09. 08:44

Tisztelt Ügyvéd Úr / tisztelt fórumozók!

Szeretnék tanácsot kérni a lehetőségeimről.
Adott egy ingatlan, amely a polgármesteri hivatal tulajdonban van (jelenleg is, nem kívánják eladni). Az ingatlanra az édesapám több, mint 20 éve egy üzleti célú felépítményt épített, egyéni vállalkozó volt. Az egyetlen dokumentum, amit találtam, az egy, az építkezés előtti megállapodás, amelyben az alábbiak szerepelnek: - az épületet felépítheti az ingatlanra, - a polgármesteri hivatal egy kft-t megbíz a hasznosítási joggal, - valamint hogy az épület mindenkori tulajdonosát földhasználati jog illeti meg (a földhasználati jogért ellenértéket nem kér). Sajnos további szerződést sem a kft nem talált, amely alapján a bérleti díjat szedte, sem én.
A kft körülbelül 8.000 ft havi bérleti díjat szedett. Édesapám halálával az épületet tulajdonjogát megörököltem. A polgármesteri hivatal szóban jelezte felém, hogy a bérlést visszaveszi a kft-től, és megemeli azt 110.000 ft havi díjra, azaz több, mint tízszeresére.
A kérdésem az lenne, hogy mit tehetek ez esetben? Joga van a jelen helyzetben ilyen mértékű emeléshez a polgármesteri hivatalnak, úgy hogy visszaveszi a hasznosítást a kft-től? Ha nem kívánom elfogadni az emelést, akkor a saját költségemen kötelező elbontanom az építményt? Vagy milyen más jogi lehetőségem van a problémám rendezésére?

Válaszát előre is köszönöm.
Zsolt

Immaculata # 2016.11.09. 08:48

Az épület tulajdonosának nem kell bérleti díjat fizetnie. A hasznosítással beszedett bérleti díj az épület tulajdonosát illette volna.

zsolt101019 # 2016.11.09. 10:24

Tisztelt Immaculata!

Ezt nem értem miért ne szedhetett volna bérleti díjat a polgármesteri hivatal. A polgármesteri hivatal adta a földterületet hasznosítási joggal. A hasznosítási jogért bérletet szedett, amiért édesapám a területen emelt épületben üzleti tevékenységet folytatott.

Köszönettel:
Zsolt

Immaculata # 2016.11.09. 11:06

Elég baj.

Immaculata # 2016.11.09. 11:51

Nincs ilyen, hogy hasznosítási jog. A saját épületedben az csinálsz, amit akarsz, meg amire a működési engedélyed szól.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.09. 12:59

Viszont az elfoglalt földrészletért ellenszolgáltatás járhat a telek tulajdonosának.

Immaculata # 2016.11.09. 13:41

Az elején, de nem egyoldalúan módosítva ilyen címszó alatt?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.09. 14:41

Természetesen, ha eredetileg ingyenesen vagy egyszeri összegért alapították a jogot, akkor később időszakosan visszatérő díjat egyoldalúan nem követelhet a telek tulajdonosa. De a konkrét tényállásnak ez a része pont nem világos.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 11:21

Szerintem te nem tudod, mit jelent a "birtokában lenni".

alfateam # 2016.12.20. 18:26

És azt ismered:" föld azé aki megműveli"

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 19:07

Akkor kezdjük az elején, MMárti1991. Mi közöd van akkor azokhoz a földekhez? (Mert, hogy nem birtokoljátok őket, azt már megbeszéltük.)

alfateam # 2016.12.20. 19:33

Ha azé lenne aki műveli én is nekikezdenék bevetni meg művelni pár holdat

Igen, valószínűleg ez történt azzal a földterülettel ami Te a magadénak gondolsz, vagy-is valaki birtokolja.
Aztán csak idó kérdése és elbirtokolja .

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 19:37

az én dédnagybátyám nevén szerepelt
Múlt idő? Most mi a helyzet?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 19:38

(Az ember a dédnagybátyjának nem egyenesági rokona, nem leszármazottja.)

vkv74 # 2017.12.29. 15:59

Szeretném megkérdezni, hogyha egy osztatlan közös tulajdonban lévő területen, ugyanazon a helyrajzi számon van egy olyan alrészlet, ami a Magyar Állam földminősítési mintatér elhelyezését biztosító használati jogával terhelt, a másik fele pedig egy megművelt föld, amire 2019 végéig földhaszonbérleti szerződés van, akkor van-e értelme benyújtani az osztatlan közös tulajdon megszüntetésére irányuló kérelmet, vagy a Magyar Állam használati joga bezavar a képbe?

Én azt szeretném, ha a többi tulajdonos megvenné a tulajdonrészemet, akár jóval áron alul, de ha nem hajlandók rá és elajándékozni sem tudom, akkor van valamilyen lehetőség, hogy megszabaduljak ezektől a területektől?

nonolet # 2017.12.29. 17:04

Addig miért aggódsz, amíg még meg sem hirdetted...
Honnan tudod előre, hogy nincs vevő?!

imipepe # 2018.01.11. 09:38

Üdv!
Segítséget szeretnék kérni!Van egy külterületen lévő földünk,aminek egy része szántóként a másik legelőként van bejegyezve,egy helyrajzi szám alatt. Szeretnénk csere szerződést készíteni,szóval 1-1-ben el cserélni,egy másik földre,amely zártkert,és művelés alól kivont terület.
Akivel a cserét bonyolítanánk,telephelyként akarja használni a miénket. Szóval mi a menete,át tudja minősíttetni csere után.hogy telephelyként tudja használni ,vagy azt még nekünk kellene? Mennyi ennek a költsége?
Köszönöm a válaszokat!

nonolet # 2018.01.11. 10:00

Legyen az a vevő ügye és felelőssége,
hogy
át tudja-e minősíteni és mennyiért...

Járjon utána ő.
És döntsön annak tudatában amire jutott.

- -

"zártkert,és művelés alól kivont terület."

Ez nem minősül már TERMŐ földnek!
Azaz szabadon adható vehető, kifüggesztéses eljárás nélkül.

A másik viszont igen.

Így arra vélhetően vonatkozik, hogy hatósági jóváhagyás is kell.
(kifüggesztés és kamarai jóváhagyás viszont nem kell)

Cserélhető, ha

  • azonos településen van mindkettő
  • az egyik fél legalább 3 éve helyben lakó a településen
  • az egyik fél "mezőgazdasági üzemközpontja"

legalább 3 éve a településen vagy attól 20 km-en belül van

Bővebben:
https://www.nak.hu/…zikonyv/file

- -

A kivonás drága és hosszú folyamat.
Ne akard a nyakadba venni...

artek # 2018.01.28. 11:33

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben.
Van egy bizonyos szántó, 28 tulajdonossal (pár személy neve mellett szerepel törléső határozat, ki is vannak húzva)
Én is egy tulajdonos vagyok (tulajdoni hányad: 330/4200). A bejegyző határozat 2009-es.
A jogcím: részarány kiadás
A jogállás: tulajdonos

A többi tulajdonost nem ismerem, a szántót nem használjuk, pénzt nem láttunk még belőle, valószínüleg a mi részünket is használják.

Mit tudunk tenni ebben az esetben? Van földhasználati jogosultságom? (mert egyes személyek neve mellet a jogállásnál ez áll: tsz. földhasználati jog. Ha nincs, akkor hogyan lehet hasznunk belőle?

A választ előre is köszönöm!

Tisztelettel:
K. Petra

lajcsó # 2018.01.28. 12:52

"Van földhasználati jogosultságom?"
Mint tulajdonosnak feltétlenül. Nem csupán földhasználati jogosultságod van, hanem a földhasználati kötelezettséged is!
Be kell menni az illetékes földhivatalba és kérni egy földhasználati lapot! Abból már többet tudtok majd a használati viszonyokról.

Ágnes45 # 2018.02.06. 17:03

Tisztelt Ügyvéd Ur!
Segitséget szeretnék kérni.

az egyik Balaton menti településen hirdetnek egy telket eladàsra.

A hirdetés szövege a következö:

"az xy utcában 2002 évben 12 db, kb. 1000 m2 nagyságú földterület lett kialakítva, melyből 1 db 1034 m2 térmértékű, használatban megosztott terület eladó. Az ingatlan-nyilvántartás szerint "szántó" megnevezésű, de a település rendezési terve belterületbe vonhatónak jelöli. Amennyiben a terület, belterületbe kerül, önálló helyrajzi számot kap és építési telek válik belőle.A terület helyrajzi száma: 030/7 Hrsz. Az utca egyik fele már beépített"

A kérdéseim:

  • érdemes megvenni ezt a telket a késöbbi épitkezés reményében?
  • amikor belterületbe kerül,milyen egyéb költségem lesz?
  • ha késöbb mégsem kerül belterületbe, akkor is lekerithetem? mire hasznàlhatom?

Vàlaszàt elöre is köszönöm!
Tisztelettel: R Ágnes

nonolet # 2018.02.06. 18:19

Gondolkozni... 2002 régen volt és azóta is úgy van... vajon miért?

- -
1.

Aligha.
Osztatlan közösbe épésszel nem szállunk be.
Csak kényszerből...

Vagy HA kb. BIZTOSRA megyünk a spekulációs játszmában.
Itt a későbbi megoszthatóság erősen kétséges ahogy belterületbe vonás időpontja is.

- -

2.
Alighanem, kicsi az esélye a belterületbe vonásnak, belátható időn belül.
HA mégis, akkor úgy 250-400 eFt tippelhető ekkora területre.
(vázrajz, talajterv, talajvédelmi díj, illeték)

- -

3.
Kiskertnek...

- -

Ha nem kell a pénz és ráérős az ügy, akár 10-20 évig is...
Akkor lehet értelme spekulálni.

Persze, ha van biztos(abb) információ a közeljövőről.
Ami az eladótól független és megbízható forrásból van.
Az más eset !

Ágnes45 # 2018.02.06. 18:51

Nagyon szépen köszönöm a vàlaszt
Tovàbbi szép estét :)

Kérdő Ivett # 2018.06.19. 07:20

Üdvözletem!
Földhasználati joggal kapcsolatos kérdésem: Bérelünk egy területet, már 15 éve. Ez egy nagy helyrajzi szám néhány hektárja. Néhány évvel ezelőtt valaki erre a helyrajzi számra ráépítés jogcímén földhasználati jogot szerzett. Az a kérdésem, hogy ha lejár a bérleti szerződésünk, a földhasználati jogot szerzett személy megakadályozhatja-e azt, hogy a föld tulajdonosával a bérleti szerződést meghosszabbíthassuk. Az interneten hiába kerestem, nem találtam semmit arról, ez a földhasználati jog milyen kérdésekben, ezetekben korlátozhatja a földtulajdonos tevékenységét. Például szükség lenne egy út kialakítására egy másik helyrajzi szám megközelítéséhez. A földhasználati jogosult megakadályozhatja ezt?