Ingatlanirodával kötött szerződés felmondása


drbjozsef # 2020.06.26. 10:39

Brigi1124,

Nem nagyon számít a kizárólagosság.
Olvass vissza vagy 20 hozzászólást.
Ha hoz vevőt, jár a jutalék. Ha nem, nem.

Brigi1124 # 2020.06.26. 08:41

Rendben, köszönöm a gyors választ. Egy megerősítést szerettem volna.
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.26. 08:16

Ha úgy van, ahogy mondod, akkor ez miért kérdés? Gondolom, az ingatlanotok nem székhelye vagy telephelye az ingatlanközvetítőnek.

Brigi1124 # 2020.06.26. 08:06

Tisztelt Szakértők!

Pontosan 1 hete 06.15-én kizárólagos szerződést kötöttünk egy ingatlanirodával, 6 hónapos határidőre. A szerződés szerint ha nem a megbízott székhelyén, telephelyén történt a megbízás aláírása, akkor 14 napon belül indoklás és költségtérítésmentesen felmondhatjuk.
Az ingatlanos a saját oldalára feltette a hirdetést és volt is kint fotózni a lakást, azonban nincs sehol máshol meghirdetve és elég nehéz elérni őt.
Ebben az esetben, ha már fotózott és a saját oldalára felkerült a hirdetés, akkor is fel tudom mondani a szerződésemet vele? A megbízást a mi ingatlanunkban kötöttük.
Válaszukat előre is köszönöm.

wers # 2020.04.07. 05:56

Hiába mondom fel vele a szerződést,ha 12 hónapon belül(a szerződés kötéstől számítva) eladom az ingatlant,ő elsőbbséget élvez

Miben élvez elsőbbséget?

Szomorú örökös # 2020.04.07. 04:31

most azt nem tudom,hogy mikor jár le vele a szerződés.??

Milyen szerződés? Mint ha azt írtad volna, hogy felmondtad vele.

Rencsi28 # 2020.04.06. 20:21

Jó estét kívánok.
Lenne egy számomra nagyon fontos kérdés.
2019.07.22 szerződést kötöttem egy ingatlanközvetítővel. Kizárólagos
2019.10.hónapban felmondtam.Nem történt semmi.
Most 2020.02.17.- én megkerestem...mert...mint kiderült..Hiába mondom fel vele a szerződést,ha 12 hónapon belül(a szerződés kötéstől számítva) eladom az ingatlant,ő elsőbbséget élvez.El kell adnom az ingatlant egyéb problémák miatt. És úgy voltam vele ha már elsőbbséget élvez, akkor dolgozzon a jutalékért.
De most azt nem tudom,hogy mikor jár le vele a szerződés.??
Tavalyi év 07.22 től számolva az egy év,vagy most 02.17.-től számolva?

drbjozsef # 2020.03.25. 17:19

cseppember,

A kérdésed alatt 10 hozzászólással található hozzászólásomban van egy link. Olvasd el azt.

Tisztességtelen az az általános szerződési feltétel, mely szerint a jutalék akkor is megilleti a megbízottat, ha az ingatlant nem a megbízott által közvetített vevő vásárolja meg [Ptk. 209. § (2) bek., 209/B. §].

Sherlock # 2020.03.25. 15:54

Az a bírói gyakorlat, hogy ilyenkor nem jár lóvé az ingatlanosnak.

cseppember # 2020.03.25. 15:37

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni! Március 16-án kizárólagos szerződést kötöttem egy ingatlan irodával (egyelőre fotózott, hirdetett, nem hozott még senkit). Előtte 4 hónapig magán úton hirdettem, amit a szerződéskötéskor töröltem (mm minden hirdetést). Na most közben egy érdeklődő, aki előzőleg az én hirdetésemen keresztül jött, újra megnézné a lakást (szülőkkel). nem akarom elkiabálni, de ha esetleg ajánlatot tenne, akkor is köteles vagyok fizetni (nem keveset) az ingatlanosnak? Bizonyított az a tény, hogy február közepén telefonáltunk többször is. Nyilván nem videóztam le, hogy itt volt :-D Van erre precedens? Főleg most ezekben az időkben, amikor senki nem tud kb semmit garantálni, minket meg vár egy másik lakás befizetés, az ember mindent átgondol.. Köszi az esetleges jogi tanácsot!

Szomorú örökös # 2020.02.16. 06:38

Supermalex

nem az eladó fizeti az ingatlanos jutalékát( mivel az árba belekalkulálják kvázi az én pénzemből)

Azért azt nem árt tudni, hogy ha már eleve azon az áron szeretné eladni az eladó az ingatlant, ami maximum adható érte, akkor arra hiába akar rátenni még jutalékot az ingatlanos, sokra nem fog vele menni, mert legjobb esetben is eladhatatlanná válik. Azaz jutalékkal együtt is akkora árat érdemes kitenni, amiért egyáltalán még megnézik.

Supremalex # 2020.02.16. 06:00

Köszönöm szépen a választ!

drbjozsef # 2020.02.15. 20:52

Supremalex,

Erre viszont nem kívánok még százezreket fizetni, inkább közvetlenül tulajtól veszek.
A kérdésem: mi a gyakorlat ezügyben, lakásnézés előtt kell e ezt tisztáznom az ingatlanossal?

Nézd, ha közvetlenül a tulajtól veszel, akkor nincs mit tisztázni az ingatlanossal. Kivéve persze, ha a tulaj véletlenül pont egy ingatlanos, de azért ez egy ritka együttállás.

Egyébként pedig értelemszerűen neked fizetni annak kell, akivel valamilyen jogviszonyban állsz.
Ha az eladó bíz meg egy ingatlanost az ingatlana eladásával, akkor azt neki is kell fizetnie. (mármint persze a vételárból, végülis te fizeted, de ennek részleteihez neked nincs közöd.)
Ha Te bízol meg egy ingatlanost, hogy keressen neked egy ingatlant, akkor nyilván te fizeted a köztetek létrejött szerződés alapján. Ehhez meg az eladónak nincs köze.

Supremalex # 2020.02.15. 20:39

Tisztelt Szakértők!

Lakásvásárlásra készülök, olvastam milyen járulékos költségekkel kell tervezni a vételáron kívül: illeték, ügyvédi költség.
Viszont amiről nem volt tudomásom, hogy utóbbi időben nem az eladó fizeti az ingatlanos jutalékát( mivel az árba belekalkulálják kvázi az én pénzemből) hanem szokás lett az 1-5%jutalékot megosztani az eladó és vevő között.
Erre viszont nem kívánok még százezreket fizetni, inkább közvetlenül tulajtól veszek.
A kérdésem: mi a gyakorlat ezügyben, lakásnézés előtt kell e ezt tisztáznom az ingatlanossal?
Előre is köszönöm a választ!

MajorDomus # 2019.04.26. 18:54

Egy próbát megér...

Szmiki1974 # 2019.04.26. 07:09

Köszönöm, akkor ezt fogom tenni, bár belőlük kinézem hogy visszajön a levél, hogy nem vette át, meghalt, stb.
Tréfás egy cég, még lóbetűs etikai kódexük is van, amiben a korrektségről, üzleti magatartásról, ügyfelekkel szembeni maximális anyámtyúkjáról is szó van.

drbjozsef # 2019.04.26. 03:31

Szmiki,

dehogynem. Címük megvan.
Adj fel egy ajánlott tértivevényes levelet, ha gyorsan akarod költhetsz az elsőbbségire is, amiben pár sorban, egyértelműen és kifejezetten a szerződésetek megfelelő pontjára hivatkozva, a levél kézhezvételének napjával (ha ezt engedi a szerződés) felmondod a szerződést.

Nem kell velük kommunikálni. Igazolhatóan bejelenteni kell.

Szmiki1974 # 2019.04.25. 21:27

Üdv József, nagyon köszönöm, nagy segítség!
Már csak az az egy gondom van, hogy a struccpolitikát alkalmazzák az ingatlanirodánál, vagyis elérhetetlenek, akivel a szerződést kötöttem, csak telefonon tudok értekezni, és sosem ér rá, de elszólta magát, felsőbb utasításokra nem vonhatja vissza a szerződést....szép, igaz?
Még jó, hogy a saját szerződésükben van ez leírva.
Vagyis nem tudom megszüntetni velük a szerződést.

MajorDomus # 2019.04.25. 21:01

drb..
Köszönöm,ez hasznos..

drbjozsef # 2019.04.25. 19:59

SzMiki,

Olvasd át ezt :

https://kuria-birosag.hu/…vi-hatarozat

A kizárólagosság önmagában nem semmisségi ok, de felmondás után - pláne, ha előtte nem dolgoztak a jutalékért semmit - nem jár nekik semmilyen jutalék, ez tisztességtelen feltétel.

Ha tud bizonyítani valamilyen költséget - kiment többször ügyféllel megmutatni az ingatlant, vagy ilyesmi - legfeljebb az járhat neki. De jutalék, az nem.

Mondd fel szerződés szerint, a nyavalygásukkal meg ne törődj.

Szmiki1974 # 2019.04.25. 19:29

Tisztelt hozzáértők,

Én hülye kötöttem egy ingatlanirodával kizárólagos szerződést, a szerződésben szerepel, hogy különösebb indoklás nélkül felmondható mindkét fél részéről.
Persze a szokásos 1 évig nem adhatom el, a jutalék fele, stb jár nekik.

Gondolom olyanba nem mennének bele, hogy olyan papírt íratnék alá velük, hogy azért bontom fel a szerződést, mivel tojnak bárhol is hirdetni az ingatlant. Kb 2 hónapja SEHOL sincs meghirdetve, nagy ívben tojnak rá magyarul.

Valószínű ha eladom én az ingatlant, nem fizetek nekik semmit, beperelnek.
Csak mivel ők nem teljesítették a részükre kiszabott feladatot, így gondolom egy bíróság is másképp állna a témához....vagy tévedek? Gyűjtsek bizonyítékokat?
Tényleg sehol nem hirdetik, pedig a szerződésben szerepel, hogy kötelességük a legjobb tudásuk szerint a megbízó ingatlanát értékesíteni.
Köszönöm.

Szomorú örökös # 2019.03.22. 17:37

Tamara86

Sajnos ismerős által ismertem meg az ingatlanost és hittem neki a közös ismeretség miatt.

Üzleti ügyekben nincs sógor, koma, jóbarát, rokon.
Ez egy alapszabály, szerintem fogadd meg a jövőben!

Tamara86 # 2019.03.22. 12:31

Sajnos ismerős által ismertem meg az ingatlanost és hittem neki a közös ismeretség miatt.A végletekig naiv tudok lenni.De igyekszem ebből kilábalni valahogyan.

Szomorú örökös # 2019.03.22. 07:08

drbjozsef

Ha "nem vagy megelégedve", ez valós ok, és ez a szerződésben is megtalálható, akkor aszerint felmondhatod.

Általában ilyen kitétel nem szokott lenni az ingatlanos szerződésben.
Azt mindig úgy kötik, hogy ők se járjanak rosszul és te se járj jól.
Balga dolog egyébként is kizárólagos szerződést kötni.
Célszerű úgy megkötni, hogy mellette bárki más is árulhassa.
Akkor túlzott belekötési lehetőségük nincs.

drbjozsef # 2019.03.22. 06:28

Hivatkozhatsz a szerződés érvénytelenségére, ha jogosulatlanul írtad alá azt. Ez esetben természetesen az ingatlaniroda felé Te fogsz tartozni felelősséggel a Ptk alapján.

Ptk. 6:14. § [Álképviselet]
(1) Aki képviseleti jog nélkül vagy képviseleti jogkörét túllépve más nevében jognyilatkozatot tesz, nyilatkozata a képviselt jóváhagyásával vált ki joghatást.
(2) Ha a képviselt a nevében tett jognyilatkozatot nem hagyja jóvá, a jóhiszemű álképviselő a harmadik személynek a jognyilatkozat megtételéből eredő kárát, a rosszhiszemű álképviselő a harmadik személynek a teljes kárát köteles megtéríteni.

Ha "nem vagy megelégedve", ez valós ok, és ez a szerződésben is megtalálható, akkor aszerint felmondhatod. Ha nem, akkor nem tenném.