Társasházi alapító okirat és a SZMSZ viszonya


Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.20. 15:42

Igen és nem.

MajorDomus # 2020.10.20. 16:03

(3) A szervezeti-működési szabályzat az elkülöníthető gazdálkodású épületrészekhez tartozó lakások tulajdonostársai tekintetében létesített részközgyűlést önálló döntési jogkörrel ruházhatja fel az elkülöníthető gazdálkodás ügyében.

MajorDomus # 2020.10.20. 16:07

Egy pontositás azért ide tartozik,egy társasháznak csak egy közös képviselője lehet!
.
Nekem van olyan házam ami 7 részkörzetből áll,ebből egy az enyém,de én vagyok a közös képviselő.
.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.20. 16:15

Az volt az "és nem". :)

drbjozsef # 2020.10.20. 16:34

dopod,

Nemrégiben volt valamelyik társasházas topikban, hogy ez a részközgyűlés még külön bankszámlák esetén sem véd meg.

Szerintem külön szerződni a szolgáltatókkal sem lehet, ha csak EGY főmérő van.

A szolgáltatók felé a teljes társasház egyetemlegesen felel a tartozásokért. Úgyhogy ha az A társasházRÉSZ tartozást halmoz fel, akkor a végrehajtó le fogja emelni a pénzt a B társasházRÉSZ számlájáról is simán. Mert az EGY társasház.

Akkor lehet külön, ha tényleg két külön társasházzá alakulnak, akkor két közös képviselő is lehet. De ez szvsz horribilis költség, ha a bekötőcsonkokat is meg kell duplázni, hogy külön lehessen főmérőket telepíteni a két külön társasháznak. Kizárt, hogy megérné.

dopod # 2020.10.21. 09:31

Igen és nem.
Megértettem, én is így tudom :)

  • drbjozsef-

Külön főmérőnk van (víz, villany), ez nem akadály.
Ezek szerint az alapítók igen rosszul jártak el évekkel ezelőtt...-pedig ügyvéd is közreműködött benne.
Jól emlékszel, inkasszó miatt volt ez téma a nyáron :)

Valaki megtudná mondani, hogy kb. mennyibe kerül mostanság a bíróság engedélyével szétválasztani a két épületet és új alapító okiratot készíteni?

MajorDomus # 2020.10.21. 17:24

Lakásszámtól függ,kb.félmillió.
.
drb...
településtől is függ,hogy a helyi közmű hogyan szerződik. Ahány ház... alapon megy.
.
Nekem például a 7 részkörzet mind önállóan kap szemét,és áramdij számlát. Két-két lépcsőháznak van egy vízórája,ők egymás közt elszámolnak. Viszont egy közös Ltp van egy adószámmal,viszont 7 üzemelési bankszámla és 7 külön költségvetés.
.
Nem egyszerű,de működik.

drbjozsef # 2020.10.22. 04:43

MD,

Tényleg? Működik. Varázslatos dolog ez.

És mondd, a szemétszállítási főmérő hogyan néz ki pontosan?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.22. 05:21

Működni működik, de harmadik személy hitelezőkkel szemben az egész ház tartozik.

MajorDomus # 2020.10.22. 15:28

Na ezért nem veszünk fel hitelt. A részkörzetek nem is tudnának.
Gyakorlatilag csak az Ltp közös,
mert azt csak a társasház köthette meg adószámmal.

Kompliant # 2021.06.29. 20:16

Tisztelt Hozzáértők!

Egy társasház SZMSZ-e csupán kiegészítheti, helyettesítheti az alapító okirat rendelkezéseit vagy akár ellent is mondhat annak?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.29. 20:40

Se.

drbjozsef # 2021.06.30. 05:32

Kompliant,

A két okirat teljesen külön területet szabályoz. Nyilván nem mondhatnak ellent egymásnak, de általában erre nincs is szükség, mert nem kapcsolódnak össze.
Az egyik a közös-külön tulajdonokat határozza meg. A másik a működés rendjét.

MajorDomus # 2021.06.30. 12:05

Pontositsunk.
A az Alapitó Okirat már nem szabályoz semmit,csupán a közós és külön tulajdon felsorolása.
Ezért nem is lehet ellentétes az szmsz rendelkezéseivel.

Ez alól kivétel azon rendelkezés amelyet az szmsz kötelező tartalmáról szóló tv. nem tartalmaz. Például lakóház esetén az elővásárlási jog.