tulajdonjog - haszonélvezeti jog


gyongyike26 # 2011.01.12. 20:25

Tisztelt Hozzáértők!
Az alábbi ügyben kérem a segitségüket.2009 nyarán vettem egy házat az akkori barátommal.A tulajdonos én vagyok,Ő a haszonélvező.Nevelőapjától lett vásárolva a ház,és havi törlesztő részlettel lett vásárolva(családon belül,és nem bank által).Ezt a volt barátom eddig fizette,de már 4 hónappal elmaradt a fizetéssel.Kérdésem a következő.Az eladó ha birósághoz fordul a vételár miatt,akkor rajtam hajtják azt be,és mivel nincs semmi sem a tulajdonomban,akkor mit tehet ellenem?Ha én azt mondom,hogy a ház nekem nem kell,és csak a nevemet adtam az adásvételhez,álljon vissza minden az eredeti állapotba,tehát a nevelőapa nevére a ház,az addig befizetett összeg meg maradjon nála,ez lehetséges lenne?
A volt barátom szülei megértőek,de tudom,hogyha a jog szerint járnak el ellenem,akkor csak én ütöm meg a bokámat.Milyen módon tudok én megszabadulni a háztól,de sajnos félek attól,hogy a volt barátom röhög a markába,rajtam behajtják a pénzt,neki meg holtigtartó haszonélvezeti joga marad,és még a házba sem mehetek be.
Milyen módon tudjuk ezt a szüleivel lerendezni,mert Ők is és én is hajlok a megegyezésre,de mi van ha a haszonélvező semmibe nem megy bele?Nekik az is jó lenne ha visszaállna az eredeti állapot,de nem tudjuk,hogy ehhez kell-e a volt barátom beleegyezése aláirása?Sajnos Ő a saját nevére nem akarja megvenni különböző adósságai miatt.
Tudom,hogy nagy hülyeséget csináltam,de mit tehetek,hogy ebből a szülők és én is jól jöjjünk ki?Nekik a havi rézlet,vagy a ház,nekem meg az kellene,hogy elfelejtsem ezt az egészet,és ne legyen a nevemen a ház.
Válaszukat előre is köszönöm!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.12. 20:31

Fordulj ügyvédhez, kétszer ne kövesd el ugyan azt a hibát.

gyongyike26 # 2011.01.12. 21:00

Ezért vagyok itt,hogy amig személyesen nem tudok beszélni ügyvéddel,hozzáértő adjon valami segitséget,megnyugtatást,esetleg mondja azt amit amúgy is tudok,hogy jó nagy balek vagyok...

ramszi1 # 2011.01.12. 21:32

Kedves Fórumozók!

Aki tudja biztosan a választ, és alá is tudja jogilag támasztani, kérem segítsen!

100%-os tulajdonos vagyok egy ingatlanban, 50% os haszonélvezővel. 1972.03.10 óta az állandó bejelentett lakcímem, 2000 óta a tulajdonom. 2002-ben elköltöztem, 2009-ben vissza. Haszonélvező feljelentett, hogy ő használta 7 évig az egészet,költözzek ki. Elsőfokon elutasították, másodfokon a közetkező ítélet született." teljes ingóságommal és fiatalkoru gyerekemmel együtt 30 napon belül költözzek ki.Indoklás: nincs hivatalos engedélyem a visszaköltözésre.Az ítélet jogerős, fellebbezésnek helye nincs" Azt szeretném tudni,hogy erre ad a jog lehetőséget? Ha nem, hova fordulhatok, hogy felelőségre vonják a bíróságot, vagy személy szerint a bírót? S.O.S. ismét tárgyalás lesz egy hét mulva.Köszönöm. Ramszi1

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.13. 07:24

Ez így egyáltalán nem érthető. Valami hiányzik, mi az, hogy nincs hivatalos engedélyed, és valamivel többet a II.f. indokolásából.
Ha csak 50%-ra terjed ki a haszonélvező joga, akkor valóban beköltözhetsz a fele ingatlanba. Lehet, hogy nem megosztható, egyszobás, ......vagy valami több támpontot légyszíves.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.01.13. 07:28

Gyöngyike!

Annak idején is kérdezhettél volna az ügyvédtől, hogy mit jelent tulajdonosnak lenni, haszonélvezővel és most is fordulhatsz ügyvédhez.

Baleknek nem neveznélek, mert van egy tulajdonod, ha nem tudsz fizetni, akkor az ingatlanon behajtható.

Egyezkedj belátásod szerint a volt barátod szüleivel.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.13. 08:22

Az a baj, hogy a jogosult (itt az eladó) követelését (a vételárat) nem egyedül az ingatlanból lehet behajtani, hanem Gyöngyike bármely vagyontárgyából, jövedelméből. Annál is inkább, mert a haszonélvezettel terhelt ingatlan nehezen értékesíthető, és ha valahogy mégis, akkor az elérhető vételár valószínűleg nem fedezi a tartozást.
Ez már le van szabva, csodát tenni az ügyvéd se tud.

Azt a részét nem is értem, hogy jönnek ide a volt élettárs szülei. Ők ebben a jogviszonyban nem részesek, nem velük kellene megegyezni, hanem a volt élettárssal vagy az eladóval. Előbbivel abban, hogy fizesse tovább a részleteket, utóbbival meg a szerződés felbontásában.

Talán az ajándék visszakövetelése szóba jöhet téves feltevésre hivatkozva. Sovánka lehetőség, de a semminél jobb.

gyongyike26 # 2011.01.13. 11:12

A házat a volt élettárs szüleitől vettem meg,és a volt élettárs a haszonélvező,sajnos addig rágta a fülemet amig belementem az adásvételbe.Igazából utolsó lehetőségként szóba jöhet,hogy az ingatlan visszaszáll az eredeti tulajdonosra,de ebbe van beleszólása a haszonélvező volt élettársnak,vagy nélküle is megoldható ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.13. 11:16

Nem kell a hozzájárulása.

PitBullGames # 2011.01.15. 12:42

Sziasztok!Arra a kérdésemre keresem a választ, hogy haszonélvezeti jogot szeretnék bejegyeztetni a földhivatalnál.A lakáson van hitel és nem tudom, hogy a bank beleegyezése kell-e a bejegyzéshez.Kérem aki tud válaszoljon!Előre is köszönöm!

ibolya71 # 2011.01.15. 13:21

Helló mindenkinek!

Picit tudnátok segíteni, ha árverésen lakott ingatlant veszek, az adós és az édesapja (aki kb.65-70 éves) lakik ott, a bácsinak haszonélvezete van.A fiamnak kellene a ház, másképp esélye sincsen, mert a bankok szóba sem állnak vele lakáshitel ügyben.Viszont van esély arra , hogy a fiam tulajdonába vehesse? már keresgéltem a neten, haszon élvezet kiváltása, cserelakás felajánlása amit vagy elfogad vagy nem, ilyesmit találtam.Vagy meg kell várni míg a papa meghal?Nem akarnék rosszat senkinek, de a gyerekemnek nincs más lehetősége.Pl. A ház kulcsait megkaphatom, bemehetek, egyes helyiségeit használhatnám, nekik kell fizetni a közüzemi díjakat, adót, stb.?Felújítást. átépítést kezdeményezhetek? Ha a bácsika meghal akkor ugye a lányának is ki kell költöznie.

Kérem adjatok valami támpontot, mert még nem vágtam bele, és bizonytalan vagyok, mert ha bíróságra járás a vége azt nem szeretném.

Nagyon köszönöm ha valaki tud tanácsot adni.

Ibolya71

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.15. 15:48

A lakáson van hitel és nem tudom, hogy a bank beleegyezése kell-e a bejegyzéshez.
Valószínűleg kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.15. 15:51

Ibolya: ha a haszonélvező nem adós, akkor az ingatlant a haszonélvezetével terhelten árverezik. A haszonélvező jogosult az ingatlant birtokolni, használni, hasznosítani, hasznait szedni. A haszonélvezet gyakorlását másnak átengedheti.
Amíg a haszonélvező él, és a haszonélvezete fennáll, addig a tulajdonost a felsorolt jogok nem illetik meg.

Mickey # 2011.01.18. 18:00

Szép estét, sziasztok!

A következő kérdésem lenne: haszonélvezeti joggal terhelt 1/1 tulajdonjogú ingatlanomat szeretném eladni. Jelenleg a haszonélvező benne lakik. Szükség van-e az eladásnál a haszonélvező bármilyen aláírására, hiszen csak a tulajdonjogot adnám át.

Köszönettel: Mickey
(hogy ne terheljem a fórumot, priviben is írhattok: danka6707@hotmail.com)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.18. 18:24

Nincs.

Ticsi218 # 2011.01.18. 22:00

Üdvözletem Tibor vagyok.

Olyan kérdésem lenne, hogy mit tudok csinálni, ha van egy 1/2 tulajdonú lakásom a testvéremmel és a nagymamám a haszonélvező rajta. A haszonélvezővel nagyon rossz a kapcsolatunk. Ő "használja" a lakást, vagyis üresen áll, mert ha szerez oda albérlőt is elűzi 1-2 hónapon belül. Most egy ideje nincs benne lakó és nem akarja fizetni a rezsit. (ugye neki kell?)Mit tudok tenni ebben az esetben? A haszonélvező mondja, hogy adjuk el a lakást, de én nem szeretném. Állandóan azzal fenyeget, hogy akkor felgyújtja. (ha mégis eladnánk őt mi illetné meg az árából?)
Válaszukat előre is köszönöm

ibolya71 # 2011.01.20. 14:10

Kedves KBS ,

Nagyon köszönöm a választ, és hogy ilyen segítőkész vagy.

Közben ma a földhivatalban a hölgy megnézte nekem a tulajdono lapot.Az adós 1/1 tulajdonos, a fele házat örökölta ( feltételezem az édesanyjától) a másik feléhez adás-vétel útján jutott( feltételezem az édesapja részét vette meg - akié a haszonélvezet is!) sejtésem szerint, azért , hogy hitelt vehessen fel, mert valami horribilis összeg van ráterhelve a házra.
Csakhogy akkor a haszonélvezet is csak a fél házra érvényes , nem? Ha megveszem a végrehajtótól , akkor a másik felére rétehetem a saját haszonélvezetem és akkor a fele részben akár használhatnám is , nem ?
( Nincs ilyen szándékom , de ez lehet így , ugye?)

Lehet , hogy nagyon távol állok az igazságtól?
Egyébként , ha megtörténne a dolog, és megvenneém akkor is maradhatna még egy ideig,mint bérlő, sőt, azt az összeget amiért a haszonélvezetet megváltanánk le is lakhatnák.Szerinted ez járható út lehet?

Köszönöm előre is a választ.

ibolya71

marklar99 # 2011.01.20. 14:45

Jó napot!Az lenne a kérdésem ,hogy:Van egy ingatlan aminek én vagyok az 50% os tulajdonosa,a másik rész a haszonélvezőjé(férfi 55 éves),mivel nem én vagyok a haszonélvező sok minent nem tudok vele kezdeni.Ezt a lakásrészt szeretném értékesíteni eléggé nyomott áron.Találtam egy"ingatlanost" aki ugymond hosszútávú befektetésként megvenné ,hangsúlyozta: NYOMOTT ÁRON!!
a SEGÍTSÉGÜKET SZERETNÉM KÉRNI A "NYOMOTT ÁR" KIKALKULÁLÁSÁHOZ ugyanis teljesen lajikus vagyok és ma este megyek hozzá személyesen.A paraméterek: Bérházban kb45nm2-es felújírtott lakás értéke kb 10M
akkor az én részemre(kb 5m) mennyi lenne a százalékos arány(nyomott ár) amit "feldobjak az ingatlanosnak" kiindulásként,hiszen nyilván megkérdezi hogy mennyit akarok érte.Szóval gondolom rengeteg mindentől függ.de kb mégis mennyit mondjak hogy nehogy átverjenek,de én se tűnjek nevetségesnek.Gyors válaszukat megköszönném.

Tisztelettel: Gábor

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.20. 15:27

Ibolya, az a tulajdoni lapról derül ki, hogy a haszonélvezet csak 1/2 tulajdoni hányadon vagy az egész ingatlanon fennáll. Valószínűnek tartom, hogy az egészen, mert különben a tulajdonos nem 1/1-ként lenne feltüntetve, hanem kétszer 1/2-ként.

Ha mégis csak az 1/2-en lenne haszonélvezete, akkor természetesen a haszonélvezettel nem terhelt 1/2 jogosultja is birtokolhatja, használhatja, hasznosíthatja ez ingatlant (a haszonélvező jogos érdekeinek sérelme nélkül).
Ehhez nem kell haszonélvezet, tökéletesen elég a tulajdonjog.

monalisa1 # 2011.01.20. 16:26

marklar99

Egy 10 M Ft-ra becsült ingatlan ára beköltözhetően -ebben a pangó ingatlanvásárlási időkben- erős jóindulattal csak ugyanennyi, lakottan (= haszonélvezetten terhelve) ennek a fele, és mivel te 1/2 tulajdoni aránnyal rendelkezel, az 5 M Ft-nak a fele KÖRÜLI összegből el lehet indulni mint részedről az eladási ár ajánlata.

Azonban mivel a haszonélvező még csak 55 éves aki akár 15-20 évig is eléldegél még a lakásban, tehát az ingatlanosnak jól meg kell fontolnia: megéri-e a pénzét hosszútávon ide befektetni?!

Ha mond 2 M Ft-ot készpénzben, szerintem "tapsolhaszt" örömödben.

Azonban tudnod kell, hogy a tulajdonostársnak elővásárlási joga van, őt semmiképp nem kerülheted meg.

monaLuis
laikus hozzászóló

ibolya71 # 2011.01.20. 17:00

Köszönöm KBS,

Ismét hálámat fejezem ki.
Valószínű, hogy a bácsi csak a felére " haszonélvező", mert pl. az árverési hirdetményben érverésre kerülő tulajdoni hányad 1/2+1/2 szerepel.Gondolom nem így írták volna ha más a helyzet.

Még egyszer köszönöm a segítségedet.

Ibolya71

botty # 2011.01.20. 17:10

Tisztelt KBS!
Nekem is hasonló problémám van, mint az előzöekben leirtak!
2003 évben egy vállalkozót a bíróság 4M Ft kár megtérítésre kötelezett! A vállalkozónak egy házon kívül semmi nem volt a nevén.A végrehajtó 2005 évben a lakását tulajdonomba adta, vagyis megváltottam.Igy a nevemre került egy lakóház és rajta szereplő 1/2 haszonélvezeti jog!Ez az idős édesanyjáé! Kérdésem! Hogyan tudom a tulajdoni jogomat érvényesíteni a fél haszonélvezeti joggal szemben, ugyanis az idős néni nem enged be a lakásba már 5 éve! Erőszakkal nem akarok bemenni, de így van is valamim, meg nincs is!Mit tudok tenni?
Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.20. 17:31

Birtokvédelem. Mivel a birtoksértő állapot több mint egy éve fennáll, bíróságtól kérheted.

botty # 2011.01.20. 17:38

Köszönöm a választ, de a bíróságot el szerettem volna kerülni, mert már én is nyugdíjas lettem! Lehet, hogy érdemesebb várni a néni h...át?Csúnya gondolat, de lehet, hogy én előbb odakerülök és az örökösöm örököl, egy nem létező házat amit a barnabörű néni vidáman használ?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 09:02

Tudtommal a nyugdíjasok nincsenek kizárva a bírósági eljárásokból, sőt semmiféle megkülönböztető szabály nem vonatkozik rájuk a perekben.