6 lakásos társasház


Majordomus # 2022.09.29. 19:25

többséggel.

drbjozsef # 2022.09.29. 04:30

falsu,

Ptk. 5:78.§

falsu # 2022.09.28. 19:26

Köszönöm!
mit, milyen %-kal lehet eldönteni?

Majordomus # 2022.09.28. 19:08

Szerintem sem.
A havi 3 db számlát ki tudjátok fizetni.
Egyébként javallott olvasmány a Ptk.osztatlan közös tulajdon című fejezete.

A tulajdoni hányad szerint történik a döntés,tehát a 4.tulaj éppen semmit sem tud megvétózni.

Zöldövezeti11 # 2022.09.28. 16:59

falsu
Majd rájön az a közösség, hogy 4 lakásra közelít a díj egy 16 - 20 lakásos társasház képviseleti díjához.
Nem jó buli lesz az nektek.

falsu # 2022.09.28. 16:02

Jó napot kívánok!
4 lakásos épület (2007), még nem társasház.
3 lakás a Tht. szerint akarja az alapítás után üzemeltetni, külső fizetett közös képviselővel, azért hogy legyen aki intézi a ház ügyeit, ne nekünk kelljen. A negyedik spórolás miatt nem akarja ezt, tehát Ptk-t akar.
A Ptk. szerinti működést nem ismerjük:

  • ekkor hogyan megy a döntéshozatal? mit milyen %-kal lehet eldönteni?
  • ki intézi a házzal kapcsolatos teendőket?
  • ha elindulunk Ptk-val (mert egyébként a 4. lakás blokkolhatja az egészet!), később hány % dönthet úgy, hogy áttérünk a Tht.-re?

Kösz!

Majordomus # 2022.09.27. 18:44

Ha a Ptk szerint működtök,akkor nincs jözös képviselő sznsz és és közgyűlés.
Amiben egymás között megegyeztek azt viszont végre kell hajtani.

MLala # 2022.09.27. 13:33

drbjozsef:
nagyon köszönöm a válaszodat.
Hasonlóan gondoltam én is.

drbjozsef # 2022.09.27. 13:05

MLala,

VAGY a Tht. szerint működtök, VAGY a Ptk. szerint. Nincs harmadik lehetőség. Ha a Tht. adta lehetőséggel élve nem választotta a társasház annak rendelkezéseit, automatikusan a Ptk. szerint működtök.

Ha a többség megszavazta a befizetést, akkor nem hagyhatod abba, és igen, be tudják hajtani, igaz ehhez pert kell indítani, de annak költségeivel hajtják be akkor.
Ha úgy érzed, hogy a megszavazott határozat a Ptk. 5:79§ valamelyik oksági fogalmát kimeríti, akkor pert indíthatsz a hatályon kívül helyezéséért. Ha az az összeg nem valami elborult százezrek (megfelelő címzés esetén akár az is belefér), és a gazdálkodás, nyilvántartás alapvetően rendben van, akkor nemigen látnám értelmét.

MLala # 2022.09.27. 12:57

drbjozsef:
Köszönöm a választ!
Lakógyűlésen szavazták meg a határozatot. Hitelesített jegyzőkönyv van róla.
Nem a PTK szerint hozták a határozatot, mert a PTK szerint nincs közös költség, csak a költségek arányos elosztása. Így döntött a lakógyűlés, hogy pluszban fizetnek még Egyéb címen a felmerülő közös költségeken felül, mintegy tartalék képzésére..

drbjozsef # 2022.09.27. 11:33

Abba lehet hagyni az egyéb címen fizetett összeg utalást, akkor is, ha ezt a lakók megszavazták?

Hogyan szavazták meg? Van ennek valamilyen nyoma?
Ha a Ptk. szerint hoztak határozatot, annak ugyanolyan érvénye van. Csak jó lenne, ha ez írásban is meglenne.

MLala # 2022.09.27. 10:21

6 lakásos társasházban lakom, ahol a lakók nem döntöttek úgy, hogy a Társasházi törvény hatálya alá tartoznak.
Az egyik lakógyűlésen megbíztunk egy vállalkozót a közös képviselői feladatok ellátásával, amikor döntés született arról is, hogy mekkora összeget fizet be mindenki havonta a különböző kiadásokra. Ebben szerepel egy Egyéb című tétel a közműszámlák, biztosítás, képviseleti díj stb. mellett. Időközben úgy alakult, hogy inkább fizetnénk havonta a közműszámlák illetve egyéb közös tulajdonra eső költségek ránk eső részét, illetve Egyéb címen nem szeretnénk havonta semmit fizetni. A PTK. szerint, ha jól tudom, a felmerülő közös költségek tulajdoni hányad szerinti részét kell fizetnünk, de nem kötelezhetők a 6 lakásos társasház tagjai közös költség illetve egyéb címen havi befizetésre.
Mi a véleményetek? Abba lehet hagyni az egyéb címen fizetett összeg utalást, akkor is, ha ezt a lakók megszavazták?
Rendelkezik-e a közös képviseletet ellátó vállalkozó olyan jogkörrel, ami szerint a vélt tartozást behajtatja illetve az ingatlanra ráterhelteti?
Előre is köszönöm a válaszokat.

Majordomus # 2022.07.23. 10:23

Ha átveszek egy házat,viszem az óraállást az tadóval aláírva sőt a fotót az óráról,átveszik,átirják majd kimennek megnézni!

SolnesM # 2022.07.22. 13:31

Ez így igaz Néha túlzottan is makacsok.

Pl. az óra állást se fogadják el ha nincs megbízása az illetőnek. Tehát adatot egyik irányba sem áramolhatnak. Az ok. hogy nem adnak ki, de az korátoltságha az illető mondja a szerződés számt, a mérő gyári számát és akkor kételkednek a beékezőadatok valódiságában.
Volt olyan esetem,hogy halál miatti átírásnál makacsul ragaszkodtak a haotti anyakönyvi kivonathoz. Ez még ok. lenne, de ezzel párhuzamosan ott volt a szemük előtt a hagyatéki eljárásról szóló végzés, ami világosan kifejtette/bizonyította , hogy az illető meghalt.

Más . Egyik rokonnál a bérleti lakásában kikapcsolták a villanyt. Nem fizetés miatt- ment a halott tulaj menye, visszakapcsoltatni és simán visszakapcsolták.... természetese díjért.

Szomorú örökös # 2022.07.22. 05:29

SolnesM

Amúgy saját tapasztalatom alapján pont az Elektromos művek és azok jogelődjei a legrugalmasabbak.

Viszont kétlem, hogy a tulajdonos nélkül szóba állnának a bérlővel.

SolnesM # 2022.07.22. 04:45

Végül is megoldható így. De nem 3 -4 hét alatt.
Amúgy saját tapasztalatom alapján pont az Elektromos művek és azok jogelődjei a legrugalmasabbak.

1961 -ben laktam egy Aréna u. -i /Dózsa gy út / ház első emeleti egyik polgárinak mondott lakásában. Mint ágybérlő. Egy sezlon és a nagy előszobában egy fél beépített szekrény rész a birtokom. Érdekes felállás - az öregmama egy volt kizsákmányoló özvegye. Irógépkereskedő 2 -3 alkalmazottal 49 -ig. A lakások államosítottak. Lakott ott egy erdész házaspár. A lakás un. társbélet volt. Egyszer látom szétválasztják a villanyt belűl - kettő mérő egymás mellett. Aztán később egy szintén elszocializált külvárosi cs. házban volt már kettő elektromos rendszer. Ide érkeztünk 'felszabadítóként' 1969 tavaszán, 4 -n frissen végzett ilyen olyan szakemberként.
bő 3 évig ment a harc- végül az egyik felmenő - a papa - egy az egyben kifizette a bérlőket.... 15 évi lakbért fizetett mint lelépési pénzt.

1969 július 20 nevezetes nap. Akkot lépett a Holdra az amérikai, mi meg az új tv-t nyomattuk ezerrel- puhitva a lakókat.
Nos ott volt már kettő leválasztott villanyrendszer- Más minden közös.
a gáz már eleve a szétválasztott lakásba érkezett..... a viz ami a legrégebbi szolgáltatás volt ( 1931 ) az lett legkésőbb szétválasztva.

Csak az ikervízmérős rendszer kialakítása tartott félévig. Meglévő vízaknába egy un. másik mérő az ikervízmérő ---
  • 500 eft.

Most van 3 lakás . kettő un. önálló mérőhelyekkel- gáz villany - víz - a szolgáltatókkal szerződve. a 3. a kistestvér az egyik lakás csecsszopója. Így itt is szívás van.
Társasház ? Mi is többször gondoltunk erre. De nincs jelentősége, legalább is eddig.

Szomorú örökös # 2022.07.22. 04:17

Tyraflorence

Egy családi házban lakunk ,melyben 6 lakás lett kialakítva ,mind a 6 albérlet ! A tulaj valamiért ódzkodik attól,hogy társasházzá legyen nyilvánítva ,ami most a mi szempontunkból nagyon rossz ,mert 1 fő villanyóra van ,így emelt rezsit kell fizetnünk ,hiába fogyasztunk lakásonként az átlagfogyasztás alatt!.....közjegyzői szerződéssel vagyunk itt,be is vagyunk jelentkezve ide ,tehát adózik rendesen utánunk

Szerintem a magyarázat a kiemelt részben van. Ugyanis a kedvezmény csakis a saját magad által lakott lakásokra vonatkozik, ő viszont jövedelemszerző tevékenység formájában adja ki nektek hivatalosan. Íme a szabály:

Aki saját háztartása – egy felhasználási helyet képező, egy vagy több lakóépület, lakás, üdülő vagy hétvégi ház, továbbá lakossági célra használt garázs – fogyasztása céljára vásárol villamos energiát, és az így igénybe vett villamos energiával nem folytat jövedelemszerző tevékenységet.

Tyraflorence # 2022.07.22. 01:12

Osztap!

Nagyon köszönöm! Valóban figyelmetlen voltam ,és valóban csak a gázra vonatkozik!
Így sajnos nincs mit tennünk,mint lenyelni ezt a békát :((
Köszönöm a segítséget!

osztap # 2022.07.21. 19:49

Tyraflorence,

Hol láttad, hogy villanyból is kedvezménye van társasháznak? A 259/2022-es korm. rend. 7. § szerint csak gázra jár. (Ez a rendelet a rezsicsökkentés csökkentéséről, ma reggel jelent meg.) Vagy azóta kijött egy újabb rendelet?
https://magyarkozlony.hu/…5e9/letoltes

Rajtatok az segítene, ha külön mérőórák lennének. Ahhoz nem kell társasház, bőven vannak több lakóegységes közös tulajdonú házak, ahol van. Viszont ezt kialakítani jó sokba kerül. Ha megkérdeztek egy csoportos mérőhelyek kialakítására feljogosított villanyszerelőt, az tud nektek nagyságrendi összeget mondani, és megmondja, hogy mik a főbb műszaki feltételek.

A tulaj addig nem fog mozdulni, amíg így is ki tudja adni a lakásokat, annyiért, vagy többért, mint most. Nem a rátok pikkel, csak ő is a piacról él...

Tyraflorence # 2022.07.21. 19:22

Akkor leírom,mert félre értettetek!
A legkisebb lakás 35 nm,a miénk 55nm. Mindegyik lakásnak külön bejárata van ! Mindegyik lakásban van konyha ,fürdőszoba ,és mindegyik lakásnak van ablaka ami a kertre néz vagy az utcára ! Gázóra 6 db van ,vízóra is külön van mindenkinek ,egyedül a villany van így megoldva ,hogy 1 főóra és 6 almérő,amelyen látszik mindegyik lakás fogyasztása… De nem vagyunk társasház! Ha az lennénk,nem kellene piaci árat fizetnünk,de valamiért a tulaj nem akarja ! Nem mondja meg miért nem ,csak hantázik… Azt hozzátenném,közjegyzői szerződéssel vagyunk itt,be is vagyunk jelentkezve ide ,tehát adózik rendesen utánunk! Tudni szeretnénk,hogy mi lehet az ok,amiért nem akar társasházat,esetleg több az adó? Vagy mi lehet az ok? Ő nem mondja meg,kérdeztük! Tudni akarjuk a jogainkat,egyszerűen ez elfogadhatatlan ,hogy nekünk piaci árat kell fizetni,mikor nem fogyasztunk annyit! Gyerekek is vannak itt ,családonként 210 kw járna nem 35 kw….. :/

SolnesM # 2022.07.21. 19:08

Cs. házból ditrekte 6 lakás. ??
Meredek. Úgy általában felezni szokták, de az is évek munkája, fizikai tovább építése.

Első lépés a fizikai szétválasztás. Ha megfelelően nagy az a ház, akkor készítenek 2 külön bejáratot, ha szerencsés helyzet van akkor nagyjából azonosak az alapterületek, de a vizeshelyiségek vagy az egyikbe kerülnek teljesen ( konyha , fürdőszoba, Wc ) vagy megosztva egyik ide másik oda. pl. az egyikben van konyha, de nincs fürdőszoba WC. Amelyikben nincs azt ott pótólni kell. Majd szétválsztani a villanyt vizet, csatornát. Ez még megy okosba, meglehet oldani almérőzéssel, de a gáznál eleve lehetetlen. Aztán ha az egyik vagy másik lakástulaja úgy gondolja bővítheti is a az új lakását. na ehhez már építési engedély kell. Hosszú költséges folyamat.
De mint írtam egy 10 - 15 nm -es helyiségben is elég jól el lehet lakni...... szerény körülmények között. Lavór , budi kint, fűtés kályhával, vagy semmivel.
Úgy nevezi a köznyelv, hogy van fedél a fejed felett.

A szolgáltató egyébként abszolúte nem törődik azzal, hogy az társasház vagy nem. Ha megvannak a műszaki feltételek / ami egy bonyolult feltétel rendszer / ád villanyt ád gázt vagy vizet.... mérővel /. ha nincsenek meg ezek a feltételek, okosba mindent meg lehet .oldani.

SolnesM # 2022.07.21. 18:44

Bizony ezt a tulajtól kell megkérdezni.
De sok ok lehet. Pl. az a 6 lakás egyenként és külön külön nem elégití ki az önálló lakás fogalmát.
Mi kell egy önálló lakáshoz ,
Hát eleve külön bejárat, legalább 1 db. 15 nm vagy annál nagyobb lakószoba, amelynek az ablak a szabadba néz.
Ezenkívül a közművek legyenek szét választava és legalább almérővel mérve a fogyasztásuk. A víz , a gáz minimum. nem ártha a csatorna és külön van választva. Ja és a falak min 25 cm -esek(igaz a 38 -as téglafal se fele meg fele meg a hatályos hőtechnikai előírásoknak. Nyilván ez hatalmas költség, a szolgátatók csak akkor foglalkoznak vele, ha az ő belső elírásainak is megfelelnek műszakilag a bekötés feltételei.
És ha ez mind megvan akkor jöhet a társasházzá nyilvánítás jogi prcedurja. minek csináln áa tulaj ha amúgy is kiaja,bérbe.
Egy 15 nm -es helyiséget is lehet lakássá nyilvánítani ha az aki használja úgy látja jónal.
Így lehet egy garázs is lakás, ha az aki benne lakik annak tekinti. Lakás, punktum, kinek mi köze hozzá.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.21. 17:23

mi lehet az oka ,hogy nem akar társasház lenni!
Ezt tőle kérdezd meg.

Tyraflorence # 2022.07.21. 17:16

Kedves Fórumozók!
Egy családi házban lakunk ,melyben 6 lakás lett kialakítva ,mind a 6 albérlet ! A tulaj valamiért ódzkodik attól,hogy társasházzá legyen nyilvánítva ,ami most a mi szempontunkból nagyon rossz ,mert 1 fő villanyóra van ,így emelt rezsit kell fizetnünk ,hiába fogyasztunk lakásonként az átlagfogyasztás alatt! Nagyon szeretnénk megtudni mi lehet az oka ,hogy nem akar társasház lenni! Más az adózás? Esetleg azért nem akar az Elmühöz fordulni,mert talán nem is működhetne ebben a formában ez az egész? Minden segítséget nagyon szépen köszönök!

psze # 2012.01.24. 11:57

Kedves Fórumozók!
Szeretném a segítségeteket kérni:
Nemrég épült 6 lakásos társasház földszinti lakásában lakunk. (2 éves gyermekünkkel) Lakásunk egyik felének ablakai (3 helység: fürdő, gyerekszoba, hálószoba) az előkertre néznek. Ablakunk és a társasház kerítése között kb. 3 méter van. Szóval egy 3 méteres sávban fut az ablakunk előtt az előkert. A többi lakó részéről felvetődött, hogy ők az előkertbe nem virágot meg füvet akarnak, hanem csúzdát, esetleg asztalt, padokat még a nyársaló kérdése is felvetődött. Minket (és kizárólag minket, mert az összes többi lakást nem érintené, az ő ablakuk másik oldalra néz) ez nagyon zavarna, hiszen mint írtam a gyerekszoba, hálószoba és fürdőablakunk altt lennének ezek, ott járkálnának, söröznének, cigiznének, trécselnének, ami főleg nyáron, amikor legalább bukóra kinyitnám az ablakot, nagyon zavarna minket, meg egyébként is.
Kérdésem az lenne, hgy tudunk-e valamit tenni az egész ellen és mit? Van ilyenkor amolyan "vétójogunk"? Tudom, hogy közös tulajdon, de ez a mi nyugalmunkat rendkívüli módon zavarná.
Köszönöm válaszaitokat!