Termőföld kifüggesztés


stellacska2 # 2019.02.18. 07:33

Sziasztok!Van egy haszonbérleti szerződés kifüggesztve, de bejött egy 3. fél, hogy az a területre neki van érvényes haszonbérleti szerződése,mivel ilyen még nem volt, elvettem a bejelentését. Telefonon a földhivatal közölte, hogy semmi ilyet nem lehet elvenni,ne is továbbítsam nekik, mert csak bírósági úton tudja ezt érvényesíteni. Nem találok erre vonatkozó jogszabályi részt, hogy ilyet nem vehetek el,vagy hogy csak bíróság útján érvényesíthető, mert tájékoztatást szeretnék küldeni a 3. félnek.Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.18. 08:15

Ha jól értem, a jegyző nevében vetted át. Ebben az eljárásban csak előbérleti jogosult nyilatkozatának van relevanciája. Tartalma szerint tekintsd annak. Úgyis elutasítják.

stellacska2 # 2019.02.18. 14:17

Köszönöm.A földhivatal azt mondta,hogy át se küldjem.Ezért csak ki kellene értesítenem a bejelentőt, hogy nem befogadható a kérelme, és forduljon a bírósághoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.18. 14:33

Valaminek muszáj tekintened, és valamiként reagálnod is kell rá. Szerintem olyan nincs a Ket-ben, hogy értesítés a beadvány befogadhatatlanságáról.

kenncsy # 2019.02.21. 20:09

Sziasztok!
Nekem olyan kérdésem lenne, hogy földeladás előtt állunk és nem tudjuk pontosan mekkora földterületet kötelező kifüggeszeni. Van akkora terület amit nem kell kifüggeszteni?
Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.21. 20:21

A nagyságtól nem függ.

Timi1025 # 2019.03.04. 08:20

Kedves Tagok!
Azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy milyen esetekben fordulhat elő az, hogy egy ingatlan újra kifüggesztésre kerül?
Jelen esetben a történet a következő: a szomszédunk eladta a tanyáját (nem nekünk), amely tavaly kifüggesztésre került még októberben. Akkor az ingatlanon volt szolgáltató felé tartozás is, ez a szerződésben is benne volt, illetve az, hogy a vevő téríti azt meg. Most januárban a szerződés újra kifüggesztésre került, és semmi módosítás nem történt benne. Csak új a dátum rajta.

Előre is köszönöm a válaszokat.

lajcsó # 2019.03.04. 09:20

"Azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy milyen esetekben fordulhat elő az, hogy egy ingatlan újra kifüggesztésre kerül?"
Ennek több oka lehet.
Vagy a kormányhivatal talált benne hibát vagy a földhivatal.
Egyáltalán ugyanarról a szerződésről van szó, vagy pedig egy másikról.
Nálam volt erre példa, akkor elszámolták a közzététel idejét (60 nap helyett 59 napot számoltak).

Timi1025 # 2019.03.04. 10:50

Kedves Dr. Szücs Lajos!
Ugyanaz a szerződés. Mi összehasonlítottuk a korábbival és semmi módosítás nincs benne. Úgy gondoljuk, hogy kb. kinyomtatták ugyanazt a szerződést és újra kifüggesztették.
Az esetleg előfordulhat, hogy ha mondjuk a vevő nem fizet akkor újra kifüggesztésre kerül? Vagy akkor automatikusan semmis lesz a szerződés?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.04. 11:02

Az nem lehet az oka.

Nikita1 # 2019.03.07. 18:47

Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném kérdezni, hogy a termőföld vásárlásnál az 1 hektáros korlátba bele tartozik-e, az a rész ami kivett tanyaként, kivett lakóház, udvarként van nyilvántartva vagy csak az a rész ami, erdőként, gyümölcsösként, szántóként van nyilvántartva.
Válaszukat előre is köszönöm.

lajcsó # 2019.03.07. 21:39

"4. § Ha a tanyának nem minősülő földrészleten belül az 5. § 17. pontjában meghatározott művelési ágban nyilvántartott alrészlet van, annak területnagyságától függetlenül - e törvény eltérő rendelkezése hiányában - a teljes földrészletre e törvény rendelkezéseit kell alkalmazni."
(Földforgalmi törvény)

stellacska2 # 2019.06.24. 06:57

Tisztelt Cím! Segítséget szeretnék kérni, önkormányzati ügyintéző vagyok. Bejött egy ügyfél egy áprilisi földcsere szerződéssel, hogy adjak ki róla jegyzői igazolást, hogy jún 11-ei állapotról, , hogy birtokba lett véve,megtörtént a csere és igazoljam a birtokbavételt. Nem találok erre vonatkozó jogszabályt, és nem a földszerződést készítő ügyvédnek kellene kiadni? MVH kéri jegyzői igazolást.
Köszönettel

gerbera317 # 2019.06.24. 08:08

A jegyzőnek ehhez mi köze van?
Az igazolás - természetéből fakadóan - olyan, harmadik személy részére kiadott nyilatkozat, ami megerősíti az igazolást kérő hasonló tartalmú nyilatkozatát. Igazolást tehát csak olyan szerv adhat ki, akinek hivatalos tudomása van a megerősítendő tényről, és ez a tudomás nem az igazolást kérő állítása alapján keletkezett.
Ha tehát az ügyfél azt állítja, hogy ő birtokba vette a földet, te ezt nem tudod igazolni, hiszen csak ő állítja, egyéb tudomásod nincs erről. Elárulom: kizárólag az előző tulajdonos tudja igazolni, hogy az új tulajdonos birtokba vette a földet. Egyébként ki előtt akarja ezt igazolni?
A jegyző a hirdetményi eljárásban folyik bele az ügyletbe, döntéshozatali jogköre nincs. Igazolást egyetlen dologról adhat: arról, hogy a hirdetmény kifüggesztése szabályos volt.
Döntéshozatali, jóváhagyási jogkörrel a mezőgazdasági igazgatási szerv rendelkezik, az pedig nem a jegyző.
Egyébként a Földforgalmi törvény a te barátod: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.24. 14:42

Mi az az MVH?

gerbera317 # 2019.06.24. 14:50

Talán a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. De a birtokba vételt akkor sem a jegyző fogja igazolni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.24. 17:01

Az több, mint két éve megszűnt.

gerbera317 # 2019.06.24. 18:21

A kérdező tudja, ki az. A választ pedig megkapta.

lajcsó # 2019.06.24. 18:48

Az ügyfél valószínűleg el van tévedve. A cseréhez is a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása szükséges! Valószínűleg nem a birtokba adás ügyében járt nálad, hanem a hatósági jóváhagyás miatt. A birtokba adás idejéről általában szerződés rendelkezik.

Eternalsailor # 2019.06.25. 02:40

Tisztelt Hozzáértők!

A következő informaciót találtam egy dokumentumban:

1 Külterületen az állandó jellegű lakó- vagy üdülőépülettel beépített földrészletet, ha
területe nem éri el a 800 m2-t, művelés aló kivett területként tartjuk nyilván.

3 (ha ugyan ezen elhelyezkedésű telek mérete meghaladja a 800 nmt, es a rajta álló épület területe a 36 nm-t, a tulajdonos kérheti az épület és a hozzá tartozó udvar művelés alól kivett
területté nyilvánítását."

Tehát az első pont a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha én kinéztem magamnak pl 734 nm-es, külterületen lévő, a tullapon zártkerti besorolású telket egy lakható nyaralóval rajta, akkor az automatikusan kivontnak számít és nem terheli a hosszadalmas kifüggesztési procedúra? Szabadon megvásárolhatom?

A második pontnál pedig mi a menete a lakóingatlan területének művelési ág alóli kivonásának? Meddig tart? Mibe kerül?

Előre is köszönök minden releváns és aktualis jogi szabályt eme témában.

Eternalsailor # 2019.06.25. 02:46

És vajon mit jelent az "állandó jellegű" lakó vagy üdülőépület? Ez lenne az a jelleg, ami egy sor szigorú szabályt támaszt ( pl meghatarozott nm, közművek, csatorna, szigetelés, stb)? Vagy ez csupán azt jelenti, hogy en lakok benne állandó jelleggel akármilyen körülmények között is, vagy azt, hogy a szokasos nyaralói parametereknek megfelel (villany, viz, kis faház)?

bandi3677 # 2019.08.02. 11:25

Üdv! Megvásároltam egy földet,amin van egy kis ház. A szőlőt művelik ami van rajta,de szerződés szerint csak annyi,hogy idei évben megveszik a termést,más joguk nincs. Ki lett függesztve 1 hónapja az ingatlan és most találta ki aki a szőlővel foglalkozik,hogy neki ez kell. Szerinte elővásárlási joga van. Szerintem ez nem valós.Szerintetek?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.02. 11:28

Honnan tudnánk?

aprilismajus # 2019.08.02. 13:51

Elővásárlási jog alapulhat szerződésen, de például jogszabályon is, utóbbira a legismertebb példa a közös tulajdon tulajdonostársának elővásárlási joga. Pusztán azért, mert valaki a másik földjét műveli, nem jár törvényes elővásárlási jog.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.02. 15:37

A földforgalmi törvény hatálya alá tartozó ingatlanokra éppenséggel nagyon elől van elővásárlási joga "a földet használó bérlőnek".