Termőföld adásvétel


skyemarco # 2012.09.01. 07:41

Kedves Fórumozók,
Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy elküldtük a vételi jegyet és már kifüggesztésre is került az önkormányzatnál. A kérdésem, hogy ilyenkor van-e lehetőség visszalépni a vételtől? Ha igen akkor hogyan? Remélem tud valaki segíteni.köszönöm

Makramal # 2013.03.19. 19:18

Családi gazdálkodóként szeretnék földet vásárolni, így elővásárlási rangsorban első vagyok. (Nincsenek szomszédos családi gazdálkodók) Ebben az esetben is ki kell függeszteni a vételi ajánlatot?

greenpeace # 2013.03.24. 15:45

Szép napot!

Érdeklődnék, hogy valóban át kell-e adnom (egész évi tárolásra) a könyvelőmnek az eredeti adás-vételi szerződést (földeladás)?
Most szedtem össze a szerződést és a könyvelni valókat az adóbevallás miatt, és azt mondja a könyvelőm hogy nála kell legyen az eredeti szerződés. Én mondtam hogy nem szeretném, ha nála lenne az eredeti, inkább másoljuk le és legyen az nála az irodában.
Könyvelő: az nem lehet, mert ha nem az eredeti van a dossziémban, és megy egy ellenőrzés hozzá, akkor megbüntetik. Nekem viszont ez nem igazán tetszik, mert az eredeti példány az legyen már nálam, és ne az irodában egy aktában porosodjon évekig!
Természetesen csak a számláimat viszem hozzá, de mivel tavaly volt egy földeladásom és nem kaptam semmilyen csekket utána a NAV-tól, ezért azt mondta hogy beírjuk a bevallásba és majd utólag küldik az összeget. Ezért kellett bevinnem hozzá az adás-vételi szerződét.
Természetesen én úgy tudom, hogy van a földeladás után egy meghatározott összeg, amit a vásárolt és az eladott összeg különbözete után fizetek be...
Akkor milyen csekkre kell várnom? -s valóban a könyvelőnél kell-e hagynom az eredeti adás-vételi szerződést, és nem elég-e neki a fénymásolat?

Köszönettel,
G

Lyonee # 2013.03.24. 16:24

Biztos, hogy kell utána adózni? vannak esetek, amikor nem kell.
1995. évi CXVII. Törvény a személyi jövedelemadóról

1. sz melléklet.
9.5.1-9.5.3

greenpeace # 2013.03.24. 16:40

Sajnos aki megvette az egyik kategóriába sem esik bele. Én viszont házépítés közben vagyok a feleségemmel, akkor lehetséges hogy élhetek méltányossági kérelemmel a NAV felé, hogy engedjék el az összeget (kb.: 65e ft), mert az ingatlanépítésre fordítom? Vagy lehet nem jól értelmeztem a szöveget...
A könyvelőnél hagyott adás-vételivel kapcsolatosan még válaszra várnék!

Köszönettel,
G

végrehajtó1 # 2013.03.24. 17:28

Én viszont házépítés közben vagyok a feleségemmel, akkor lehetséges hogy élhetek méltányossági kérelemmel a NAV felé, hogy engedjék el az összeget (kb.: 65e ft), mert az ingatlanépítésre fordítom?

Nem.Erre ne is hivatkozz.Ha építkezni van pénzed akkor a tartozást is tudod fizetni,ha akarod.

greenpeace # 2013.03.24. 18:44

Nem is gondoltam olyan megoldásra, hogy nem fizetem ki az illetéket! Az előzőekben tett hozzászólásomnak (2013.03.24. 16:45) egyáltalán nem ez volt a fő kérdése... Az előttem szóló (Lyonee) küldött egy mellékletet, és ott szerepel többek között ez a lehetőség!
Csupán egy kérdés volt részemről, és nem a "tartozás" - ahogy te nevezed-, fizetése alól kibújás volt a célom vele!

netep # 2013.04.17. 19:05

Segítséget kérnék a következőkben:
Részarány kiadásban kaptam 3,2Ha gyümölcsöst,
melyet a haszonélvező haszonbérbe adott 2026 ig.
Megszűnt a haszonélvezet tudnék mit kezdeni a földemmel, de meg kéne szüntetni a bérletet. Rendesen művelik, időben fizetnek (nagyon keveset), tehát nincs ok fölmondani. Egy okot találtam, a földtörvényben az áll, haszonbérbe ültetvényt, csak az ültetvény amortizációs idejéig lehet jogszerűen bérbe adni. Az szvt. szerint a gyümölcsös amortizációja 6%, tehát 16,66 év alatt íródik 0-ra. Értelmezésem szerint a 2001-ben telepített almás, csak 2017-ig adható bérbe. Ezen okfejtés alapján, megtámadhatom a szerződést? Köszi a segítséget előre is.

Németh József

sipi57 # 2013.04.21. 10:12

Arról szeretnék érdeklődni az illetékesektől, hogy földtulajdon elővásárlási jogomat érvényesíthetem-e széljegyzet formájában a földhivatalnál nyilvántartott területen?
Választ előre is köszönöm.

Viktor1984 # 2013.04.29. 07:11

Sziasztok,

Olyan kérdésem lenne, hogy külterületi telket, amin van építmény, milyen módon tudja kft megvásárolni?

Köszönöm

SZ.A. # 2013.06.23. 06:31

Sziasztok, kérdésem a következő: az önkormányzatnál kifüggesztésre került (2 hónapra) a termőföld vételi ajánlat, mely lejárta után a bérlő nem tudta azonnal kifizetni a vételárat. A szerződésben a kifüggesztés utáni, azonnali fizetési határidő lett megjelölve. A bérlő nem tud fizetni, haladékot kért. Közben lenne másik, komoly vevő. A bérlő nem tudott eleget tenni a szerződésben foglaltaktól, de a szándékától nem állt el. Lehet-e/szabad-e neki (törvényileg) akár 1-2 hónapos haladékot is adni? Ha a másik vevőnek lenne eladva a termőföld, akkor ismételten ki kellene 2 hónapra függeszteni a vételi ajánlatot, ő így nem vehetné meg törvényesen a termőföldet, hogy a bérlő nem tett eleget a szerződésben foglaltaknak? Köszönöm válaszotokat, SZA

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.06.23. 06:45

Ha nem tud eleget tenni az Ajánlattevő, akkor elállhattok az értékesítéstől. Szabályosan, természetesen.

Az új ajánlat már újabb feltételekről szólhat, hiszen más lesz az ajánlattevő. Ha megemelitek a vételárat, kicsit egyéniesítitek a konkrét ajánlatot.....stb.:)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.23. 07:17

Késedelmi kamatot kérhettek. Új határidővel felszólíthatjátok a teljesítésre, és ha az is eredménytelenül telik el, akkor elállhattok. Ha elálltatok, elfogadhattok újabb vételi ajánlatot, de akkor ismért le kell játszani a procedúrát.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.06.23. 12:01

Ez nem így működik.

Volt egy ajánlat. Az ajánlattól eltérő ajánlat nem vehet részt az értékesítésben, még akkor sem, ha a bérlőt valamely más ajánlattevő megelőzné.
Ha az ajánlat azonnali fizetésre szól, akkor attól még az Ajánlattevő sem térhet el. A hirdetés végével a szerződés hatályossá válik, a vételárat pedig szerződésszerűen teljesíteni kell.

Az eljárás szabályossága kérdőjelezhető meg, ha az
Ajánlattevő kedvezményezettebb helyzetbe kerül a fizetési haladékkal, mint a többi vevő.

A késedelmes teljesítés miatt az eladó érdekmúlása fennállhat, márpedig az eljárás lefolyása miatt így is 2 hónapot kellett várnia.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.23. 14:06

?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.06.23. 15:10

Nem lehet fizetési haladékot adni és passz.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.23. 15:44

Kell. Ptk. 300. §.

(A késedelem szerződésszegés, és nem a szerződás módosítása. Az új határidő szabása sem módosítás - hanem az elállás előfeltétele.)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.06.23. 19:09

A vagy kötőszó azt jelenti, hogy az előtte álló tagmondatnak nem kell megelőznie őt.


Ptk. 300. § (1) A jogosult - függetlenül attól, hogy a kötelezett késedelmét kimentette-e - követelheti a teljesítést, vagy ha ez többé nem áll érdekében, elállhat a szerződéstől.

Egyébként pedig speciális szabályok vonatkoznak a föld értékesítésére.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.23. 21:55

Nem érted te ezt. :( Pedig kéne.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.06.24. 06:58

Értem, bár nem kívánom tovább magyarázni.

Kenteki # 2013.06.24. 15:59

Szeretnék érdeklődni, hogy a földhivatalnál zártkertként nyilvántartott szölő művelési ágú 800 m2-es telek adásvétele esetén kinek van elővásárlási joga? Köszönöm

katalin11 # 2013.07.21. 19:09

Üdvözlet!
Egy kb 800nm-es, kulteruleti szantot szeretnenk vasarolni, termofoldet meg sosem vettunk. Nagyjabol koruljartam a temat, kerdesem, hogy az alabbiakat ki tudnatok-e egesziteni barmi fontos dologgal, illetve jol kalkulaltam-e a jarulekos idotartamot es koltsegeket.

  1. megallapodas az adasvetelrol, foglalo fizetese (elado kerte, mi belemennenk)
  2. meghirdetni 60 napig az illetekes onkormanyzatnal, 6000,-Ft illetekbelyeg. Ezt ugye Ugyfelkapun keresztul is lehet? Az eladonak kell megtenni vagy a vevonek?
  3. Tertivevenyes level a Nemzeti Foldalapkezelonek - ebben minek kell lenni pontosan? Van dija a levelen kivul?
  4. Ugyved fogadasa ha nem jelentkezik senki elovasarlasi joggal hataridon belul, szerzodes alairasa, ugyvedi koltseg kb 30000,-Ft (ez realis?? vagy %-osan mennyi lenne? lakasnal 1% volt, ez most tobb de csak egy ajanlatot kertunk)
  5. Foldhivatali tennivalok - gondolom ugyved intezi, mik a koltsegei egy 350ezres foldtulajdon szerzese eseten? Kinek-mikor-hogyan kell nyilatkozni, hogy 5 evig nem adnank el a foldet, es ilyenkor automatikusan megkapjuk az illetekmentesseget? Ha nem, mennyi illeteket kell fizetni szantofold utan?

Jo sok kerdes lett, bocs, de bizom benne, hogy segitetek!
Elore is koszonom
K

lajcsó # 2013.07.21. 20:48
  1. A foglaló megállapodás tárgya.
  2. A vételi ajánlatot a termőföld fekvése szerint illetékes önkormányzat hirdetőtábláján kell közzétenni. A vételi ajánlat tartalmát jogszabály határozza meg. Díja: 1750 Ft. Ügyfélkapun keresztül nem lehet közzétenni.
  3. Az NFA-nak megküldött vételi ajánlatra is jogszabály előírása az irányadó. Nincs külön költsége.
  4. Az ügyvédi munkadíj megállapodás tárgya. Általában a vételár bizonyos százaléka, de mindenkinél van egy alapösszeg.
  5. A földhivatali ügyintézés az ügyvéd feldata. A földhivatali költség 6600 Ft/ingatlan. Az illetékmentességről a vevőnek kell nyilatkozni (pl.regiszrált őstermelő, családi gazdálkodó, egyéni vállalkozó és vállalja, hogy a megvásárolt termőföldet mezőgazdasági célra hasznosítja stb.) Az illeték mértéke 4 %.
Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.22. 06:41

4. ezzel ráadásul több macera van, mint egy sima ingatlan adásvételével.

ucandoit # 2019.08.25. 09:23

Üdv!

Egy rokonom eladott egy termőföldet, amin vezetékjog van bejegyezve. Most láttuk, hogy ez hogy vezetékjoggal terhelt az ingatlan ez kimaradt az adásvételi szerződésből. Ebben az esetben a szerződés jóváhagyását megtagadhatják?