zártkerti ingatlan adásvétele


drbjozsef # 2021.03.25. 11:51

Szerintem a testvér Ptk. szerinti közeli hozzátartozó.

Fftv. 12.§(2).

nanemaaa # 2021.03.25. 12:14

2013. évi CXXII. törvény [ Földforgalmi tv. ] 12. § (2) A föld tulajdonjogát ajándékozás címén csak közeli hozzátartozó, bevett egyház, illetve annak belső egyházi jogi személye, önkormányzat, és az állam javára lehet átruházni.

A testvér közeli hozzátartozónak minősül, oldalági rokon.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.25. 12:16

Rendben.

royhun # 2021.03.25. 12:57

Rendben köszönöm!

Illetve annyit olvastam a törvényben, hogy akkor sem kell ki hirdetni ha a közös tulajdont szüntetjük meg.

Ajándékozás után 6 tulajdonosból marad 5.

És ezt egy szerződésen belül unokatestvérek és egy tulajdonostárs kivásárlásával kettőre csökkentjük az még kevés ? Mindenképp ki kell hirdetni ?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.25. 13:03

A közös tulajdon megszüntetését ott úgy értik, hogy csak egyetlen tulajdonos marad.

groszfater@gmail.com # 2021.03.25. 13:16

„A közös tulajdon tárgyait vagy azok egy részét – ha ez a tulajdonostársak körülményeire tekintettel indokolt – megfelelő ellenérték fejében a bíróság egy vagy több tulajdonostárs tulajdonába adhatja.” Ptk. 5:84.§ (1) bekezdés

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.25. 13:36

?? Pardon?

drbjozsef # 2021.03.25. 13:38

groszfater@gmail.com,

Ennek most semmi kapcsolata a kérdéssel.
Igen, lehet közös tulajdont perrel megszüntetni.

De az Fftv.-nek van egy saját rendelkezése, ami kifejezetten az egy tulajdonos kezébe kerülő földtulajdonról rendelkezik, és ez is leginkább a kifüggesztés és elővétel szempontjából számít - ami most a kérdezőt is érdekli.

royhun # 2021.03.25. 14:05

Kovács_Béla_Sándor
Köszönöm !
Tehát akkor ajándékozás majd ki függesztéssel egybekötött adásvételi szerződés az út.

Utolsó kérdés:

Az így kialakult helyzetet egyébként telek megosztással szeretnénk rendezni, hogy külön helyrajzi számra kerüljünk a fennmaradó t.társsal.

2039 nm2 nem-kivett szántót 1/3 - 2/3 alapú felosztása ahogy a természetben is ki alakult szabályozza a földtörvény vajon vagy csak a helyi rendelet ?

Köszönöm !

drbjozsef # 2021.03.25. 16:52

royhun,

Én nem lennék biztos benne, hogy ez lehetséges, az új törvény - amit ugyan most halasztottak azt hiszem - szerint zártkerben is 1500nm a minimum méret. Egy 2039nm-es területet nem fogtok tudni megosztani.
De lehet, hogy tévedek.

royhun # 2021.03.26. 07:02

drbjozsef
Köszönöm !

Lenne még egy Joker kérdés, ami kicsit OFF:

Az egyik t.társ 1/12 részére végrehajtási jog van bejegyezve. Ha azt esetleg megvesszük tőle azon kívül, hogy el árverezhetik engem mint vevőt érhet más hátrány ? Vagyonommal felelnem kell stb. ? ( b terv )
(a) Terv az az , hogy az OTP masszírozni hogy kérje a végrehajtót hogy tűzze ki de mivel ez földtörvény alatt van MBVK-s végrehajtó sok mindent nem tud vele kezdeni akinél csücsül az ügy a raktárban 12 éve.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.26. 07:12

Nem.

drbjozsef # 2021.03.26. 08:10

royhun,

Ha 12 éve csücsül az akt a raktárban, akkor a tulajdonostársat masszírozzátok meg, hogy nyújtson be egy kérelmet a végrehajtónak a Vht.41.§ szerinti eljárás lefolytatására, elévülésre hivatkozással. Ha beválik, törölhető a teher, ha nem, végrehajtás megszüntetése iránti per indítására megnyílik a lehetősége.

royhun # 2021.03.26. 08:51

drbjozsef [OFF]
Erdeti végrehajtó megszűnt és a jelenlegi vette át.
Pontosítva egy 2010 ( 8 mFt ) es és 2016( 250,000 Ft ) zálogbejegyzés van rajta. t.társ állítása szerint vonják tőle és a kezestől a fizetésből. De a friss t. lap szerint ingatlannal kapcsolatban nem foganatosítottak semmit.
Örökösödési eljárás során 35,000 Ft-ra értékeltek a övével megegyezős részt. Tehát így sok értelme nincs végrehajtani így lehet egyszerűbb lesz megvenni és el ketyeg az ott magának :( Semmire nem jó ez a csak a t.társak életének megkeserítésére.

drbjozsef # 2021.03.26. 08:52

Nos igen. Hasznos tanácshoz elengedhetetlen a szabatos fogalmazás.

Ha vonják tőlük, akkor az NEM "csücsül a raktárban". Akkor felejtős.

rebecca17 # 2021.05.10. 12:38

Kedves Szakértők! Segítséget kérnék!
Adott egy zártkerti ingatlan kert, beépített terület megnevezéssel 1/1 tulajdonos magyar állam.
Vételi ajánlatot szeretnék benyújtani.
Az ingatlannal szomszédos ingatlan az én tulajdonomban van, de az állandó lakcímem máshol /20 km -en belül van, több mint 3 éve/. Nem vagyok földműves.
Kérdésem, hogy van e elővásárlási jogom?

drbjozsef # 2021.05.10. 13:05

rebecca17,

Fftv 18.§

https://www.jogiforum.hu/forum/32/34977?…

Elővételi joga csak a földműveseknek, gazdálkodóknak van.

Ha te teszel vételi ajánlatot, akkor 20km-en belül kb. minden földműves megelőz téged az elővételi sorrendben.

rebecca17 # 2021.05.10. 14:53

Kedves Dr.B.József!
Köszönöm szépen a gyors válaszát.
Lenne még egy kérdésem.
Ha elvégzem az OKJ -s képzést és földműves leszek, állandó lakcímemet módosítom, akkor teljesülnek a feltételek, hogy helyben lakó szomszédnak minősüljek és így első helyre kerüljek mint elővásárlási jogosult?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.10. 15:50

Majd három év múlva.

rebecca17 # 2021.05.10. 16:45

Köszönöm a választ Kovács Béla Sándor!
Annyit biztosan nem várok, akkor inkább a sorsra bízom!
További szép napot kívánok mindenkinek

gyuruj # 2021.05.14. 08:05

T. Szakértők,

Szeretnék segítséget kérni egy zártkerti ingatlan eladás ügyében. Egy 750nm telekről van szó, kiskerttel, pici házzal, külterület. (Próbáltam visszakeresni, de nem találtam hasonlót a fórumon, bocsánat ha mégis kérdést ismétlek, remélem nem)

Még érvényben van a 60 napos kifüggesztés? Ha jól tudom, ezt az adásvételi szerződés megkötésekor kell megtenni, ebben az időszakban a pénz és az ingatlan kié? Ezt akkor is meg kell tenni, ha a szomszédok lemondanak az elővásárlási jogáról? (úgytudom ilyen esetben nekik van elővásárlási joguk)

Köszönöm szépen előre is a segítséget!

drbjozsef # 2021.05.14. 09:47

Még érvényben van a 60 napos kifüggesztés?
Ha ez nem kivett terület, akkor igen. Az Fftv. hatálya alá tartozik.

Ha jól tudom, ezt az adásvételi szerződés megkötésekor kell megtenni
Megkötésekor nem lehet. Az egy pillanat. A megkötése után lehet megtenni, a törvény előírja, az okiratot szerkesztő ügyvédnek ezt tudni kell.

ebben az időszakban a pénz és az ingatlan kié?
Nem értelmezhető ez így. Megállapodás szerint. Ha a vevő átadja a pénzt, akkor a pénz az eladóé, ha a tulajdonbejegyzéséig nem adja át a vevő (vagy ügyvédi letétbe teljesít), addig meg az övé.
Az ingatlan pedig az eladóé, amíg be nem jegyzik az ingatlannyilvántartásba a vevőt.

Ezt akkor is meg kell tenni, ha a szomszédok lemondanak az elővásárlási jogáról? (úgytudom ilyen esetben nekik van elővásárlási joguk)
Nem, egy csomó elővételi jogosult van az Fftv. szerint, miattuk is kell kifüggeszteni.

gyuruj # 2021.05.14. 10:33

Köszönöm szépen a gyors választ drbjozsef!

További szép napot Mindnekinek! :-)

Mamabear # 2021.05.17. 14:53

Tisztelt Forum,
az volna a kérdésem,hogy egy zártkerti telket kivel és hogya tudnám felbecsültetni,hogy a valos értékét megtudjam.
A körülötte lévö telkek ára teljesen éltérö, ami 10000000 nagyságrendü.Kinek kell a változási vázrajzot elkésziteni a telekcsoport ujraosztás esetén.Ki ilyenkor a megkeresendö, külön egy épitész és földmérö vagy hivatalosan az Önkormányzat vagy a Földhivatal végzi ezt.

Elöre is köszönöm válaszukat
Üdvözlettel PJ

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.17. 17:49

Bármelyik ingatlanközvetítő megcsinálja neked. Ugyanúgy nincs semmi kötelező ereje, mint ha egy igazságügyi szakértőt kérsz fel.