Melléképület, garázs építési engedélye


MajorDomus # 2020.09.24. 15:45

Igen

nanemaaa # 2020.09.25. 06:22

szabo68gy
Épület.
Bár 100 m3 nettó térfogatig nem kellene rá építési engedély, de az építési szabályokat be kellene tudni tartani. Azt viszont nem tudod, mivel már mint írtad a telek elérte a maximális beépíthetőségét.
Magyarán nem építhető.

whatever_ # 2020.10.21. 14:28

Sziasztok az alabbi kerdesben kernem a segitseget:

Egy 1000m2 es telken van egy 85m2 es haz es egy 30m2 es gazdasagi epulet (1.8m meter magassag).
A gazdasagi epuletet szeretnem atalakitani egy 50m2 es garazzsa (3meter magassag). A helyi epitesi szabalyzatban kivan kotve, hogy kocsibeallo csak hazzal egybeepitve lehetseges.

A kerdesem az lenne ha ezt megcsinalom akkor utolag elfogjak-e bontani vagy "csak" birsagra szamithatok? Ha igen akkora mekkorara?
Illetve a gazdasagi epuletet kibovithetem-e ha nem fogom garazskent hasznalni? Edzoteremkent hasznalnam.

Van17 # 2020.11.13. 15:04

Üdv,

Építettünk egy 100 légköbméteres épületet, de a gerincmagasság több lett mint 4,5 (+20-40cm talajszintől függően) .
Földmérő szerint használatba vételi engedély kérésnél kijönnek lefotózni. Várható hogy elkezdenek méregetni magasságot és köbmétert?

nanemaaa # 2020.11.16. 07:27

whatever_
Nincs bírság, bontás lesz.

nanemaaa # 2020.11.16. 07:30

Van17
Bármi elképzelhető. Akár az is, hogy megmérik. A joguk megvan hozzá. Hogy megteszik-e, az egy másik kérdés.

mice20 # 2020.11.17. 22:46

Sziasztok! Adott lenne egy 5,2 x 7,8 as falazott épület féltetővel úgy, hogy még 100m3 be legyen. A teherhordó szerkezetek támaszköze kisebb 5,4m feltételnek megfelelő lenne alábbi megoldásokkal? (a kiviteli terv elkerülése érdekébe.)

1.:A két 7,8-as fal összekötve egy teherhordó fallal
2.: A két 7,8-as fal összekötve egy teherhordó zsaluzott vasbeton tartógerendával.

Andrea4791 # 2020.11.22. 16:57

Üdvözletem

Az ügyben kérném a tanácsukat hogy egy osztatlan telken a méreténél fogva 456 nm területű így hiába is van 2 ház rajt a telek nem osztható a két hát között egy garázs lett építve pontos időpontot nem tudok de a térképen ez nincs feltüntetve az lenne a kérdésem hogy jogilag kérhetem e én a szomszédot hogy bontsa el? Azzal érvel a szomszéd hogy ők kötöttek ügyvéd előtt szerződést az előző tulajjal hogy ez gazdasági épület és beépítheti a területet viszont földhivatali bejegyzés erről nincs .

drbjozsef # 2020.11.22. 17:00

Andrea4791,

Ha osztatlan közös, akkor az nem szomszéd gondolom.

Kötött szerződést? Hát akkor mutassa meg. Nyilván van belőle példánya.

Jól értelek, hogy ez a garázs már akkor is állt, amikor megvásároltad az eszmei hányadodat?

Andrea4791 # 2020.11.22. 17:06

igaz osztatlan telek de mindkét ingatlan külön tulajdonos nem egy ingatlan több hányaddal én csak arra vagyok kíváncsi hogy kérhetem e jogosan a két ház közé épített garázs elbontását ha az nem szerepel a térképen .

drbjozsef # 2020.11.23. 05:18

Továbbra is tévedsz, de ha csak ez a kérdés : valószínűleg nem.

töfi # 2020.11.23. 15:15

ÜDV Mindenkinek!
Tanácsot szeretnék kérni.A szomszédban működik egy kocsma,mely mögött és a hátsó telekhatára között k b 6 m van.Beépítette ,egy 6 m x 8 m és k b 3 m magas fedett terasszal, ami 2 falhoz csatlakozik.A felém lévő telekhatár nyitott,csak drótháló van.Az alja tér burkolt az építménynek.Érdeklődnék hogy lehet-e a hátsó telekhatárra így építeni,ha lehet kell-e hozzá építési engedély,mivel szerintem több mint 100 m3.Valamint lehet-e nyitott,mivel egy kocsmához van kapcsolva,vagy sehogy sem mert elképzelhető hogy emberi tartózkodásra szolgálna (dühöngő)?Választ előre is köszönöm.

nanemaaa # 2020.11.24. 07:23

Elvileg elképzelhető, hogy nem kell rá engedély, de attól még az építési szabályokat be kell tartani. Nyilván nem mindegy a telek beépítettsége és a főépület hátsókert területére történő bővítése sem. Sajnos ezt csak a kormányhivataloknál működő építésfelügyeleti hatóság vizsgálhatja, és ők egyáltalán nem biztos, hogy kívánnak foglalkozni ilyen ügyekkel. De egy próbát megérhet.

Hobbysta # 2020.12.30. 18:31

Üdvüzletem mindenkinek és kellemes ünnepeket,

Tanácsot szeretnék kérni két dologgal kapcsolatosan.
Az egyik, hogy van egy 69,79m2-es könnyű szerkezetű iker házrészünk amihez tartozik egy 11,58m2-es részben fedett terasz. Ezt a teraszt szeretnék teljesen beépíteni lakható szobának. Kérdés hogy engedélyhez kötött-e a bővítés vagy sem :(

A másik kérdésem pedig, hogy a ház melletti részre ami végül is mögötte van arra szeretnénk építeni egy lemezgarázst ami műhelyként és tároló ként funkcionálna ennek a mérete 3,5m széles és 7m hosszú lenne kb 2,35m magassággal kb 20cm-es beton alapon.
A baj hogy ezen a részen alapból csak 4,35m széles az udvar
és így körülbelül 40-40cm maradna a két oldalon szabadon.
A kérdés hogy engedély köteles-e az építés és hogy egyáltalán lehetséges-e a kivitelezés.

Előre is köszönöm a segítséget!
Tisztelettel,
Viktor

drbjozsef # 2020.12.30. 20:59

Hobbysta,

A lakás térfogatnövekedéssel járó bővítése engedélyköteles/bejelentésköteles. Esetedben valszeg utóbbi.

A garázs, ha nettó 100m3 és 4.5m gerincmagasság és 5.4m támaszköz alatt van, akkor engedély nélkül építhető.

Ugyanakkor mindkét esetben meg kell felelj az országos és a helyi építésügyi előírásoknak is. Esetedben legfőképpen a telek beépíthetőségének/zöldfelületnek, és a kötelező beépítetlen (elő/oldal/hátsó kert) részeknek.

Hogy ezeknek megfelelsz-e nem tudhatjuk, de meg tudod nézni a helyi önkormányzat oldalán, általában fent van a HÉSZ, és tudnod kell az övezeti besorolásodat.

Bandi05 # 2020.12.31. 04:41

Üdv mindenkinek!

Az álbbi ügyben kérném a segítséget:

Anno 2006 körül édesapám vett egy telket ahová a műhelyét szerette volna felépíteni. A műhely ezekből a kék Containex irodakonténerekből áll. Sajnos eljárt felettük az idő, új épületre lenne szükség. Szendvicspaneles épületben gondolkozom.
Annakidején apukámnak azt mondta a helyi önkormányzat hogy a cég csak akkor folytathatja a tevékenységet ha az ideiglenes telepítésű (mert hogy a kontéren annak minősül) melléképület mellé felépít egy főépületet, azaz egy családi házat is. Ez anyagi okok miatt sajnos azóta sem történt meg, apukám ráadásul azóta meg is halt, a céget én vettem át. Az azóta az eltelt 10 évben szerencsére senki nem kérte számon rajtunk, így a cég továbbra is működik. Viszont most gyűlt össze annyi pénz hogy építkezésbe tudjak kezdeni, de a konténerek műszaki állapota miatt sajnos nem családi házat hanem új műhelyt kell ebből a pénzből építenem. Ha az építés folyamán benyújtom a papírokat engedélyeztetéshez, előfordulhat hogy utólag számon kérik rajtam hogy hogy-hogy nincs lakóház azóta sem? Előfordulhat hogy megtagadják az építési engedélyt -és mégrosszabb- felfüggesztik a cég tevékenységét arra hivatkozva hogy még mindig nincs családi ház a műhelyhez? Nem akarok házhoz menni a pofonért, de ezek a konténerek nem alkalmasak arra hogy 15 évig álljanak egy helyben, a felújításuk meg több mint fele lenne egy új épületnek. Ha viszont családi házat építek, ránkrohadnak a konténerek, nem fogunk tudni hol dolgozni. Vagy ezt építek, vagy azt, a kettő együtt nem megy.

Köszönöm!

nanemaaa # 2021.01.04. 08:02

Bandi05
Elég hihetetlennek tűnik számomra, hogy hatóság ilyen hülyeségeket mondjon. Nem igazán tudok elképzelni olyan építési övezetet, ami bárhol is kötelezővé tenné lakóépület építését.
Minden esetre a válasz a helyi építési szabályzatban található. Amilyen övezetbe van sorolva a telek, ahhoz előírt rendeltetésű épület helyezhető el rajta. Vagy lehet műhelyt építeni, vagy nem. Ennek semmi köze ahhoz, hogy egyébként van-e lakóépület is a telken. Keress tervezőt, hiszen így is, úgy is építési engedély köteles tevékenység az új épület építése, és majd a terveződ szépen utána néz a dolgoknak.

Nagykároly Norek # 2021.01.24. 13:51

Üdvözlök mindenkit!
Van egy 1470m2-es telkünk, arra épült a szép CSOK-os házunk 156m2-en (bruttó m2 terasszal együtt). Ezen kívül üres a telek, tehát nincsenek melléképületek. Építenénk egy tárolót (nem emberi tartózkodás céljára, tehát nem kell rá engedély, ha betartjuk a paramétereket) kb. 65 m3 és egy két beállásos garázst ami kb. ugyan ennyi lenne.
Kérdésem az lenne, hogy építhetek-e a telekre két épületet bejelentés nélkül a fenti feltételek alapján, amely egyenként nem éri el a nettó 100 m3 térfogatot?

drbjozsef # 2021.01.25. 05:54

Nagykároly Norek,

Ha az övezeti besorolásnak, a telek beépíthetőségének/kötelező zöldfelületének, és az övezetre előírt elhelyezésnek és az egyéb építési szabályoknak az épületek megfelelnek, akkor igen.

Ezeket meg tudod nézni a helyi építési szabályzatban (HÉSZ), többnyire a helyi önkormányzat honlapján fent van. Ha biztosra akarsz menni, keress egy helyi tervezőt (attól, hogy csak bejelentköteles, még tervezni lehet hogy kell), aki képben van a helyi szabályokkal, és kapásból megmondja.

Az önkormányzat építési osztályának is írhatsz, a helyrajzi szám alapján egy kérelemre megírják, milyen szabályok vonatkoznak az övezetedre.

GM79 # 2021.02.08. 12:15

Kedves Tagok, Kedves Szakértők!

Véleményeteket és esetleges konkrét határozat/ törvény /OTÉK /ÉTV ..stb javaslatotokat várnám, hogy hogyan lehet bizonyítani vagy érvelni az mellett, hogy a garázs melléképítmény.

Az ügy röviden: vidéki megyeszékhelyen lévő telek. A teleken építési helyen belül elhelyezve lett 5 db garázs, oly módon, hogy ebből 4 db konkrétan az építési helyen belül van, egy peidig a hátsókertben, oldalkert távolságokat betartva. Mindegyik különálló, és 4,5m gereincmagasságot illetve 100m3 nem haldja meg, tehát engedély nélkül telepíthető. Kormányhivatallal eggyeztettve és jóváhagyva - persze szóban mert semmit nem írnak le. Megkértem a hatósági bizonyítványt, de az ügy átkerült az önkormányzathoz, mivel nem lakóépület. Majd ők megtagadták, a hatósági bizonyítványt az alábbi érveléssel:

"....Az OTÉK 35.§ (7) bekezdés szerint: „a hátsókert előírt legkisebb méretén belül - a szükséges védőtávolságok megtartásával - valamennyi melléképítmény elhelyezhető.”
„Melléképítmény: az építési telek, illetve azon álló épületek rendeltetésszerű használatához, működtetéséhez szükséges építmény

  1. közmű-becsatlakozási műtárgy,
  2. közműpótló műtárgy,
  3. hulladéktartály-tároló,
  4. önálló - épülettől különálló - kirakatszekrény,
  5. kerti építmény,
  6. háztartási célú kemence, húsfüstölő, jégverem, zöldségverem,
  7. állat ól, állatkifutó,
  8. trágyatároló, komposztáló,
  9. siló, ömlesztett anyag-, folyadék- és gáztároló,
  10. szabadon álló és legfeljebb 6,0 m magas szélkerék, antenna oszlop, zászlótartó oszlop.” "

Tehát az OTÉK a garázst nem sorolja a melléképítmények közé így az ott nem helyezhető el. - szerinem ez teljes félreértés, ha a garázs nem melléképítmény akkor mi?

illetve a további indoklás a többi garázsra vonatkozólag:"
"Az OTÉK 12. § (2) bekezdése szerint:
„A kisvárosias lakóterületen elhelyezhető:

  1. lakóépület,
  2. a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó épület,
  3. egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület,
  4. sportépítmény,
  5. a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari építmény.”

Mivel ezen a telken csak ezek a garázsok vannak szerintük főépület nélkül nem lehetnek ott. Viszont a 12. § (4) pontja ezt írja: A kisvárosias lakóterületen nem helyezhetõ el önálló parkolóterület és garázs a 3,5 t önsúlynál nehezebb gépjármûvek és az
ilyeneket szállító jármûvek számára. - ergó 3,5t-t meg nem haladóakat el lehet helyezni.

Szerintetek milyen érvrendszert, hivatkozást tudok felhozni?

Egyébként a garázsok mobil garázsok, alapozással nem rendelkeznek, a térkőre lettek lerakva és lecsavarozva, tehát ha nagyon belemélyedünk akkor ezek nem is ingatlanok hanem ingóságok, azok meg ott vannak ahova teszem azokat. De mivel a folyamatot már elindítottam ezt végig kell vinnem.

Előre is köszönök minden segítséget.

GM79 # 2021.02.08. 12:48

Nagykároly Norek,

A 100 légköbméter a teljes épületre vonatkozik, tehát a garázs padlásának térfogata is beleszámolandó.

nanemaaa # 2021.02.09. 07:22

A polgármesternek egy régi OTÉK-ja volt. ;)
A hatályos szöveg a következő:
OTÉK 35. § (7) * A hátsókert előírt legkisebb méretén belül - a szükséges védőtávolságok megtartásával - valamennyi melléképítmény, továbbá mosókonyha, nyárikonyha, gépkocsi és egyéb tároló épület elhelyezhető. Növényházat (üvegházat), fóliasátrat a 31. § rendelkezéseinek keretei között - helyi építési szabályzat és szabályozási terv eltérő rendelkezése hiányában - a teleknek a szomszédos telekkel közös határától legalább 1,50 m távolságra szabad elhelyezni.

Kérdés továbbá, hogy a helyi építési szabályzat alkotott-e fogalmat a melléképületekre. Ha igen, akkor elképzelhető, hogy valóban nem lehet hamarabb megépíteni a melléképületet, mint a főépületet, mert a melléképületek jellemzően a főépület használatát kiegészítő funkciókat hordoznak. Ha nincs melléképület fogalom, akkor a gk tároló épület ugyanolyan rangú épület, mint egy lakóépület. Ennek alapján viszont az lesz a kérdés, hogy miért nem az építési vonalon áll?

Egy garázs sose lehet mobil, egyébként sincs ilyen fogalom. A telken kóricáló építményeket még nem látott fehér ember. Nézd meg az Étv "építmény" fogalmát. A helyszínre szállított építmény is építmény, azon túlmenően a tároló ráadásul épület is az építmény gyűjtőfogalmán belül.

A 100 lm3 nettó a jogszabály szerint, így annak külső méretei és a padlása nem számítandó bele. Persze padlása csak akkor van, ha van födéme is. ;)

GM79 # 2021.02.09. 12:00

Nanemaa,

Ebben az ominózus városban, érthetetlen módon a 2012 VIII.06.-i OTÉK van érvényben, ezt kell használni , nem lehet alkalmazni semmilyen későbbi módosítást. Egyébként a HÉSZ-be is ezek a fenti OTÉK meghatározások vannak átemelve. Át lett olvasva a HÉSZ , de nem ír ilyet, egyszerűen a hivatkozás az, hogy a fent említett dátumú OTÉK nem említi a garázst, illetve a HÉSZ sem, így azt nem lehet szerintük. Viszont ha a garázst kerti tárolónak nevezem akkor meg lehet, hagyjuk már....

Egyébként mobil garázs létezik, de beszélhetünk mobil tároló kontinerröl, vagy ami a leggyakrabban előfordul a dohány árusító mobil kontinerek, leteszik ahova csak bírják. - na mindegy ...

“ A 100 lm3 nettó a jogszabály szerint, így annak külső méretei és a padlása nem számítandó bele. Persze padlása csak akkor van, ha van födéme is. ;)”

  • erre azért küldhetnél egy konkrét jogszabályt mert ezt én - de nem csak én- nem találtam meg.

Ez van leírva az OTÉK-ba:
“8.
Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, átalakítása, felújítása, valamint bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 100 m3 térfogatot és 4,5 m gerincmagasságot[8] [9].“

Szerintem esetleg néhány HÉSZ ezt tovább taglalja, de az OTÉK-ban ez van, szó szó sincs sehol arról, hogy ha van födém...stb. Ez a téma nagyon érdekelne, jó lenne, ha tényleg úgy lenne ahogy írod.

nanemaaa # 2021.02.11. 07:55

Bocsi, ez kiment a fejemből. Ebben az esetben viszont valóban semmiféle épület nem építhető építési helyen kívül. Mindaddig, míg a HÉSZ-t nem módosítják az OTÉK előírásainak megfelelővé. Ennek végső határideje 2021. december 31. Ezt követően a településrendezési eszköz a hatályát veszti, viszont majd alkalmazhatóvá válnak az OTÉK módosított szabályai.
Hidd, el, mobil garázs, mobil lakóház és mobil korcsolyapálya nem létezik, csak a köznyelvben, az is csupán azért, mert a nép azt gondolá, hogy akkor ki lehet kerülni a szabályokat. De rá kell a népnek döbbennie, hogy bizony nem lehetséges.
Nettó térfogatnak mint írtam, nincs jogszabályban foglalt fogalommeghatározása. Viszont levezethető a nettó alapterület, valamint a helyiség fogalmaiból. A nettó alapterülethez lehet csak nettó térfogatot társítani. Legalábbis a minisztérium és a kormányhivatalok szerint.

Eszter004 # 2021.02.11. 10:01

Sziasztok!

Szeretném véleményetek, tapasztalatotok kérni a lenti ügyben.
Van egy ingatlanunk, mely egy megyeszékely kertvárosias lakózónájában található. Mellettünk lévő telket (490nm) megvásároltuk azzal a céllal, hogy dupla garázst szeretnénk oda felépíteni. Telek trapéz formájából adódóan nem egyszerű a garázs elhelyezése úgy, hogy a két telek egybenyitásával nem veszítsünk értékes területet.
Ilyen esetben szükség van-e építési engedélyre vagy engedély nélkül felhúzható egy 6x7 méter alapterületű épület?
Oldalhatáron álló beépítési mód van meghatározva, mely jelen esetben a bal oldal, de mi a jobb oldali telekhatárra szeretnénk felhúzni az épületet. Erre milyen engedélyt vagy engedményt kell kérni és kitől?

Előre is köszönöm a válaszokat.

üdv,
E