tulajdonjog - haszonélvezeti jog


krisztin024 # 2011.05.04. 10:57

Akkor megtehetem ,hogy a fél házat lezárom vagy leválasztom mivel csak a fél házra vann neki haszonélvezette .Abban neki nics beleszolása akkor ,hogy az én részemmel mit csinálok. Mert az egész ház az én tulajdonom.

pazs # 2011.05.04. 11:01

Aztán melyik felén nincs haszonélvezete? Pont erre szolgálna az osztott használat módjának megállapíttatása bírósággal, amit KBS említett, ha nem tudtok erről megegyezni.

krisztin024 # 2011.05.04. 11:20

A lakáson belül a két bazi nagy szobára van nekem jogom amit ha akkarnák le is választhatnék és lhetne belőle egy lakást is kialakitani kb 60nm2 es lakás lenne belöle de ha nem akkar bele meni akkor biroságra agyam .

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.04. 11:44

Ahogyan pazs célzott rá, ebben nagyot tévedsz. A tulajdoni hányadokhoz nem rendelődik hozzá eleve az ingatlan valamely természetben meghatározott része. Csak ha megállapodnak benne a tulajdonosok. Ha nincs megállapodás, akkor a bíróságtól lehet kérni a pótlását.

Kaccsolja ki, nem tudok többet mondani...

krisztin024 # 2011.05.04. 11:56

Akor mindegy megyek az ügyvédnő ismerösömhöz és az megmondja hogy mit csináljak de szerintem biroság lesz belöle.

timea1001 # 2011.05.04. 14:37

A kérdésem:
Anyai féltestvérem tulajdonosa egy családi háznak ,melyben édesanyánk és édesapja úgy tudom egyenlő részben haszonélvezők.mivel a testvérem eltűnt visszavehető-e a tulajdon bármely haszonévező javára,vagy kitagadható-e a vagyonból,és ha igen milyen indok alapján tehető mivel a tulajdonos hollétéről nincs tudomásuk!

pazs # 2011.05.04. 14:45

Nem vehető vissza a tulajdona és nem tagadható ki a vagyonból (a sajátjából?).

Olyan mondjuk van, hogy ha az eltűnésétől számított 5 évig senkinek nincs tudomása az életbenlétéről, akkor holttá lehet nyilvánítani és akkor valaki örökli az ingatlant (elsősorban a gyerekei, házastársa, majd a szülei).

De miért probléma a ház tekintetében, hogy nem tudjátok, hol van a tulajdonos?

Lhotse # 2011.05.04. 15:07

Ha a szülők (jelenleg haszonélvezők) ajándékozták a tulajdonosnak az ingatlant, bizonyos feltételek esetén pert lehet indítani az ajándék visszakövetelése iránt.

pazs # 2011.05.04. 15:17

De annak nem lehet az az indoka, hogy a tulajdonos eltűnt.

krisztin024 # 2011.05.05. 05:57

Még annyit ,hogyha a biroság a félházat megitéli nekem akkor a nagybátyám nemteheti meg hogy nem enged be a lakásba vagy fenyegetözik hogy ha berakom a lábam a salyát lakásomba leszurkál . Ilyenkor mi a teendö. Ő szerintem nem teheti meg hogy nem enged be a saját lakásomba mivel Ő -neki csak a fél házra van haszonélvezette tulajdon joga nincs.

pazs # 2011.05.05. 09:01

krisztin024: akkor még egyszer, ha nem tudtok megállapodni a használat módjában, akkor bírósághoz kell fordulni ezügyben. Nem egyedül ő és nem egyedül te mondod meg, hogy legyen.

timea1001 # 2011.05.05. 18:28

Tisztelt Pazs!

Az édesanyánk részéről semmi probléma ezzel csak az édesapja akarja birtokba venni az ingatlant.

Lhotse # 2011.05.05. 19:18

Pazs

Az valóban nem, de ha mondjuk a szülők arra tekintettel ajándékoztak, hogy azt remélték, hogy gyermekük majd támogatja őket és esetleg rá is szorultak, de a gyermek mondjuk faképnél hagyta őket...

Ez csak egy verzió, persze túl keveset tudunk az ügyről.

Babenoname # 2011.05.06. 07:52

Kedves Forumozok,
Arveresen vettem lakast.
Tudom, hogy a lakasra meg van tartozasa az elozo tulajdonosnak, de ez nem volt raterhelve az arvereskor. Ezek a tartozasok ugye nem ruhazhatok at az uj tulajdonosra ?

Valamint mikortol illetnek engem a kozuzemi dijak ? Mit tudtok javasolni, olyan szolgaltatokkal, mint pl. vizesek, akik nem hitelesitenek vizorat addig mig a regi tulajdonosnak van tartozasa.

Es meg valami, az arveres eredmenye allitolag 30 nap mig jogerore emelkedik. Mikor kell atiratnom kozuzemi szamlakat ? Illetve mikor forduljak ugyvedhez ? Meg kell varnom a 30 napot ? Eddig a kozuzemi dijak fogyasztasaval mit csinaljak ? Zarjam le a lakast ? Ne jarjon be senki ?

krisztin024 # 2011.05.14. 14:56

Szeretnék érdeklödni,hogy a közöségimegosztásnál a pincét is bele veszik ammi a lakáson belül van?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.14. 16:11

????

krisztin024 # 2011.05.14. 16:20

Akkor nem tudod?

monalisa1 # 2011.05.14. 17:39

Ahogy kbs írt több kérdőjelet úgy én is megteszem: lakáson belül a pince????

Szóval hülyét írtál, javítsd ki!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.14. 19:27

Én nem a pincét nem értem, hanem a kérdést. Mi az Isten csudája az a "közöségimegosztás"? Hogy lehet "belevenni" a pincét? Ami a lakáson belül van...

krisztin024 # 2011.05.15. 07:09

Nem hüjeséget írtam a pince tényleg lakáson belül van a könyha alatt a spajzbol kell le meni oda. De ügyvédet kérdeztem tegnap és a pince is bele tartozik a megosztásba .

krisztin024 # 2011.05.18. 06:37

Szia még csak azt szeretném megkérdezni ,hogy a nagybátyámal megegyeztünk a ház fele meg marad neki a másik fele nekem de ő azt mondja ,hogy volt ügyvédnél és onan vár határozatot addig én nem csinálhatok semit a saját lakásomban még ö megnem kapja, csak azt szeretném megkérdezni ,hogy egy ügyvéd milyen határozatot küldhet mivel én ugy tudom ,hogy az ügyvéd ha elmegy az ember hozá akkor ot megmondja neki személyesen .

pazs # 2011.05.18. 07:32

Az ügyvéd nem ír határozatot, ha meg hatósági eljárás volt, abban te is ügyfél vagy. Szóval azt az ügyvédet kéne megkérdezni, nem akarok találgatni.

krisztin024 # 2011.05.18. 08:27

Nem volt semi féle hatosági eljárás .csak ő mondta,hogy volt ügyvédnél és majd az ügyvéd küld neki ki határozatot.Addig én nem csinálhatok semit a saját lakásomban mig meg nem jönn neki a határozat.

krisztin024 # 2011.05.20. 05:49

Szeretnék érdeklödni hogy a haszonélvezötöl bisztositékot mijyen esetben kérhetek.

pazs # 2011.05.20. 07:26

Ha a haszonélvező a dolgot rendeltetésének meg nem felelő módon használja, rongálja, vagy a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, és a tulajdonos tiltakozása nem vezetett eredményre, a tulajdonos biztosítékot követelhet.