osztatlan közös tulajdon - használati megosztás


Rusty # 2017.08.29. 08:53

Az alábbiakról szeretnék véleményt kérni:
adott egy osztatlan közös ingatlan (telek+ház). Három tulajdonos. Önkormányzat felé le kellett adni mindenkinek a tulajdoni hányada arányában.
A legkisebb hányaddal rendelkező tulajdonos örökség révén jutott hozzá a tulajdonjogához (de mindig is ott lakott/lakik). A másik két tulajdonos egy 30 évvel ezelőtti adás-vételi szerződésre való hivatkozással közel 100 nm telekrészt akar "leszippantani", mondván, ők nagyobb részt adtak le az Önkormányzatnak és a 30 évvel ezelőtti szerz.ben az van, hogy a maradék teleket 50-50%-ban használják.
(eddig jó volt nekik a nagyobb részt használni, most, hogy kevesebb maradt a leadás miatt, most fenyegetőznek). Kérdésem: az a szerződés, amit nem az örökös írt, mire és kit és hogy jogosíthat? Felülbírálhatja-e a PTK. és a helyi törvények ide vonatkozó részeit?
Köszönettel:
Rusty

nonolet # 2017.08.26. 09:26

A közös tulajdont elbontani is közös megegyezéssel lehet alapban... meg úgy általában bármit is tenni a közös tulajdonnal a használaton túl.

Hisz mindenki vagyonát(tulajdonát) érinti egy bontás-építés.

M1209 # 2017.08.26. 06:58

Köszönet,

Én is hasonlóra gondoltam. Persze ez idén már nem fog megvalósulni, egyrészt várom a szerződések után befolyó pénzeket, másrészt lassan itt a nyár vége, komolyabb építkezésbe nem kezdek bele.
Most egyelőre a jelen helyzetet akarom rögzíteni, hogy mindenkinek megvan a saját része, hátsó rész lekerítve, hogyha nekiállok majd bontani a ház hátsó részét (30 méter hosszú, régi típusú parasztház), akkor ne tudjanak belekötni.

nonolet # 2017.08.25. 22:01

M1209

Egyszerűen közöld írásban, hogy
a mindenki számára nyugodtabb és kevésbé zavaró együttélés érdekében úgy döntöttél, hogy ...

  • nyitsz egy új kis+nagykaput
  • építesz magadnak belső kerítést
  • de hagysz egy 4 méter széles utat hátra
  • mindezt saját költségen

és kérd, hogy viseljék türelemmel a munkálatokat.

MELLÉKELD a rajzot az új helyzetről, beméretezve.

Add meg a munkakezdési dátumot is mondjuk 15 nappal későbbre.

A lap alján legyenek ott a nevek
a "beleegyezem" szöveggel együtt.

Aztán várj, hogy mi történik.
Türelmesen érvelj, magyarázz.

Jobb esetben összejön a jóváhagyás...
Aki rábólint azzal azonnal írasd is alá :-)

M1209 # 2017.08.25. 19:50

Így is megérte, bagóért volt. Csak gondoltam a házat lerobbantom róla, építek rá másikat, addig meg raktárként használom. Viszont jó helyen van, lehet megérné megtartani, ha úgy alakulna :)

MajorDomus # 2017.08.25. 19:09

Ezt vetted meg,előtte nem mérted fel?

M1209 # 2017.08.25. 18:08

Üdv megint mindenkinek :)

A következő helyzetben vagyok:

Vásároltam egy utcai házrészt. 23m széles és 35m mély a telek. Az egyik hátsó szomszéd külön épületben,
kerítéssel leválasztott részben lakik, a másik még hátrébb, de vele nem találkoztam még, nem él ott életvitelszerűen. Osztatlan közös tulajdon, van kialakult használat.
A problémám az, hogy ugye rajtam keresztül járnak át. Ezzel még nem is lenne gond, ha le tudnám választani, de a kapu kb a telek közepén van, így egyik oldalon a ház, másik oldalt lehetne valamit csinálni, de mindent a hátsó szomszédok orra előtt. Arról nem is beszélve, hogy elég nagy forgalma van, teljesen - számomra - vadidegen emberek mászkálnak át az udvaron. Lekeríteni nem akarja engedni, mert "neki fát hoznak". 60+ idős asszony, a férjével lakik ott, de totál nem értem ezt az indokot.

Kérdésem az lenne, hogy lenne rá mód, hogy leválasszam valahogy? Valami jogi trükk? Mert ha hagynék neki a telek szélén egy szolgalmi úthoz hasonlót, akkor is maradna egy 19x35-ös telkem, de így az ablakon csak az átjáróházat bámulom....

Félreértés ne essék, a személye ellen semmi kifogásom, szívesen beszélgetek vele, nem zavar, csak mégis a privát szféra így nem az igazi. Kb földszinti panellakás feeling, hogy bárki bebámulhat az ablakomon..

M1209 # 2017.08.25. 17:53

Kedves Marika,

Megépítettél valamit. Ha 10 évig nem veszik észre,
akkor bemész, és kérsz egy fennmaradási engedélyt.
Megadják mindenféle kérdés nélkül. Ha 10 évig
észreveszik, akkor bizony vége van.

Nézd meg a határozatot a bontásról. Nézd meg,
mikor építetted. Vond ki a határozat évéből a
építés évét. ENNEK kell 10-nek, vagy nagyobbnak
lennie. Ha ez kevesebb, akkor ennyi, nem tehetsz
semmit ellene.

Az építési hatóságnál elmagyarázzák neked, hogy
10 év az elévülés. Ezzel nincs is gond. De az
elévülés az, hogyha "elfelejtik". Téged nagyon
nem felejtettek el. Viszont örülj, a 10 év ját-
szik, mert ha 10 évig mostmár nem keresnek,
akkor töröltetheted a bontási határozatot elé-
vülés címszó alatt. Utána már ketté is osztha-
tod. De ne ábrándozz, nem fognak 10 évig várni.

Kényszerbontás lesz belőle, kimegy egy brigád,
valószínűleg hatósági kísérettel, és nem fogja
érdekelni őket, hogy hogy átkozod őket, meg
hogy magyarázod a 10 évet, esetleg térden áll-
va sírsz és könyörögsz, le fogják bontani az
illegálisan megépített részt. Utána pedig a
brigád költségének, és a kiszámított
ügyintézési költség és bírság erejéig
jelzálogot fognak bejegyezni a házra.

Őszintén? Megérte?

Építettél valamit, pénzért, amit le fognak
bontani. Megbüntetnek (elég durván), plusz
az összes költséget is neked kell állni.
5x annyiba kerül a semmi. Jah, és még a
cserépkályhát is buktad.

Igen, vannak emberek, akiknek a modora "egyéni",
esetenként irritáló lehet, de attól még nekik
van igazuk. Itt többnyire olyan emberek fordulnak
meg, akik naponta foglalkoznak ingatlanjoggal, és
nem hobbi szinten, hanem hivatásosan. Nem a hasuk-
ra ütnek, és mondják, hogy nem lehet.

Közölted azokkal az emberekkel, akiket megkérdez-
tél, hogy JOGERŐS VÉGZÉS van a bontásra? Mert ha
nem, akkor érthető, hogy miért reklámozták a 10
évet :)

Sorry, ez hosszúra sikerült, de ha 56x mondom el
ugyanazt, talán könnyebben megérthető.

marika7809 # 2017.08.18. 19:06

Szerinted nem így tettem?miből gondolod ezt?valószínű konkrét szándékkal mentem korul írtam vázoltam mi a helyzet ,de tudtak.Ezek után kaptam a választ.

nonolet # 2017.08.18. 17:29

Nem feltétlenül ... nem lexikon az ügyintéző feje.

Kérdezd meg úgy, hogy ezt a tényt is mondod a kérdés előtt!
Lesz csodálkozás a részedről.

marika7809 # 2017.08.18. 13:36

Te tényleg nagyon okos vagy.Szerinted nem tudjak mikor 7 éve ők foglalkoznak az üggyel!

nonolet # 2017.08.18. 13:07

külön külön szobákba mondták szintén ugyan azt,hogy él a 10 év,és még ki is számolták mikor évül el

Csakhátugye azt NEM mondtad nekik,
hogy
van ám FOLYAMATBAN egy ügyed a bontásra.

Így persze mást választ kaptál, mintha mondtad volna.

drbjozsef # 2017.08.18. 08:34

Én sajnos nem tudom, lehet-e (nem látom egyébként elvi akadályát, a bontási határozatot nem érinti elvileg), így elvileg csak azt tudnám tanácsolni, hogy ott kell megkérdezni, ahol ezt egyébként is kérelmezni kellene : a helyi önkormányzatnál.

Láthatóan erősen bízol bennük, úgyhogy legfeljebb küldözgetnek egy kicsit ide-oda, aztán valaki csak megmondja Neked, hogy lehetséges a telekmegosztás. Még ha egyébként mégsem.

marika7809 # 2017.08.18. 07:39

Nem beszéltek össze,harom helyre kuldözgettek külön külön szobákba mondták szintén ugyan azt,hogy él a 10 év,és még ki is számolták mikor évül el.Ennek én persze örülök,csak a kérdésem az volt,hogy bontási határoazattal tudok-e telket összevonni,osztani.Itt élek lassan 40éve,nagyon nehezen,és rengeteg munkával jutottunk el ide,és nem véletlen,hogy egy részét szeretném meg tartani a teleknek.Egyszer,ha a gyerek is ugy gondolja,hogy itt akar élni,de mi szeretnénk egy másik országba eljutni,ahol nem ilyenek az emberek.Köszönöm

drbjozsef # 2017.08.18. 06:08

Marika,

"Az biztos,hogy 3 embert nem értettem -félre"

Persze, ezt magyarázzuk már három napja : hogy valószínűleg tévednek. Jól értetted a tévedésüket minden bizonnyal.

Egy gyanúval hagy éljek : ez nem három, egymástól független forrás volt, ugye? A polg.hiv.-ban összedugta három hivatalnok a fejét szerintem, vagy valami ilyesmi.

Mindenesetre sok sikert.

marika7809 # 2017.08.17. 20:32

Na befejeztem .Szánalmas vagy.Kezeltesd magad

nonolet # 2017.08.17. 20:21

Hát aki már kérdezni se tud érthetően...

marika7809 # 2017.08.17. 18:45

Szerinted ez a stílus normális?Gratulálok neked te nagyon okos, tudálékos agyhalott. Állj elem és mond a szemembe.Latom még mindig nem erted a kérdésemet!Akkor kettőnk közül ki is a hulye?

marika7809 # 2017.08.17. 16:04

Na látom egy igazi patkány vagy,menekülj csak!Majd még látjuk ki nevet a végén.Egy senki vagy és az is maradsz.

wers # 2017.08.17. 15:32

Off
Nonolet! Vagy a reinkarnációja vagy azok közül, akik a nemkívánt stílus miatt már nem látogatják a fórumot (önszántukból vagy nem), vagy mindig ide téved valaki hasonló.
Persze most célba vehetsz engem is, mert merészelem szóvá tenni. De ne aggódj, nem veszem fel, ne is stapáld magad.
Vagy, csak bátran, addig legalább másokat megkíméled magadtól.
On

marika7809 # 2017.08.17. 15:18

Tudod mit szerintem hagyjuk egymást lógva. ÉN egy nő vagyok egy anya.Ne merészelj ilyeneket irkálni,mert senkinek nem tűröm ezt a hangnemet,főleg nem neked, egy arc nélküli senkinek akinek így nagy a pofája,de,ha velem szemben állnál elsüllyednél szégyenedbe!Egy gyáva kis senki vagy

drbjozsef # 2017.08.17. 13:28

Van ez így. Ez csak egy fórum, ne várj tőle sokat, pláne, ha jobban tudod a választ. Akkor már csak várd ki a 3 évet aztán... hát, meglátod, mi lesz.

marika7809 # 2017.08.17. 12:36

Sajnálom,hogy a kérdésekre nem kaptam választ.Az biztos,hogy 3 embert nem értettem -félre,és még azt is kiszámoltak,hogy pontosa mikor évül el.

nanemaaa # 2017.08.17. 11:47

Jobban tudják de te rosszul értetted. Már nem vonatkozik rád a 10 év. Én is megkérdeztem az építésügyi hatóságot. ;)

nonolet
1998. január 1. óta nincs méltányosság az építésügyi eljárásokban. A jogszabály változás nem méltányossági kérdés. mellesleg utólagos jogszabály változásnak nincs visszamenőleges hatálya. Ellentétes lenne a jogalkotási törvénnyel. Ez csak nagyon kevés és pontosan meghatározott esetben lehetséges.

marika7809 # 2017.08.17. 11:40

Na most szerintem túl léptél egy bizonyos határt.Rohadrul sokat képzelsz magadról,és ajánlom vegyél vissza ebből a stílusból.Szerintem az agyatlan te vagy te isten barma!Mint leírtam el a 10 év és ezt nem én tálaltam ki akkor is,ha folyik eljárás közben.Mint le írtam,de látszik szellemi fogyatékos vagy az önkormányzatba mondta 3 ember,hogy igen el fog évülni el a 10 év.Nem fogok veled itt vitázni ,valószínű jobban tudjak mint te aki itt osztod az észt!Otthon engedd meg magadnak ezt s hangnemet anyukáddal szemben!