Telekhatár - rendezés


nanemaaa # 2012.04.11. 17:16

Imma
:(Kár, hogy Nanemaaa megerősített, hogy a jegyzőhöz tartozik a bontás. Bááár nem egyszer leírtam, hogy építéshatósági hatáskör.

Nem találtam meg a hozzászólásaimban, hogy kevertem volna a jegyzőt az építési hatósággal.
Ahol jegyzőt írtam, ott birtokvédelemről beszéltem. Ahol építésügyet véltem, ott meg építési hatóságról regéltem.
Segíts please! Öregszem. Már nem látom a hatóságtól a jegyzőt? Vagy fordítva? :D ;)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.04.11. 17:17

Bébisárkány!

A szomszéd a kerítést építési engedély nélkül arrébb teheti.
A birtokvita innen kezdődik, amikor vitatjátok a határokat.

Az elbirtoklás azt a célt szolgálja, hogy azt a területet, amit eddig birtokoltál, megszerezd. Egy perben (bírósági perben) tudod érvényesíteni az elbirtoklást, a birtokvédelmet és a kárigényedet.

bébisárkány # 2012.04.11. 18:11

Nagyon köszönöm mindkettőtöknek a tanácsokat!(és a türelmet:)

Ha valaki kever és félre ért itt valamit az én vagyok!Nehéz terep nekem ez a jog.

Ha nem bontom el a féltetőt,nem tudja arrébb tenni a kerítést.
Vagy beperel,vagy bont ő és akkor én perelek.

Mérvadó az elbirtoklási perben,hogy azzal a tudattal vettük 10 éve a telket -és vette ő is-,és mai napig is abban a hiszemben voltunk,hogy a csepegtető részre tilos építeni bármit is:Illetve,hogy a kerítés kb 30 éve ott áll és így volt a telek használat?
Soha nem beszéltünk róla és ő soha ne jött ,hogy rendbe tegye a részét.
Érdemes bele vágni?Megnyerhető?

nanemaaa # 2012.04.11. 20:17

Nem mérvadó. Meg egyébként sem tudhatod, hogy a másik mire gondolt. Ezzel nem lehet pert nyerni, ha azt mondod, gondolatolvasó vagy.
Igen, lehet. Vagy nem. Mindannyian Isten kezében vagyunk.
No meg az se mindegy, hogy ki és mit tud bizonyítani. Ebből a szempontból az alperes jobb helyzetben van, mert bizonyítania a felperesnek kell.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.04.12. 05:57

Ez valami Buddha bölcsesség?

A szomszéd nem perel, csak cselekszik, miért is perelne, nincs rá oka.

Ha bont, két irányban kell cselekedned. Először jegyzőhöz birtokvédelemért, mert gyorsan dönt és azonnal végrehajtható. Egyébként a jegyző a kárigényeket is elbírálja. Vele párhuzamosan pedig bírósághoz elbirtoklásért.

Ezért mondtam, hogy irány a bíróság, mert tényleg fél év a tárgyalás kitűzése és ott egszerre lehetett volna minden igényt benyújtani.
Az időnél meg segített volna az építési engedély megfellebbezése.

Bébisárkány, szeretném a te nyugodt, "holnap is lesz egy új nap" életet élni!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.04.12. 06:10

Ptk. 121. § (1) Elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot sajátjaként ingatlan esetében tizenöt, más dolog esetében pedig tíz éven át szakadatlanul birtokolja.

Bébisárkány! Kérdezd meg az építéshatóságtól légyszíves, hogy nálatok mennyi az engedélyezett legkisebb telekméret. Aztán tudd meg valahogyan, hogy a szomszéd telke mekkora négyzetméterben. Ez fontos a per szempontjából!
Köszi.

Ptk. 122. § Az új birtokos saját elbirtoklásának idejéhez hozzászámíthatja azt az időt, amely elődjének birtoklása idején már elbirtoklási időnek minősült.

nanemaaa # 2012.04.12. 12:53

Imma...
Nem Buddha, hanem Butha.... vagy kiskorában Buthácska bölcsesség.
Miből gondolod, hogy a szomszéd bármiért is perelne? Eddig erről szó sem volt. Neki erre semmi szüksége. :D

bébisárkány # 2012.04.12. 16:11

Üdv!
15 év bőven megvan.Mi 10 éve vettük a házat.
Az előző tulajjal ma beszéltünk:háború után(60-as évek?)így vették a házat:a szomszéd melléképületei, a kerítés és a mi féltetőnk is így állt.(Ezen mondjuk meglepődtem,nincs annyira rossz állapotban:-)
Állítása szerint mindig is ők használták,ő azt se tudta,hogy nem ott a telekhatár.Tanúsítani is hajlandó.

A szomszéd telek nagyságát térképmásolaton kb megmértem:276 m2,(miénk 490)holnap kiderítem mennyi a minimum telek nagyság.

Mentem volna már a bíróságra-legalább helyi viszonyokban talán kiokosítottak volna-,de itt csak kedden van ügyfélfogadás(panasznapnak hívják azt hiszem).
A hivatalban meg mindenki hárít ,hogy egyezzünk meg.

Ma jött a szomszédasszony egy laminált A3 lapot lobogtatva:az ő telke és a rajta lévő épületek voltak lerajzolva és beméretezve a távolságok.
Állítása szerint hivatalos,de csak a helyrajzi szám volt rajta,sem pecsét,sem aláírás,sem semmi azonosító,hogy ki csinálta.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.04.12. 17:10

Inkább ne kérdezd meg a minimum telekméretet. Ha magánban elküldöd a településetek nevét, megnézem Neked.
Ne adjunk támadási felületet feleslegesen.

nanemaaa # 2012.04.13. 06:23

Mert szerinted mire mész a településnévvel? Helyrajzi szám nem kellene? És a telekméreteket honnan veszed majd? Földhivatalba is elmész?
Nem az én dolgom, de szerintem kicsit sokat vállalsz.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.04.13. 06:41

:) mongyuk

Települési Önkormányzat honlapja/rendeletek/Városrendezési Építési Szabályzat,Szabályozási Terv

wers # 2012.04.13. 06:42

Ezt nem teljesen értem, településen belül eltérő lehet a minimális telekméret (vagy rosszul tudom?) és a beépíthetőségi % is fontos, mert lehet, hogy meghaladja a telek a minimális méretet, de a beépíthetőség miatt nem csökkenhet a telekméret.

Födhivatalba miért kellene bemenni? Az egyes települési önkormányzatok helyi rendeletekben szabályozhatják a minimum telekméretet, azok nyilvánosak nem?

nanemaaa # 2012.04.13. 08:07

Egy településen belül többféle építési övezet, így többféle telekméret követelmény létezik. Ezt pontos helyszín ismerete (helyrajzi szám) nélkül nem lehet megtudni az által, hogy egy honlapon szabályozási tervlapot nézeget az ember.
Ha netán megismernénk az adott telekre vonatkozó előírásokat, akkor még mindig ott a kérdés, hogy ezeknek az adott telkek mennyiben felelnek meg. Ehhez viszont tudni kellene az adott telkek pontos méreteit, de legalább a területét. Ez viszont nincs ráírva egy szabályozási tervre, hanem a földhivatal tartja nyilván.

wers # 2012.04.13. 08:38

Az övezet utca és házszám alapján nem beazonosítható?

bébisárkány # 2012.04.13. 11:10

Kiírhatom ide a helyrajzi számot és a címet?
Nem hiszem,hogy ezzel bárki is tud valamit kezdeni.

bébisárkány # 2012.04.13. 11:25

Üdv,Szép napot mindenkinek!
Lefutottuk a mai (rém)álom körünket:építési hatóság ímel -ámol,de nem akar birtokvédelmet adni,arra hivatkozva,hogy ez már túl megy a jegyző hatáskörén.
Bíróságra zavargat.
Érdekes volt a szitu,mert előszedett egy nagyon hasonló ügyet az ügyintéző,ahol a legfelsőbb bíróság annak a félnek adott igazat,akire mi hasonlítunk:elkezdte felolvasni és nagyon zavarba jött,abba is hagyta az olvasást és annyit mondott újra,hogy menjünk bíróságra,elvileg megnyerhető,addig meg védjük a birtokunkat ahogy tudjuk.
Az elbirtokláshoz annyit fűzött hozzá,hogy 10 éve,mikor vettük a házat ajánlott levélben kellett volna értesítenünk a szomszédot,hogy használnánk a sávját.

Nagyon úgy néz ki,hogy ismerik a szomszédot és nem akarnak bele folyni az ügyben.
(Tavaly faltól-falig ujjá építették az utcánkat és sok gond volt,napi szinten járt ki a műszaki osztály:a szomszéd hölgy agyára ment mindenkinek az állandó panaszaival.)

Arra gondoltam,hogy írásban nyújtom be a kérelmem és arra csak kell valami választ adniuk.

Közben össze futottam régi jó ismerős ügyvéddel és galád módon hátulról mellbe támadtam a kérdéseimmel:(több szem többet lát:-):szinte szó szerint azokat a dolgokat mondta,amit Önök,
ő sem érti,hogy miért nem akarja megadni a hivatal a birtokvédelmet,mikor "teljesen egyértelmű"

  • tanácsa,hogy védjük a birtokot,ahogy tudjuk és várjunk,hogy ő pereljen minket

Kérdésem itt lenne:kerítés,drót,akármi húzását javasolta a mostani,félig lebontott fal és kerítés mellé birtokvédelem céljából.

Önök szerint?Rakhatok fel dróthálót?

bébisárkány # 2012.04.13. 13:13

Megírtam a jegyzőnek a levelet.

Szépen kérem véleményezné valaki?
Átküldeném priviben,annak aki átolvasná nekem.

nanemaaa # 2012.04.13. 14:01

Küldd immának, ő már úgy is nagyon beleásta magát az ügybe.
Csak arra az egyre figyelj, hogy ne keverd össze a hatóságokat. A jegyző birtokvédelmi ügyben, az építési hatóság építési ügyben jár el. A birtokvédelem 3000 FT, az építési 15.000 Ft illeték.
Ha összekevered a kettőt, egyik sem fog eljárni (keresztben nem tehetik), így alapból bukni fogod az illetékeket.
Azért írom ezt, mert az előző hozzászólásodban is keverted a kettőt. („Lefutottuk a mai (rém)álom körünket:építési hatóság ímel -ámol,de nem akar birtokvédelmet adni” Hát ő nem is fog.)

bébisárkány # 2012.04.14. 05:06

Köszönöm nanemaaa!
Jó,hogy szólsz,mert én a fél hivatalnak elküldtem volna,hogy valaki mozduljon már.
Dróthálóról vélemény?

nanemaaa # 2012.04.14. 14:21

Rozsdásodik és könnyen beleakad mindenbe.

bébisárkány # 2012.04.15. 04:47

Kösz:-)
Ideiglenes és gyors megoldás.
Jogilag értettem a kérdést☺

bébisárkány # 2012.06.01. 04:52

Érdeklődni szeretnék,hogy a szomszéd kerítésétől hány cm-re milyen növény ültethető az úgynevezett "csurgató" részre(tehát az ő tulajdonában lévő,de általam birtokolt sávba)?
A szomszéd a sávot nem gondozza.
Tudom,hogy van valamilyen szabályozás bokrokra,fákra,de pl virágos kertre?

lajcsó # 2012.06.01. 05:21

Azt, hogy telekhatártól milyen távolságra lehet fákat és egyéb növényeket ültetni önkormányzati rendelet szabályozza. Érdeklődj a helyi polgármesteri hivatalban!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.01. 06:40

A más tulajdonában lévő ingatlanra egyáltalán nem lehet ültetni az engedélye nélkül. Se öt méterre, se két centire.

bébisárkány # 2012.06.01. 08:08

Köszönöm a válaszokat!
Hivatalnál érdeklődöm majd.

Kovács Béla Sándortól szeretném kérdezni,hogy akkor mi a teendő?Hagyjam gazban és nézzem?
A szomszéd nem gondozza.
Jelentgessem fel,hogy jöjjön kapálni?