Termőföld kifüggesztés


CROCUS # 2018.08.05. 10:23

Tiszteletem! Egy olyan kérdésem lenne, hogy anyósom elajandékozott egy földterületet a lányaimnak 1/2- 1/2 arányban, ami jelenleg bérbe van adva év végéig. Az ajándékozási szerződésben szerepel, hogy a fennálló földhasználati jogviszony időtartamát nem hosszabbítják meg és a termőföldet maguk hasznosítják. Úgy volt eredetileg, hogy apám fogja az unokái földjét művelni szívességi földhasználat keretében, de lehet, hogy ezt az egészségi állapota miatt mégsem vállalja. Kérdésem, hogy attól mert az ajándékozási szerződésben a fenti kitétel a hasznosításra így szerepel, van arra mód és lehetőség, hogy a jelen bérlővel a szerződés meghosszabbításra kerüljön?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.05. 10:31

Van, csak az a minimum, hogy megbírságolják miatta a szerzőket.

CROCUS # 2018.08.05. 13:31

Köszönöm! És ez hozzávetőlegesen mekkora összegű bírság lehet?

lajcsó # 2018.08.05. 19:03

Az Ak érték húszezerszerese!

CROCUS # 2018.08.05. 19:43

Köszönöm! Az alábbit találtam találtam a 2015-ös földforgalmi szabályozás kézikönyvben:
"A földforgalmi törvény tartalmaz néhány olyan kivételt amikor a földhasználatra való nyilatkozatot nem kell a szerző félnek megtennie, ezek a következők:
A. Ha a tulajdonjog átruházása (csere adásvétel, ajándékozás) közeli hozzátartozók között történik.
Megjegyezzük, hogy amennyiben a szerzéskor a föld más személy (pédául haszonbérlő) használatában van, a földügyi hatóságok jogértelmezése szerint ilyen esetekben is nyilatkozatot kell tennie a földtulajdon megszerzőjének arról, hogy a szerzéskor fennálló földhasználati szerződés időtartamát nem hosszabítja meg. Ez a nyilatkozat azonban nem jelent a továbbiakban saját művelésre vonatkozó kötelezettségvállalást, csupán annyit, hogyha később mégsem maga kívánja hasznosítani a földet, arra a földforgalmi törvény szabályozásai szerint új földhasználati szerződést kell kötnie. A nyilatkozat elmaradása esetén a járási földhivatal nem jegyzi be a tulajdonjog megszerzését." Ez ebben az esetben nem "játszik"?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.05. 21:30

Jókor kérdezed. Hiszen megtettétek a nyilatkozatot, nem?

CROCUS # 2018.08.06. 06:10

Igen, az ajándékozási nyilatkozattal egyidejűleg.

CROCUS # 2018.08.06. 12:11

Tulajdonképpen ezt a földet eladni azért el lehet? Arra nem látok semmilyen tiltást a szerződésben.

lajcsó # 2018.08.06. 19:31

"Tulajdonképpen ezt a földet eladni azért el lehet? Arra nem látok semmilyen tiltást a szerződésben."
A törvényben sincs ilyen tiltás. A föld a szerző fél nyilatkozatai (be nem tartott vállalásai) miatt nem lesz forgalomképtelen, csak éppen kinézhet egy bírság. A bírság meg azt vonja maga után, hogy a jogsértő fél egy darabig nem szerezhet földet.

CROCUS # 2018.08.07. 07:58

" A föld a szerző fél nyilatkozatai (be nem tartott vállalásai) miatt nem lesz forgalomképtelen, csak éppen kinézhet egy bírság. A bírság meg azt vonja maga után, hogy a jogsértő fél egy darabig nem szerezhet földet."

Köszönöm az infót. Semmilyen jogsértés nem történt, ez csak egy kérdés volt. A földet még jelenleg a korábbi haszonbérlő használja, ha lejár a szerződés és megtörténik a birtokba adás akkor művelni fogjuk, ha nem lehet bérbe adni.

Erős Pista # 2018.11.26. 18:19

Üdvözlet!

Egy gyors kérdés: ha előrébb állok az elővásárlási sorrendben, de a kamarába valaki "leszólt" és a másik felet támogatják, akkor mit tudok tenni, ha az önkormányzat, ahová a kifogást akarnám benyújtani sem túl baráti? (A volt polgármester betart nekem egy földügy kapcsán.)

Más: mit tehet az ember egy kamarai osztályvezetővel szemben? Az egész megyében jól látható, hogy kinyírják azt a pár gazdát, aki a (szándékol mulasztás okán, tejhatalommal bíró) osztályvezetőkkel szembemegy. Ráadásul, az új földtörvény módosíttás, tovább betonozza ezeknek a "félisteneknek" a helyzetét...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.26. 18:25

nem kérdezik a kamarát, hogy kit támogat.

Erős Pista # 2018.11.26. 18:35

Dehogynem!

A "földbizottságként eljáró szerv", az gyakorlatilag 3, sok ezer hektáros kamarai osztályvezető...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.26. 19:48

Akkor mégegyszer: nem arról nyilatkoztatják, hogy kit támogat.

Erős Pista # 2018.11.26. 20:50

"Akkor mégegyszer: nem arról nyilatkoztatják, hogy kit támogat." - már bocsánat, de ezt nagyon nem értem.

A kamara állást foglal, kit támogat és kit nem. Eddig, én csak ilyen földügyeket láttam. Vagy rosszul láttam?

Nem kötekedni akarok, csak nagyon nem értem a válaszát.

Üdv:

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.26. 21:10

A helyi földbizottság a szerződést véleményezi és nem a vevőt vagy az elővásárlásra jogosultat. [24. §] A vélemény alapján vagy megadja a hozzájárulást vagy nem.

Ha a 25. § (2)-(3) bekezdésére gondolsz, az gyakorlatilag alkalmazhatatlan, a csuda tudja, hogy került a törvénybe.

lajcsó # 2018.11.26. 22:25

A kérdező jó helyen kapizsgál. Ugyanis a Kormányhivatal azzal keresi meg az illetékes Agrárkamarát, hogy a vevő föld tulajdonszerzésének hatósági jóváhagyásához szükséges állásfoglalását küldje meg!
A jóváhagyó határozatban is arra hivatkozik a Kormányhivatal, hogy az Agrárkamara a vevő tulajdonszerzését támogatta (vagy éppen nem támogatta).

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.27. 05:50

Persze. De az elővásárlásra jogosultak között nem válogathat.

paxia # 2018.11.28. 08:25

"A kérdező jó helyen kapizsgál."

A kérdező ott is jó helyen kapisgál, hogy a
földbizottságok + az agrárkamara valójában egy
árleszorító kartell. Ők majd megmondják kié (övéké) és
milyen áron (a lehető legolcsóbban) lesz a föld. Persze
jogilag rendben lesz minden.

A készülő földtörvény módosítás nem véletlenül erősíti
ezeknek a szervezeteknek a pozícióját. Valóban
szükséges lenne a földtörvény módosítása, de pont az
ellenkező irányban: ezeket a szakmai háttér nélküli,
kvázi-gazembereket, akik búcsúban nyerték a OKJ
képzést, ki kéne iktatni a rendszerből.

(Elnézést a jogi szempontból szakmaiatlan
hozzászólásért, vegyétek úgy, hogy vox populi).

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.28. 08:32

Hány ilyen döntéssel kapcsolatos közigazgatási perben jártál el? Mi lett a perek kimenetele?

paxia # 2018.11.28. 09:02

Én a másik oldalról ismerem a témát: ismerem a
bizottsági embereket és ismerem a törekvéseiket. Ahol
lehet, betartanak, ha nem sikerül, mi bajuk lehet belőle?

Én látok egyfajta összeférhetetlenséget amiatt, hogy
olyan emberek véleményeznek, akik maguk is
érdekeltek lehetnek a a véleményezett kérdésben. Ezt
engedni nem szabadna.

Persze, olvastam én is Kúriai állásfoglalásokat, de hidd
el, hogy az 1-5 ha-os kisgazdák nem fogják végigjárni a
jogi fokozatokat.

(A kérdésedre a válasz az, hogy egyet sem, ez
azonban nem jelenti azt, hogy semmiféle tapasztalatom nincs.)

Sakim # 2019.01.19. 08:54

Helló

Azzal a kérdéssel fordulok a forumozókhoz hogy vettem egy földtörvény alá vonatkozó földterületet a kifüggesztés lejárt innentől mi a következő lépés? Keresgéltem de nem találtam semmi konkrétat mikorra lesz az én tulajdonom.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.19. 12:51

A jegyző záradékolja a hirdetményt, és megküldi a megyei földhivatalnak.

Neked egyébként semmi dolgod nincs azon kívül, hogy várod az ügyvéded értesítését a bejegyzésről. (Vagy arról, hogy más lett a vevő.)

Sleepwalkers # 2019.01.29. 14:46

Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék tőletek kifüggesztéssel kapcsolatba.Vettem egy két helyrajzi számon szereplő 1080 nm-es szőlő és gazdasági épülettel rendelkező kis tanyát.A tanya és a föld egymás mögött van.Helyrajzi száma 783 és 783/A.Ezek ugye belterületi helyrajzi számok?A terület művelésből kivont.Eddig még sose volt se földem se tanyám és nem vagyok őstermelő sem.Szerintetek ki kell függeszteni ilyen feltételek mellett is?Köszönöm ha segítetek a válaszokkal.Szép napot mindenkinek.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.29. 17:03

Az lenne a legjobb, ha a szerződést készítő, ellenjegyző ügyvédet kérdeznéd.